Byla 2-1629-82/2009
Dėl tėvų valdžios neterminuoto apribojimo, rūpybos nustatymo, turto administratoriaus skyrimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo vaikui priteisimo

1Utenos rajono apylinkės teismo teisėjas Eduardas Meidus, sekretoriaujant Daivai Savickienei, dalyvaujant ieškovui Utenos rajono apylinkės prokuratūros atstovei prokurorei Aušrai Gylytei, trečiajam asmeniui L. V., institucijos, teikiančios išvadą, atstovei Irenai Atkočienei, nedalyvaujant atsakovams V. R., Z. R., uždarame teismo posėdyje, išnagrinėjęs civilinę bylą pagal ieškovo Utenos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro Audriaus Mačerausko ieškinį atsakovams V. R., Z. R., tretysis asmuo L. V., institucija, teikianti išvadą, Utenos raj. savivaldybės administracijos vaikų teisių apsaugos skyrius, dėl tėvų valdžios neterminuoto apribojimo, rūpybos nustatymo, turto administratoriaus skyrimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo vaikui priteisimo,

Nustatė

2Ieškovo Utenos rajono apylinkės prokuratūros atstovė prokurorė A. Gylytė prašė teismą neterminuotai apriboti tėvų valdžią V. R., Z. R. jų nepilnamečio sūnaus A. R., gim. ( - ), atžvilgiu, nustatyti nepilnamečiam vaikui rūpybą, jo rūpintoja ir turto administratore skirti L. V., o vaiko gyvenamąją vietą nustatyti pas L. V., priteisti išlaikymą vaikui iš atsakovų nuo 2008-01-10 po 200 Lt kas mėnesį iki vaiko pilnametystės ir paaiškino, kad atsakovai visai nesirūpina savo vaiku, jo neprižiūri, neteikia jam išlaikymo, vaiką išlaiko, jį prižiūri, juo rūpinasi tik L. V..

3Tretysis asmuo L. V. paaiškino, kad Aurimas yra jos brolis ir gyvena pas ją. Vaiko tėvai vaiko nelanko, juo nesirūpina, neteikia jam išlaikymo. Ji vaiką išlaiko, juo rūpinasi, jį prižiūri, auklėja. Ji sutinka, kad ji būtų paskirta vaiko rūpintoja, turto administratore ir kad vaiko gyvenamoji vieta būtų nustatyta pas ją.

4Ieškovo ieškinys tenkintinas. Iš šalių paaiškinimų, byloje pateiktų įrodymų matyti, kad A. R., gim. ( - ), nuo ( - ) gyvena pas seserį L. V., kur yra sudarytos geros sąlygos vaiko sveikatai, augimui ir vystymuisi. Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus ( - ) įsakymu Nr. ( - ) likusiam be tėvų rūpybos vaikui A. R., gim. ( - ), nustatyta laikinoji rūpyba, vaiko rūpintoja paskirta L. V., vaiko gyvenamoji vieta nustatyta pas L. V.. Atsakovai V. R. ir Z. R. savo vaiko neprižiūri, juo nesirūpina, jo neišlaiko. Atsakovai vengia atlikti savo pareigas auklėti savo vaiką, jį prižiūrėti, teikti jam išlaikymą. Iš vaikų teisių apsaugos skyriaus išvados matyti, kad jie laiko tikslingu neterminuotai apriboti tėvų V. R. ir Z. R. valdžią vaiko atžvilgiu ir nurodo, kad atsakovai visai nesirūpina savo vaiku. Iš pateiktų įrodymų matyti, kad atsakovai vengia atlikti pareigą auklėti savo vaiką, juo rūpintis, jį išlaikyti. Atsakovai piktnaudžiauja tėvų valdžia, visiškai nesirūpina savo vaiku ir nėra duomenų, kad padėtis gali pasikeisti. Todėl atsakovų, kaip tėvų valdžia, jų vaiko atžvilgiu neterminuotai apribotina (LR CK 3.180 str.). Vadovaujantis LR CK 3.183 str. 4 d. vaikui A. R., gim. ( - ), nustatytina rūpyba ir jo rūpintoja ir turto administratore paskirtina L. V., o vaiko gyvenamoji vieta nustatytina pas L. V. Priteistinas išlaikymas vaikui iš atsakovų po 200 Lt kas mėnesį nuo 2008-01-10, šią sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją (3.192 str., 3.196 str. ).

5Vadovaudamasis išdėstytu ir LR CPK 259 str., 268 str., 406 str. teismas

Nutarė

6Ieškovo ieškinį patenkinti.

7Neterminuotai apriboti tėvų valdžią V. R., a.k. ( - ), ir Z. R., a.k. ( - ), gyv. ( - ), jų nepilnamečio sūnaus A. R., gim. ( - ), atžvilgiu.

8Nustatyti A. R., gim. ( - ), rūpybą ir jo rūpintoja ir turto administratore paskirti L. V., a.k. ( - ), gyv. ( - ).

9Nustatyti A. R. gyvenamąją vietą pas L. V., a.k. ( - ), gyv. ( - ).

10Priteisti iš Z. R., a.k. ( - ), gyv. ( - ), išlaikymą A. R., a.k. ( - ), gim. ( - ), atstovaujamam L. V., a.k. ( - ), po 200 Lt kas mėnesį, bet ne mažiau kaip po 1 MGL mokamomis periodinėmis išmokomis, išlaikymo sumą indeksuojant LR Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją. Alimentų kas mėnesį po 200 Lt išieškojimą A. R. iš Z. R. pradėti nuo 2008-01-10 ir tęsti iki vaiko pilnametystės.

11Priteisti iš V. R., a.k. ( - ), gyv. ( - ), A. R., a.k. ( - ), gim. ( - ), atstovaujamam L. V., a.k. ( - ), po 200 Lt kas mėnesį, bet ne mažiau kaip po 1 MGL mokamomis periodinėmis išmokomis, išlaikymo sumą indeksuojant LR Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją. Alimentų kas mėnesį po 200 Lt išieškojimą A. R. iš V. R. pradėti nuo 2008-01-10 ir tęsti iki vaiko pilnametystės.

12Priteisti iš atsakovo Z. R., a.k. ( - ), valstybei 72 Lt žyminio mokesčio ir 14,50 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu.

13Priteisti iš atsakovės V. R., a.k. ( - ), valstybei 72 Lt žyminio mokesčio ir 14,50 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu.

14Sprendimo dalį dėl alimentų išieškojimo vykdyti skubiai.

15Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui per Utenos rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai