Byla 1-80-359/2013

1Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjas Gintautas Kaulakis, sekretoriaujant Sandrai Striogaitei, dalyvaujant prokurorui Vilijai Žukauskienei, kaltinamajam M. Š. ir jo gynėjui advokatui Aleksandrui Kuznecovui, teisiamajame posėdyje pagreitinto proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje,-

2M. Š., a.k ( - ) gimęs ( - ), Panevėžyje, lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, 10 klasių išsilavinimo, nevedęs, dirbantis AB „( - )“, ( - ), gyv. ( - ), anksčiau teistas“: 2012-04-11 Panevėžio m. apylinkės teismo pagal LR BK 178 str. 2 d. (4 epizodai), 187 str. 3 d.- 2 metams 6 mėn. laisvės atėmimo, pritaikius BK 75 str. vykdymas atidėtas 2 metams ir 6 mėn. Paskirtas įpareigojimas be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms paroms, į probacijos tarnybos registrą įrašytas 2012-10-16, kaltinamas nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos BK 258 str. 2 d. padarymu.

3Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,-

Nustatė

4Kaltinamasis M. Š., 2013 m. vasario viduryje, ikiteisminio tyrimo metu nenustatytą dieną, apie 22 val. abipusio konflikto su nepažįstamu, ikiteisminio metu nenustatytu asmeniu, metu daugiabučio namo Nemuno g. Panevėžio m. laiptinėje, neteisėtai įgijo- atėmė iš minėto nenustatyto asmens, kastetą, savadarbį- nešaunamojo smogiamojo-trupinamojo poveikio ginklą, priskiriamą prie nešaunamųjų ginklų, ir neteisėtai jį laikė ir vežiojo savo automobilio „Mtsubischi Colt“ Nr. ( - ) daiktų dėtuvėje iki 2013 m. kovo 5 d. 16.18 val. kol Pravieniškių 2 kaime Kaišiadorių rajone buvo sulaikytas Pravieniškių pataisos namų- atviros kolonijos pareigūnų ir automobilio daiktų dėtuvėje šis nešaunamasis ginklas buvo surastas ir paimtas.

5Apklaustas teisiamojo posėdžio metu kaltinamasis M. Š. kaltu dėl aukščiau nurodytų veiksmų padarymo pilnai prisipažino. Jis teisiamojo posėdžio metu parodė, kad 2013 m. vasario viduryje, vakare apie 22 val. iš daugiabučio namo Nemuno g. Panevėžyje ėjo į lauką prie mašinos. Laiptinėje kažkoks nepažįstamas žmogus jį pastūmės, susikibę. Šis išsitraukęs kastetą ir norėjęs smogti. Kastetą iš jo atėmęs ir padėjęs savo automobilio „Mitsubischi Colt“ daiktų dėtuvėje. Kastetas visą laiką ten buvęs. Žinojęs, kad kasteltas yra nešaunamasis ginklas. 2013-03-04 pažįstamas jo prašęs su savo mašina nuvežti į Pravieniškes prie pataisos namų, kad padaryti permetimą daiktų nuteistiesiems. Nuvežęs savo pažįstamą L. į Pravieniškes, kad permesti telefonus. Permetė paketą ir ėjo atgal prie palikto miške automobilio. Tada juos pamatę pareigūnai. Tada jie su L. pasislėpę miške, bijoję eiti prie mašinos. Miške prabuvo iki ryto 2013-03-05. Tada juos apie 11.30 val. sulaikę pareigūnai, nusivedę į tarnybines patalpas. Po to su pareigūnais nuvykęs prie automobilio, kur pareigūnai jį apžiūrėję ir daiktinėje suradę padėtą kastetą. Kastetą buvo visai pamiršęs ir pradžioje sakęs pareigūnui, kad mašinoje nieko draudžiamo neturi. Po to pasakęs pareigūnui, kad kastetas yra jo. Kasteto niekur nenaudojęs ir niekam nerodęs. Labai gailisi taip pasielgęs.

6Apklaustas teisiamojo posėdžio metu liudytojas A. S. parodė, kad 2013-03-05 ryte kartu su kitais pareigūnais ieškojo dviejų jaunuolių naktį padariusių permetimą į Pravieniškių pataisos namus 1-ą valdybą. Miško masyve netoli pataisos namų buvo suradę tų asmenų automobilį „Mitsubischi Colt“ Apie 11.30 val su kolegomis Pravieniškių 2 kaime sulaikę du asmenis; M. Š. ir anksčiau žinomą L. S., kurie prisipažino padarę naktį permetimą mobilaus ryšio telefonų į pataisos namus. M. Š. nurodė, kad jo automobiliu atvykę į Pravieniškes. Buvo iškviestas policijos pareigūnas G. B., kuris surašė protokolus. Be to buvo nuspręsta apžiūrėti M. Š. automobilį. Nuvykę su policijos pareigūnu prie automobilio ir jį apžiūrint automobilio daiktų dėtuvėje radęs kastetą. Apie tai pasakęs policijos darbuotojui. M. Š. prisipažinęs, kad kastetas yra jo.

