Byla N1-47-765/2009

1Pasvalio rajono apylinkės teismo teisėja Dalia Stankevičiūtė, sekretoriaujant Žydrei Kabelienei, dalyvaujant prokurorui Mantui Jurkėnui, nukentėjusiajam L. K., gynėjams advokatams Vidmantui Jankauskui ir Ričardui Makštelei, Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovėms Ž. S., nepilnamečio kaltinamojo įstatyminei atstovei V. R., viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje: D. D., gimęs ( - ), asmens kodas ( - ), Lietuvos Respublikos pilietis, lietuvis, gyvenamąją vietą deklaravęs ir gyvenantis ( - ), baigęs 10 klasių, nevedęs, neteistas, nedirbantis, D. R., gimęs ( - ), asmens kodas ( - ), Lietuvos Respublikos pilietis, lietuvis, gyvenamąją vietą deklaravęs ir gyvenantis ( - ), baigęs 6 klases, nevedęs, neteistas, 2008-07-31 Pasvalio rajono apylinkės teismo nuosprendžiu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 93 str., nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, nedirbantis, kaltinami padarę nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalyje.

2Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,

Nustatė

3D. D. ir D. R. 2008 m. spalio 13 d. apie 16 val., būdami apsvaigę nuo alkoholio, veikdami bendrininkų grupe, Stoties g. 15, Pasvalio mieste, aikštelėje, esančioje prie J. Š. įmonės GERUPĖ, iš L. K. priklausančio nerakinto automobilio VW PASSAT, valstybinis numeris ( - ) pagrobė nukentėjusiajam L. K. priklausančius daiktus: 500 litų vertės automobilinį kompaktinių diskų grotuvą ALPINE, 900 litų vertės automobilinę žemų dažnių garso kolonėlę, 2000 litų vertės skaitmeninį fotoaparatą CASIO, 300 litų vertės mobiliojo ryšio telefono aparatą NOKIA 7360, IMEI kodas ( - ), padarydami nukentėjusiajam L. K. 3700 litų turtinę žalą.

4Kaltinamiesiems pageidaujant, prokurorui, gynėjams sutinkant, atliktas sutrumpintas įrodymų tyrimas (Lietuvos Respublikos BPK 273 str. 1 d., 291 str. 2 d.).

5Apklaustas kaltinamuoju D. D. kaltu prisipažino visiškai ir parodė, kad su D. R. 2008-10-13 apie pietus nuėjo pas D. R. į namus ir su juo gėrė alkoholinius gėrimus. Apie 16 val. abu atėjo prie parduotuvė HURONAS, esančios Joniškėlio gatvėje, Pasvalio mieste. Ten susitiko su T. R. ir jo drauge. Prie parduotuvės gėrė degtinę su keliais iš matymo pažįstamais vaikinais, kurie buvo atvažiavę su VW PASSAT automobiliu. Su jais nuvažiavo prie Stoties g., esančios parduotuvės GERUPĖ, ten toliau gėrė alkoholinius gėrimus. Apie 15-16 val. atvažiavo policijos pareigūnai ir išsivežė du jaunuolius, kurie buvo atvažiavę su VW PASSAT automobiliu. Jis išėjo su D. R. į jo namus, po to grįžo prie automobilio. Rado neužrakintas dureles, abu pateko į automobilio vidų. Jis išplėšė automobilinį kompaktinių diskų grotuvą. Matė, kad D. R. taip pat įlindo į automobilį, ką paėmė nepastebėjo; po to pamatė, kad R. nešėsi automobilinę žemų dažnio kolonėlę. Pavogtus daiktus nunešė į namus pas D. R.. Po to jis pasiėmė magnetolą ir atidavė pažįstamam. Nusikaltimą padarė dėl girtumo. Padarytą žalą nukentėjusiajam atlygino, nukentėjusiojo atsiprašė, su juo susitaikė.

6Apklaustas kaltinamuoju D. R. kaltu prisipažino visiškai. Patvirtino, kad 2008-10-13 dieną su D. D. gėrė degtinę. Apie 14 val. gavo T. R. žinutę ir su juo prie HURONO parduotuvės susitiko. Ten sutiko dar kelis jaunuolius iš Panevėžio miesto, kurie buvo atvažiavę baltos spalvos automobiliu VW PASSAT. Po to su jais visi nuvažiavo prie Stoties g. esančios parduotuvės GERUPĖ; ten toliau gėrė alkoholinius gėrimus. Apie 15-16 val. atvažiavo policijos pareigūnai ir išsivežė panevėžiečius. Jis su D. D. palydėjo T. R. su mergina iki Joniškėlio gatvės sankryžos ir grįžo atgal prie automobilio. Per nerakintas duris pateko į automobilio vidų, pagrobė žemų dažnių kolonėlę, telefoną NOKIA. D. D. paėmė automobilinį kompaktinių diskų grotuvą. Pavogtus daiktus parsinešė į namus. Žemų dažnių kolonėlę atidavė savo tėvui, automobilį grotuvą pasiėmė D. D.. Nusikaltimą padarė dėl girtumo. Padarytą žalą nukentėjusiajam atlygino, nukentėjusiojo atsiprašė, su juo susitaikė.

7Be kaltinamųjų prisipažinimo, D. D., D. R. kaltė įrodyta:

82008-10-14 L. K. protokolu-pareiškimu, kuriame L. K. nurodė, jog 2008-10-13 apie 16 val. pastebėjo, kad iš jam priklausančio automobilio VW PASSAT, valstybinis Nr. ( - ), palikto Stoties gatvėje, Pasvalio mieste, prie kapinių, dingo automobilinė magnetola ALPINE, skaitmeninis fotoaparatas CASIO, automobilinė žemų dažnių kolonėlė, telefonas I. Padaryta 3700 litų turtinė žala (b. l. 1);

9automobilio apžiūros protokolu. 2008-10-14 apžiūrėtas automobilis VW PASSAT, valstybinis Nr. ( - ), kuriame matyti, kad nėra automagnetolos, bagažinėje likę laidai nuo automobilinės žemų dažnių kolonėlės (b. l. 5-11);

102008-12-02 D. R. asmens kratos metu iš jo paimtas mobiliojo ryšio telefono aparatas NOKIA 7360, IMEI kodas ( - ) (b. l. 16);

112008-12-03 daiktų pateikimo protokolu iš S. S. paimta automobilinė magnetola su CD grotuvu ALPINE (b. l. 17);

12daiktų ir kitų objektų parodymo atpažinti protokolu. 2009-01-09 nukentėjusysis L. K. atpažino automagnetolą bei mobiliojo ryšio telefono aparatą NOKIA (b.l. 18-20);

13automagnetolos ALPINE apžiūros protokolu. 2008-12-03 apžiūrėta automagnetola ALPINE (b. l. 21-22);

14mobiliojo ryšio telefono aparato apžiūros protokolu. 2008-12-03 apžiūrėtas telefono aparatas NOKIA 7360 (b. l. 23-25);

15automobilinis grotuvas, telefonas grąžinti L. K. (b. l. 28-30);

16įtariamojo D. D. parodymų patikrinimo vietoje protokolu. 2008-12-04 D. D. parodė vietą aikštelėje prie parduotuvės „Gerupė“, Pasvalio mieste, kur stovėjo baltos spalvos automobilis VW PASSAT, iš kurio pagrobė daiktus; keliuką link Joniškėlio gatvės daugiabučio, kuriuo kartu su D. R. nusinešė pagrobtus daiktus (b.l. 68-70);

17įtariamojo D. R. parodymų patikrinimo vietoje protokolu. 2008-12-03 D. R. parodė vietą aikštelėje prie parduotuvės „Gerupė“, Pasvalio mieste, kur stovėjo baltos spalvos automobilis VW PASSAT, iš kurio pagrobė daiktus (b. l. 87-89).

182009-03-02 raštu L. K. patvirtino, kad D. D. ir D. R. jam padarytą turtinę žalą visiškai atlygino, jokių pretenzijų minėtiems asmenims jis neturi (b. l. 143, 144).

19Surinkti įrodymai neabejotinai leidžia teigti, kad D. D. ir D. R. 2008 m. spalio 13 d. apie 16 val., būdami apsvaigę nuo alkoholio, veikdami bendrininkų grupe, iš L. K. automobilio salono slapta pagrobė nukentėjusiajam L. K. priklausančius daiktus. D. D. ir D. R. padaryta nusikalstama veika pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 1 d. kvalifikuota tinkamai.

20Kaltinamųjų D. D., D. R. baudžiamąją atsakomybę lengvinančios aplinkybės: prisipažino padarę baudžiamojo įstatymo numatytą veiką ir nuoširdžiai gailisi, savo noru atlygino padarytą turtinę ir neturtinę žalą (Lietuvos Respublikos BK 59 str. 1 d. 2 p., 3 p.). Kaltinamųjų baudžiamąją atsakomybę sunkinančios aplinkybės: veiką padarė bendrininkų grupė, abu kaltinamieji veikos padarymo metu buvo apsvaigę nuo alkoholio (BK 60 str. 1 d. 1 p., 9 p.).

21D. R. yra nepilnametis, anksčiau neteistas, 2008-07-31 Pasvalio rajono apylinkės teismo nuosprendžiu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 93 str., nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, vieną kartą baustas administracine tvarka, gyvena su motina, nedirba, charakterizuojamas patenkinamai (b. l. 90-101).

22D. D. anksčiau neteistas, nusikalto pirmą kartą, iš gyvenamosios vietos charakterizuojamas patenkinamai (b. l. 88-93).

23Teismui nukentėjusysis L. K. ir kaltinamieji pateikė susitaikymo protokolus ir prašymus baudžiamąją bylą nutraukti, atleisti kaltinamuosius nuo baudžiamosios atsakomybės. Prašymuose L. K. nurodo, kad susitaikė su D. D. ir D. R., kaltinamieji jo atsiprašė, padaryta žala jam atlyginta, pretenzijų minėtiems asmenims jis neturi.

24D. D. padarė nesunkų nusikaltimą, nusikalstamą veiką padarė pirmą kartą, savo kaltę pripažino ir gailisi, anksčiau neteistas, nedirba, yra jauno amžiaus, su nukentėjusiuoju susitaikė bei jo atsiprašė, nukentėjusiajam padarytą žalą atlygino, teismas turi pakankamą pagrindą manyti, kad ateityje jis laikysis įstatymų ir nebedarys naujų nusikalstamų veikų, todėl D. D. atleistinas nuo baudžiamosios atsakomybės kaltininkui ir nukentėjusiajam asmeniui susitaikius (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 38 str.). Atsižvelgiant į padarytos nusikalstamos veikos aplinkybes, kaltinamojo asmenybę, nustatytas baudžiamąją atsakomybę sunkinančias aplinkybes, D. D. skirtinos Lietuvos Respublikos BK 67 str., 70 str. numatytos baudžiamojo poveikio priemonės.

25D. R., būdamas nepilnamečiu, padarė nesunkų nusikaltimą, nusikalstamą veiką padarė būdamas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, savo kaltę pripažino ir gailisi, atsiprašė nukentėjusiojo asmens, atlygino jam padarytą žalą. D. R. nusikalstamą veiką padarė teismo nuosprendžiu skirtų auklėjamojo poveikio priemonių vykdymo metu, todėl teismas neturi pagrindo manyti, kad ateityje D. R. laikysis įstatymų ir nebedarys naujų nusikalstamų veikų. Atsižvelgus į nustatytas aplinkybes, D. R. už nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos BK 178 str. 1 d., padarymą baustinas. D. R. yra nepilnametis, nedirba, savų pajamų neturi, todėl viešieji darbai, bauda jam neskirtini. Į paskirtą bausmės laiką įskaitytinas D. R. laikinojo sulaikymo laikotarpis (BK 65 str. 1 d., 66 str.; b. l. 78-80).

26D. D. ir D. R. skirtos kardomosios priemonės naikintinos nuosprendžiui įsiteisėjus (b. l. 76-77, 102-103).

27Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 254 str. 5 d., 297 str., 298 str., 302 str., 308 str., teismas

Nutarė

28D. D. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės už nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalyje, padarymą kaltininkui ir nukentėjusiam asmeniui susitaikius (atleidimo pagrindas – Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 38 str.).

29Skirti D. D. baudžiamojo poveikio priemonę – 50 (penkiasdešimt) valandų nemokamų darbų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar kitose valstybinėse ar nevalstybinėse įstaigose bei organizacijose, įpareigojant D. D. šiuos darbus atlikti per 6 (šešis) mėnesius nuo nuosprendžio pradėjimo vykdyti dienos.

30Baudžiamąją bylą D. D. atžvilgiu dėl nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalyje, padarymo nutraukti.

31D. R. pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalyje, ir skirti 1 (vienerių) metų laisvės apribojimo bausmę.

32Uždrausti D. R. laisvės apribojimo bausmės vykdymo metu lankytis baruose, kavinėse, kitose alkoholiu prekiaujančiose viešojo maitinimo įmonėse.

33Įpareigoti D. R. laisvės apribojimo bausmės vykdymo metu: 1) būti namuose nuo 23 val. iki 6 val., leidžiant nurodytu laiku nebūti namuose jei tai susiję su darbu ar mokslu; 2) neatlygintinai išdirbti 50 (penkiasdešimt) valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

34Į bausmės laiką įskaityti D. R. sulaikymo laikotarpį nuo 2008 m. gruodžio 2 d. iki 2008 m. gruodžio 3 d.

35Kardomąsias priemones D. D., D. R. iki nuosprendžio įsiteisėjimo palikti nepakeistas; nuosprendžiui įsiteisėjus, kardomąsias priemones panaikinti.

36Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui per Pasvalio rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Pasvalio rajono apylinkės teismo teisėja Dalia... 2. Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,... 3. D. D. ir D. R. 2008 m. spalio 13 d. apie 16 val., būdami apsvaigę nuo... 4. Kaltinamiesiems pageidaujant, prokurorui, gynėjams sutinkant, atliktas... 5. Apklaustas kaltinamuoju D. D. kaltu prisipažino visiškai ir parodė, kad su... 6. Apklaustas kaltinamuoju D. R. kaltu prisipažino visiškai. Patvirtino, kad... 7. Be kaltinamųjų prisipažinimo, D. D., D. R. kaltė įrodyta:... 8. 2008-10-14 L. K. protokolu-pareiškimu, kuriame L. K. nurodė, jog 2008-10-13... 9. automobilio apžiūros protokolu. 2008-10-14 apžiūrėtas automobilis VW... 10. 2008-12-02 D. R. asmens kratos metu iš jo paimtas mobiliojo ryšio telefono... 11. 2008-12-03 daiktų pateikimo protokolu iš S. S. paimta automobilinė magnetola... 12. daiktų ir kitų objektų parodymo atpažinti protokolu. 2009-01-09... 13. automagnetolos ALPINE apžiūros protokolu. 2008-12-03 apžiūrėta... 14. mobiliojo ryšio telefono aparato apžiūros protokolu. 2008-12-03... 15. automobilinis grotuvas, telefonas grąžinti L. K. (b. l. 28-30);... 16. įtariamojo D. D. parodymų patikrinimo vietoje protokolu. 2008-12-04 D. D.... 17. įtariamojo D. R. parodymų patikrinimo vietoje protokolu. 2008-12-03 D. R.... 18. 2009-03-02 raštu L. K. patvirtino, kad D. D. ir D. R. jam padarytą turtinę... 19. Surinkti įrodymai neabejotinai leidžia teigti, kad D. D. ir D. R. 2008 m.... 20. Kaltinamųjų D. D., D. R. baudžiamąją atsakomybę lengvinančios... 21. D. R. yra nepilnametis, anksčiau neteistas, 2008-07-31 Pasvalio rajono... 22. D. D. anksčiau neteistas, nusikalto pirmą kartą, iš gyvenamosios vietos... 23. Teismui nukentėjusysis L. K. ir kaltinamieji pateikė susitaikymo protokolus... 24. D. D. padarė nesunkų nusikaltimą, nusikalstamą veiką padarė pirmą... 25. D. R., būdamas nepilnamečiu, padarė nesunkų nusikaltimą, nusikalstamą... 26. D. D. ir D. R. skirtos kardomosios priemonės naikintinos nuosprendžiui... 27. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 254 str. 5 d.,... 28. D. D. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės už nusikaltimo, numatyto... 29. Skirti D. D. baudžiamojo poveikio priemonę – 50 (penkiasdešimt) valandų... 30. Baudžiamąją bylą D. D. atžvilgiu dėl nusikalstamos veikos, numatytos... 31. D. R. pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos... 32. Uždrausti D. R. laisvės apribojimo bausmės vykdymo metu lankytis baruose,... 33. Įpareigoti D. R. laisvės apribojimo bausmės vykdymo metu: 1) būti namuose... 34. Į bausmės laiką įskaityti D. R. sulaikymo laikotarpį nuo 2008 m. gruodžio... 35. Kardomąsias priemones D. D., D. R. iki nuosprendžio įsiteisėjimo palikti... 36. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas...