Byla 2-227-780/2012
Dėl santuokos nutraukimo pagal ieškovės S. V. ieškinį atsakovui D. V

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėjas Ramūnas Šarka, sekretoriaujant Linai Petrauskienei, dalyvaujant ieškovei S. V., atsakovui D. V. ir institucijos, duodančios išvadą, atstovei Daliai Kasiulionienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjęs civilinę bylą dėl santuokos nutraukimo pagal ieškovės S. V. ieškinį atsakovui D. V.,

Nustatė

2Ieškovė prašo nutraukti 2008-05-28 tarp S. V. ir D. V. sudarytą santuoką dėl atsakovo kaltės, nustatyti nepilnamečių dukrų G. V. ir M. V. gyvenamąją vietą su motina S. V., priteisti iš atsakovo nepilnametėms dukroms išlaikymą po 200 litų kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis iki jų pilnametystės nuo ieškinio padavimo dienos, palikti jai santuokinę pavardę ir priteisti bylinėjimosi išlaidas.

3Ieškovė paaiškino, kad atsakovas 2009 m. paliko šeimą ir gyvena atskirai. Per šį laiką šeimos materialiai neremia, savo vaikų neišlaiko. Kodėl atsakovas paliko šeimą ieškovė nežino. Santuokos iširimo priežastimi laiko visišką vyro nesirūpinimą šeima. Ji su dukromis gyvena ir jas išlaiko viena, gauna tik 52 Lt už viena dukrą, jai padeda tėvai. Dukrom per mėnesį išlaikyti reikia apie 800 Lt, tačiau iš atsakovo prašo priteisti po 200 Lt kiekvienai, nes atsakovas nedirba. Vaikų gyvenamąją vietą prašo nustatyti su ja. Po santuokos nutraukimo prašo palikti jai santuokinę pavardę. Dalintino turto neturi.

4Atsakovas su ieškiniu sutinka. Jis pripažįsta, kad yra kaltas dėl iširusios santuokos, nes 2009 m. paliko šeimą, gyvena atskirai ir visiškai nesirūpina šeima, vaikams išlaikymo neteikė ir neteikia. Nors nedirba, bet yra sveikas ir gali dirbti, todėl sutinka su prašomu išlaikymo priteisimu. Dalintino turto neturi. Dėl vaikų gyvenamosios vietos nustatymo su motina neprieštarauja.

5Ieškinio pripažinimas neprieštarauja imperatyvioms įstatymų nuostatoms ir viešajam interesui (Civilinio proceso kodekso 42 str. 2 d., 140 str. 2 d.), todėl teismas priima atsakovo ieškinio pripažinimą.

6Ieškinys tenkintinas.

7Sutuoktinio pareigos išvardytos daugelyje CK straipsnių (3.26–3.30, 3.35–3.36 ir kt.) – tai lojalumo, savitarpio pagarbos ir moralinės bei materialinės paramos, visapusiško rūpinimosi vaikais ir šeima, kitos pareigos.

8Iš šalių paaiškinimų matyti, kad tarp šalių nėra ginčo dėl santuokos iširimo priežasčių ir šalių kaltės. Ieškovė pagrindine šeimos iširimo priežastimi laiko atsakovo visišką nesirūpinimą šeimos interesais, dėl ko bendras gyvenimas tapo neįmanomas. Atsakovo nesirūpinimas šeima, bendru ūkiu ir vaikų auklėjimu bei išlaikymu, laikytini atsakovo esminiais sutuoktinio pareigos pažeidimais, dėl kurių bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas (CK 3.60 str. 2 d.).

9Teismas pripažįsta, kad atsakovas savo elgesiu šeimoje iš esmės pažeidė lojalumo, pagarbos, moralinės paramos sutuoktiniui pareigas ir tai yra santuokos iširimo priežastis, dėl kurios kaltas būtent atsakovas (CK 3.60 str. 2 d.).

10Ieškovė prašo nustatyti nepilnamečių dukterų (b.l. 7-8) gyvenamąją vietą su ja. Vaiko teisių apsaugos skyrius savo išvadoje ir atstovė teismo posėdžio metu, nurodė, jog šalių dukros artimai bendrauja su motina, ji tinkamai rūpinasi vaikais, todėl mano, jog vaikai turėtų gyventi su motina. Atsižvelgiant į abiejų tėvų elgesį su dukromis ir savo pareigų atlikimą auklėjant vaikus iki šiol, į atsakovo visišką nusišalinimą nuo vaikų auklėjimo ir išlaikymo, vaikų gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, kadangi tai atitinka nepilnamečių vaikų interesus.

11Prašydama priteisti iš atsakovo nepilnamečių dukrų išlaikymą po 200 Lt kas mėnesį ieškovė remiasi minimalios mėnesinė algos, t.y. 800 Lt, dydžiu, vidutinėmis išlaidomis, reikalingomis vaiko poreikiams patenkinti, ir atsižvelgia į atsakovo turtinę padėtį, o atsakovas su šiuo reikalavimu sutinka, todėl akivaizdu, kad prašomas išlaikymo dydis kiekvienam vaikui nepažeis CK 3.192 str. įtvirtinto išlaikymo proporcingumo tarp vaikų poreikių ir atsakovo turtinės padėties principo.

12Išlaikymas išieškotinas nuo ieškinio padavimo teismui datos (Civilinio kodekso 3.200 str.).

13Santuokoje įgyto dalintino turto nėra (b.l. 14-15, 17-18).

14Nutraukus santuoką, ieškovei prašant, jai paliekama santuokinė pavardė.

15Bylinėjimosi išlaidos šalims priteisiamos proporcingai patenkintai jų reikalavimų daliai (CPK 93 str.). Kadangi ieškovės ieškinys tenkinamas visiškai, jai iš atsakovo priteistina 144 Lt sumokėto žyminio mokesčio, nes ieškovė pateikė dokumentus, patvirtinančius šių išlaidų dydį (b.l. 5).

16Ieškovė įstatymo yra atleista nuo žyminio mokesčio už išlaikymo priteisimą (Civilinio proceso kodekso 83 str. 1 d. 2 p.), todėl tenkinant ieškinį šis mokestis išieškotinas į valstybės biudžetą iš atsakovo (Civilinio proceso kodekso 80 str. 1 d. 1 p., 85 str. 1 d. 3 p., 96 str. 1 p.) ir sudaro 144 Lt (200 Lt x 12 mėn. x 3 % x 2 vaikai).

17Sprendimas dėl išlaikymo priteisimo vykdytinas skubiai (Civilinio proceso kodekso 282 str.).

18Remdamasis išdėstytu ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 259 str., 268 str., ir 270 str. teismas

Nutarė

19Ieškinį patenkinti.

20Santuoką tarp S. V., a.k( - ) ir D. V., a.k. ( - ) įregistruotą 2008-05-28 Lazdijų rajono savivaldybės administracijos civilinės metrikacijos skyriuje (akto įrašo Nr. 26), nutraukti dėl atsakovo D. V. kaltės.

21Santuoką nutraukus šalims palikti santuokines pavardes – Valukonienė ir Valukonis.

22Nustatyti nepilnamečių vaikų G. V., a.k. ( - ) ir M. V., a.k. ( - ) gyvenamąją vietą su motina S. V., a.k. ( - )

23Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) išlaikymą nepilnamečiams vaikams G. V., a.k. ( - ) ir M. V., a.k. ( - ) po 200 Lt (du šimtus litų) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis kiekvienai iki kiekvienos iš jų pilnametystės.

24Išlaikymą išieškoti vaikų motinai S. V., a.k. ( - ) nuo ieškinio teismui padavimo dienos, - 2012 m. kovo 15 d. ir pavesti jai šias lėšas tvarkyti uzufrukto teise.

25Kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis priteista išlaikymo suma indeksuojama kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka atsižvelgiant į infliaciją.

26Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) 144 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt litų) bylinėjimosi išlaidų atsakovei S. V., a.k( - )

27Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) 144 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt litų) bylinėjimosi išlaidų valstybei, jas sumokant į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR FM sąskaitą Nr. LT247300010112394300, „Swedbank“, AB, arba į sąskaitą Nr. įmokos kodas 5660, kvitą pateikiant teismui.

28Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.

29Sprendimas per 30 d. gali būti apskųstas Kauno apygardos teismui skundą paduodant per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėjas Ramūnas Šarka, sekretoriaujant... 2. Ieškovė prašo nutraukti 2008-05-28 tarp S. V. ir D. V. sudarytą santuoką... 3. Ieškovė paaiškino, kad atsakovas 2009 m. paliko šeimą ir gyvena atskirai.... 4. Atsakovas su ieškiniu sutinka. Jis pripažįsta, kad yra kaltas dėl... 5. Ieškinio pripažinimas neprieštarauja imperatyvioms įstatymų nuostatoms ir... 6. Ieškinys tenkintinas.... 7. Sutuoktinio pareigos išvardytos daugelyje CK straipsnių (3.26–3.30,... 8. Iš šalių paaiškinimų matyti, kad tarp šalių nėra ginčo dėl santuokos... 9. Teismas pripažįsta, kad atsakovas savo elgesiu šeimoje iš esmės pažeidė... 10. Ieškovė prašo nustatyti nepilnamečių dukterų (b.l. 7-8) gyvenamąją... 11. Prašydama priteisti iš atsakovo nepilnamečių dukrų išlaikymą po 200 Lt... 12. Išlaikymas išieškotinas nuo ieškinio padavimo teismui datos (Civilinio... 13. Santuokoje įgyto dalintino turto nėra (b.l. 14-15, 17-18).... 14. Nutraukus santuoką, ieškovei prašant, jai paliekama santuokinė pavardė.... 15. Bylinėjimosi išlaidos šalims priteisiamos proporcingai patenkintai jų... 16. Ieškovė įstatymo yra atleista nuo žyminio mokesčio už išlaikymo... 17. Sprendimas dėl išlaikymo priteisimo vykdytinas skubiai (Civilinio proceso... 18. Remdamasis išdėstytu ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso... 19. Ieškinį patenkinti.... 20. Santuoką tarp S. V., a.k( - ) ir D. V., a.k. ( - ) įregistruotą 2008-05-28... 21. Santuoką nutraukus šalims palikti santuokines pavardes – Valukonienė ir... 22. Nustatyti nepilnamečių vaikų G. V., a.k. ( - ) ir M. V., a.k. ( - )... 23. Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) išlaikymą nepilnamečiams vaikams G.... 24. Išlaikymą išieškoti vaikų motinai S. V., a.k. ( - ) nuo ieškinio teismui... 25. Kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis priteista išlaikymo suma... 26. Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) 144 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt... 27. Priteisti iš atsakovo D. V., a.k. ( - ) 144 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt... 28. Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.... 29. Sprendimas per 30 d. gali būti apskųstas Kauno apygardos teismui skundą...