Byla 2SP-8344-723/2018
Dėl santuokinio amžiaus sumažinimo, suinteresuoti asmenys – H. J., A. F., išvadą byloje teikianti institucija – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SAMD Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Vilniaus rajone

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų teisėjas Vilmantas Ambrulevičius, sekretoriaujant teismo posėdžių sekretorei Vaivai Liaubienei, dalyvaujant pareiškėjai A. J., suinteresuotiems asmenims H. J., A. F., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovui D. C.,

2teismo posėdyje išnagrinėjęs pareiškėjos A. J. patikslintą pareiškimą dėl santuokinio amžiaus sumažinimo, suinteresuoti asmenys – H. J., A. F., išvadą byloje teikianti institucija – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SAMD Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Vilniaus rajone,

Nustatė

31. Pareiškėja A. J. prašo sumažinti jos santuokinį amžių 1 metais 7 mėnesiais ir 11 dienų (b.l. 11-12).

4Prašyme nurodė, kad su suinteresuotu asmeniu A. F. susipažino 2016 metais. Jie nuo to laiko draugauja ir vienas kitą myli. Pareiškėja 2018 m. balandžio mėn. pastojo ir laukiasi kūdikio. Nori susituokti, kad gimsiantis kūdikis augtų pilnavertėje šeimoje. Pareiškėja su būsimu sutuoktiniu, nepaisant jauno amžiaus, rimtai žiūri į šeimą ir jos vertybes. Iki pareiškėjos pastojimo jie draugavo dvejus metus. Ji ketina baigti 12 klasių pagrindinėje mokykloje ir mokytis toliau, kad įgytų buhalterio specialybę, o A. F. yra baigęs profesinę mokyklą ir dirba, todėl pareiškėjos mokymosi ir vaiko auginimo metu galės finansiškai išlaikyti šeimą. Pareiškėjos motina sutinka, kad dukrai būtų sumažintas santuokinis amžius, o pareiškėjos tėvas yra miręs.

52. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Vilniaus rajone byloje pateiktoje išvadoje nurodė, kad nagrinėjamu atveju tikslinta sumažinti A. J. santuokinį amžių. Pažymėjo, kad nėštumas yra svarbi priežastis santuokinio amžiaus sumažinimui. Mano, kad santuokinio amžiaus sumažinimas šiuo atveju atitinka nepilnamečio vaiko interesus (b.l. 18).

63. Suinteresuotas asmuo A. F. atsiliepime nurodė, kad sutinka su pareiškėjos pareiškimu (b.l. 19).

74. Teismo posėdyje pareiškėja A. J. prašė pareiškimą tenkinti. Nurodė, kad laukiasi kūdikio ir nori susituokti su jo tėvu A. F.. Jų santykiai rimti, draugauja jau du metus. Planuoja gyventi pas jo tėvus. A. F. dirba. Padeda tėvai.

8Suinteresuotas asmuo H. J. prašė pareiškimą tenkinti. Nurodė, kad tai rimta draugystė, santykiai geri.

9Suinteresuotas asmuo A. F. su pareiškimu sutiko. Nurodė, kad ruošiasi rimtai sukurti šeimą.

10Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Vilniaus rajone atstovas D. C. su pareiškimu sutiko. Nurodė, kad pareiškėjos nėštumas yra svarbi priežastis sumažinti santuokinį amžių. Skyriaus duomenimis draugystė rimta ir ilga.

11Prašymas tenkintinas.

125. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 3.14 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad norinčio tuoktis, tačiau neturinčio aštuoniolikos metų asmens prašymu teismas supaprastinto proceso tvarka turi teisę sumažinti tokio asmens santuokinį amžių, bet ne daugiau kaip dvejais metais. Vadovaujantis CK 3.14 straipsnio 4 dalimi, nėštumas yra laikomas svarbia priežastimi sumažinti santuokinį amžių.

136. Nustatyta, kad pareiškėja A. J., gim. ( - ), yra nepilnametė (b.l. 13-14). Pateikta medicininio pažymėjimo kopija patvirtina, kad pareiškėja yra nėščia (b.l. 16). Pareiškėjos motina neprieštarauja, kad pareiškėjai būtų sumažintas santuokinis amžius. Pareiškėjos tėvas S. J. yra miręs (b.l. 15). Suinteresuotas asmuo A. F. pripažįsta būsimo vaiko tėvystę, nori juo rūpintis ir su pareiškėja kartu auginti santuokoje (b.l. 19). Byloje proceso šalys nurodė duomenis, kad jie bendrauja ne pirmus metus,A. F. dirba, todėl turės pajamų išlaikyti šeimą.

147. Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, kad pareiškėja yra nėščia ir nori sudaryti santuoką, santuokos sudarymui neprieštarauja pareiškėjos motina ir Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Vilniaus rajone, būsimas pareiškėjos sutuoktinis A. F. dirba, darytina išvada, kad pareiškėjos santuokinio amžiaus sumažinimas yra tikslingas ir tai atitinka nepilnamečio vaiko interesus (CK 3.14 str.).

158. Pareiškėja yra gimusi ( - ) , t.y. jai šiuo metu yra 16 metų 6 mėnesiai, jai iki pilnametystės trūksta 1 metų 6 mėnesių, todėl būtent tokiu terminu ir mažintinas santuokinis amžius, leidžiant jai tuoktis su A. F..

16Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290-291 straipsniais, 579-582 straipsniais, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.14 straipsniu, teismas

Nutarė

17sumažinti nepilnametei pareiškėjai A. J. (a. k. ( - ) santuokinį amžių ir leisti jai sudaryti santuoką nesulaukus pilnametystės.

18Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui, atskirąjį skundą paduodant Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmams.

Proceso dalyviai