Byla 2-181-305/2014
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nuginčijimo

1Vilkaviškio rajono apylinkės teismo teisėjas Laimutis Vaitkus, sekretoriaujant Ligijai Vosylienei, dalyvaujant pareiškėjai R. A., suinteresuotiems asmenims A. V. ir D. B., Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei M. K., nedalyvaujant pareiškėjos atstovei advokatei S. S., viešame teismo posėdyje išnagrinėjęs civilinę bylą Nr. 2-181-305/2014 dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nuginčijimo,

Nustatė

2Pareiškėja R. A. prašo teismą nuginčyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. A. V., a.k ( - ), nėra G. A., a.k. ( - ), biologinis tėvas ir įpareigoti Vilkaviškio rajono savivaldybės civilinės metrikacijos skyrių panaikinti įrašą apie tai, G. A., a.k. ( - ), gim., ( - ) gimimo akto įraše Nr. 175.

3Pareiškėja R. A. teismo posėdžio metu patvirtino ieškinyje nurodytas aplinkybes, kad G. A., a.k. ( - ), gim. ( - ), tėvu yra įrašytas buvęs sutuoktinis V. A. V., a.k. ( - ), miręs ( - ). Ji su buvusiu sutuoktiniu šeimyninio gyvenimo negyvena nuo 2009 m. vasaros. Nuo 2009 m. rudens pareiškėja artimai bendravo ir iki šiol bendrauja su A. V., o nuo 2010 m. sausio mėn. jie kartu ir apsigyveno. 2012-06-07 dar esant gyvam V. A. V. ir su juo nenutraukus santuokos, faktiškai gyvenant šeimyninį gyvenimą su A. V., gimė dukra G. A.. A. V., faktiškai yra G. A. biologinis tėvas, tačiau G. A. tėvu gimimo liudijime yra įrašytas V. A. V..

4Suinteresuotas asmuo A. V. teismo posėdžio metu patvirtino pareiškime nurodytas aplinkybes, jog jis kartu su R. A. artimai bendrauja nuo 2009 m. rudens, o nuo 2010 m. sausio mėn. kartu gyvena ir jis yra biologinis G. A. tėvas.

5Suinteresuotas asmuo D. B. parodė, kad jis yra V. A. V. sūnus ir patvirtino, kad jo tėvas V. A. V. nėra G. A. tėvas. Jos biologinis tėvas yra A. V..

6Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė nurodė, kad neprieštarauja dėl tėvystės nuginčijimo.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Bylos duomenimis nustatyta, kad gimė G. A.. Gimimo liudijime jos tėvu įrašytas V. A. V. (b.l. 6). Pareiškėja nurodė, kad G. A. tikrasis biologinis tėvas yra suinteresuotas asmuo A. V., kuris patvirtino pareiškėjos nurodytą aplinkybę. Nuginčyti tėvystę, kai vaikas gimė susituokusiems tėvams arba nepraėjus daugiau kaip trims šimtams dienų po santuokos pabaigos, galima tik įrodžius, kad asmuo negali būti vaiko tėvas (CK 3.150 str.1 d.). Ginčo dėl tėvystės nėra, suinteresuotas asmuo A. V. nurodo, kad vaiko tėvu yra jis. Šią aplinkybę teismo posėdžio metu patvirtino ir suinteresuotas asmuo D. B.. Nesant tarp šalių jokio ginčo dėl tėvystės ir siekiant užtikrinti proceso koncentracijos ir ekonomiškumo principus bei siekiant nedidinti šalių bylinėjimosi išlaidų DNR ekspertizė nebuvo skirta. Aukščiau nurodyti duomenys patvirtina, kad V. A. V. negali būti G. A., tėvu, kadangi jos pradėjimo metu vaiko motina (pareiškėja) nebepalaikė artimų ryšių su juo. Teismas neturi pagrindo netikėti pareiškėjos ir suinteresuotų asmenų parodymais, todėl pripažintina, kad V. A. V., a.k. ( - ), miręs 2013-02-25 nėra G. A., a.k. ( - ) tėvas, ir atitinkamai panaikintini 2012-06-11 įrašo Nr. 175, sudaryto Vilkaviškio rajono savivaldybės CMS duomenys, apie tai kad vaiko tėvas yra V. A. V., a.k. ( - ) (CK 3.149 str. 1 d., 3.150 str. 1 d., 3.151str.1d., 3.286str.1d., 3.313str.).

9Pažymėtina, kad nuginčijus tėvystę, atsiranda galimybė pripažinti tėvystę pareiškimu arba teismine tvarka nustatyti tėvystę ir tokiu būdu užtikrinti vaiko teisę žinoti savo biologinius tėvus ir būti jų globojamam. Ši teisė užtikrinta Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 7 str. ir CK 3.161 str. 2 d. Kiekvienas vaikas turi žinoti savo kilmę, o šiuo atveju susidarė situacija, kad tėvystė nėra įteisinta, nors yra žinoma, todėl pareiškėjai R. A. bei suinteresuotam asmeniui A. V. išaiškintina, kad ši situacija turi būti išspręsta.

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 140, 259, 265, 268, 270, 279, 307 ir 385 str.str., teismas

Nutarė

11Pareiškimą tenkinti.

12Nustatyti, kad V. A. V., asmens kodas ( - ), miręs ( - ), nėra G. A., a.k. ( - ), , tėvas, o G. A. nėra V. A. V. dukra.

13Panaikinti G. A., a.k. ( - ), , ( - )gimimo įraše Nr. 175 žinias apie tėvą: „tėvas – V. A. V., a.k. ( - ),“.

14Per tris darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, išsiųsti sprendimo patvirtintą kopiją Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos CM skyriui, kad šis išregistruotų Vytauto A. V. , asmens kodas ( - ), tėvystę.

15Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Vilkaviškio rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai