Byla A-442-1416-09

1Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Audriaus Bakavecko (kolegijos pirmininkas), Artūro Drigoto ir Dainiaus Raižio (pranešėjas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo trečiojo suinteresuoto asmens V. S. - B. prašymą dėl teismo išlaidų, turėtų nagrinėjant bylą apeliacine tvarka, atlyginimo administracinėje byloje pagal pareiškėjo K. T. skundą atsakovams valstybės įmonei Registrų centrui ir valstybės įmonės Registrų centro Vilniaus filialui, dalyvaujant tretiesiems suinteresuotiems asmenims V. S. - B. ir Vilniaus apskrities viršininko administracijai, dėl sprendimų panaikinimo ir įpareigojimo atlikti veiksmus.

2Teisėjų kolegija

Nustatė

3I.

4Pareiškėjas skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir prašė: 1) panaikinti valstybės įmonės Registrų centro 2008 m. liepos 15 d. sprendimą Nr.302; 2) panaikinti valstybės įmonės Registrų centro Vilniaus filialo 2008 m. birželio 17 d. sprendimą Nr.IN(5.1.15.)-24593); 3) įpareigoti nekilnojamojo turto kadastro tvarkytoją atlikti nekilnojamojo turto registre įregistruoto statinio kadastrinių duomenų tikslinimą: pastato pamatus ( - ), registruotus pareiškėjo vardu, įregistruoti 1,56 ha žemės sklype, unikalus Nr.( - ), esančiame Vilniaus rajone, (duomenys neskelbtini).

5Atsakovai ir trečiasis suinteresuotas asmuo V. S. - B. su pareiškėjo skundu nesutiko.

6Vilniaus apygardos administracinis teismas 2008 m. gruodžio 17 d. sprendimu pareiškėjo skundą atmetė.

7Pareiškėjas dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2008 m. gruodžio 17 d. sprendimo padavė apeliacinį skundą.

8Atsiliepimu į pareiškėjo apeliacinį skundą atsakovas valstybės įmonė Registrų centras prašė apeliacinį skundą atmesti.

9Atsiliepimu į pareiškėjo apeliacinį skundą trečiasis suinteresuotas asmuo V. S. - B. prašė apeliacinį skundą atmesti.

10Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2009 m. lapkričio 19 d. nutartimi pareiškėjo apeliacinį skundą atmetė, o Vilniaus apygardos administracinio teismo 2008 m. gruodžio 17 d. sprendimą paliko nepakeistą.

11II.

12Trečiasis suinteresuotas asmuo V. S. - B. prašo priteisti jai teismo išlaidas, turėtas nagrinėjant bylą apeliacine tvarka.

13V. S. - B. nurodo, kad šioje byloje buvo atmestas pareiškėjo reikalavimas įregistruoti nesant V. S. - B. sutikimo jai priklausančiame žemės sklype tariamą pareiškėjo statinį. Todėl šioje byloje buvo apgintos V. S. - B. teisės ir ji turi teisę į turėtų teismo išlaidų atlyginimą. Jos prašomas priteisti teismo išlaidas, turėtas nagrinėjant bylą apeliacine tvarka, sudaro 800 Lt, sumokėti advokatui už atsiliepimo į apeliacinį skundą parengimą.

14Atsiliepimu į trečiojo suinteresuoto asmens V. S. - B. prašymą dėl teismo išlaidų atlyginimo pareiškėjas prašo šį prašymą atmesti.

15Pareiškėjas nurodo, kad V. S. - B. neturi teisės į teismo išlaidų atlyginimą, nes šioje byloje jos teisės nebuvo ginamos. Byloje buvo nagrinėjami tik atsakovų sprendimų teisėtumo klausimai ir nebuvo sprendžiama dėl daiktinių teisių turinio ar šių teisių pažeidimo. Pareiškėjas taip pat nurodo, kad jis yra neįgalus asmuo, jo pensijos vos užtenka pragyvenimui, todėl teismo išlaidų priteisimas iš jo pažeistų protingumo principą.

16Teisėjų kolegija

konstatuoja:

17III.

18Prašymas tenkintinas.

19Pareiškėjas šioje byloje ginčijo atsakovų sprendimus, kuriais atsisakyta įregistruoti pareiškėjo vardu pastato pamatus trečiojo suinteresuoto asmens V. S. - B. žemės sklype. Atmetus šioje byloje tokį pareiškėjo skundą, iš esmės buvo apgintos V. S. - B. administracinio pobūdžio teisės, susijusios su duomenų apie jos žemės sklypą nurodymu nekilnojamojo turto kadastre bei registre. Todėl V. S. - B. turi teisę į jos byloje turėtų teismo išlaidų (prašomų priteisti atstovavimo išlaidų) atlyginimą (Administracinių bylų teisenos įstatymo 44 straipsnio 5 ir 6 dalys, 48 straipsnio 2 dalis).

20V. S. - B. pateikti dokumentai (b. l. 177-179) patvirtina, kad ji advokatui sumokėjo 800 Lt už atsiliepimo į apeliacinį skundą parengimą. Ši išlaidų suma yra pagrįsta, atitinka Lietuvos advokatų tarybos 2004 m. kovo 26 d. nutarimu ir teisingumo ministro 2004 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr.1R-85 patvirtintų Rekomendacijų dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio 7 ir 8.11 punktų nuostatas, todėl ji priteistina V. S. - B..

21Minėta išlaidų suma priteistina iš pareiškėjo, nes byla buvo išspręsta ne pareiškėjo naudai. Įstatymo numatytų pagrindų, dėl kurių pareiškėjas šiuo atveju galėtų būti atleistas nuo teismo išlaidų atlyginimo, nenustatyta.

22Vadovaudamasi Administracinių bylų teisenos įstatymo 45 straipsniu, teisėjų kolegija

Nutarė

23Prašymą tenkinti.

24Priteisti V. S. - B. iš K. T. 800 Lt (aštuonis šimtus litų).

25Nutartis neskundžiama.

Proceso dalyviai
1. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš... 2. Teisėjų kolegija... 3. I.... 4. Pareiškėjas skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir... 5. Atsakovai ir trečiasis suinteresuotas asmuo V. S. - B. su pareiškėjo skundu... 6. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2008 m. gruodžio 17 d. sprendimu... 7. Pareiškėjas dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2008 m. gruodžio... 8. Atsiliepimu į pareiškėjo apeliacinį skundą atsakovas valstybės įmonė... 9. Atsiliepimu į pareiškėjo apeliacinį skundą trečiasis suinteresuotas asmuo... 10. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2009 m. lapkričio 19 d.... 11. II.... 12. Trečiasis suinteresuotas asmuo V. S. - B. prašo priteisti jai teismo... 13. V. S. - B. nurodo, kad šioje byloje buvo atmestas pareiškėjo reikalavimas... 14. Atsiliepimu į trečiojo suinteresuoto asmens V. S. - B. prašymą dėl teismo... 15. Pareiškėjas nurodo, kad V. S. - B. neturi teisės į teismo išlaidų... 16. Teisėjų kolegija... 17. III.... 18. Prašymas tenkintinas.... 19. Pareiškėjas šioje byloje ginčijo atsakovų sprendimus, kuriais atsisakyta... 20. V. S. - B. pateikti dokumentai (b. l. 177-179) patvirtina, kad ji advokatui... 21. Minėta išlaidų suma priteistina iš pareiškėjo, nes byla buvo išspręsta... 22. Vadovaudamasi Administracinių bylų teisenos įstatymo 45 straipsniu,... 23. Prašymą tenkinti.... 24. Priteisti V. S. - B. iš K. T. 800 Lt (aštuonis šimtus litų).... 25. Nutartis neskundžiama....