Byla 1-691-389/2017
Dėl padarytos nusikalstamos veikos. Žino, kad gresia automobilio konfiskavimas. Ateityje daugiau išgėręs nesės už vairo, jau pasimokė, išvadas padarė. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas

1Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėja Gražina Kazilionienė, sekretoriaujant Elonai Klemkienei, dalyvaujant prokurorei Justinai Vingilytei, gynėjai advokatei Daivai Gadliauskienei, viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje A. V., a. k. ( - ) gim. ( - ), Panevėžio r., Lietuvos Respublikos pilietis, lietuvis, gyvena ( - ), dirba UAB „( - )“ dažytoju, aukštesniojo išsilavinimo, vedęs, neteistas, kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 281 str. 7 d.

2Teismas, išnagrinėjęs įrodymus baudžiamoje byloje,

Nustatė

3Kaltinamasis A. V. 2017 m. liepos 6 d., apie 20.30 val., Panevėžio mieste, prie J. Basanavičiaus g. 7, esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, vairavo kelių transporto priemonę-automobilį “Renault Megane”, valst. Nr. ( - ), būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1.5 promilės alkoholio (nustatyta mažiausia koncentracija 3.03 promilės etilo alkoholio).

4Kaltinamasis A. V. kaltu, padaręs nusikalstamą veiką, prisipažino visiškai ir parodė, kad išgėrė, taip išėjo, jog reikėjo nuvažiuoti pas marčią, sėdo į mašiną ir prisivažinėjo. Namuose išgėrė ir nuvažiavo jau neblaivus. Važiavo pašerti šuniukų. Tada nuėjo į parduotuvę „Norfa“, nusipirko dar išgerti butelį ir jau ruošėsi važiuoti į namus. Pusę litro namuose išgėrė ir mašinoje 0.3 litro talpos butelį. Atbuline eiga važiavo, užkliudė kitą automobilį, priėjo žmogus, jam padavė raktelius, tada atvažiavo policija. Už apgadintą automobilį baudą sumokėjo. Neigiamai vertina savo poelgį, ateityje taip daugiau nebus, prašo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Gyvena šeimoje, vieną vaiką turi pilnametį. Administracine tvarka nėra baustas. Tai įvyko 2017 m. liepos 6 d., t.y. per Mindaugo karūnavimo dieną. Jo darbas jau nesusijęs su transporto priemonės vairavimu. Automobilis yra aikštelėje. Žino, kad teismas gali atimti specialią teisę vairuoti, atleidus nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Gailisi dėl padarytos nusikalstamos veikos. Žino, kad gresia automobilio konfiskavimas. Ateityje daugiau išgėręs nesės už vairo, jau pasimokė, išvadas padarė. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas.

5Kaltinamajam A. V. visiškai prisipažinus kaltu ir išsamiai paaiškinus padarytos nusikalstamos veikos aplinkybes, nustatyta, kad nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės nekelia abejonių, prokurorei ir gynėjai sutikus su sutrumpintu įrodymų tyrimu, baudžiamoji byla išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka (LR BPK 273 str.)

6Be kaltinamojo A. V. visiško prisipažinimo, jo kaltė, padarius nusikalstamą veiką, įrodyta šiais įrodymais.

7Iš liudytojo D. K. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 30-31) matyti, kad jis parodė, jog 2017 m. liepos 6 d. dirbo ekipaže “1905” kartu su vyriausiuoju patruliu R. B.. Apie 20.30 val., iš Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojo gavo pranešimą, kad, adresu J. Basanavičiaus g. 15, Panevėžys, prie prekybos centro „Norfa“, automobilio Renault neblaivus vairuotojas bando važiuoti. Nuvykus nurodytu adresu, pranešėjas kartu su pažįstamais nurodė, kad prie prekybos centro „Norfa“, šalia Vilniaus g. 14 namo, Panevėžyje, automobilių stovėjimo aikštelėje, automobilyje Renault sėdi galimai neblaivus vairuotojas, kuris, važiuodamas atbuline eiga, kliudė šalia stovėjusį automobilį Fiat Stilo. Pranešėjas, kuris sulaikė vairuotoją, parašė paaiškinimą. Jis sustabdė automobilio Renault vairuotoją, neleido jam toliau važiuoti, iš užvedimo spynelės ištraukė raktelius, nes matė, kad vairuotojas yra akivaizdžiai neblaivus. Priėjus prie automobilio Renault, kuris stovėjo automobilių stovėjimo aikštelėje, J. Basanavičiaus g., ties pastatu Nr. 7, ir paprašius vairuotojo pateikti automobilio dokumentus bei vairuotojo pažymėjimą, vyriškis, kurio asmens duomenys nurodyti jo tarnybiniame pranešime, pateikė vairuotojo pažymėjimą. Vairuotojo kalba buvo nerišli, iš burnos sklido alkoholio kvapas. Įtarus, kad vairuotojas yra neblaivus, jo paklausė ar vartojo alkoholinius gėrimus. Vairuotojas atsakė, kad gėrė alų. Buvo nustatytas girtumas, iškviestas kelių policijos ekipažas eismo įvykiui įforminti. Vairuotojas buvo nušalintas nuo transporto priemonės vairavimo ir pristatytas į VšĮ „Respublikinės Panevėžio ligoninės“ priėmimo–skubiosios pagalbos skyrių neblaivumui nustatyti. Gavus medikų medicininės apžiūros girtumo ar apsvaigimo nustatymo aktą, pilietis buvo pristatytas į laikino sulaikymo patalpas, adresu Senamiesčio g. 100.

8Iš liudytojo R. B. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 33-34) matyti, kad jis parodė, jog 2017 m. liepos 6 d. dirbo ekipaže “1905” kartu su vyriausiuoju patruliu D. K.. Apie 20.30 val. iš Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojo gavo pranešimą, kad, adresu J. Basanavičiaus g. 15, Panevėžys, prie prekybos centro „Norfa“, automobilio Renault neblaivus vairuotojas bando važiuoti. Nuvykus nurodytu adresu, pranešėjas kartu su pažįstamais nurodė, kad prie prekybos centro „Norfa“, šalia Vilniaus g. 14 namo, Panevėžyje, automobilių stovėjimo aikštelėje, automobilyje Renault sėdi galimai neblaivus vairuotojas, kuris, važiuodamas atbuline eiga, kliudė šalia stovėjusį automobilį Fiat Stilo. Pranešėjas sustabdė automobilio Renault vairuotoją, neleido jam toliau važiuoti, nes matė, kad vairuotojas yra akivaizdžiai neblaivus. Su vairuotoju daugiau bendravo jo kolega D. K.. Automobilis Renault stovėjo automobilių stovėjimo aikštelėje, J. Basanavičiaus g., ties pastatu Nr. 7. Vairuotojo kalba buvo nerišli, iš burnos sklido alkoholio kvapas. Vairuotojas automobilyje sėdėjo vienas. Jis aiškino, kad atvažiavo pavalgdinti marčios šuniukų ir išgėrė alaus. Jis neneigė, kad vairavo automobilį, būdamas neblaivus. Vairuotojui buvo nustatytas girtumas, iškviestas kelių policijos ekipažas eismo įvykiui įforminti, nes buvo apgadintas automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjęs automobilis Fiat Stilo.

9Iš liudytojo A. G. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 27-28) matyti, kad jis parodė, jog 2017 m. liepos 6 d., apie 20.30 val., ėjo su šeima į šventę, kuri vyko Skaistakalnio parke. Eidamas šaligatviu, ties prekybos centru „Norfa" esančia automobilių stovėjimo aikštele, išgirdo automobilio signalizacijos garsą. Automobilių stovėjimo aikštelėje jis pamatė keistai judantį automobilį Renault Megane ir pastebėjo įbrauktą automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjusio automobilio Fiat Stilo sparną. Suprato, kad automobilio sparną nubraukė Renault Megane vairuotojas, kuris bandė ištiesinti savo automobilį ir norėjo išvažiuoti iš automobilių stovėjimo aikštelės, t. y. pasišalinti iš įvykio vietos. Jis su savo tėvu S. G. pribėgo prie automobilio Renault Megane ir vairuotojo paklausė, ką jis čia daro. Šis atsakė, kad kas čia tokio, nieko čia nebuvo. Akivaizdžiai matėsi, kad vairuotojas neblaivus, jis buvo vienas. Vairuotojas nerišliai kalbėjo, nelabai orientavosi, kas vyksta. Pamatęs, kad vairuotojas neblaivus ir nori pasišalinti iš įvykio vietos, jis užgesino automobilio variklį ir ištraukė raktelį iš užvedimo spynelės. Tuo metu jo žmona R. G. paskambino bendruoju pagalbos numeriu 112 ir po kiek laiko atvažiavo policijos pareigūnai, kuriems jis ir atidavė automobilio raktelį. Kol laukė atvažiuojančių policijos pareigūnų, vairuotojas elgėsi ramiai, jų prašė jį paleisti, nes sakė, jog jis nieko nepadarė. Jis jam pasakė, kad nubraukė kitą automobilį, todėl niekur nevažiuos.

10Iš 2017-07-06 įvykio vietos apžiūros protokolo (b.l. 10-13) matyti, kad įvykio vieta yra Panevėžio m., J. Basanavičiaus g., kurioje ties pastatu Nr. 7, automobilių stovėjimo aikštelėje, priekiu į vakarus stovi automobilis Renault Megane mėlynos spalvos, valst. Nr. ( - ). Automobilis iš pažiūros tvarkingas, po eismo įvykio apgadintas priekinis bamperis, kairės pusės priekinis sparnas, dešinės pusės priekinis sparnas ir užpakalinės durys, salone išmėtyti įvairūs asmeniniai daiktai. Apžiūros metu paimtas automobilis "Renault Megane", valst. Nr. ( - ), automobilio registracijos liudijimas ir 2 vnt. užvedimo raktelių.

112017-07-07, surašius nutarimą dėl daiktų perdavimo saugoti, automobilis „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), buvo priduotas saugoti į UAB "TOMADAS" saugojimo aikštelę, adresu Elektronikos g. 80, Panevėžys (b. l. 18).

12Iš Všį "Emprekis" pažymos (b.l. 39) matyti, kad automobilio „Renault Megane“ 1.6e RT, 1998 m., vidutinė kaina Lietuvoje 2017 m. rugpjūčio mėn. buvo 571 eurų be PVM mokesčio ir 690 eurų su PVM mokesčiu.

13Iš VĮ "Regitra" informacijos apie kelių transporto priemones (b.l. 38) matyti, kad „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), savininkas yra A. V..

14Asmens blaivumo testo (b.l. 14) matyti, kad 2017-07-06, A. V., gim. ( - ), nustatytas 2,53 promilių girtumas.

15Iš 2017-07-06 medicininės apžiūros neblaivumui, girtumui ar apsvaigimui nustatyti akto Nr. 96 (b.l. 8) matyti, kad alkoholio nustatymas iškvėptame ore atliktas aparatu „Drager Alcotest 6810“, metrologinės patikros data 2017-02-01, pirmasis tyrimas 21 val. 14 min., rezultatas- 2,74 promilės. Pakartotinis tyrimas 21 val. 34 min., rezultatas-2,56 promilės.

16Iš 2017-07-11 Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos specialisto išvados Nr. T-A 6906/2017(01) (b.l. 16) matyti, kad A. V. kraujyje nustatyta mažiausia koncentracija 3,03 promilės etilo alkoholio.

17Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:

18Automobilis „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), 2017-07-07 priduotas saugoti į UAB „TOMADAS“ automobilių saugojimo aikštelę, esančią Elektronikos g. 80, Panevėžysje (b. l. 18).

19Automobilio „Renault Megane", valst. Nr. ( - ), registracijos liudijimas, laikomas baudžiamojoje byloje (b.l. 75).

20Byloje surinkti įrodymai neginčijamai patvirtina, jog kaltinamasis A. V. vairavo kelių transporto priemonę, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1.5 promilės alkoholio, t.y. padarė nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 281 str. 7 d., kuri įrodyta.

21Kaltinamojo A. V. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, jog jis prisipažino, padaręs nusikalstamą veiką, ir nuoširdžiai gailisi, jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nėra.

22Kaltinamasis A. V. padarė nusikalstamą veiką pirmą kartą, visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi, padaręs nusikalstamą veiką, yra pagrindo manyti, kad jis laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų, tad yra visi įstatymo numatyti pagrindai atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir bylą jo atžvilgiu nutraukti (LR BK 40 str.). Atsižvelgiant į laiduotojo asmenines savybes, jo veiklos pobūdį ir galimybę daryti teigiamą įtaką kaltinamajam, laiduotoju skirtinas kaltinamojo draugas S. M.. Atsižvelgiant į laiduotojo turtinę padėtį, kaltinamasis atleistinas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato.

23Vadovaujantis LR BK 67 str. 1 d., 68 str., asmeniui, atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės, taikytina baudžiamojo poveikio priemonė-uždraudimas naudotis specialia teise, t.y. teise vairuoti transporto priemones. Atsižvelgiant į kaltinamojo asmenybę, į tai, jog jis transporto priemones vairuoja nuo 1989 m., administracine tvarka nebaustas, todėl uždraudimo asmeniui naudotis specialiomis teisėmis terminas, numatytas LR BK 68 str. 2 d., nustatytinas vieneriems metams.

24Kaltinamajam skirtinas turto konfiskavimas (LR BK 72 str.), iš A. V. išieškant konfiskuotino turto vertę atitinkančią pinigų sumą-690 Eur.

25Vadovaudamasis LR BPK 303-305, 307 str. str., teismas

Nutarė

26A. V. nuo baudžiamosios atsakomybės, numatytos LR BK 281 str. 7 d., atleisti pagal laidavimą be užstato ir baudžiamąją bylą jo atžvilgiu nutraukti.

27Laiduotoju paskirti S. M., nustatant laidavimo terminą vieneriems metams šešiems mėnesiams.

28Išaiškinti A. V., jeigu jis, būdamas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, laidavimo metu padarys naują baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų nusikaltimą, teismas gali panaikinti sprendimą atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės ir spręsti dėl šio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas veikas. Be to, jeigu būdamas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, laidavimo metu padarys naują tyčinį nusikaltimą, ankstesnis sprendimas atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės nustoja galioti ir sprendžiama dėl šio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusikalstamas veikas.

29Išaiškinti S. M., kad jis turi teisę atsisakyti laidavimo, apie tai pranešant teismui.

30Vadovaujantis LR BK 67 str. 1 d., 2 d. 1 p., 68 str., uždrausti A. V. naudotis teise vairuoti kelių transporto priemones vieneriems metams.

31Kardomąsias priemones-rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir dokumento paėmimą-panaikinti, nuosprendžiui įsiteisėjus, dokumentą-A. V. vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ) perduoti VĮ „Regitra“.

32Priteisti iš A. V. 36.30 Eur Panevėžio apskrities VPK automobilio „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), priverstinio nuvežimo ir po 0.28 Eur saugojimo išlaidų už kiekvieną dieną, skaičiuojant nuo 2017-07-07 iki 2017-11-30 įskaitytinai, įstaigos kodas 291008610, atsiskaitojomi sąskaita LT 19 7044 0600 0782 8723, esanti AB SEB banke.

33Vadovaujantis LR BK 72 str. 1 d., 2 d., 5 d., konfiskuoti automobilio „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), vertę atitinkančią pinigų sumą-690 Eur.

34Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:

35Automobilį „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), 2017-07-07 priduotą saugoti į UAB „TOMADAS“ priklausančią automobilių saugojimo aikštelę, esančią Elektronikos g. 80, Panevėžyje, nuosprendžiui įsiteisėjus, grąžinti A. V..

36Automobilio „Renault Megane", valst. Nr. ( - ), registracijos liudijimą, laikomą baudžiamojoje byloje, nuosprendžiui įsiteisėjus, grąžinti A. V.. (b.l. 75).

37Nuosprendį per 20 dienų nuo jo paskelbimo galima skųsti Panevėžio apygardos teismui, paduodant apeliacinį skundą šiame teisme.

1. Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėja Gražina... 2. Teismas, išnagrinėjęs įrodymus baudžiamoje byloje,... 3. Kaltinamasis A. V. 2017 m. liepos 6 d., apie 20.30 val., Panevėžio mieste,... 4. Kaltinamasis A. V. kaltu, padaręs nusikalstamą veiką, prisipažino visiškai... 5. Kaltinamajam A. V. visiškai prisipažinus kaltu ir išsamiai paaiškinus... 6. Be kaltinamojo A. V. visiško prisipažinimo, jo kaltė, padarius nusikalstamą... 7. Iš liudytojo D. K. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 30-31)... 8. Iš liudytojo R. B. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 33-34)... 9. Iš liudytojo A. G. ikiteisminio tyrimo metu duotų parodymų (b.l. 27-28)... 10. Iš 2017-07-06 įvykio vietos apžiūros protokolo (b.l. 10-13) matyti, kad... 11. 2017-07-07, surašius nutarimą dėl daiktų perdavimo saugoti, automobilis... 12. Iš Všį "Emprekis" pažymos (b.l. 39) matyti, kad automobilio „Renault... 13. Iš VĮ "Regitra" informacijos apie kelių transporto priemones (b.l. 38)... 14. Asmens blaivumo testo (b.l. 14) matyti, kad 2017-07-06, A. V., gim. ( - ),... 15. Iš 2017-07-06 medicininės apžiūros neblaivumui, girtumui ar apsvaigimui... 16. Iš 2017-07-11 Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos... 17. Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:... 18. Automobilis „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), 2017-07-07 priduotas... 19. Automobilio „Renault Megane", valst. Nr. ( - ), registracijos liudijimas,... 20. Byloje surinkti įrodymai neginčijamai patvirtina, jog kaltinamasis A. V.... 21. Kaltinamojo A. V. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, jog jis... 22. Kaltinamasis A. V. padarė nusikalstamą veiką pirmą kartą, visiškai... 23. Vadovaujantis LR BK 67 str. 1 d., 68 str., asmeniui, atleistam nuo... 24. Kaltinamajam skirtinas turto konfiskavimas (LR BK 72 str.), iš A. V.... 25. Vadovaudamasis LR BPK 303-305, 307 str. str., teismas... 26. A. V. nuo baudžiamosios atsakomybės, numatytos LR BK 281 str. 7 d., atleisti... 27. Laiduotoju paskirti S. M., nustatant laidavimo terminą vieneriems metams... 28. Išaiškinti A. V., jeigu jis, būdamas atleistas nuo baudžiamosios... 29. Išaiškinti S. M., kad jis turi teisę atsisakyti laidavimo, apie tai... 30. Vadovaujantis LR BK 67 str. 1 d., 2 d. 1 p., 68 str., uždrausti A. V. naudotis... 31. Kardomąsias priemones-rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir dokumento... 32. Priteisti iš A. V. 36.30 Eur Panevėžio apskrities VPK automobilio „Renault... 33. Vadovaujantis LR BK 72 str. 1 d., 2 d., 5 d., konfiskuoti automobilio... 34. Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:... 35. Automobilį „Renault Megane“, valst. Nr. ( - ), 2017-07-07 priduotą... 36. Automobilio „Renault Megane", valst. Nr. ( - ), registracijos liudijimą,... 37. Nuosprendį per 20 dienų nuo jo paskelbimo galima skųsti Panevėžio...