Byla 2-65-714/2012
Dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės

1Jurbarko rajono apylinkės teismo teisėja Jūratė Lukšienė, sekretoriaujant Linai Gailienei, dalyvaujant ieškovei I. S., jos atstovui advokatui Osvaldui Radimonui, atsakovui D. S., jo atstovui advokatui Aleksandrui Uščiauskui, institucijos, teikiančios išvadą byloje, Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Elenai Kontenienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės I. S. ieškinį atsakovui D. S., trečiajam asmeniui UAN „Nordecum“, institucija teikianti išvadą byloje Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės ir

Nustatė

2ieškovė I. S. pateikė teismui ieškinį (b.l. 2-3) ir prašė teismo nutraukti santuoką, ( - ) sudarytą tarp jos ir atsakovo D. S., dėl atsakovo kaltės, po santuokos nutraukimo palikti šalims tas pačias pavardes, nepilnamečio vaiko M. S., gim. ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su ja, priteisti iš atsakovo išlaikymą nepilnamečiui vaikui, mokamą periodinėmis išmokomis po 400,00Lt kiekvieną mėnesį.

3Gavus ieškinį 2011 12 09 nutartimi buvo taikytos laikinosios apsaugos priemonės iš atsakovo priteistas laikinas išlaikymas sūnui M. S., kol bus išnagrinėta civilinė byla (b.l. 18-19).

4Atsiliepime atsakovas su ieškiniu nesutiko (b.l. 23).

5Apie bylos iškėlimą buvo informuoti kreditoriai UAB „Nordecum“ ir BIGBANK AS filialas (b.l. 30). BIGBANK AS filialas pranešė teismui, kad neįstos į procesą trečiuoju asmeniu (b.l. 35). UAB „Nordecum“ buvo įtraukta į bylos nagrinėjimą trečiuoju asmeniu (b.l. 52), tačiau savarankiško reikalavimo iki parengiamojo teismo posėdžio nepateikė.

6Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius neprieštaravo dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su ieškove (b.l. 39-40).

7Ieškovei šioje byloje suteikta valstybės garantuojama 100 procentu apmokama teisinė pagalba (b.l. 4, 54), atsakovui – 50 procentų apmokama teisinė pagalba (b.l. 48, 55).

8Teismo posėdyje ieškovė I. S. patikslino savo reikalavimą, prašė santuoką nutraukti dėl abipusės kaltės, prašė nustatyti nepilnamečio vaiko M. S. gyvenamąją vietą su ja ir priteisti iš atsakovo išlaikymą vaikui nuo 2011 12 09 kas mėnesį mokamomis išmokomis po 300,00Lt, po santuokos nutraukimo palikti jai tą pačią pavardę. Ieškovė taip pat nurodė, kad teismo nutarties dėl laikino išlaikymo vaikui nebuvo pateikusi antstolių kontorai, nurodė, kad su atsakovu kartu nebegyvena nuo 2011 metų gruodžio mėnesio, atsakovas išlaikymo nuo tada vaikui nebeteikia.

9Atsakovas D. S. sutiko, kad santuoka būtų nutraukta dėl abipusės kaltės, pripažino, kad dėl šeimos iširimo ir jis yra kaltas, sutiko teikti išlaikymą vaikui po 300,00Lt kas mėnesį, pripažino, kad išlaikymo sūnui nebeteikia nuo 2011 gruodžio mėnesio, taip pat pripažino, kad kreditoriniai įsiskolinimai yra jo asmeninės prievolės ir nurodė, kad asmeniškai jis pats atsiskaitys su kreditoriais.

10Ieškovė ir atsakovas atsisakė taikytis, palaikė prašymą nutraukti santuoką dėl abipusės kaltės, teismo sprendime nenurodant konkrečių šeimos iširimo aplinkybių.

11Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė nurodė, kad nepilnamečio M. S. gyvenamosios vietos nustatymas su jo motina neprieštarauja nepilnamečio vaiko interesams, nurodė, kad ieškovės turtinė padėtis šiuo metu yra labai sunki.

12Ieškinys tenkintinas.

13Iš rašytinės bylos medžiagos nustatyta, kad D. S. ir I. S. susituokė ( - ), jų santuoka buvo įregistruota Jurbarko rajono CMS, santuokos akto įrašo Nr. 29 (b.l. 6), sūnus M. S. gimė ( - ) (b.l. 7), I. S. yra registruota darbo biržoje (b.l. 8), D. S. dirba (b.l. 13-14, 56-57), ieškovė ir atsakovas nekilnojamojo turto neturi (b.l. 16-17), D. S. nuo 2011 07 29 iki 2011 12 26 turėjo grąžinti kreditoriui UAB „Nordecum“ 984,00Lt skolą (b.l. 24-26), iš kreditoriaus BIGBANK AS filialo 2011 09 02 pasiskolino 3 000,00Lt pagal vartojimo kredito sutartį, kurios įvykdymo terminas 2014 09 15 (b.l. 27-28).

14Abu sutuoktiniai pripažįsta, kad santuoka iširo dėl abiejų kaltės. Atsižvelgiant į tai, taikytinos teisinės pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu (Lietuvos Respublikos CK 3.61str. 3d.). Šalių prašymas nutraukiant santuoką, sprendime ne nurodyti konkrečių faktų patvirtinančių jų kaltę, tenkintinas (Lietuvos Respublikos CK 3.63str.). I. S. ir D. S. santuoka nutrauktina dėl abiejų sutuoktinių kaltės (Lietuvos Respublikos CK 3.61str.).

15Ginčo dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos ir jo išlaikymo dydžio bei tvarkos nėra. Duomenų, kad M. S., gim. ( - ), gyvenamosios vietos nustatymo su jo motina I. S., pažeistų nepilnamečio vaiko interesus nėra. D. S. sutinka teikti išlaikymą sūnui periodinėmis išmokomis nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio po 300,00Lt.

16Paprastai skyrium gyvenančių tėvų vaikų gyvenamoji vieta, jų išlaikymo dydis ir tvarka, bendravimo su vaiku tvarka nustatoma bendru tėvų sutarimu. Atkreiptinas šalių dėmesys į tai, kad po teismo sprendimo priėmimo, pasikeitus situacijai, vaiko gyvenamosios vietos, vaiko išlaikymo formos ir dydžio, bendravimo su vaiku klausimai gali būti peržiūrimi teisme pagal vieno iš tėvų ieškinį (Lietuvos Respublikos CK 3.169str., 3.170str., 3.201str.).

17Teismas, nagrinėdamas iš civilinių šeimos santykių kylančią bylą, atsižvelgdamas į bylos nagrinėjimo metu paaiškėjusias aplinkybes, turi teisę spręsti dėl reikalavimų, kurie nebuvo pareikšti (Lietuvos Respublikos CPK 376str.), o nutraukiant santuoką yra būtina išspręsti visus su santuokos nutraukimu susijusius klausimus (Lietuvos Respublikos CK 3.59str.), taip pat imtis priemonių užtikrinant sprendimo įvykdymą (Lietuvos Respublikos CPK 144str., 3.65str.).

18Nepilnamečiui M. S. priteistų piniginių išmokų tvarkytoja uzufrukto teisėmis skirtina ieškovė I. S. (Lietuvos Respublikos CK 3.185str.).

19Atsižvelgiant į atsakovo pripažinimą (Lietuvos Respublikos CPK 187str.) ir įsipareigojimą atsiskaityti su kreditoriais (Lietuvos Respublikos CPK 182str. 5p.), pripažintina, kad įvykdyti įsipareigojimus pagal kredito sutartis kreditoriams yra asmeninė atsakovo D. S. pareiga, tačiau atkreiptinas šalių ir trečiojo asmens dėmesys į tai, kad šiuo teismo sprendimu nekeičiama vartojimo kredito sutarčių turinys ir esmė (Lietuvos Respublikos CK 3.109str.).

20Teismo taikytos laikinosios apsaugos priemonės šioje byloje naikintinos (Lietuvos Respublikos CPK 150str.).

21Atsižvelgiant į šalių turtinę padėtį, į bylos pobūdį, į tai, kad santuoka nutraukiama dėl abiejų sutuoktinių kaltės, į tai šioje byloje buvo suteikta valstybės garantuojama antrinė teisinė pagalba abiems šalims, į tai, kad byla buvo išnagrinėta viename teismo posėdyje, ir vadovaujantis protingumo bei teisingumo kriterijais bylinėjimosi išlaidos valstybei šioje byloje nepriteistinos Lietuvos Respublikos CPK 83str. 1d. 12p., 14p., 96str. 5d.).

22Sprendimo dalis dėl išlaikymo priteisimo nepilnamečiui vykdytina skubiai (Lietuvos Respublikos CPK 282str. 2d. 2p.).

23Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 541 str., teismas

Nutarė

24ieškinį patenkinti.

25Santuoką, įregistruotą ( - ) Jurbarko rajono civilinės metrikacijos skyriuje, akto įrašo Nr. 29, tarp D. S., asmens kodas ( - ) gim. ( - ), ir I. S., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) (pavardė iki santuokos B.), nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

26Po santuokos nutraukimo D. S. palikti pavardę – S., o I. S. – S.

27Nepilnamečio M. S., a.k. ( - ) gim. ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su jo motina I. S., a.k. ( - )

28Priteisti iš D. S., a.k. ( - ) gim. ( - ), M. S., a.k. ( - ) gim. ( - ), išlaikymą, mokamą periodinėmis išmokomis po 300,00Lt (tris šimtus litų) kiekvieną mėnesį nuo 2011 12 09 iki M. S. sueis pilnametystė.

29Nepilnamečiui M. S., a.k. a.k. ( - ) gim. ( - ), priteistų piniginių išmokų tvarkytoja skirti I. S., a.k. ( - )

30Nustatyti, kad prievoles kreditoriams UAB „Nordecum“ pagal prašymą gauti paskolą ir BIGBANK AS filialui pagal 2011 09 02 vartojimo kredito sutartį po santuokos nutraukimo vykdo atsakovas D. S., a.k. ( - )

31Teismo 2011 12 09 nutartimi taikytas laikinąsias apsaugos priemones dėl laikino išlaikymo priteisimo panaikinti nuo teismo sprendimo paskelbimo dienos 2012 02 10.

32Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.

33Sprendimui įsiteisėjus jo nuorašą per tris dienas išsiųsti teismo buvimo vietos civilinės metrikacijos įstaigai.

34Sprendimas per trisdešimt dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Jurbarko rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Jurbarko rajono apylinkės teismo teisėja Jūratė Lukšienė, sekretoriaujant... 2. ieškovė I. S. pateikė teismui ieškinį (b.l. 2-3) ir prašė teismo... 3. Gavus ieškinį 2011 12 09 nutartimi buvo taikytos laikinosios apsaugos... 4. Atsiliepime atsakovas su ieškiniu nesutiko (b.l. 23).... 5. Apie bylos iškėlimą buvo informuoti kreditoriai UAB „Nordecum“ ir... 6. Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius... 7. Ieškovei šioje byloje suteikta valstybės garantuojama 100 procentu apmokama... 8. Teismo posėdyje ieškovė I. S. patikslino savo reikalavimą, prašė... 9. Atsakovas D. S. sutiko, kad santuoka būtų nutraukta dėl abipusės kaltės,... 10. Ieškovė ir atsakovas atsisakė taikytis, palaikė prašymą nutraukti... 11. Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus... 12. Ieškinys tenkintinas.... 13. Iš rašytinės bylos medžiagos nustatyta, kad D. S. ir I. S. susituokė ( -... 14. Abu sutuoktiniai pripažįsta, kad santuoka iširo dėl abiejų kaltės.... 15. Ginčo dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos ir jo išlaikymo dydžio... 16. Paprastai skyrium gyvenančių tėvų vaikų gyvenamoji vieta, jų išlaikymo... 17. Teismas, nagrinėdamas iš civilinių šeimos santykių kylančią bylą,... 18. Nepilnamečiui M. S. priteistų piniginių išmokų tvarkytoja uzufrukto... 19. Atsižvelgiant į atsakovo pripažinimą (Lietuvos Respublikos CPK 187str.) ir... 20. Teismo taikytos laikinosios apsaugos priemonės šioje byloje naikintinos... 21. Atsižvelgiant į šalių turtinę padėtį, į bylos pobūdį, į tai, kad... 22. Sprendimo dalis dėl išlaikymo priteisimo nepilnamečiui vykdytina skubiai... 23. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 541 str., teismas... 24. ieškinį patenkinti.... 25. Santuoką, įregistruotą ( - ) Jurbarko rajono civilinės metrikacijos... 26. Po santuokos nutraukimo D. S. palikti pavardę – S., o I. S. – S.... 27. Nepilnamečio M. S., a.k. ( - ) gim. ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su jo... 28. Priteisti iš D. S., a.k. ( - ) gim. ( - ), M. S., a.k. ( - ) gim. ( - ),... 29. Nepilnamečiui M. S., a.k. a.k. ( - ) gim. ( - ), priteistų piniginių... 30. Nustatyti, kad prievoles kreditoriams UAB „Nordecum“ pagal prašymą gauti... 31. Teismo 2011 12 09 nutartimi taikytas laikinąsias apsaugos priemones dėl... 32. Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.... 33. Sprendimui įsiteisėjus jo nuorašą per tris dienas išsiųsti teismo buvimo... 34. Sprendimas per trisdešimt dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas...