Byla 2-1891-650/2013
Dėl žalos atlyginimo

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Alma Jurgelienė, dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės Valstybinės ligonių kasos prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos, atstovaujamos Šiaulių teritorinės ligonių kasos, ieškinį atsakovui R. G., jo įstatyminiams atstovams J. G., A. G. dėl žalos atlyginimo,

Nustatė

2ieškovė prašo priteisti iš atsakovo R. G. 227,96 Lt neatlygintos žalos dalį. R. G. neturint pakankamai turto žalai atlyginti, prašo priteisti žalą subsidiariai iš atsakovo atstovų pagal įstatymą A. G. ir J. G.. Nurodo, kad už A. K. suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei sumokėta 456,96 Lt. Reikalavimas grindžiamas 2012-09-17 Šiaulių miesto apylinkės teismo nutartimi, kuria R. G. ir T. A. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 284 str. 1 d. dėl A. K. nežymaus sveikatos sutrikdymo. 229,00 Lt yra atlyginęs T. A. tėvas V. A.. Ieškovė prašo bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka.

3Ieškinys tenkintinas.

4Bylos duomenimis nustatyta, kad 2012-09-17 Šiaulių miesto apylinkės teismo nutartimi nepilnametis R. G. atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos BK 93 str. 1 d. 3 p. nuostatas ir jam skirta auklėjamojo poveikio priemonė už tai, kad nukentėjusiajam A. K. padarė nežymų sveikatos sutrikdymą, veikdamas kartu su kitu nepilnamečiu T. A.. Iš pateiktos pažymos matyti, kad už nukentėjusiojo gydymą VšĮ Šiaulių apskrities ligoninei iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų buvo sumokėta 456,96 Lt. Ieškovė nurodo, kad dalį žalos ( 229,00 Lt) jam yra atlyginęs nepilnamečio T. A. tėvas V. A..

5Atsižvelgiant į tai, kad juridiniai ir fiziniai asmenys, neteisėta veika padarę žalos žmonių sveikatai, privalo įstatymų nustatyta tvarka atlyginti sveikatos priežiūros įstaigų dėl to turėtas išlaidas (Lietuvos Respublikos Sveikatos draudimo įstatymo 4 str., 5 str., 29-34 str.), kurias sveikatos priežiūros įstaigoms apmoka už draudžiamiesiems suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas Valstybinė ligonių kasa prie LR SAM iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų (Lietuvos Respublikos Sveikatos draudimo įstatymo 9 str., 33 str. 1 d. 1 p., Lietuvos Respublikos Sveikatos sistemos įstatymo 76 str.), bei į tai, kad, atlyginęs kito asmens padarytą žalą, asmuo turi į padariusį žalą asmenį regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisę tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo, jeigu įstatymai nenustato kitokio dydžio (Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.280 str. 1 d.), iš atsakovo R. G. ieškovui Valstybinei ligonių kasai prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos priteistina 227,96 Lt gydymo išlaidų atlyginimo.

6Bylos duomenimis nustatyta, kad atsakovas R. G., gim. 1995-07-18, žalos padarymo metu buvo sulaukęs 16 metų. t. y. turėdamas dalinį veiksnumą (Lietuvos Respublikos CK 2.8 str.). Nepilnametis nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų už savo padarytą žalą atsako bendrais pagrindais (CK 6.276 str. 1 d.), dėl šios priežasties atsakovas gali būti civilinės atsakomybės subjektas. CK 6.276 str. 2 d. nustatyta, kad tais atvejais, kai nepilnametis nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų neturi turto ar uždarbio, kurio pakaktų jo padarytai žalai atlyginti, atitinkamą žalos dalį turi atlyginti jo tėvai ar rūpintojai, jeigu neįrodo, kad žala atsirado ne dėl jų kaltės. Aukščiau nurodytų asmenų pareiga atlyginti žalą pasibaigia, kai padaręs žalą asmuo sulaukia pilnametystės, taip pat kai jis prieš pilnametystę įgyja turtą arba uždarbį, kurio pakanka žalai atlyginti. Be to, tėvų kaltė yra preziumuojama, t. y. jie yra laikomi kaltais dėl žalos atsiradimo, jei neįrodo, kad žala atsirado ne dėl jų kaltės. Konstatuotina, kad ieškovės reikalavimas yra pagrįstas, todėl tenkintinas, iš atsakovo, o jam neturint turto ar uždarbio, kurio pakaktų jo padarytai žalai atlyginti, subsidiariai iš jo įstatyminių atstovų (tėvų) priteistina 227,96 Lt žalos atlyginimo.

7Kadangi ieškinys tenkinamas visiškai, iš nepilnamečio atsakovo R. G., o jam neturint turto ar uždarbio, kurio pakaktų jo padarytai žalai atlyginti, subsidiariai iš jo įstatyminių atstovų (tėvų), valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidos: 21,00 Lt žyminis mokestis, nes ieškovė nuo žyminio mokesčio mokėjimo paduodant ieškinį atleistas (Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 80 str. 1 d. 1 p., 83 str. 1 d. 5 p., 96 str.).

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 str., 262 str. 1 d., 424 str., 427-428 str., teismas

Nutarė

9ieškinį patenkinti.

10Priteisti iš atsakovo R. G., a.k. ( - ) o jam neturint turto ar uždarbio, kurio pakaktų padarytai žalai atlyginti, subsidiariai iš jo įstatyminių atstovų J. G., a.k. ( - ) ir A. G., a.k. ( - ) 227,29 Lt (du šimtus dvidešimt septynis litus 29 centų) žalos atlyginimo Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir 21,00 Lt (dvidešimt vieną litą) žyminio mokesčio valstybei.

11Atsakovai privalo per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo dienos įvykdyti šį teismo sprendimą arba per tą patį terminą pateikti motyvuotus prieštaravimus sprendimą priėmusiam teismui – Šiaulių apylinkės teismui.

12Jeigu atsakovai per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo dienos nepateiks prieštaravimų, preliminarus teismo sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui gali būti išduotas vykdomasis raštas.

13Preliminarus teismo sprendimas apeliacine ar kasacine tvarka neskundžiamas ir įsiteisėja, jeigu per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo dienos atsakovai nepareiškia motyvuotų prieštaravimų.

Proceso dalyviai