7Apklaustas teisiamojo posėdžio metu liudytojas G. B. davė analogiškus parodymus kaip ir liudytojas A. S..

8Iš baudžiamojoje byloje esančio įvykio vietos apžiūros protokolo, surašyto 2013-03-05 matyti, kad Pravieniškių 2 kaime Pravieniškių sen. Kaišiadorių rajone apžiūrint miško masyve prie Pravieniškių pataisos namų-atviros kolonijos 1-os valdybos tvoros stovintį automobilį „Mitsubischi Colt“ Nr. ( - ), salone esančioje daiktų dėtuvėje keleivio pusėje rastas kastetas. (b.l. 3-7)

9Iš baudžiamojoje byloje esančios specialisto išvados Nr. 20-63-S-2563, surašytos 2013-03-07 matyti, kad automobilyje „Mitsubischi Colt“ Nr. ( - ) rastas ir paimtas kastetas yra priskiriamas prie nešaunamųjų ginklų. Jis yra savadarbis, nešaunamojo smogiamojo-trupinamojo poveikio ginklas, pagamintas pagal kastetų pavyzdžius.(b.l.16-18)

10Teismas sprendžia, kad visi šie aukščiau nurodyti įrodymai, paties kaltinamojo M. Š. prisipažinimas ir parodymai patvirtina, kad kaltinamasis M. Š. 2013 m. vasario viduryje, ikiteisminio tyrimo metu nenustatytą dieną, apie 22 val. nenustatyto asmens, neteisėtai įgijo kastetą, savadarbį- nešaunamojo smogiamojo-trupinamojo poveikio ginklą, priskiriamą prie nešaunamųjų ginklų, ir neteisėtai jį laikė ir vežiojo savo automobilio „Mtsubischi Colt“ Nr. ( - ) daiktų dėtuvėje iki 2013 m. kovo 5 d. 16.18 val. kol Pravieniškių 2 kaime Kaišiadorių rajone buvo sulaikytas Pravieniškių pataisos namų- atviros kolonijos pareigūnų ir automobilio daiktų dėtuvėje šis nešaunamasis ginklas buvo surastas ir paimtas.

11Teismas tokius kaltinamojo M. Š. veiksmus kvalifikuoja kaip baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos BK 258 str. 2 d.- kaip neteisėtą nešaunamojo ginklo įgijimą ir nešiojimą.

12Kaltinamasis M. Š. tiek ikiteisminio tyrimo tiek teisiamojo posėdžio metu pilnai prisipažino, kad suprato jog neteisėtai įgijo kastetą ir kad toks įrankis priskiriamas prie nešaunamųjų ginklų, šį įrankį laikė ir vežiojosi savo automobilyje, o vėliau apie kasteto buvimą automobilyje pamiršo, kol nebuvo sulaikytas už administracinio teisės pažeidimo padarymą Pravieniškių k. Kaišiadorių rajone ir šį ginklą policijos darbuotojas automobilyje surado ir paėmė. Tokio pobūdžio nešaunamuosius ginklus yra draudžiama įgyti ir nešioti Lietuvos Respublikoje. (LR Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas, priimtas 2002-01-15 Nr. IX-705) Dėl to tokio ginklo įgijimas ir nešiojimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę kaip baudžiamasis nusižengimas.

13Skiriant bausmę kaltinamajam M. Š. teismas atsižvelgia, kad jis padarė baudžiamąjį nusižengimą. M. Š. anksčiau vieną kartą teistas ir šią nusikalstamą veiką padarė per bausmės vykdymo atidėjimo laiką: jis teistas 2012-04-11 nuosprendžiu pagal LR BK 178 str. 2 d. ir 187 str.3 d.- 2 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausme, vadovaujantis BK 75 str. šios bausmės vykdymas jam atidėtas 2 metams ir 6 mėnesiams. Atžvelgtina, kad M. Š. pilnai prisipažino ir nuoširdžiai gailisi padaręs šią nusikalstamą veiką, išsamiai atskleidė nusikalstamos veikos padarymo aplinkybes. Tai laikytina jo atsakomybe švelninančia aplinkybe. (LR BK 59 str. 1 d. 2 p.) Be to, kaltinamasi M. Š. dirba, darbe charakterizuojamas teigiamai, Panevėžio probacijos tarnyba nurodė, kad vykdant ankstesnę jam paskirtą bausmę jis pažeidimų nepadarė. Dėl to įvertinus kaltinamojo M. Š. asmenybę, padaryto baudžiamojo nusižengimo aplinkybes jam skirtina Lietuvos Respublikos BK 258 str. 2 d. numatyta bausmė-bauda. Prie šiuo nuosprendžiu paskirtos bausmės pridėtina ankstesniu nuosprendžiu paskirta ir neatlikta bausmė vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 64 str.1 ir 2 d.d. taisyklėmis. Be to, vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 72 str. 2 d. kaip nusikalstamos veikos įrankis konfiskuotinas daiktinis įrodymas- nešaunamasis ginklas savadarbis kastetas ir perduotinas sunaikinti įstatymo nustatyta tvarka.

14Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 297 str.,302 str.,303 str. 2 d.,304-305 str.str., 307-308 str.-

Nutarė

15M. Š. (a.k( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką- baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos BK 258 str. 2 d. ir paskirti jam bausmę- 8 minimalių gyvenimo lygių dydžio (1040 litų) baudą.

16Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 64 str. 1 ir 2 d.d. prie šiuo nuosprendžiu paskirtos bausmės pilnai pridėti 2012-04-11 Panevėžio m. apylinkės teismo nuosprendžiu paskirta ir neatliktą 2 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmę ir galutinę subendrintą pagal abu nuosprendžius bausmę M. Š. paskirti 2 metus ir 6 mėnesius laisvės atėmimo ir 8 MGL (1040 litų) dydžio baudą. Taikyti jam Lietuvos Respublikos BK 75 str. ir laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti 2 metams ir 6 mėnesiams. Paskirti įpareigojimą- per bausmės vykdymo atidėjimo laiką be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms dienoms.

17Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 72 str. 2 d. daiktinį įrodymą- savadarbį kastetą, saugomą Kauno apskrities VPK Kaišiadorių policijos komisariato daiktų saugykloje (kvito Nr. BBB 023691, b.l. 20) konfiskuoti ir nuosprendžiui įsiteisėjus perduoti sunaikinti įstatymo nustatyta tvarka.

18Kardomąją priemonę M. Š. kol nuosprendis įsiteisės palikti- rašytinį pasižadėjimą neišvykti iš gyvenamosios vietos, o nuosprendžiui įsiteisėjus kardomąją priemonę panaikinti.

19Nuosprendis per 20 d. nuo jo paskelbimo gali būti apskųstas Kauno apygardos teismui skundą paduodant per Kaišiadorių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjas Gintautas... 2. M. Š., a.k ( - ) gimęs ( - ), Panevėžyje, lietuvis, Lietuvos Respublikos... 3. Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,-... 4. Kaltinamasis M. Š., 2013 m. vasario viduryje, ikiteisminio tyrimo metu... 5. Apklaustas teisiamojo posėdžio metu kaltinamasis M. Š. kaltu dėl aukščiau... 6. Apklaustas teisiamojo posėdžio metu liudytojas A. S. parodė, kad 2013-03-05... 7. Apklaustas teisiamojo posėdžio metu liudytojas G. B. davė analogiškus... 8. Iš baudžiamojoje byloje esančio įvykio vietos apžiūros protokolo,... 9. Iš baudžiamojoje byloje esančios specialisto išvados Nr. 20-63-S-2563,... 10. Teismas sprendžia, kad visi šie aukščiau nurodyti įrodymai, paties... 11. Teismas tokius kaltinamojo M. Š. veiksmus kvalifikuoja kaip baudžiamąjį... 12. Kaltinamasis M. Š. tiek ikiteisminio tyrimo tiek teisiamojo posėdžio metu... 13. Skiriant bausmę kaltinamajam M. Š. teismas atsižvelgia, kad jis padarė... 14. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 297 str.,302 str.,303 str. 2... 15. M. Š. (a.k( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką-... 16. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 64 str. 1 ir 2 d.d. prie šiuo... 17. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 72 str. 2 d. daiktinį įrodymą-... 18. Kardomąją priemonę M. Š. kol nuosprendis įsiteisės palikti- rašytinį... 19. Nuosprendis per 20 d. nuo jo paskelbimo gali būti apskųstas Kauno apygardos...