Byla N2-28143-127/2013
Dėl išlaikymo bei išlaikymo įsiskolinimo nepilnametei dukrai priteisimo, o taip pat atsakovo D. R. priešieškinį ieškovei I. Č. dėl tėvystės nuginčijimo, dalyvaujant Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriui

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Jūratė Trinkūnienė, sekretoriaujant I. V., dalyvaujant ieškovei I. Č., atsakovui D. R., atsakovo atstovui advokato padėjėjui V. K., Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei R. L., viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės I. Č. ieškinį atsakovui D. R. dėl išlaikymo bei išlaikymo įsiskolinimo nepilnametei dukrai priteisimo, o taip pat atsakovo D. R. priešieškinį ieškovei I. Č. dėl tėvystės nuginčijimo, dalyvaujant Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriui, ir

Nustatė

22001 05 19 ieškovė I. Č. pagimdė dukrą L., kurios tėvu įrašytas D. R. (b.l. 6).

3I. I. Č. pareiškė ieškinį, kuriame nurodė, kad nuo 2011 metų sausio mėnesio atsakovas nesidomi dukra ir neteikia jai išlaikymo. Ieškovė prašė teismo priteisti iš atsakovo išlaikymą nepilnametei dukrai L. R., gimusiai 2001 05 19, po 500 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis ir 12 325 Lt išlaikymo įsiskolinimą (b.l. 2-5).

4A. D. R. įteikė teismui priešieškinį, kuriame nurodė, kad nėra biologinis L. tėvas, todėl neturi pareigos materialiai išlaikyti L.. Atsakovas prašė skirti DNR ekspertizę; gavus ekspertizės išvadas, nustatyti, kad atsakovas nėra L. R., gimusios 2001 05 19, tėvas; nuginčijus tėvystę, pakeisti ieškovės dukros L. pavardę į Č.; priteisti iš ieškovės turėtas bylinėjimosi išlaidas (b.l. 53-54, 78-80).

5Atlikus DNR ekspertizę, moksliniais įrodymais patvirtinta, kad D. R. nėra nepilnametės L. R., gimusios 2001 05 19, tėvas (b.l. 61-62).

6Susipažinusi su ekspertizės aktu, ieškovė sutiko su priešieškiniu dėl tėvystės nuginčijimo ir atsisakė pateikto ieškinio dėl išlaikymo bei išlaikymo įsiskolinimo nepilnametei dukrai L. priteisimo (b.l. 77).

7Atsisakymas ieškinio priimamas, byla nutraukiama šiais motyvais.

8Bet kurioje proceso stadijoje ieškovas gali pareikšti, kad jis atsisako ieškinio (( - ) str. 1 d.). Ieškovo veiksmai imperatyvioms įstatymų nuostatoms ir viešajam interesui neprieštarauja (CPK 42 str. 2 d.), todėl teismas ieškinio atsisakymą priima, iškelta civilinė byla ieškinio dalyje nutraukiama (( - ) str. 1 d., 293 str. 4 p.). Išlaikymo prievolė atsiranda tik tėvams. Moksliniais įrodymais patvirtinta, kad atsakovas nėra ieškovės dukros tėvas. Kito vyriškio, kurio atžvilgiu galėtų būti nustatyta tėvystė, ieškovė įvardinti negali.

9Priešieškinis tenkinamas visiškai surašant sutrumpintus motyvus, nes ieškovė pripažįsta priešieškinį visiškai (( - ) str. 5d.). Nuginčyti tėvystę, pripažintą pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo, galima tik įrodžius, kad vyras nėra bioliginis vaiko tėvas (CKL 3.150 str. 2 d.). Moksliniais įrodymais, kurie vertinami kaip patikimiausi, patvirtinta, kad D. R. nėra ieškovės dukros L., gimusios 2001 05 19, tėvas.

10Vaikas turi teisę žinoti savo tikruosius tėvus, o taip pat turėti tėvų pavardę (CK 3.161 str. 1 d., 2 d.). N. L. tėvas nėra nustatytas, todėl, nuginčijus tėvystę, jai suteikiama motinos pavardė Č. (CK 3.167 str. 2 d.).

11Patenkinus priešieškinį, iš ieškovės atsakovui priteisiamos patirtos bylinėjimosi išlaidos, t.y. 144 Lt sumokėtas žyminis mokestis ir 1050 Lt už DNR ekspertizę, viso 1194 Lt (CPK 93 str. 1 d.).

12Patenkinus priešieškinį, iš ieškovės į valstybės biudžetą priteisiamos 28 Lt išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu (CPK 88 str., 92 str.).

13Vadovaudamasis CPK 42 str., 140 str., 293 straipsnio ketvirtąja dalimi, 259, 260, 263-270, 394-399 straipsniais, teismas

Nutarė

14priimti I. Č. a.k( - ) atsisakymą ieškinio D. R. a.k( - ) dėl išlaikymo bei išlaikymo įsiskolinimo nepilnametei L. R. a.k( - ) priteisimo ir bylą ieškinio dalyje nutraukti.

15Nustatyti, kad D. R. a.k( - ) nėra L. R. a.k( - ) tėvas, o L. R. a.k( - ) nėra D. R. a.k( - ) dukra.

16Nuginčijus tėvystę, pakeisti L. R. a.k( - ) pavardę R. į Č. ir vadinti ją L. Č. a.k( - ).

17Priteisti iš I. Č. a.k( - ) turėtas 1194 Lt (vieno tūkstančio vieno šimto devyniasdešimt keturių litų) bylinėjimosi išlaidas D. R. a.k( - ).

18Priteisti iš I. Č. a.k( - ) į valstybės biudžetą 28 Lt (dvidešimt aštuonių litų) išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu.

19Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas

20apeliacine tvarka Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

21Per tris darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, išsiųsti sprendimo patvirtintą kopiją Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyriui, kad šis išregistruotų D. R. a.k( - ) tėvystę, padarytų pakeitimus L. R. (Č.) a.k( - ) gimimo įraše bei išduotų naują gimimo liudijimą.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Jūratė... 2. 2001 05 19 ieškovė I. Č. pagimdė dukrą L., kurios tėvu įrašytas D. R.... 3. I. I. Č. pareiškė ieškinį, kuriame nurodė, kad nuo 2011 metų sausio... 4. A. D. R. įteikė teismui priešieškinį, kuriame nurodė, kad nėra... 5. Atlikus DNR ekspertizę, moksliniais įrodymais patvirtinta, kad D. R. nėra... 6. Susipažinusi su ekspertizės aktu, ieškovė sutiko su priešieškiniu dėl... 7. Atsisakymas ieškinio priimamas, byla nutraukiama šiais motyvais.... 8. Bet kurioje proceso stadijoje ieškovas gali pareikšti, kad jis atsisako... 9. Priešieškinis tenkinamas visiškai surašant sutrumpintus motyvus, nes... 10. Vaikas turi teisę žinoti savo tikruosius tėvus, o taip pat turėti tėvų... 11. Patenkinus priešieškinį, iš ieškovės atsakovui priteisiamos patirtos... 12. Patenkinus priešieškinį, iš ieškovės į valstybės biudžetą... 13. Vadovaudamasis CPK 42 str., 140 str., 293 straipsnio ketvirtąja dalimi, 259,... 14. priimti I. Č. a.k( - ) atsisakymą ieškinio D. R. a.k( - ) dėl išlaikymo... 15. Nustatyti, kad D. R. a.k( - ) nėra L. R. a.k( - ) tėvas, o L. R. a.k( - )... 16. Nuginčijus tėvystę, pakeisti L. R. a.k( - ) pavardę R. į Č. ir vadinti... 17. Priteisti iš I. Č. a.k( - ) turėtas 1194 Lt (vieno tūkstančio vieno šimto... 18. Priteisti iš I. Č. a.k( - ) į valstybės biudžetą 28 Lt (dvidešimt... 19. Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti... 20. apeliacine tvarka Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės... 21. Per tris darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, išsiųsti...