Byla 2-5340-516/2011
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus apygardos teismo teisėja Rasa Gudžiūnienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo A.D. ir atsakovo UAB „Auksinis varnas“ taikos sutartį civilinėje byloje pagal ieškovo A.D. ieškinį atsakovui UAB „Auksinis varnas“ dėl skolos priteisimo,

2Teisėja, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

3Ieškovas A.N. kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas priteisti iš atsakovo UAB „Auksinis varnas“ 850 000 Lt skolos, 7730 Lt delspinigių, 8,05 proc. dydžio metines palūkanas, skaičiuojamas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, bei bylinėjimosi išlaidas.

4Vilniaus apygardos teismas 2011 m. gegužės 6 d. preliminariu sprendimu ieškovo ieškinį patenkino. Teismas priteisė ieškovui iš atsakovo 850 000 Lt skolos ir 7730 Lt delspinigių, iš viso 857 730 Lt, 6289 Lt bylinėjimosi išlaidų ir 8,05 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

52011-05-20 teisme buvo gauti atsakovo UAB „Auksinis varnas“ prieštaravimai dėl Vilniaus apygardos teismo 2011-05-06 preliminaraus sprendimo. 2011-06-07 ieškovui buvo išsiųsti atsakovo prieštaravimai ir nustatytas 14 dienų terminas nuo prieštaravimų išsiuntimo iš teismo dienos, pateikti teismui atsiliepimus į atsakovo prieštaravimus.

62011-06-21 Vilniaus apygardos teisme buvo gautas ieškovo A.N. ir atsakovo UAB „Auksinis varnas“ prašymas patvirtinti šalių sudarytą taikos sutartį ir civilinę bylą nutraukti.

7Šalys pareiškė, kad joms yra žinomos ir suprantamos taikos sutarties sudarymo ir patvirtinimo teisme teisinės pasekmės bei civilinės bylos užbaigimo taikos sutartimi teisinės pasekmes, numatytos CK 6.983- 6.985 str. ir CPK 140 str., 293 str. 5 d., 294 str., t. y. kad tvirtindamas taikos sutartį, teismas priima nutartį, kuria nutraukia bylą, o bylą nutraukus, vėl kreiptis į teismą dėl ginčo tarp tų pačių šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu neleidžiama.

8Ieškovo A.N. ir atsakovo UAB „Auksinis varnas“ prašymas patvirtinti taikos sutartį tenkintinas, taikos sutartis patvirtintina, civilinė byla nutrauktina.

9Šalys turi teisę užbaigti civilinę bylą taikos sutartimi bet kurioje proceso stadijoje (CPK 42 str., 140 str. 3 d.). Taikos sutartimi laikomas sandoris, kuriuo šalys, darydamos viena kitai nuolaidas, iš naujo nustato civilines teises ir pareigas bei išsprendžia tarp jų kilusį teisinį ginčą. Sudarydamos taikos sutartį, šalys abipusiu sutarimu sulygsta dėl jos sąlygų, nustato savo teisių ir pareigų balansą. Tokia sutartimi realizuojamas šalių dispozityvumo principas (CPK 13 str.), teisė įstatymo nustatytose ribose laisva valia disponuoti savo materialinėmis ir procesinėmis teisėmis.

10Iš pateiktos taikos sutarties matyti, kad šalys sutarė tarp jų kilusį ginčą dėl skolos priteisimo užbaigti bendru taikiu susitarimu.

11Teismas, išanalizavęs pateiktą taikos sutartį, nustatė, jog pateikta taikos sutartis neprieštarauja imperatyvioms įstatymų nuostatoms, bei viešajam interesui (CPK 42 str. 2 d.), todėl darytina išvada, jog yra teisinis pagrindas patvirtinti šią taikos sutartį. Šalys yra pareiškusios, kad joms žinoma, jog sudarius taikos sutartį ir teismui ją patvirtinus bei nutraukus bylą, vėl kreiptis į teismą su ieškiniu dėl ginčo tarp tų pačių šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu neleidžiama, todėl šalių pateikta taikos sutartis patvirtintina Šalims susitarus ginčą baigti taikiai ir teismui patvirtinus taikos sutartį, Vilniaus apygardos teismo 2011-05-06 preliminarus sprendimas panaikintinas, o civilinė byla nutrauktina (CPK 140 str. 3 d., 293 str. 5 p.).

12Šalys taikos sutarties 4 punkte susitarė dėl bylinėjimosi išlaidų. Šiame taikos sutarties punkte nurodyta, jog šalys susitaria, kad jos viena kitai neatlygina jokių bylinėjimosi išlaidų. Išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu atlygina atsakovas UAB „Auksinis varnas“.

13Pagal Vilniaus apygardos teismo pažymą apie išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu, šioje byloje teismas turėjo 2,80 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu. Patvirtinus taikos sutartį, iš atsakovo priteistina 2,80 Lt išlaidų į valstybės biudžetą (CPK 88 str. 1 d. 3 p., 92, 96 str.).

14Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 290-292 str., CPK 293 str. 5 p., 294 str.,

Nutarė

15Vilniaus apygardos teismo 2011 m. gegužės 6 d. preliminarų sprendimą panaikinti.

16Patvirtinti ieškovo A.D. (a.k. ( - )) ir atsakovo UAB „Auksinis varnas“ ( - )) sudarytą šią taikos sutartį tokiomis sąlygomis:

  1. Šalys susitaria, kad 2010-12-14 sudaryta Nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sutartis (toliau „Sutartis“) nutraukiama dėl atsakovo kaltės.
  2. Ieškovas A.N.pareiškia, kad civilinėje byloje atsisako reikalavimo priteisti iš atsakovo ieškovui 850 000 Lt skolos, reikalavimo priteisti iš atsakovo ieškovui 7730 Lt delspinigių, reikalavimo priteisti iš atsakovo ieškovui 8,05 proc. dydžio procesines palūkanas, skaičiuotinas nuo viso įsiskolinimo sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.
  3. Šalys susitaria, kad pagal Sutartį atsakovo ieškovui sumokėta pradinė įmoka – 500 000 Lt atsakovui negrąžinama, o lieka ieškovui kaip netesybos, kurios atlygina ieškovo patirtus nuostolius dėl prievolės neįvykdymo dėl atsakovo kaltės.
  4. Šalys susitaria, kad jos viena kitai neatlygina jokių bylinėjimosi išlaidų. Išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu, atlygina atsakovas.
  5. Šalys įsipareigoja ateityje nereikšti jokių pretenzijų ir/ar ieškinių dėl to paties dalyko ar su juo susijusių dalykų. Toks susitarimas yra taikus ir galutinis ginčo sprendimo rezultatas. Be šio įsipareigojimo Taikos sutartis prarastų prasmę ir nepasiektų šalių tikslo.

17Civilinę bylą pagal ieškovo A.N. ieškinį atsakovui UAB „Auksinis varnas“ dėl skolos priteisimo nutraukti.

18Priteisti valstybei iš atsakovo UAB “Auksinis varnas” 2,80 Lt išlaidų, patirtų dėl procesinių dokumentų įteikimo byloje dalyvaujantiems asmenims, kurios sumokamos banke į Surenkamąją sąskaitą (įmokos kodas 5660).

19Nutartis per septynias dienas nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos atskiruoju skundu gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant per Vilniaus apygardos teismą.

Proceso dalyviai