Byla 2-1043-228/2009
Dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu

1Utenos rajono apylinkės teismo teisėja Irena Stacevičienė, sekretoriaujant Vaidai Umbrasienei, dalyvaujant pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros prokurorei A.Gylytei, suinteresuotiems asmenims K. B., suinteresuoto asmens Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus atstovei R.Lukoševičienei, suinteresuotiems asmenims A. B. ir D. B. nedalyvaujant, apie posėdį pranešta, uždarame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjus civilinę bylą pagal pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pareiškimą suinteresuotiems asmenims Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriui, K. B., A. B., D. B. ir V. J. dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu,

Nustatė

2Pareiškėjas prašė pareiškimą patenkinti ir V. J. pripažinti neveiksnia, kadangi V. J. serga vėlai prasidėjusia Alzhaimerio liga, be aplinkinių pagalbos nesugeba savimi pasirūpinti, pati negali tvarkyti jokių reikalų, nesuvokia savo veiksmų, nesiorientuoja aplinkoje. Pripažinus V. J. neveiksnia, prašė inicijuoti bylą dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo.

3Suinteresuoto asmens Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrius pateikė atsiliepimą, kur nurodė, kad su pareiškimu sutinka, posėdžio metu atstovė nurodė, kad ekspertizės išvada tik patvirtino, kad V. J. serga psichine liga, todėl prokuratūros ieškinį palaiko.

4Suinteresuotas asmuo K. B. nurodė, kad V. J. yra jo teta, ji vieniša jau penki metai, psichikos sveikata sutrikusi, dėl ko pati savimi pilnai pasirūpinti negali, o ekspertizės išvada patvirtina, kad savo veiksmų ji kontroliuoti pilnai nebegali, todėl prokuratūros ieškinys pagrįstas.

5Pareiškėjo pareiškimas tenkintinas.

6Iš Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Utenos ekspertinio skyriaus 2009m. birželio 3 – liepos 14d. teismo psichiatrijos ekspertizės akto Nr. 59U-5 ( 41-43 b.l.) matyti, kad V. J. nustatoma demencija (įgyta silpnaprotystė), sergant vėlai prasidėjusia Alzhaimerio liga, organinė haliucinozė, organinis kliedesinis sutrikimas, dėl ko ji negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.

7Laikytina, kad ekspertizės akto išvados yra pakankamas pagrindas V. J. pripažinti neveiksnia, todėl V. J. pripažintina neveiksnia (CPK 178 str., CK 2.10 str. 1d.).

8Remdamasis išdėstytu ir vadovaudamasis LR CPK 259, 263-265, 270, 468 straipsniais, teismas

Nutarė

9Pareiškėjo pareiškimą patenkinti.

10V. J., gim. ( - ), a.k. ( - ) gyv. ( - ), pripažinti neveiksnia.

11Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant per Utenos rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai