Byla T-111-655/2013
Dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam J. B., g. (duomenys neskelbtini), patvirtinimo klausimą

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Ainora Kornelija Macevičienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos (toliau tekste – komisija) nutarimo dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam J. B., g. ( - ), patvirtinimo klausimą,

Nustatė

2J. B. nuteistas Vilniaus apygardos teismo 2008-01-15 nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 129 str. 1 d. 10 (dešimties) metų laisvės atėmimo bausme. Bausmės vykdymo pradžia 2007-06-17, bausmės vykdymo pabaiga 2017-06-17. Pusę paskirtos bausmės atliko 2012-06-17. Anksčiau teistas du kartus. 2013-01-11 nutarimu komisija nutarė nuteistajam J. B. taikyti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos pagal Bausmių vykdymo kodekso 157 str. 2 d. 2 p., siūlyti teismui nuteistajam nustatyti baudžiamojo poveikio priemones: viso lygtinio paleidimo laikotarpiu neišeiti iš namų nakties metu, nuo 22.00 val. iki 6.00 val. būti namuose, jeigu tai nesusiję su darbu ar mokymusi, pradėti dirbti arba mokytis, tęsti darbą ar mokslą ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo lygtinio paleidimo. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisija, įvertinusi nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu bei nusikalstamo elgesio riziką, atliktą pagal OASys metodiką, nustatė, kad J. B. dėl įvykdyto nusikaltimo savo kaltę pripažįsta, gailisi. Bausmės atlikimo metu nebaustas, vienuolika kartų skatintas. Lukiškių tardymo izoliatoriaus – kalėjimo Buhalterinės apskaitos skyriaus duomenimis, neturi vykdomųjų raštų, iki pakartotinio lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos svarstymo savanoriškai padengė ieškinį. Socialinius ryšius nuteistasis palaiko su motina, tėvu, seserimis, dukterėčiomis bendraudamas telefonu, rašydamas laiškus, pasimatymų metu. Paleistas į laisvę planuoja gyventi pas savo motiną, dirbti UAB „E.“ pagalbiniu darbininku.

3Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Danutė Mekionienė pateikdama atsiliepimą siūlo atsisakyti patvirtinti Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos 2012-01-23 nutarimą taikyti nuteistajam J. B. lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, kadangi nors teismui yra pateikta teigiama nuteistojo charakteristika, jis gerai dirba, dėl jo darbo kokybės nusiskundimų negauta, dalyvauja programose ir renginiuose, sėkmingai baigė adaptacijos, teisinio ir socialinio švietimo programas bei įvykdė šiose programose numatytas priemones, J. B. yra teistas du ir nors teistumai buvo išnykę, kai jis padarė trečią nusikaltimą, bet šiuo metu jis atlieka bausmę už labai sunkaus smurtinio nusikaltimo žmogaus gyvybei padarymą, sukėlusį neatstatomas pasekmes – kito žmogaus gyvybės atėmimą. kartus, turėdamas neišnykusį ir nepanaikintą teistumą nusikalto, atlieka subendrintą bausmę už tyčinių nusikaltimų padarymą.

4Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos 2013-01-11 nutarimą taikyti nuteistajam J. B. lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos tvirtinti.

5Pagal Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 157 str. 1 d., laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose atliekantys nuteistieji, kurie įvykdė individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones ir pateikė Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijai prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos ir kurių nusikalstamo elgesio rizika, elgesys bausmės atlikimo metu ir kitos reikšmingos aplinkybės sudaro pagrindą manyti, kad jie laikysis įstatymų ir nenusikals, gali būti lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų.

6Teismas, susipažinęs su visa Lukiškių tardymo izoliatoriaus – kalėjimo teismui pateikta medžiaga, konstatuoja, kad Bausmių vykdymo kodekso 158 straipsnyje reglamentuotų aplinkybių, kurioms esant lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietos netaikomas, nenustatyta. Teismas, nagrinėdamas lygtinio paleidimo klausimą, įvertina visus lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos lemiančius veiksnius, atsižvelgia į tai, jog nuteistasis J. B. nuo 2008-06-28 paliktas Lukiškių tardymo izoliatoriuje – kalėjime atlikti ūkio darbus maisto dalintojo pareigose, 2008-07-21 perkeltas į suvirintojo šaltkalvio pareigas, nuo 2009-02-26 dirba suvirintoju brigadininku, dirba gerai, dėl nuteistojo darbo kokybės nusiskundimų negauta. Laisvės atėmimo bausmės laikotarpiu laikosi nustatytos dienotvarkės ir režimo reikalavimų, nebaustas, daug kartų skatintas. Iš gautų pajamų siunčia finansinę paramą savo vaikams, iki pakartotinio lygtinio paleidimo svarstymo savanoriškai padengė ieškinį. Bausmę atlieka lengvojoje grupėje. Nuteistojo J. B. nusikalstamo elgesio rizika pagal OAZys metodiką vertinama kaip žema. Tikslinga patvirtinti Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nutarimą Nr. 89-4 nuteistajam J. B. taikyti lygtinį paleidimą iš pataiso įstaigos ir nustatyti komisijos pasiūlytas BK 75 straipsnio 2 dalyje numatytas pareigas: iki 2017-06-17 dienos nuo 22.00 val. iki 6.00 val. būti savo gyvenamojoje vietoje, jei tai nėra susiję su darbu, per du mėnesius nuo lygtinio paleidimo pradėti dirbti ar mokytis, tęsti darbą ar mokslą. Šie įpareigojimai padės palaikyti darbinius įgūdžius, užsidirbti pragyvenimui, didins nuteistojo užimtumą, suteiks galimybę finansiškai padėti savo vaikams; dalyvavimas elgesį keičiančiose, motyvacinėse programose skatins nuteistąjį įgyti įgūdžių susidorojant su alkoholio vartojimu ar jo suvartojamojo kiekio sumažinimu, kuris turi įtakos smurtiniams nusikaltimams išgėrus.

7Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 157 str. 4 d., 5 d. ir Baudžiamojo proceso kodekso 360 str. 5 d. 1 p., teismas

Nutarė

8Patvirtinti 2013-01-11 Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataiso įstaigos komisijos nutarimą Nr. 89-4 dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam J. B., gim. ( - ).

9Nustatyti nuteistajam Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataiso įstaigos komisijos siūlomas ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 dalyje numatytas pareigas:

  1. iki 2017-06-17 dienos nuo 22.00 val. iki 6.00 val. būti savo gyvenamojoje vietoje, jei tai nėra susiję su darbu;
  2. per du mėnesius nuo lygtinio paleidimo pradėti dirbti ar mokytis, tęsti darbą ar mokslą.

10Terminą, kuriam nuteistasis lygtinai paleistas, skaičiuoti nuo jo faktinio paleidimo iš bausmės atlikimo įstaigos dienos.

11Nutartis per 5 dienas nuo įteikimo gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai