Byla 2-6149-56/2011
Dėl laikinuju apsaugos priemoniu taikymo civilineje byloje pagal ieškovo M. Z. ieškini atsakovams UAB ,,Vestmeda“ ir A. P. del skolos ir palukanu priteisimo

1Vilniaus apygardos teismo teisejas Petras Jaržemskis, rašytinio proceso tvarka išnagrinejes ieškovo M. Z. prašyma del laikinuju apsaugos priemoniu taikymo civilineje byloje pagal ieškovo M. Z. ieškini atsakovams UAB ,,Vestmeda“ ir A. P. del skolos ir palukanu priteisimo,

2n u s t a t e:

3Ieškovas M. Z. su ieškiniu kreipesi i teisma ir prašo solidariai iš atsakovu UAB ,,Vestmeda“ ir A. P. priteisiti 420 000 Lt skolos;328 500,00 Lt palukanu, 5 procentu dydžio metines palukanas už priteista suma nuo bylos iškelimo teisme dienos iki tiesmo sprendimo visiško ivykdymo; pritesiti bylinejimosi išlaidas.

4Ieškinyje ieškovas suformulavo prašyma taikyti laikinasias apsaugos priemones, nepranešant areštuoti solidariems atsakovams UAB ,,Vestmeda“ bei A. P. priklausancias pinigines lešas, esancias ju žinioje ar pas treciuosius asmenis, leidžiant atsiskaityti su ieškovu, o lešu nesant arba ju esant nepakankamai – areštuoti atsakovams priklausancias turtines teises, nekilnojamuosius ir kilnojamuosius daiktus uždraudžiant jais disponuoti.

5Nurodo, kad reikalavimo suma yra didele, atsakovai ilga laika vengia vykdyti prievoles, nors apie jo vykdyma atsakovams buvo primenama nuolat. Kadangi atsakovai vengia ivykdyti prievole, skolos suma yra didele, priemus ieškovui galimai palanku sprendima atsakovai gali vengti vykdyti teismo sprendima, kas jo ivykdyma gali apsunkinti ar net padaryti neimanomu.

6Prašymas tenkintinas.

7Pagal CPK 144 str. 1 d. teismas dalyvaujanciu byloje ar kitu suinteresuotu asmenu prašymu gali imtis laikinuju apsaugos priemoniu, jeigu ju nesiemus teismo sprendimo ivykdymas gali pasunketi arba pasidaryti nebeimanomas. Tokiu budu istatymo leidejas ne tik numate laikinuju apsaugos priemoniu taikymo galimybe, bet ir šiu priemoniu taikymo salyga ir esmini apribojima - laikinosios apsaugos priemones gali buti taikomos tada, jei yra pagrindo manyti, kad, nesiemus šiu priemoniu, busimo teismo sprendimo ivykdymas gali pasunketi arba pasidaryti nebeimanomas. Prašymas taikyti laikinasias apsaugos priemones turetu buti pagristas aplinkybemis, del kuriu sprendimo ivykdymas, nepritaikius laikinuju apsaugos priemoniu, pasunketu ar pasidarytu apskritai negalimas. Taikant laikinasias apsaugos priemones, turi buti ivertinama reali gresme, jog galimas palankus ieškovui teismo sprendimas bus neivykdytas, ir taikytinu laikinuju apsaugos priemoniu proporcingumas siekiamiems tikslams. Taikant laikinasias apsaugos priemones taip pat turi buti ivertintas ju tikslingumas, t.y. jos turi garantuoti busimo teismo sprendimo realu ir tinkama ivykdyma.

8Teismas, spresdamas klausima del laikinuju apsaugos priemoniu, nevertina ieškinio pagristumo.

9Kaip matyti iš teismui pateiktos medžiagos, tarp šaliu yra iškiles turtinis gincas, kurio išspresti gera šaliu valia nepavyko, tai patvirtina ieškovu kreipimosi i teisma faktas.

10Esant šioms aplinkybems, darytina išvada, kad atsakovai gali imtis veiksmu, kuriais butu siekiama paslepti ar sumažinti savo turima turta, kas apsunkintu teismo sprendimo, jei jis butu priimtas ieškovo naudai, vykdyma arba tokio teismo sprendimo vykdymas pasidarytu visai negalimas. Be to, ieškovo nurodoma reikalavimo suma 748 500 Lt laikytina didele. Todel vien didele reikalavimo suma teismu praktikoje sudaro pagrinda taikyti laikinasias apsaugos priemones, nes yra reali gresme, jog ieškinio tenkinimo atveju teismo sprendimo ivykdymas gali pasunketi arba pasidaryti neimanomas. Be to, teismui nera žinoma skolininko finansine padetis. Tai reiškia, jog anksciau paminetos aplinkybes patvirtina esant istatymini pagrinda, numatyta LR CPK 144 str. 1 d., laikinuju apsaugos priemoniu taikymui.

11Ivertinus aplinkybe, jog vienas atsakovas yra juridinis asmuo ir piniginiu lešu areštas žymiai apsunkintu skolininko galimybes vykdyti ukine – komercine veikla, kas gali privesti ji prie bankroto, pirmiausia areštuotinas atsakovo nekilnojamasis ar kilnojamasis turtas, turtines teises esancios pas atsakova ar/ir treciuosius asmenis ir priklausancios atsakovui neviršijant prašomos priteisti sumos – 748 500 Lt. Nesant ar nepakankant pareiškimui užtikrinti atsakovo nekilnojamojo ir kilnojamojo turto, bei turtiniu teisiu areštuotinos Atsakovu pinigines lešos, esancios jo banku ir/ar kitu kredito istaigu saskaitose, leidžiant iš areštuotu lešu atsiskaityti su ieškovu bei atlikti privalomus mokejimus valstybes biudžetui, Valstybinio socialinio draudimo mokejimus, atsiskaityti su darbuotajais. Kitas atsakovas yra fizinis asmuo, todel teismo vertinimu, prašoma priteisti suma jam, kaip fiziniam asmeniui, nors ir solidariam tsakovui laikytina didele. Taciau, teismo vertinimu, apribojus jo galimybe naudotis turimomis piniginemis lešos, neproporcingai butu suvaržytos atsakovo galimybes tenkinti butinus poreikius (CPK 145 str. 2 d.), todel pirmiausiai areštuotinas atsakovui priklausantis nekilnojamasis ir kilnojamasis turtas ir/ar turimos turtines teises esancios pas atsakova ir/ar treciuosius asmenis, o tik jo nepakankant, areštuotinos pinigines lešos esancios pas atsakova ir/ar jo banko saskaitose ar kitose kredito institucijose. Atsakovui A. P. a.k. ( - ) iš areštuotu lešu leistina atsiskaityti su ieškovu bei savo poreikiu tenkinimui per menesi naudoti pinigu suma neviršijancia Vyriausybes nustatyto 1 MMA dydžio.

12Minetu laikinuju apsaugos priemoniu taikymo klausimas sprestinas, neinformuojant apie tai atsakovu, kadangi ieškinio suma yra didele, todel atsakovas gali imtis tyciniu veiksmu kuriais gali siekti apsunkinti teismo sprendimo vykdyma ar net padaryti ji neimanomu.

13Vadovaudamasis išdestytais teiginiais bei LR CPK 144 str. 1 d., 145 str. 1 d. 1 p., 3 p., 148 str. 1 d., 151 str., 290 str. 1 d., 291 str.1 d., teismas

Nutarė

14Ieškovo M. Z. a.k. ( - ) prašyma tenkinti.

15Areštuoti atsakovui UAB ,,Vestmeda“ juridinio asmens kodas 125482349, buveines adresas Žygimantu g. 12-1 Vilnius, (adresas korespondencijai Rudens g. 36, Vilnius) nuosavybes teise priklausanti nekilnojamaji ir kilnojamaji turta ir/ar turtines teises esancias pas atsakova ir/ar treciuosius asmenis, o tik jo nepakankant atsakovo pinigines lešas esancias pas atsakova, jo banko saskaitose ir/ kitose kredito istaigose ir/ar pas treciuosius asmenis, leidžiant iš areštuotu lešu atsiskaityti su ieškovu, bei atlikti privalomus mokejimus valstybes biudžetui, Valstybinio socialinio draudimo mokejimus, atsiskaityti su darbuotajais.

16Areštuoti atsakovui A. P. a.k. ( - ), gyvenanciam Rudens g. 36, Vilniuje, nuosavybes teise priklausanti nekilnojamaji ir kilnojamaji turta, o jo nepakankant pinigines lešas esancias pas atsakova, jo banko saskaitose ir/ar pas treciuosius asmenis. Iš areštuotu lešu leisti atsiskaityti su ieškovu, o savo po reikiu tenkinimui leisti naudoti pinigu suma per menesi neviršijancia Vyriausybes nustatyto 1 MMA dydžio.

17Kadangi ieškovas reikalauja skola priteisti solidariai, abieju atsakovu nekilnojamojo ir kilnojamojo turto ir/ ar turtiniu teisiu bei piniginiu lešu esanciu pas atsakovus, ju banko saskatose ir/ar pas treciuosius asmenis arešto mastas negali viršyti ieškinio reikalavimo sumos 748 500 Lt (septyni šimtai keturiasdešimt aštuoni tukstanciai penki šimtai litu).

18Nutarti pavesti vykdyti ieškovo pasirinktam antstoliui.

19Areštuota turta pavesti saugoti atstovams UAB ,,Vestmeda“ atstovams ir atsakovui A. P..

20Nutarti vykdyti skubiai, o nutarties apskundimas jos vykdymo nesustabdo.

21Nutarties nuorašus išsiusti ieškovui, atsakovui ir turto arešto aktu registro tvarkytojui.

22Nutartis per septynias dienas nuo jos nuorašo iteikimo dienos atskiruoju skundu gali buti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teisma.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus apygardos teismo teisejas Petras Jaržemskis, rašytinio proceso... 2. n u s t a t e:... 3. Ieškovas M. Z. su ieškiniu kreipesi i teisma ir prašo... 4. Ieškinyje ieškovas suformulavo prašyma taikyti laikinasias apsaugos... 5. Nurodo, kad reikalavimo suma yra didele, atsakovai ilga laika vengia vykdyti... 6. Prašymas tenkintinas.... 7. Pagal CPK 144 str. 1 d. teismas dalyvaujanciu byloje ar kitu suinteresuotu... 8. Teismas, spresdamas klausima del laikinuju apsaugos priemoniu, nevertina... 9. Kaip matyti iš teismui pateiktos medžiagos, tarp šaliu yra iškiles turtinis... 10. Esant šioms aplinkybems, darytina išvada, kad atsakovai gali imtis veiksmu,... 11. Ivertinus aplinkybe, jog vienas atsakovas yra juridinis asmuo ir piniginiu... 12. Minetu laikinuju apsaugos priemoniu taikymo klausimas sprestinas,... 13. Vadovaudamasis išdestytais teiginiais bei LR CPK 144 str. 1 d., 145 str. 1 d.... 14. Ieškovo M. Z. a.k. ( - ) prašyma... 15. Areštuoti atsakovui UAB ,,Vestmeda“ juridinio asmens kodas 125482349,... 16. Areštuoti atsakovui A. P. a.k. ( - ),... 17. Kadangi ieškovas reikalauja skola priteisti solidariai, abieju atsakovu... 18. Nutarti pavesti vykdyti ieškovo pasirinktam antstoliui.... 19. Areštuota turta pavesti saugoti atstovams UAB ,,Vestmeda“ atstovams ir... 20. Nutarti vykdyti skubiai, o nutarties apskundimas jos vykdymo nesustabdo.... 21. Nutarties nuorašus išsiusti ieškovui, atsakovui ir turto arešto aktu... 22. Nutartis per septynias dienas nuo jos nuorašo iteikimo dienos atskiruoju...