Byla 2-3482-1030/2019
Dėl skolos priteisimo

1Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Monika Lapukaitė

2dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Klaipėdos“ viešbutis ieškinį atsakovei G. J. dėl skolos priteisimo.

3Teismas

Nustatė

4ieškovė kreipėsi į teismą, ieškiniu prašydama priteisti iš atsakovės 250,00 Eur skolos, 48,00 Eur delspinigių, 6 procentų dydžio metines palūkanas nuo teismo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas. Prašo bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka.

5Ieškovei prašant ir pagrindus savo reikalavimus rašytiniais įrodymais, byla nagrinėtina dokumentinio proceso tvarka (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 424 straipsnio 1 dalis).

6Teismas

konstatuoja:

7ieškinys tenkintinas.

8Bylos duomenimis nustatyta, kad šalys 2018 m. kovo 8 d. sudarė negyvenamųjų patalpų nuomos sutartį Nr. ( - ), pagal kurią ieškovė įsipareigojo atsakovei suteikti laikinai už užmokestį naudotis 13,99 kv. m. negyvenamosiomis patalpomis, esančiomis ( - ), Klaipėda. Atsakovė pagal minėtą sutartį įsipareigojo tinkamai ir laiku mokėti nuomos mokestį ir kitus mokėjimus, numatytus nuomos sutarties 8.1 punkte.

9Ieškovė už suteiktas paslaugas išrašė atsakovei PVM sąskaitą-faktūrą Nr. ( - ) už 2018 m. spalio mėn. 250,00 Eur sumai. 2018 m. lapkričio 30 d. ieškovė išsiuntė pranešimą atsakovei dėl įsiskolinimo padengimo, 2018 m. gruodžio 20 d. ieškovė išsiuntė pakartotinį pranešimą. Byloje nėra duomenų, kad atsakovė būtų sumokėjusi nuomą pagal minėtą sąskaitą-faktūrą.

10Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.38 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, – vadovaujantis protingumo kriterijais. CK 6.189 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią. Sutartis įpareigoja atlikti ne tik tai, kas tiesiogiai joje numatyta, bet ir visa tai, ką lemia sutarties esmė arba įstatymai. Pagal CK 6.256 straipsnio 1 dalį kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutartines prievoles. CK 6.477 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad pagal nuomos sutartį viena šalis (nuomotojas) įsipareigoja duoti nuomininkui daiktą laikinai valdyti ir naudotis juo už užmokestį, o kita šalis (nuomininkas) įsipareigoja mokėti nuomos mokestį. Pagal ieškovės pateiktus įrodymus nustačius, kad atsakovė tinkamai ir laiku nevykdė savo pareigos sumokėti jai perduotų negyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio pagal pateiktą PVM sąskaitą-faktūrą per nustatytą terminą, ieškinys tenkintinas, ieškovei iš atsakovės priteistina 250,00 Eur skolos.

11Ieškovė prašo priteisti iš atsakovės 48,00 Eur delspinigius. CK 6.71 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad už prievolės įvykdymo termino praleidimą gali būti nustatomos netesybos – įstatymų, sutarties ar teismo nustatyta pinigų suma, kurią skolininkas privalo mokėti kreditoriui, jeigu prievolė neįvykdyta arba netinkamai įvykdyta. Atsakovei laiku neįvykdžius savo prievolės, ji privalo ieškovei sumokėti 48,00 Eur delspinigių.

12Kai abi sutarties šalys yra verslininkai ar privatūs juridiniai asmenys, tai už termino praleidimą mokamos šešių procentų dydžio metinės palūkanos, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio (CK 6.210 straipsnio 2 dalis). Todėl ieškovei iš atsakovės priteistinos 6 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 straipsnis).

13Ieškovei iš atsakovės priteistinos rašytiniais įrodymais pagrįstos bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 10 Eur žyminis mokestis (CPK 93 straipsnio 1 dalis).

14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 262, 428 straipsniais, teismas

Nutarė

15Ieškinį tenkinti.

16Priteisti iš atsakovės G. J. 250,00 Eur (dviejų šimtų penkiasdešimties eurų) skolą, 48,00 Eur (keturiasdešimt aštuonių eurų) delspinigius, 6 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą 298,00 Eur (dviejų šimtų devyniasdešimt aštuonių eurų) sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2019 m. vasario 27 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo dienos bei 10 Eur (dešimt eurų) bylinėjimosi išlaidų ieškovei uždarajai akcinei bendrovei „Klaipėdos“ viešbutis.

17Atsakovė per dvidešimt dienų nuo šio sprendimo įteikimo dienos privalo įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus.

18Jeigu per dvidešimt dienų nuo sprendimo įteikimo dienos prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei galės būti išduotas vykdomasis raštas.

19Preliminarus sprendimas nei apeliacine, nei kasacine tvarka neskundžiamas.

Proceso dalyviai