Byla 2-539-714/2013

1Jurbarko rajono apylinkės teismo teisėja Jūratė Lukšienė, sekretoriaujant Linai Gailienei, dalyvaujant ieškovei A. G., jos atstovui advokatui Osvaldui Radimonui, atsakovui Š. G., jo atstovui advokatui A. S., institucijos, teikiančios išvadą byloje, Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Elenai Kontenienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės A. G. ieškinį atsakovui Š. G., institucijos, teikiančios išvadą byloje, Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Šakių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo ir pagal atsakovo Š. G. priešieškinį ieškovei A. G., tretieji asmenys UAB „Snoro lizingas“, UAB „General Financing“, institucijos, teikiančios išvadą byloje Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Šakių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo, santuokoje įgyto turto padalijimo ir

Nustatė

2teisme 2013 04 17 buvo iškelta civilinė byla pagal ieškovės A. g. ieškinį atsakovui Š. G. dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės, nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo priteisimo (b.l. 2-3). Ieškovė prašė teismo nutraukti santuoką, 2011 05 06 sudarytą tarp jos ir atsakovo, dėl atsakovo kaltės, po santuokos nutraukimo palikti jai tą pačią pavardę, nepilnamečio vaiko K. G., gim. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti su ja, priteisti iš atsakovo išlaikymą sūnui periodinėmis išmokomis po 500,00Lt kas mėnesį iki sūnaus pilnametystės.

3Teisme 2013 06 20 buvo priimtas atsakovo priešieškinis ieškovei, tretiesiems asmenims dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo, santuokoje įgyto turto padalijimo (b.l. 42-46). Atsakovas prašė santuoką nutraukti dėl ieškovės kaltės, sūnaus gyvenamąją vietą nustatyti su juo, priteisti iš atsakovės išlaikymą sūnui periodinėmis išmokomis po 250,00Lt kas mėnesį, priteisti atsakovui automobilį VW PASSAT, 2 500,00Lt vertės ir pripažinti, kad kreditoriais įsipareigojimai yra asmeninės atsakovo prievolės.

4Bylos nagrinėjimo metu ieškovė galutinai apsigyveno ( - ). Ji neprašė bylos perduoti nagrinėti Šakių rajono apylinkės teismui. Byla baigta nagrinėti teisme, kuriame buvo iškelta nepažeidžiant teismingumo pagal pradinę ieškovės gyvenamąją vietą (Lietuvos Respublikos CPK 381str. 1d., 34str. 1d.).

5Į bylos nagrinėjimą institucijomis duoti išvadą į traukti Jurbarko rajono, Šakių rajono (pagal ieškovės gyvenamąją vietą), Kazlų Rūdos (pagal atsakovo gyvenamąją vietą) savivaldybių administracijų Vaiko teisių apsaugos skyriai (Lietuvos Respublikos CPK 50str. 2d.).

6Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius neturėjo duomenų, kad A. G. šeimoje būtų pažeidžiamos nepilnamečių vaikų teisės (b.l. 28), Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius nurodė, kad Š. G. šeima nebuvo įrašyta į socialinės rizikos šeimų sąrašą, jo turimo gyvenimo sąlygos yra tinkamos vaikui auginti (b.l. 31-32), Šakių rajono savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyrius, susipažinęs su A. G. šeimos gyvenimo sąlygomis, nurodė, kad vaiko K. G. gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, iš atsakovo priteisiant išlaikymą sūnui (b.l. 82-83).

7Kreditoriai apie bylos nagrinėjimą informuoti tinkamai (b.l. 80-81). Atsiliepimų, prašymų iš jų negauta.

8Teismo posėdyje šalys pareiškė, kad dėl santuokos nutraukimo jos beveik susitarė ir esminio ginčo tarp jų nebėra (Lietuvos Respublikos CPK 187str.).

9Ieškovė patikslino, jog prašo santuoką nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltė, K. G. gyvenamąją vietą nustatyti su ja, priteisti iš atsakovo išlaikymą sūnui nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos periodinėmis išmokomis kas mėnesį po 350,00Lt, priteisti atsakovui automobilį, pretenzijų į tą turtą ji nereiškia, kreditorinius įsipareigojimu pripažinti atsakovo asmenine prievole.

10Atsakovas sutiko nutraukti santuoką dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsisakė savo reikalavimų dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo priteisimo, sutiko, kad sūnaus gyvenamoji vieta būtų nustatyta su ieškove, sutiko teikti išlaikymą sūnui periodinėmis išmokomis kaip prašė ieškovė po 350,00Lt, prašė priteisti jam automobilį, o prievoles kreditoriams įsipareigojo vykdyti asmeniškai.

11Šalys taip pat nurodė, kad dėl bendravimo su vaiku susitars, daugiau pretenzijų vienas kitam dėl santuokos nutraukimo ir bylinėjimosi neturi.

12Ieškinys tenkintinas iš dalies.

13Priešieškinis tenkintinas iš dalies.

14Iš byloje esančių rašytinių įrodymų bei šalių paaiškinimų nustatyta, kad šalių santuoka buvo įregistruota 2011 05 06 Vilkaviškio rajono civilinės metrikacijos skyriuje (b.l. 6), K. G. gimė ( - ) (b.l. 7), ieškovė augina dar vieną sūnų D. gim. ( - ) (b.l. 8), atsakovas iš pirmos santuokos turi sūnų A., gim. ( - ) kuriam teikia išlaikymą (b.l. 50, 59-60), šalys nekilnojamojo turto neturi (b.l. 51), ieškovė transporto priemonių neturi, atsakovo vardu registruotos dvi transporto priemonės, VW PASSAT įgyta po santuokos sudarymo (b.l. 52-53), 2011 metais atsakovui buvo suteitos du vartojimo kreditai (b.l. 54-55), atsakovas pagal neterminuotą darbo sutartį dirba AB „Lietuvos geležinkeliai“, kur jam priskaičiuojamasdarbo užmokestis apie 2 000Lt ir daugiau (b.l. 58), ieškovė nuo 2013 liepos mėnesio dirba MAXIMA LT, UAB (b.l. 91), ieškovei byloje buvo suteikta valstybės garantuojama 100 procentu apmokama teisinė pagalba (b.l. 88-89).

15Dėl santuokos nutraukimo.

16Sutuoktinis pripažįstamas kaltu dėl santuokos iširimo, jeigu jis iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas, numatytas Lietuvos Respublikos CK 3.27 ir 3.28 straipsniuose (Lietuvos Respublikos CK 3.60str. 2d.), preziumuojama, kad sutuoktinis kaltas dėl santuokos iširimo, jeigu jis yra neištikimas, žiauriai elgiasi su kitu sutuoktiniu ar šeimos nariais (Lietuvos Respublikos CK 3.60str. 3d.). Iš šalių pareiškimų ir paaiškinimų nustatyta, kad šeima iširo dėl abipusės kaltės (Lietuvos Respublikos CK 3.61str. 2d.). Nutraukiant santuoką dėl abipusės kaltė taikomos tos pačios teisinės pasekmės kaip ir nutraukiant santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu (Lietuvos Respublikos CK 3.61str. 3d.).

17Po santuokos nutraukimo šalims paliktinos tos pačios pavardės G. ir G. (Lietuvos Respublikos CK 3.69str. 1d.).

18Dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo priteisimo.

19Ginčo dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo nebėra, šalys susitarė, kad sūnus gyvena su motina A. G., susitarė dėl vaiko išlaikymo ir bendravimo su juo tvarkos, ir nėra duomenų, kad K. G. gyvenamosios vietos nustatymas su ieškove pažeistų nepilnamečio vaiko interesus bei poreikius. Atsižvelgiant į tai, į vaiko amžių, nepilnamečio K. G. gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove (Lietuvos Respublikos CK 3.174str. 2d.).

20Nepriklausomai nuo to, su kuriuo iš tėvų gyvena nepilnametis vaikas, jo išlaikymu turi rūpintis abu tėvai, o išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaikų poreikiams bei tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas, kai tėvai nesusitaria dėl vaiko išlaikymo, jo dydis ir forma nustatoma teismo sprendimu (Lietuvos Respublikos CK 3.192str., 3.194str., 3.196str.).

21Atsižvelgiant į vaiko amžių (šalių sūnus mažametis, tačiau sparčiai augantis vaikas, jam yra reikalingas pagerintas maistas, bent kartą per metus keisti sezoninius rūbus, avalynę), vaiko poreikius (žaislai, gydymas, priežiūra ir kt.), pagal vaiko ir jo tėvų gyvenimo lygį, taip pat atsižvelgiant į bendrą pragyvenimo lygį šalyje, nurodytos vaiko išlaikymo dydis yra visiškai pagrįstas. Atsižvelgiant į ekonominę situaciją, nuolat didėjantį vartotojų kainų indeksą, 350,00Lt vieno iš tėvų mokama suma per mėnesį yra optimaliai reikalinga tokio amžiaus, bendra abiejų tėvų skiriama suma vaiko išlaikymui (Lietuvos Respublikos CK 6.461str. 2d.).

22Ieškovės prašoma priteisti išlaikymo forma periodinėmis išmokomis, mokamomis kas mėnesį, ir tų išmokų dydis atitinka nepilnamečio vaiko interesus ir užtikrina abiejų tėvų turtinių interesų pusiausvyrą, atsižvelgiant į tai, kad išlaikymas skirtas vaiko kasdieniams poreikiams tenkinti, taip pat atsižvelgiant į šalių turtinę, šeimynine padėtį ir jų galimybes teikti tokį išlaikymą.

23Ginčo dėl išlaikymo dydžio ir formos nėra. Išlaikymas K. G. priteistinas nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos, kaip prašė ieškovė, nurodydama, kad bylos nagrinėjimo metu atsakovas teikė išlaikymą sūnui(Lietuvos Respublikos CK 3.200str.).

24Ieškovė skirtina nepilnamečiui vaikui mokamų piniginių išmokų tvarkytoja (Lietuvos Respublikos CK 3.185str., 3.190str.). Ieškovei išaiškintina, kad vaikui skirtas išlaikymas privalo būti naudojamas tik jo interesams (Lietuvos Respublikos CK 3.203 str. 1d.).

25Atkreiptinas šalių dėmesys į tai, kad po teismo sprendimo priėmimo, pasikeitus situacijai, vaiko gyvenamosios vietos, vaiko išlaikymo formos ir dydžio, bendravimo su vaiku klausimai gali būti peržiūrimi teisme pagal vieno iš tėvų ieškinį (Lietuvos Respublikos CK 3.169str., 3.170str., 3.201str.).

26Dėl santuokoje įgyto turto padalijimo ir kreditorinių įsipareigojimų.

27Gyvendami santuokoje sutuoktiniai yra įgiję transporto priemonę VW PASSAT, dėl kurio ginčo nekyla, abu sutaria, kad po santuokos nutraukimo automobilis lieka atsakovui Š. G., A. G. pretenzijų į automobilį nereiškia, kompensacijos nereikalauja. Atsižvelgiant į tai priešieškinio reikalavimas dėl turto padalijimo tenkintinas, priteisiant atsakovui automobilį, kuris tuo automobiliu ir naudojasi (Lietuvos Respublikos CK 3.123str. 1d.).

28Abi šalys taip pat sutaria, kad prievoles kreditoriams po santuokos nutraukimo vykdys atsakovas, kreditoriai šioje byloje nepateikė teismui įrodymų, patvirtinančių suteikti kreditai buvo panaudoti išimtinai šeimos poreikiams tenkinti (Lietuvos Respublikos CK 3.109str. 3d.).

29Ieškovei šioje byloje buvo suteikta valstybės garantuojama visiškai apmokama antrinė teisinė pagalba, nuo žyminio mokesčio mokėjimo ji buvo atleista (Lietuvos Respublikos CPK 83str. 1d. 2p., 14p., 96str. 4d.). Atsakovas paduodamas priešieškinį žyminį mokestį sumokėjo.

30Iš atsakovo valstybės naudai priteistini 400,00Lt bylinėjimosi išlaidų advokato teisinei pagalbai apmokėti (Lietuvos Respublikos CPK 96str.).

31Atsižvelgiant į tai, kad ieškovė prašė priteisti išlaikymą nepilnamečiui vaikui nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos, vykdomasis dokumentas turi būti išduotas sprendimui įsiteisėjus.

32Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., teismas

Nutarė

33ieškinį ir priešieškinį tenkinti iš dalies.

34Santuoką, įregistruotą ( - ) Vilkaviškio rajono civilinės metrikacijos skyriuje, akto įrašo Nr. ( - ), tarp Š. G., asmens kodas ( - ) gim. ( - ), ir A. G., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) (pavardė iki santuokos S.), nutraukti dėl abipusės kaltės.

35Po santuokos nutraukimo palikti šalims tas pačias pavardes: G. ir G.

36Nepilnamečio vaiko K. G., a.k. ( - ) gim. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti su jo motina A. G., asmens kodas ( - )

37Priteisti iš atsakovo Š. G., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) išlaikymą sūnui K. G., a.k. ( - ) gim. ( - ) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis po 350,00Lt (tris šimtus penkiasdešimt litų) nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos iki K. G. pilnametystės.

38Nepilnamečiui K. G., a.k. ( - ) gim. ( - ) priteistų piniginių išmokų tvarkytoja paskirti jo motiną A. G., asmens kodas ( - )

39Santuokos metu įgytą transporto priemonę VW PASSAT, VIN kodas WVWZZZ3AZSE202730, valst. Nr. ( - ) 2 500,00Lt vertės priteisti ir pripažinti asmeninės nuosavybės teises Š. G., a.k. ( - )

40Pripažinti, kad įsipareigojimai kreditoriui UAB „Snoro lizingas“ pagal ( - ) paskolos (vartojimo kredito) sutartį Nr. MJS10920RMTA ir kreditoriui UAB „General Financing“ (pasiūlymo Nr. 1321540005-4) yra asmeninė Š. G. prievolė.

41Priteisti iš atsakovo Š. G., asmens kodas ( - ) valstybės naudai 400,00Lt (keturis šimtus litų), bylinėjimosi išlaidoms už suteiktą antrinę teisinę pagalbą atlyginti.

42Lėšos už antrinės teisinės pagalbos teikimą 400,00Lt turi būti sumokėtos VMI pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. ( - ) AB bankas „Swedbank“, banko kodas 73000, įmokos kodas 5630.

43Sprendimui įsiteisėjus jo nuorašą per tris dienas išsiųsti teismo buvimo vietos civilinės metrikacijos įstaigai.

44Sprendimas per trisdešimt dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Jurbarko rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Jurbarko rajono apylinkės teismo teisėja Jūratė Lukšienė, sekretoriaujant... 2. teisme 2013 04 17 buvo iškelta civilinė byla pagal ieškovės A. g. ieškinį... 3. Teisme 2013 06 20 buvo priimtas atsakovo priešieškinis ieškovei, tretiesiems... 4. Bylos nagrinėjimo metu ieškovė galutinai apsigyveno ( - ). Ji neprašė... 5. Į bylos nagrinėjimą institucijomis duoti išvadą į traukti Jurbarko... 6. Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius... 7. Kreditoriai apie bylos nagrinėjimą informuoti tinkamai (b.l. 80-81).... 8. Teismo posėdyje šalys pareiškė, kad dėl santuokos nutraukimo jos beveik... 9. Ieškovė patikslino, jog prašo santuoką nutraukti dėl abiejų sutuoktinių... 10. Atsakovas sutiko nutraukti santuoką dėl abiejų sutuoktinių kaltės,... 11. Šalys taip pat nurodė, kad dėl bendravimo su vaiku susitars, daugiau... 12. Ieškinys tenkintinas iš dalies.... 13. Priešieškinis tenkintinas iš dalies.... 14. Iš byloje esančių rašytinių įrodymų bei šalių paaiškinimų nustatyta,... 15. Dėl santuokos nutraukimo.... 16. Sutuoktinis pripažįstamas kaltu dėl santuokos iširimo, jeigu jis iš esmės... 17. Po santuokos nutraukimo šalims paliktinos tos pačios pavardės G. ir G.... 18. Dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo priteisimo.... 19. Ginčo dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo nebėra, šalys... 20. Nepriklausomai nuo to, su kuriuo iš tėvų gyvena nepilnametis vaikas, jo... 21. Atsižvelgiant į vaiko amžių (šalių sūnus mažametis, tačiau sparčiai... 22. Ieškovės prašoma priteisti išlaikymo forma periodinėmis išmokomis,... 23. Ginčo dėl išlaikymo dydžio ir formos nėra. Išlaikymas K. G. priteistinas... 24. Ieškovė skirtina nepilnamečiui vaikui mokamų piniginių išmokų tvarkytoja... 25. Atkreiptinas šalių dėmesys į tai, kad po teismo sprendimo priėmimo,... 26. Dėl santuokoje įgyto turto padalijimo ir kreditorinių įsipareigojimų.... 27. Gyvendami santuokoje sutuoktiniai yra įgiję transporto priemonę VW PASSAT,... 28. Abi šalys taip pat sutaria, kad prievoles kreditoriams po santuokos nutraukimo... 29. Ieškovei šioje byloje buvo suteikta valstybės garantuojama visiškai... 30. Iš atsakovo valstybės naudai priteistini 400,00Lt bylinėjimosi išlaidų... 31. Atsižvelgiant į tai, kad ieškovė prašė priteisti išlaikymą... 32. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., teismas... 33. ieškinį ir priešieškinį tenkinti iš dalies.... 34. Santuoką, įregistruotą ( - ) Vilkaviškio rajono civilinės metrikacijos... 35. Po santuokos nutraukimo palikti šalims tas pačias pavardes: G. ir G.... 36. Nepilnamečio vaiko K. G., a.k. ( - ) gim. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti... 37. Priteisti iš atsakovo Š. G., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) išlaikymą sūnui... 38. Nepilnamečiui K. G., a.k. ( - ) gim. ( - ) priteistų piniginių išmokų... 39. Santuokos metu įgytą transporto priemonę VW PASSAT, VIN kodas... 40. Pripažinti, kad įsipareigojimai kreditoriui UAB „Snoro lizingas“ pagal (... 41. Priteisti iš atsakovo Š. G., asmens kodas ( - ) valstybės naudai 400,00Lt... 42. Lėšos už antrinės teisinės pagalbos teikimą 400,00Lt turi būti... 43. Sprendimui įsiteisėjus jo nuorašą per tris dienas išsiųsti teismo buvimo... 44. Sprendimas per trisdešimt dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas...