Byla 2A-600-123/2007
Dėl žalos gamtai atlyginimo ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento apeliacinį skundą dėl Šilalės rajono apylinkės teismo 2007 m. balandžio 19 d. sprendimo

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininkės V. N. Griškevičienės, kolegijos teisėjų E. Misiūnienės, Ž. Bertašiaus, sekretoriaujant I. Rimkuvienei, M. Pociūtei, dalyvaujant ieškovo atstovei A. J., teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinį atsakovui K. T. dėl žalos gamtai atlyginimo ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento apeliacinį skundą dėl Šilalės rajono apylinkės teismo 2007 m. balandžio 19 d. sprendimo.

2Kolegija, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

3ieškovas kreipėsi į teismą su ieškiniu prašydamas priteisti valstybei iš atsakovo 639,54 Lt padarytai žalai atlyginti ir nurodė, kad K. T., neturėdamas leidimo kirsti mišką, organizavo neteisėtą miško kirtimą ir ištraukimą iš miško ir nukirto 24 augančius žalius ąžuolus ir šiais savo veiksmais pažeidė Lietuvos Respublikos miškų įstatymo 9 str. 6 d.

4Šilalės rajono apylinkės teismas 2007-04-19 sprendimu ieškinį kaip neįrodytą atmetė.

5Ieškovas apeliaciniu skundu prašo panaikinti Šilalės rajono apylinkės teismo

62007-04-19 sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį patenkinti.

7Apeliantas nurodo, kad pirmosios instancijos teismas neteisingai vertino tiesioginius įrodymus, o savo sprendimą pagrindė prieštaringais atsakovo liudytoju ir paties atsakovo

8K. T. parodymais ir juos vertino atsakovo naudai.

9Apeliacinis skundas tenkintinas, priimtinas priešingas sprendimas, ieškinys tenkintinas šiais motyvais.

10Kaip nustatyta bylos medžiaga, atsakovas turi mišką ( - ) ir ( - ) ir 2005 m. savo miške kirto ąžuolus. Ieškovas teigia, kad atsakovas nukirto be leidimo 24 ąžuolus, kurie buvo žali, augantys, o atsakovas teigia, kad kirto sausuolius ąžuolus ir jų kirtimui leidimo nereikia.

11Savo ieškinį ieškovas grindžia liudytojų S. E. ir inspektoriaus K. B., kurie pagal specialybę ir profesiją yra miškininkai, turintys po 28 m. praktinio darbo stažo miškuose, paaiškinimais bei savavališko kirtimo vietos paženklinimo schema, kelmų matavimo aktu, nupjautų medžių medienos tūrio apskaičiavimu, nupjautų ąžuolų nuotraukomis bei administracinio teisės pažeidimo protokolu, o atsakovas savo teiginius įrodinėja liudytojų paaiškinimais ir tuo, kad administracine tvarka jis nenubaustas.

12Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad ieškovas neįrodė, kad atsakovas savo miške nupjovė žalius ąžuolus ir rėmėsi atsakovo liudytojų paaiškinimais.

13K. T. administracine tvarka už žalių ąžuolų iškirtimą be leidimo nėra nubaustas, nes administracinis teismas konstatavo, kad buvo praleistas nuobaudos skyrimo terminas ir nuobaudos skyrimo termino praleidimą traktavo traukiamo administracinei atsakomybei asmens naudai ir dėl to Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Šilalės regiono agentūros nutarimą panaikino, o bylą nutraukė, tačiau tai nereiškia, kad valstybei nepadaryta žala ir savo veiksmais atsakovas nepažeidė Lietuvos Respublikos miškų įstatymo 9 str. 6 d.

14Iš liudytojų S. E. ir K. B., kaip specialistų miškininkų, kurių didelis darbo stažas, paaiškinimų, kuriais netikėti nėra pagrindo, matyti, kad atsakovas nupjovė be leidimo 24 žalius ąžuolus, o ne sausuolius, kaip teigia liudytojai ir atsakovo įmonės darbuotojai K. J. ir P. B., kurie pjovė medžius pagal paties K. T. nurodymus.

15Esant šioms aplinkybėms laikytina, kad ieškovas įrodė ne tik liudytojų paaiškinimais, bet ir kitais surinktais byloje rašytiniais įrodymais (b.l. 5-14), kad buvo nupjauti žali ąžuolai, kurių kirtimui reikalingas leidimas, todėl iš atsakovo priteistinas 639,54 Lt žalos atlyginimas valstybei.

16Kolegija, vadovaudamasi CPK 326 str.,

Nutarė

17Šilalės rajono apylinkės teismo 2007-04-19 sprendimą panaikinti, priimti naują sprendimą – Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinį patenkinti ir priteisti iš K. T. 639,54 Lt žalos atlyginimą.

Proceso dalyviai