Byla 2-2246-273/2012
Dėl kredito sutarties pripažinimo negaliojančia

1Kauno apygardos teismo teisėja Izolda Nėnienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi BUAB „Adreka“ ieškinį atsakovui AB Ūkio bankas su trečiuoju asmeniu BUAB „Promakonas“, UAB „Vairavimo menas“ dėl kredito sutarties pripažinimo negaliojančia,

Nustatė

2Ieškovas pateikė teismui ieškinį prašydamas pripažinti negaliojančia 2009 m. gegužės 26 d. Papildomą susitarimą Nr. 1 prie 2004 m. gegužės 26 d. Kredito sutarties Nr. 04/03-101 sudarytą tarp ieškovo ir atsakovo (actio Pauliana).

3Ieškinį priimti atsisakytina, kaip neteismingą tam teismui (CPK 137str. 2 d. 2 p.) .

4Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p. numato, kad teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu ieškinys neteismingas tam teismui. Lietuvos Respublikos CPK 26 str. 1 d. numatyta, kad visas civilines bylas pirmąja instancija nagrinėja apylinkės teismai, išskyrus bylas, nurodytas šio Kodekso 27, 28 straipsniuose. CPK 27 str. 1 p. numatyta, kad apygardos teismai, kaip pirmosios instancijos teismai, nagrinėja civilines bylas, kuriose ieškinio suma didesnė kaip vienas šimtas penkiasdešimt tūkstančių litų, išskyrus šeimos ir darbo teisinių santykių bylas ir bylas dėl neturtinės žalos atlyginimo.

5ĮBĮ 14 str. 3 d. numatyta, kad ieškiniai dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais <...> nagrinėjami teisme pagal bankrutuojančios įmonės buveinės vietą.

6Nagrinėjamu atveju yra pareikštas actio Pauliana ieškinys, kurio paskirtis - ginti kreditorius nuo nesąžiningo skolininko. Ieškovas, atstovaujamas administratoriaus, šį ieškinį reiškia gindamas visų įmonės kreditorių interesus, t. y. ginčas nėra tiesiogiai susijęs su turtu, jis kilo ne dėl lėšų ar kito konkretaus turto priteisimo, o dėl kreditorių teisių gynimo, pripažįstant skolininko sudarytą sandorį negaliojančiu ir taip padidinant kreditorių galimybes padengti savo kreditorinius reikalavimus. Toks ieškinys (actio Pauliana) kvalifikuotinas kaip neturtinis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus kolegijos 2011 m. gegužės 27 d. nutartis Nr. 3K-3-264/2011), todėl jis turi būti reiškiamas pagal bankrutuojančios įmonės buveinės vietą – Kauno miesto apylinkės teisme (ĮBĮ 14 str. 3 d.).

7Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p. teisėja

Nutarė

8Atsisakyti priimti BUAB „Adreka“ ieškinį.

9Dėl nutarties per 7 dienas gali būti duodamas atskirasis skundas Lietuvos apeliaciniam teismui per Kauno apygardos teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai