Byla 2YT-2314-239/2016
Dėl rūpybos nustatymo bei rūpintojo paskyrimo

1Trakų rajono apylinkės teismo teisėja Nijolė Zaleckienė

2sekretoriaujant Ingai Bakšaitei,

3dalyvaujant suinteresuotam asmeniui E. L.,

4viešame teismo posėdyje išnagrinėjo pareiškėjo L. L. pareiškimą suinteresuotiems asmenims Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriui, E. L. dėl rūpybos nustatymo bei rūpintojo paskyrimo ir

Nustatė

5pareiškėjas pareiškimu prašė nustatyti jam rūpybą ir jo rūpintoja skirti suinteresuotą asmenį E. L.. Pareiškime nurodė, kad yra labai prastos sveikatos, 2007 m. buvo nustatyta Hangstingtono chorėja, hiperkinetinė forma, labai ryškus judėjimo funkcijų sutrikimas, dubens organų funkcijos sutrikimas, liga progresuoja, todėl dėl sveikatos būklės jam reikalinga nuolatinė priežiūra. Pareiškėjas nurodė, kad jam nustatytas savarankiškumo indeksas – 0, jis negali pats apsitarnauti, apsirengti, pasiruošti maisto, dėl savo sveikatos būklės negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių ir vykdyti pareigų. Suinteresuotas asmuo E. L. yra pareiškėjo sutuoktinė ir sutinka būti pareiškėjo rūpintoja. Jau daug metų sutuoktinė pareiškėją prižiūri ir jį slaugo.

6Suinteresuotas asmuo Trakų rajono savivaldybės administracijos su pareiškimu sutiko, prašė nustatyti rūpybą L. L. bei paskirti E. L. jo rūpintoja. Nurodė, kad E. L. yra rūpestinga, darbšti, atsakinga, jautri, suprantanti sutuoktinio poreikius. Trakų rajono Lentvario seniūnija ją apibūdino kaip atsakingą, aktyvią ir komunikabilią. Prašė civilinę bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant.

7Suinteresuotas asmuo E. L. su pareiškimu taip pat sutiko ir prašė nustatyti rūpybą L. L. bei paskirti ją jo rūpintoja.

8Pareiškimas tenkintinas.

9Veiksnaus fizinio asmens, kuris dėl savo sveikatos būklės negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių ar atlikti pareigų, prašymu jam gali būti nustatyta rūpyba (CK 3.279 str. 1 d.). Rūpintojas gali būti paskirtas tik tuo atveju, kai yra rašytinis jo sutikimas (CK 3.279 str. 3 d.).

10Iš Vilniaus V teritorinio skyriaus specialiųjų poreikių nustatymo pažymos SP Nr. 075482 matyti, kad pareiškėjui nuo 2014-08-19 (neterminuotai) nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (b.l.9). Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus rašte Nr. SD-500 pažymėta, kad L. L. yra gulintis ligonis, pats negali atlikti asmens higienos veiksmų, apsirengti, pasiruošti maisto, visuose apsitarnavimo veiksmuose reikalinga kito asmens pagalba. Dėl nurodytų aplinkybių darytina išvada, kad pareiškėjui skirtina rūpyba.

11Suinteresuotas asmuo E. L. sutinka būti pareiškėjo rūpintoja (b.l.4).

12Iš Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus rašto Nr. SD-500 matyti, kad suinteresuotas asmuo E. L. Lentvario seniūnijoje charakterizuojama kaip pareiginga, atsakinga, aktyvi ir komunikabili. Gauta VšĮ Trakų pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų komisijos išvada, kurioje pažymėta, kad E. L. yra sveika ir gali būti rūpintoja. E. L. nėra teista ar bausta administracine tvarka. Byloje duomenų, patvirtinančių aplinkybes, kad suinteresuotas asmuo E. L. negalėtų būti paskirta pareiškėjo rūpintoja, nėra.

13Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, pareiškimas tenkintinas.

14Vadovaudamasis CPK 491- 496, 509 str., teismas

Nutarė

15pareiškimą patenkinti.

16Nustatyti rūpybą L. L., a.k. ( - ) gyvenančiam ( - ), ir jo rūpintoja paskirti E. L., a.k. ( - ) gyvenančią ( - ).

17Nutartis dėl rūpybos nustatymo ir rūpintojo skyrimo vykdoma skubiai.

18Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per Trakų rajono apylinkės teismą atskiruoju skundu.

Proceso dalyviai