Byla 1-244-547/2020
Dėl dešinės pusės IX šonkaulio lūžimo sveikata buvo sutrikdyta ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui

1Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmų teisėja Silvana Girdenienė, sekretoriaujant Ritai Tamulienei, dalyvaujant prokurorei Živilei Gecevičienei, nukentėjusiajai L. Š.,

2viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje R. Š., asmens kodas ( - ) gim. ( - ), ( - ), Lietuvos Respublikos pilietis, lietuvis, vidurinio išsilavinimo, vedęs, dirbantis ( - ), faktinė gyvenamoji vieta ( - ), poilsiavietė ( - ), deklaruota gyvenamoji vieta ( - ), neteistas,

3kaltinamas padaręs Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau - BK) 138 straipsnio 2 dalies 3 punkte numatytą nusikalstamą veiką.

4Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,

Nustatė

5I. Nusikalstamos veikos aplinkybės

6R. Š. nesunkiai sužalojo savo šeimos narį, t. y. 2019 m. spalio 20 d. apie 22.00 val. ( - ), bute, kilus konfliktui, smurtaudamas artimoje aplinkoje, tyčia vieną kartą spyrė koja savo sutuoktinei L. Š. į dešinįjį šoną, tuo padarė dešinės pusės IX šonkaulio lūžimą ir nukentėjusiajai L. Š. sukėlė nesunkų sveikatos sutrikdymą, nes dėl dešinės pusės IX šonkaulio lūžimo sveikata buvo sutrikdyta ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui.

7II. Įrodymai, jų vertinimo, kvalifikavimo motyvai

8Kaltinamasis R. Š. ikiteisminio tyrimo metu ir teisme savo kaltę pripažino visiškai ir parodė, kad 2019-10-20 vakare jo žmona L. Š. grįžo namo iš sesers vestuvių. Ji buvo neblaivi ir jį pavadino negražiu žodžiu. Jis liepė jai eiti gulti ir jai įspyrė. Viskas vyko jų namuose, esančiuose ( - ), prieškambaryje. Namuose buvo tik jis ir jo žmona L.. Tuo metu jis buvo nedaug išgėręs. Girtumas buvo nustatytas kitą dieną policijoje, jam buvo nustatyta 2 promilių neblaivumas. Kitą dieną ryte buvo išgėręs alaus. Blaivus taip nebūtų pasielgęs, dėl girtumo taip išėjo. Dėl girtavimo neturi problemų, konfliktų tarp jo ir žmonos nebūna, gal buvo tik vieną kartą prieš 25 metus. Savo veiksmus vertina blogai, pasielgė ,,kaip gyvulys“. Ateityje taip problemų nespręs. Jis matė ką padarė žmonai, ji sunkiai judėjo. Sodros ieškinį (814 eurų sumai), pripažįsta, tačiau dar nepradėjo atlyginti žalos. Visus pinigus žmonai atiduoda. Jis žmonos atsiprašė. Gailisi dėl to, ką padarė. Taip padarė, nes buvo neblaivus, ir per daug karštai sureagavo į žmonos L. Š. pasakytą žodį. Nurodė, kad labai atsiprašo savo žmonos bei patvirtino, kad ateityje bus geras.

9Kaltinamajam visiškai pripažinus kaltę ir sutikus, kad kiti įrodymai teisme nebūtų tiriami, esant Baudžiamojo proceso kodekso 273 straipsnio 1 dalyje nustatytoms sąlygoms, byloje atliktas sutrumpintas įrodymų tyrimas.

10Nukentėjusioji L. Š. teisiamojo posėdžio metu parodė, jog dėl 2019-10-20 įvykusio įvykio ji nepyksta ant savo sutuoktinio R. Š. dėl jai padaryto kūno sužalojimo. Jis jos atsiprašė, ji jam atleido, pretenzijų savo sutuoktiniui Rimui Š. neturi. Jos sutuoktinis gailisi dėl to, kad ją sužalojo. Ji patvirtino, kad viskas buvo taip, kaip nurodė R. Š. - jie susiginčijo, buvo išgėrę ir įvyko konfliktas. Jie susitaikė, pretenzijų jam neturi. Ji nori, kad būtų koreguojamas vyro elgesys. Priklausomybės alkoholiui nėra, kai yra proga tai išgeria.

11Be kaltinamojo prisipažinimo, jo kaltė yra įrodyta ir kitais įrodymais, kurie buvo ištirti sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka.

12Iš 2019-10-21 pareiškimo apie nusikalstamą veiką ir proceso veiksmų atlikimo protokolo matosi, kad kreipėsi L. Š., kuri nurodė, jog 2019-10-20 apie 22.00 val. ją namuose, esančiuose ( - ), sumušė vyras R. Š.. Medikai jai diagnozavo šonkaulio lūžimą. (b. l. 8-11)

132019-10-21 įvykio vietos apžiūros protokolu buvo apžiūrėta įvykio vieta, esanti ( - ). Namas yra dviejų aukštų mūrinis, vienos laiptinės. 3 bute pirmiausia patenkama į koridorių, bute yra trys kambariai, virtuvė. Svetainės kambaryje yra baldai, rūbai, namų apyvokos daiktai. Gana tvarkinga. Tyrimui reikšmingų pėdsakų nerasta. Iš įvykio vietos niekas nepaimta. (b. l. 24-32)

142019-10-21 Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos komisariato vyr. patrulės G. G. tarnybiniu pranešimu, kuriame nurodyta, kad 2019-10-21 apie 10.30 val. buvo gautas pranešimas iš ( - ), kad 2019-10-20 vyras spyrė žmonai į šonkaulius. Nuvykus į iškvietimo vietą, juos pasitikusi pranešėja L. Š. paaiškino kokiu būdu buvo sužalota, kad ją sužalojo vyras R. Š.. R. Š. alkotesteriu Alcotest 6840 ARFM -0251, patikros sertifikatas Nr. 0974747, nustatytas 2,59 promilių girtumas. (b. l. 111-113)

152020-01-16 liudytojos G. G., Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos komisariato reagavimo skyriaus vyr. patrulės parodymais, kad 2019-10-21 dirbo viename ekipaže su vyr. patruliu A. K.. Buvo ryto metas, kai buvo gautas pranešimas iš Bendrojo pagalbos centro, kad ( - ) sutuoktinis smurtavo prieš savo sutuoktinę. Nuvyko į ( - ), ten ( - ) užėjo į butą, kur buvo tik pranešėja Š., kuri paaiškino, kad dar iš vakaro smurtavo sutuoktinis Š.. Moteris nurodė, kad sutuoktinis spyrė jai vieną kartą į dešinį šoną. Š. skundėsi skausmu šonkaulių srityje, sakė įtarianti, kad gali būti lūžę šonkauliai. Ant Š. veido sužalojimų nesimatė. Š. namuose nerado. Jau buvo atvykusi greitoji med. pagalba. Pareiškėją išsivežė medikai. Jie taip pat išvažiavo. Netrukus sugrįžo vėl į Š. butą. Rado Š.. Alkotesteriu Š. buvo patikrintas blaivumas, jis buvo neblaivus. Š. pristatė į Varėnos rajono policijos komisariatą. (b. l. 97-99)

162019-10-24 Bendrojo pagalbos centro Alytaus skyriaus pateiktu 2019-10-21 d. 10:19:23 val. Centro informacinėje sistemoje užfiksuotu pranešimu, kurį apžiūrėjus pokalbio garso įrašu nustatyta, jog pranešimas buvo dėl to, kad: „įspyrė vyras į šonkaulius...“. Įvykis buvo ( - ). Pranešėja - L. Š.. (b. l. 106-110)

172019-11-08 Valstybinės teismo medicinos tarnybos Alytaus skyriaus specialisto išvada Nr. G 949/2019 (06), kurioje nurodyta, kad L. Š. dešinės pusės IX šonkaulio lūžimas galėjo būti padaryta kieto buko daikto poveikyje galimai prie užduotyje nurodyto laiko ir aplinkybių. Sužalojimas galėjo būti padarytas ir vieno trauminio poveikio pasėkoje. Sužalojimas kvalifikuotinas kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas, nes dėl dešinės pusės IX šonkaulio lūžimo sveikata sutrikdyta ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui. Padaryto sužalojimo pasėkoje nukentėjusioji galėjo jausti fizinį skausmą. (b. l. 49)

18Visi nuosprendyje aptarti duomenys yra įrodymai, jie gauti nepažeidžiant BPK 20 straipsnio reikalavimų ir patvirtina kaltinamojo prisipažinimą dėl padarytos nusikalstamos veikos.

19Teismas konstatuoja:

20III. Nusikalstamos veikos kvalifikavimo motyvai

21Nusikaltimo, numatyto BK 138 straipsnio 1 dalyje objektyvieji požymiai pasireiškia asmens sužalojimu ar susargdinimu, jei dėl to nukentėjęs asmuo prarado nedidelę dalį profesinio ar bendro darbingumo arba ilgai sirgo, bet jam nebuvo šio kodekso 135 straipsnio 1 dalyje nurodytų padarinių. Kvalifikuota šios veikos sudėtis yra kai tai daroma prieš artimąjį giminaitį ar šeimos narį. Kadangi kaltinamasis smurtavo prieš savo žmoną, todėl veiksmai ir atitinka nusikaltimo numatyto BK 138 straipsnio 2 dalyje 3 punkte nurodytos nusikalstamos veikos požymius ir jie teisingai kvalifikuoti, nes nukentėjusios sveikata buvo sutrikdyta ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui.

22Kaltinamasis tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek ir teisme pripažino, kad kaltinime nurodytu laiku ir vietoje jis tyčia smurtavo prieš savo žmoną L. Š., vieną kartą spirdamas koja jai į dešinįjį šoną. Nukentėjusioji L. Š. patvirtino, kad būtent kaltinamasis smurtiniais veiksmais ją sužalojo ir dėl to ji jautė fizinį skausmą. Specialisto išvadoje nurodyta, kad L. Š. padarytas sveikatos sužalojimas atitinka nesunkų sveikatos sutrikdymą, nes dėl dešinės pusės IX šonkaulio lūžimo sveikata sutrikdyta ilgesniam nei 10 dienų laikotarpiui.

23Už BK 138 straipsnio 2 dalyje numatytos nusikalstamos veikos padarymą gali būti skiriama laisvės atėmimas iki penkerių metų.

24IV. Bausmės skyrimo motyvai

25Kaltinamojo R. Š. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, kad jis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi dėl to (BK 59 straipsnio 1 dalies 2 punktas). Atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad nusikalstamą veiką padarė būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kas turėjo įtakos nusikaltimo padarymui (BK 60 straipsnio 1 dalies 9 punktas).

26Kaltinamasis R. Š. padarė tyčinį apysunkį nusikaltimą. Nusikaltimą padarė vieno poveikio pasėkoje, veikdamas nekonkretizuota tyčia.

27R. Š. praeityje neteistas, administracine tvarka nebaustas, dirbantis ( - ). Pagal ( - ) 2019-10-30 pateiktą charakteristiką R. Š. charakterizuojamas teigiamai (b. l. 117). Nėra duomenų, kad R. Š. būtų įrašytas į psichiatrinio gydymo įskaitą ir priklausomybės ligų įskaitą. Kaltinamasis smurtavo prieš šeimos narį – savo žmoną, žmonos atsiprašė, ji jam atleido. nukentėjusioji L. Š. savo sutuoktiniui, kaltinamajam Rimui Š. pretenzijų neturi, ji tik siekia, kad būtų koreguojamas jo elgesys.

28Atsižvelgiant į aukščiau paminėtas aplinkybes darytina išvada, kad būtų pasiekti bausmės tikslai – kaltinamasis sulaikytas nuo nusikalstamų veikų, atimta galimybė daryti naujas veikas, užtikrintas teisingumo principas, jam skirtina terminuoto laisvės atėmimo bausmė mažesnė nei bausmės vidurkis. Vadovaujantis aukščiau paminėtomis aplinkybėmis teismas prieina prie išvados, kad bausmės tikslai gali būti pasiekti taikant BK 75 straipsnio nuostatas, terminuotos laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidedant vienerių metų laikui ir skiriant įpareigojimus: dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, tame tarpe ir alkoholio. Taip pat vadovaujantis BK 722 skirtina baudžiamojo poveikio priemonė, per 6 mėnesių laikotarpį dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programoje, nes kaltinamojo smurtinė veika buvo padaryta prieš šeimos narį, žmoną.

29Byloje buvo atliktas sutrumpintas įrodymų tyrimas ir kaltinamasis savo kaltę pripažino, todėl jo atžvilgiu taikytinas BK 641 straipsnis ir bausmė mažintina 1/3.

30Byloje pareikštas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriaus civilinis ieškinys 814,01 Eur sumai už nukentėjusiajai L. Š. išmokėtą ligos išmoką (b. l. 69-79) yra pagrįstas, įrodytas ir visiškai tenkintinas. Žalą, padarytą asmeniui privalo visiškai atlyginti už tai atsakingas asmuo (Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 263 straipsnio 1 dalis). Byloje nustatyta, kad kaltinamasis R. Š. tyčiniais nusikalstamais veiksmais sužalojo L. Š., ryšium su tuo ji buvo laikinai nedarbinga nuo 2019 m. spalio 21 d. iki 2019 m. gruodžio 20 d. bei už šį laikotarpį jai buvo paskirta 814,01 Eur dydžio ligos išmoka, ši išmoka apmokėta iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų. Remiantis CK 6.280 straipsnio 1 dalimi, žalą padariusiam kaltinamajam tenka pareiga atlyginti 814,01 Eur į VSDF biudžetą už L. Š. išmokėtą ligos išmoką. Kaltinamasis su ieškiniu sutinka bei prašo ją išdėstyti dalimis.

31V. Kiti proceso klausimai

32R. Š. nebuvo sulaikytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 140 straipsnyje nustatyta tvarka.

332019-10-21 jam paskirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti, kuri paliktina galioti iki nuosprendis bus pradėtas vykdyti.

34Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297, 301-303 straipsniais,

Nutarė

35R. Š., pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 138 straipsnio 2 dalies 3 punkte, ir skirti jam bausmę – terminuotą laisvės atėmimą vieneriems metams.

36Pritaikyti BK 641 straipsnį ir bausmę mažinti 1/3 ir galutinę bausmę paskirti terminuotą laisvės atėmimą 8 (aštuoniems) mėnesiams.

37Vadovaujantis BK 75 straipsniu, bausmės vykdymą atidėti vienerių metų laikotarpiui, skiriant jam įpareigojimus: dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, tame tarpe alkoholio.

38Pritaikyti BK 722 straipsnį ir paskirti baudžiamojo poveikio priemonę dalyvavimą smurtinį elgesį keičiančiose programose per 6 mėnesių laikotarpį.

39Kardomąją priemonę - rašytinį pasižadėjimą neišvykti, palikti galioti iki nuosprendis bus pradėtas vykdyti.

40Civilinį ieškinį tenkinti, priteisti iš kaltinamojo R. Š., asmens kodas ( - ) 814,01 Eur (aštuonis šimtus keturiolika eurų 01 ct) Eur žalos atlyginimo už nukentėjusiajai išmokėtą ligos išmoką, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriui, juridinio asmens kodas 188677775. Nustatyti, kad R. Š. priteistą 814,01 Eur žalos atlyginimą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriui įsipareigoja sumokėti per 12 mėnesių nuo nuosprendžio įsiteisėjimo – pirmus vienuolika mėnesių mokėdamas po 68,00 Eur, o dvyliktą mėnesį – 66,01 Eur. Žalos atlyginimą pradedant mokėti nuo 2020 m. birželio mėnesio ir pinigus sumokant iki einamojo mėnesio 25 dienos į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriaus, juridinio asmens kodas 188677775, sąskaitą.

41Nuosprendis gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per 20 dienų nuo jo paskelbimo, skundą paduodant Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmuose (išaiškinti, kad jei bus teikiamas skundas, skunde turi būti nurodyta, ar apeliacinėje instancijoje skundas turėtų būti nagrinėjamas rašytinio ar žodinio proceso tvarka).

Proceso dalyviai
1. Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmų teisėja Silvana... 2. viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje R.... 3. kaltinamas padaręs Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau - BK) 138... 4. Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,... 5. I. Nusikalstamos veikos aplinkybės... 6. R. Š. nesunkiai sužalojo savo šeimos narį, t. y. 2019 m. spalio 20 d. apie... 7. II. Įrodymai, jų vertinimo, kvalifikavimo motyvai... 8. Kaltinamasis R. Š. ikiteisminio tyrimo metu ir teisme savo kaltę pripažino... 9. Kaltinamajam visiškai pripažinus kaltę ir sutikus, kad kiti įrodymai teisme... 10. Nukentėjusioji L. Š. teisiamojo posėdžio metu parodė, jog dėl 2019-10-20... 11. Be kaltinamojo prisipažinimo, jo kaltė yra įrodyta ir kitais įrodymais,... 12. Iš 2019-10-21 pareiškimo apie nusikalstamą veiką ir proceso veiksmų... 13. 2019-10-21 įvykio vietos apžiūros protokolu buvo apžiūrėta įvykio vieta,... 14. 2019-10-21 Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos komisariato vyr.... 15. 2020-01-16 liudytojos G. G., Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos... 16. 2019-10-24 Bendrojo pagalbos centro Alytaus skyriaus pateiktu 2019-10-21 d.... 17. 2019-11-08 Valstybinės teismo medicinos tarnybos Alytaus skyriaus specialisto... 18. Visi nuosprendyje aptarti duomenys yra įrodymai, jie gauti nepažeidžiant BPK... 19. Teismas konstatuoja:... 20. III. Nusikalstamos veikos kvalifikavimo motyvai... 21. Nusikaltimo, numatyto BK 138 straipsnio 1 dalyje objektyvieji požymiai... 22. Kaltinamasis tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek ir teisme pripažino, kad... 23. Už BK 138 straipsnio 2 dalyje numatytos nusikalstamos veikos padarymą gali... 24. IV. Bausmės skyrimo motyvai... 25. Kaltinamojo R. Š. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, kad jis... 26. Kaltinamasis R. Š. padarė tyčinį apysunkį nusikaltimą. Nusikaltimą... 27. R. Š. praeityje neteistas, administracine tvarka nebaustas, dirbantis ( - ).... 28. Atsižvelgiant į aukščiau paminėtas aplinkybes darytina išvada, kad būtų... 29. Byloje buvo atliktas sutrumpintas įrodymų tyrimas ir kaltinamasis savo kaltę... 30. Byloje pareikštas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus... 31. V. Kiti proceso klausimai... 32. R. Š. nebuvo sulaikytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 140... 33. 2019-10-21 jam paskirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas... 34. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297,... 35. R. Š., pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos... 36. Pritaikyti BK 641 straipsnį ir bausmę mažinti 1/3 ir galutinę bausmę... 37. Vadovaujantis BK 75 straipsniu, bausmės vykdymą atidėti vienerių metų... 38. Pritaikyti BK 722 straipsnį ir paskirti baudžiamojo poveikio priemonę... 39. Kardomąją priemonę - rašytinį pasižadėjimą neišvykti, palikti galioti... 40. Civilinį ieškinį tenkinti, priteisti iš kaltinamojo R. Š., asmens kodas (... 41. Nuosprendis gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per 20 dienų nuo...