Byla N1-140-736/2013
Dėl atviro svetimo, 1805 Lt vertes, turto pagrobimo 2013-02-15), n u s t a t e :

1Kedainiu rajono apylinkes teismo teisejas Algimantas Brigadierius, sekretoriaujant Ingai Leikauskienei, dalyvaujant prokurorui Gintarui Jakštui, advokatei Ninai Frolovicevai, nukentejusiajai K. B., nepilnamecio kaltinamojo E. G. atstovui pagal istatyma K. G., Kedainiu rajono savivaldybes administracijos Vaiko teisiu apsaugos skyriaus atstovei A. L.,

2viešame teisiamajame posedyje išnagrinejes baudžiamaja byla, kurioje E. G., a. k. ( - ) gim. ( - ), lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, nevedes, 8 klasiu išsilavinimo, ( - ) mokyklos 9 klases moksleivis, gyv. ( - ), teistas 2013 m. vasario 1 d. Kedainiu rajono apylinkes teismo pagal LR BK 180 str. 1 d. laisves atemimu 6 men. Vadovaujantis Lietuvos BK 92 str. bausmes vykdymas atidetas 1 metams 3 men., paskirta auklejamojo poveikio priemone - elgesio apribojimas 10 menesiu, ipareigojant nuo 21 iki 6 val. buti namuose ir testi moksla, uždraudžiant be šios priemones vykdyma kontroliuojanciu instituciju žinios keisti gyvenamaja vieta,

3kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 178 str. 2 d. (del atviro svetimo, 1805 Lt vertes, turto pagrobimo 2013-02-15), n u s t a t e :

4E. G. 2013 m. vasario 15 d., apie 17 val., Kedainiu autobusu stoties teritorijoje, esancioje J.Basanaviciaus g. 93, Kedainiuose, matant pašaliniams asmenims, atvirai iš K. B. striukes kišenes pagrobe svetima, K. B. priklausanti, 1800 litu vertes mobilaus ryšio telefona i Phone su 5 litu vertes SIM kortele.

5Kaltinamasis E. G. del pareikšto kaltinimo kaltu prisipažino ir parode, kad vasario menesi su P. G. vaikšciojo autobusu stotyje. P. G. priejo prie nukentejusiosios ir papraše cigareciu, ji dave, taip pat dave 20 Lt ir vištienos blauzdeliu. Paskui jis (E. G.) papraše cigareciu, ji taip pat dave. Po to nukentejusioji kalbejo telefonu. Jie priejo ir pasiule nueiti parukyti už stoties, kad policija nepamatytu. Jis (E. G.) dar prieš tai buvo ištraukes nukentejusiajai iš ranku cigareciu pakeli. Nuejus už stoties, jis iš nukentejusiosios striukes kišenes ištrauke mobilaus ryšio telefona „Aifonas“ ir su P. G. nuejo prie „Maximos“, po to nuejo i autoservisa prie „IKI“ parduotuves, pasiule darbuotojui pirkti telefona. Žmogus galvojo, kad yra vogtas telefonas todel užsiraše ju vardus ir pavardes, tada padave 200 Lt, kuriuos po 100 Lt pasidalijo su P. G.. Gailisi taip pasielges ir pažada ateityje nusikaltimu nedaryti.

6Be kaltinamojo prisipažinimo, kalte irodyta teisiamajame posedyje sutrumpinto irodymu tyrimo tvarka ištirtais (BPK 273 str., 301 str.) rašytiniais irodymais, nukentejusiosios, liudytoju parodymais.

7Iš ikiteisminio tyrimo metu surašytu apklausos protokolu matyti:

  • nukentejusioji K. B. parode, kad 2013 m. vasario 15 d., apie 17 val., bunant autobusu stotyje, prie iejimo i parduotuve „Maxima“, prie jos priejo aukštesnis jaunuolis, papraše cigaretes ir ji jam dave. Po to priejo kitas, mažesnis vaikinas, kuris pagriebe cigareciu pakeli ir pabego. Del cigareciu pakelio ji pretenziju neturi. Veliau, sedint autobusu stotyje ant suoliuko, prie jos priejo abu anksciau matyti jaunuoliai, kurie atsisedo šalia, pasiule parukyti, mažesnis jaunuolis ja pabuciavo. Kiek pasedeje, vaikinai vel pasišalino, o ji telefonu kalbejo su savo mama. Baigus pokalbi, telefona ji isidejo i striukes kišene. Po to vel priejo tie jaunuoliai, praše pinigu maistui. Jai vaikinu pagailo, todel dave blauzdeliu ir 20 litu. Bekalbant su tais jaunuoliais, mažesnis, šviesiu plauku jaunuolis pasiule nueiti parukyti už stoties pastato. Ji sutiko. Berukant, žemesnis vaikinas, ja pabuciavo ir, ištraukes jos ranka iš striukes kišenes, kur ji laike telefona, ja laikydamas iš kišenes ištrauke jai priklausanti mobilaus ryšio telefona I Phone. Jo verte 1800 litu. Jai joks sužalojimas nebuvo padarytas, fizinis skausmas nebuvo sukeltas. Ištraukes telefona, vaikinas paleido jos ranka ir nuejo link stoties. Kartu su juo ejo ir tas aukštesnis vaikinas, kuris ragino žemesni atiduoti jai telefona, taciau žemesnis vaikinas neatidave. Ji jokios pagalbos nesišauke. Ivykio metu buvo neblaivi, buvo gerusi alaus. Civilinio ieškinio nereiškia, telefonas jai gražintas, pretenziju neturi (13-14 b. l.). Baigiamosiose kalbose pasisake, jog kaltinamajam atleidžia.

8-

9liudytojas S. Š. parode, kad 2013-02-15, apie 17 val. 45 min., pas ji i darba UAB „( - )“ atejo du iš matymo pažistami vaikinai. Vienas iš ju šviesiu plauku, mažo ugio, jis dažnai prašo pinigu, antrasis šiek tiek aukštesnis. Tas vaikinas mažo ugio, šviesiu plauku pasiule jam pirkti mobilaus ryšio telefona I Phone. Jis sake, kad telefona išmaine su kažkokiu draugu ir dabar parduoda. Jis tikino, kad telefonas tikrai nevogtas. Noredamas apsidrausti, užsiraše vaikinuku pavardes. Vaikinukas, kuris pardave buvo E. G., o kitas vaikinas buvo P. G.. Telefonas buvo su sim kortele, kuria mažesnis vaikinas praše atiduoti ir jis ja atidave. Telefona nupirko už 200 litu ir pinigus atidave mažesniam, šviesiu plauku vaikinui, kuris ji ir pardavinejo. Kita diena jis telefona pardave už 400 litu bendradarbiui P. K.. Kad telefonas yra vogtas, jis nežinojo (27 b. l.);

10-

11liudytojas P. K. parode, kad 2013 m. vasario menesi, dienos nepamena, po darbo, vadybininkas S. Š. parode mobilaus ryšio telefona I Phone. Jis sake, kad ši telefona nupirko iš vaiku už 200 litu. Po kiek laiko S. Š. pasake, kad jam telefonas nereikalingas ir siule jam pirkti ir jis telefona paeme, o veliau idejo skelbima ir pardave už 400 litu pagal skelbima nepažistamam asmeniui (36 b. l.);

12- liudytojas M. K. parode, kad 2013 m. kovo menesi pagal skelbima iš nepažistamo asmens nupirko telefona I Phone už 700 litu. Kad šis telefonas vogtas nežinojo. Telefonas buvo be dokumentu (53 b. l.);

13- liudytojas P. G. parode, kad 2013 m. vasario menesio viduryje, dienos tiksliai nepamena, su E. G. buvo Kedainiu autobusu stotyje, kur abu bendravo su nepažistama mergina. Vienu metu E. G. pasiule merginai nueiti parukyti už stoties pastato ir jai sutikus visi trys nuejo. Einant, E. G. jam pasake, kad paims iš merginos telefona. Jis tam prieštaravo. Bunant už stoties, E. G. lindo prie merginos su ja buciavosi paemes merginos ranka ištrauke ja iš kišenes, o kita ranka iš kišenes ištrauke telefona. Telefona E. G. pardave autoservise, esanciame priešais parduotuve „Iki“. Jis bande atkalbeti E. G. dalyvauti vagysteje, bet šis jo neklause (87-89 b. l.).

14Iš parodymu atpažinti asmenis iš fotonuotrauku matyti, kad nukentejusioji K. B. atpažino E. G. kaip asmeni, kuris iš jos pagrobe telefona (18-21 b. l.).

15Iš parodymu atpažinti asmens iš fotonuotrauku protokolo matyti, kad S. Š. atpažino E. G. kaip asmeni, kuris siule pirkti telefona, ir jis telefona nupirko, sumokedamas 200 litus (32-35 b. l.). Parodymu patikrinimo vietoje metu E. G. parode vieta, kurioje su mergina jis ruke ir iš kišenes ištrauke telefona (104-107 b. l.). Iš daiktu pateikimo protokolo matyti, kad M. K. policijos pareigunams pateike mobilaus ryšio telefona „I Phone“, Imei: ( - ) ir parduodamo telefono skelbima (54 b. l.). 2013-04-16 telefonas apžiuretas kaip daiktinis irodymas, fiksuotas jo Imei numeris ( - ) (56-58 b. l.). Iš daiktu atpažinimo protokolo matyti, kad nukentejusioji K. B. atpažino telefona, kuris buvo iš jos pagrobtas; telefonas pagal pakvitavima gražintas nukentejusiajai (59-61 b. l.).

16Ištirti ir ivertinti irodymai leidžia daryti išvada, kad kaltinamasis, veikdamas tiesiogine tycia, 2013 m. vasario 15 d., apie 17 val., Kedainiu autobusu stoties teritorijoje, esancioje J.Basanaviciaus g. 93, Kedainiuose, matant pašaliniams asmenims, atvirai iš K. B. striukes kišenes pagrobe K. B. priklausanti 1800 litu vertes mobilaus ryšio telefona i Phone su 5 litu vertes SIM kortele. Veika pagal BK 178 str. 2 d. kvalifikuota tinkamai.

17E. G. padare tycini, apysunki nusikaltima del savanaudišku paskatu. Kaltinamojo atsakomybe lengvinanti aplinkybe - kalte pripažino visiškai, gailisi (BK 59 str. 1 d. 2 p.), atsakomybe sunkinanciu aplinkybiu nera. Parenkant bausmes ruši, vadovaujantis BK 41 str., 54 str., 61 str., 80-81 str., 90-91 str., darytina išvada, kad bausmes tikslai gali buti pasiekti kaltinamajam skiriant laisves atemima. Švelnesnes bausmes rušys neskirtinos, nes nusikaltimas padarytas praejus vos dvejoms savaitems po 2013-02-01 Kedainiu rajono apylinkes teismo nuosprendžio, kuriuo E. G. nuteistas pagal BK 180 str. 1 d. laisves atemimu 6 menesiams, paskelbimo (114-115, 124-126 b. l.). Nusikaltimo padarymo metu ankstesnis nuosprendis nebuvo isiteisejes. Nusikalstama veika nagrinejamoje byloje padaryta po nuosprendžio pirmojoje byloje, todel netaikytinos BK 63 str. 9 d. nustatytos bausmes skyrimo taisykles. Bausmes subendrintinos vadovaujantis BK 64 str. 1 d., 3 d. Iš Kedainiu rajono VTAS pateiktos informacijos matyti, kad I. ir K. G. šeima, kurioje 4 nepilnameciai vaikai, irašyta i Kedainiu r. savivaldybes administracijos VTAS socialines rizikos šeimu, auginanciu vaikus, apskaita (136, 141 b. l.). E. G. tevai ne karta bausti už vaiku nepriežiura pagal ATPK 181 str. Atsižvelgus i tai, kad E. G. atsipraše nukentejusiosios (teisiamajame posedyje nukentejusioji jam atleido), abiem nusikaltimais sunkiu pasekmiu nebuvo sukelta, E. G. yra labai jauno amžiaus, mokosi ( - ), charakterizuojamas patenkinamai (133-134 b. l.), administracinemis nuobaudomis nebaustas (129 b. l.), nera VšI Kedainiu PSPC Psichikos sveikatos ir Priklausomybes ligu kabinetu iskaitoje (131 b. l.), darytina išvada, jog bausmes tikslai kaltinamajam dar gali buti pasiekti be realaus bausmes atlikimo, taikant LR BK 92 str. 1 d. 2 d. ir laisves atemimo bausmes vykdyma atidedant. Remiantis BK 82 str.1 d. 5 p, 87 str. 1 d., 2 d. 1 p., 2 p., 3 d. 5 p. skirtina auklejimo poveikio priemone – elgesio apribojimas, nustatant istatyme numatytus ipareigojimus ir draudimus. I paskirta bausme iskaitytinas sulaikymo ir suemimo laikas nuo 2012-09-26 iki 2012-09-28 ir nuo 2013-03-07 iki 2013-03-08.

18Remiantis LR BK 87 str. 5 d., E. G. ipareigotinas ne reciau kaip viena karta per menesi atsiskaityti nuosprendžio vykdyma kontroliuojanciai institucijai apie skirtu ipareigojimu vykdyma.

19Civilinio ieškinio, daiktiniu irodymu nera.

20Iš kaltinamojo išieškotina 27,96 Lt (dvidešimt septyni litai 96 ct) pašto išlaidu valstybei (LR BPK 103 str. 6 p., 105 str.).

21Kardomoji priemone ipareigojimas periodiškai registruotis policijos istaigoje nuosprendžiui isiteisejus, panaikintina.

22Vadovaudamasis išdestytu ir Lietuvos Respublikos BPK 273 str., 297 str., 301 str. 1 d., 303 str. 2 d., teismas

Nutarė

23E. G. pripažinti kaltu padarius nusikaltima, numatyta Lietuvos Respublikos BK 178 str. 2 d., ir skirti laisves atemima vieneriems metams.

24Vadovaujantis BK 64 str. 1 d., 3 d., bausme subendrinti su Kedainiu rajono apylinkes teismo 2013 m. vasario 1 d. nuosprendžiu pagal BK 180 str. 1 d. skirta bausme ir paskirti subendrinta bausme laisves atemima vieneriems metams ir trims menesiams. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 92 str. 1 d., 2 d., 82 str.1 d. 5 p, 87 str. 1 d., 2 d. 1 p., 2 p., 3 d. 5 p., bausmes vykdyma atideti dvejiems metams ir trims menesiams; paskirti auklejamo poveikio priemone – elgesio apribojima 12 menesiu, ipareigojant nuo 22,00 val. iki 6,00 val. buti namuose ir testi moksla bei uždraudžiant be šios priemones vykdyma kontroliuojanciu instituciju žinios keisti gyvenamaja vieta.

25I atlikta bausme iskaityti sulaikymo laika nuo 2012-09-26 iki 2012-09-28 ir nuo 2013-03-07 iki 2013-03-08.

26Ipareigoti E. G. ne reciau kaip viena karta per menesi atsiskaityti nuosprendžio vykdyma kontroliuojanciai institucijai apie skirtu ipareigojimu vykdyma.

27Išieškoti iš E. G. 27,96 Lt (dvidešimt septynis litus 96 ct) proceso išlaidu valstybei. (Moketi pasirinktinai i viena iš Valstybines mokesciu inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansu ministerijos, imones kodas 188659752, imokos kodas 5660, biudžeto pajamu surenkamuju saskaitu: 1) Nr. LT32 7180 0000 0014 1038, AB Šiauliu bankas, banko kodas 71800, arba 2) Nr. LT74 7400 0000 0872 3870, Danske Bank A/S Lietuvos filialas, banko kodas 74000, arba 3) Nr. LT12 2140 0300 0268 0220, Nordea Bank Finland Plc Lietuvos skyrius, banko kodas 21400, arba 4) Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, "Swedbank", AB, banko kodas 73000).

28Kardomaja priemone ipareigojima periodiškai registruotis policijos istaigoje, nuosprendžiui isiteisejus, panaikinti.

29Nuosprendis per 20 dienu nuo jo paskelbimo gali buti apeliacine tvarka skundžiamas Kauno apygardos teismui, paduodant skunda Kedainiu rajono apylinkes teisme.

Proceso dalyviai
1. Kedainiu rajono apylinkes teismo teisejas Algimantas... 2. viešame teisiamajame posedyje išnagrinejes baudžiamaja byla, kurioje E. G.,... 3. kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 178 str. 2 d. (del atviro svetimo,... 4. E. G. 2013 m. vasario 15 d., apie 17 val., Kedainiu... 5. Kaltinamasis E. G. del pareikšto kaltinimo kaltu... 6. Be kaltinamojo prisipažinimo, kalte irodyta teisiamajame posedyje sutrumpinto... 7. Iš ikiteisminio tyrimo metu surašytu apklausos protokolu matyti: 8. -... 9. liudytojas S. Š. parode, kad 2013-02-15, apie 17 val. 45... 10. -... 11. liudytojas P. K. parode, kad 2013 m. vasario menesi,... 12. - liudytojas M. K. parode, kad 2013 m. kovo menesi pagal... 13. - liudytojas P. G. parode, kad 2013 m. vasario menesio... 14. Iš parodymu atpažinti asmenis iš fotonuotrauku matyti, kad nukentejusioji 15. Iš parodymu atpažinti asmens iš fotonuotrauku protokolo matyti, kad 16. Ištirti ir ivertinti irodymai leidžia daryti išvada, kad kaltinamasis,... 17. E. G. padare tycini, apysunki nusikaltima del... 18. Remiantis LR BK 87 str. 5 d., E. G. ipareigotinas ne... 19. Civilinio ieškinio, daiktiniu irodymu nera.... 20. Iš kaltinamojo išieškotina 27,96 Lt (dvidešimt septyni litai 96 ct) pašto... 21. Kardomoji priemone ipareigojimas periodiškai registruotis policijos istaigoje... 22. Vadovaudamasis išdestytu ir Lietuvos Respublikos BPK 273 str., 297 str., 301... 23. E. G. pripažinti kaltu padarius nusikaltima, numatyta Lietuvos Respublikos BK... 24. Vadovaujantis BK 64 str. 1 d., 3 d., bausme subendrinti su Kedainiu rajono... 25. I atlikta bausme iskaityti sulaikymo laika nuo 2012-09-26 iki 2012-09-28 ir nuo... 26. Ipareigoti E. G. ne reciau kaip viena karta per menesi... 27. Išieškoti iš E. G. 27,96 Lt (dvidešimt septynis litus... 28. Kardomaja priemone ipareigojima periodiškai registruotis policijos istaigoje,... 29. Nuosprendis per 20 dienu nuo jo paskelbimo gali buti apeliacine tvarka...