Byla 2-15246-889/2015
Dėl skolininko turto dalies bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nustatymo

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Milda Valiulytė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjo AB DNB lizingas prašymą, suinteresuoti asmenys D. Š., A. Š., antstolė V. D., dėl skolininko turto dalies bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nustatymo,

Nustatė

2pareiškėjas kreipėsi į teismą, prašydamas nustatyti, kad D. Š. priklauso ½ dalis sutuoktinės A. Š. gaunamo darbo užmokesčio ir būsimų pajamų ir kitų lėšų (būsiančių ar atsirasiančių sutuoktinių vardu atidarytose sąskaitose bankuose ar pas sutuoktinius), jeigu tokios pajamos ir kitos lėšos atsiras ateityje bendroje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje, iki bus baigtas skolos, kurios išieškojimui nustatyta, skolininko D. Š. turto dalis, išieškojimas. Nurodė, jog antstolė V. D. vykdo skolos išieškojimą iš skolininko D. Š.. Pareiškėja gavo antstolės V. D. 2015-09-21 patvarkymą vykdomojoje byloje Nr. ( - ), kuriuo buvo pasiūlyta kreiptis su prašymu į teismą dėl skolininko turto dalies, esančios bendrojoje jungtinėje nuosavybėje, nustatymo.

3Prašymas tenkintinas.

4Iš teismui pateiktų rašytinių įrodymų nustatyta, kad antstolės V. D. žinioje yra vykdomoji byla Nr. ( - ), pradėta vykdyti pagal 2014-12-16 Vilniaus miesto apylinkės teismo vykdomąjį raštą Nr. 2-12959-141/2014 dėl 13578,10 Eur skolos, 8,20 procentų dydžio metinių palūkanų solidaraus išieškojimo iš skolininkų D. Š. ir UAB ( - ) išieškotojo AB DNB lizingas naudai. 2015-09-21 patvarkymu antstolė V. D. pasiūlė pareiškėjui kreiptis į teismą dėl skolininko turto dalies, esančios bendra su kitais asmenimis nuosavybe, nustatymo.

5Civilinio proceso kodekso 667 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad jeigu skolininkui priklausanti turto, kuris yra bendras su kitais asmenimis, dalis nenustatyta, antstolis aprašo ir areštuoja bendrąjį turtą ir pasiūlo išieškotojui, o reikiamais atvejais ir bendrosios nuosavybės dalyviams, kreiptis su prašymu į teismą dėl skolininko turto dalies, esančios bendra su kitais asmenimis nuosavybe, nustatymo. Išieškotojo reikalavimu, teismas nutartimi nustato skolininko dalį bendrojoje nuosavybėje (Civilinio proceso kodekso 667 straipsnio 2 ir 4 dalys). Vykdymo proceso normos taip pat nustato, kad išieškojimas iš fizinių asmenų nukreipiamas į turtą, jo dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje, taip pat jo dalį jungtinėje nuosavybėje (Civilinio proceso kodekso 666 straipsnio 1 dalis). Taigi įstatymas leidžia nukreipti išieškojimą į skolininko turto dalį, esančią jungtinėje nuosavybėje.

6Bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu, taip pat pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės veiklos (Civilinio kodekso 3.88 straipsnio 1 dalies 1, 5 punktai). Civilinio kodekso 3.88 straipsnio 2 dalyje numatyta prezumpcija, kad turtas yra sutuoktinių bendroji jungtinė nuosavybė, kol nėra įrodyta, kad turtas yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė. Nagrinėjamu atveju nustatyta, jog skolininkas D. Š. ir suinteresuotas asmuo A. Š. nuo ( - ) yra susituokę, todėl A. Š. gaunamas darbo užmokestis laikomas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe. Atsižvelgiant į Civilinio kodekso 3.117 straipsnio 1 dalį, kurioje nurodyta, jog preziumuojama, kad sutuoktinių turto dalys yra lygios, nustatytina, kad skolininkui D. Š. priklauso ½ dalis sutuoktinės A. Š. gaunamo darbo užmokesčio ir būsimų pajamų ir kitų lėšų (būsiančių ar atsirasiančių sutuoktinių vardu atidarytose sąskaitose bankuose ar pas sutuoktinius), jeigu tokios pajamos ir kitos lėšos atsiras ateityje bendroje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje, iki bus baigtas skolos, kurios išieškojimui nustatyta, skolininko D. Š. turto dalis, išieškojimas.

7Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290, 291, 667 straipsniais, teismas

Nutarė

8tenkinti prašymą.

9Nustatyti, kad skolininkui D. Š., a.k. ( - ) bendrojoje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje su sutuoktine A. Š., a.k. ( - ) priklauso ½ dalis sutuoktinės A. Š. gaunamo darbo užmokesčio ir būsimų pajamų ir kitų lėšų (būsiančių ar atsirasiančių sutuoktinių vardu atidarytose sąskaitose bankuose ar pas sutuoktinius), jeigu tokios pajamos ir kitos lėšos atsiras ateityje bendroje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje, iki bus baigtas skolos, kurios išieškojimui nustatyta skolininko D. Š. turto dalis, išieškojimas.

10Nutarčiai įsiteisėjus, vykdomąją bylą Nr. ( - ) grąžinti antstolei V. D..

11Nutartis per septynias dienas nuo nutarties kopijos įteikimo gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui, paduodant atskirąjį skundą per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai