Byla 2-338-266/2010
Dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė, rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos ieškinį atsakovui M. U. dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo, ir

Nustatė

2ieškovas Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras, gindamas viešąjį Valstybinės ligonių kasos prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau- LR SAM) interesą, kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovui M. U. bei prašė priteisti iš atsakovo 86,78 Lt žalos atlyginimo. Ieškovas ieškinyje prašė priimti sprendimą už akių, jei atsakovas nepateiks atsiliepimo į ieškinį.

3Sutinkamai su civilinio proceso kodekso reikalavimais ieškinys su visais jo priedais 2010 m. vasario 18 d. buvo išsiųstas atsakovui nurodant, kad atsakovas per 20 dienų nuo pranešimo įteikimo dienos, privalo pateikti teismui motyvuotą ir pagrįstą atsiliepimą į ieškinį. Iš teismui grąžintos pažymos matyti, kad atsakovas nurodytus dokumentus gavo 2010-02-22 d. Procesiniai dokumentai buvo įteikti atsakovo motinai, kas laikytina tinkamu įteikimu (CPK 123 str.). Per nurodytą terminą atsakovas atsiliepimo nepateikė.

4Pagal LR CPK 142 str. 4 d., jeigu byloje negautas atsiliepimas į ieškinį, o ieškinyje yra pareikštas prašymas dėl sprendimo už akių priėmimo, tai teismas, neinformuodamas dalyvaujančių byloje asmenų apie tokio sprendimo priėmimo laiką ir vietą, pasibaigus atsiliepimo į ieškinį pateikimo terminui, turi teisę iš karto priimti sprendimą už akių.

5Ieškinys tenkintinas. Priimtinas sprendimas už akių.

6Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų byloje esančių įrodymų vertinimą. Iš byloje esančių dokumentų matyti, kad 2009-12-21 d. Anykščių rajono apylinkės teismo nuosprendžiu pripažintas kaltu bei jam paskirta bausmė (b.l.11-13). Dėl M. U. nusikalstama veika padarytų sužalojimų nukentėjusiajam N. N. buvo sutrikdyta sveikata ir jam suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Visą gydymo kaina yra 86,78 Lt. (b.l.6,7), kurią atlygino Valstybinė ligonių kasa (Panevėžio teritorinė ligonių kasa). Ieškovas, įgijęs regreso teisę į žalą padariusį asmenį, prašo priteisti iš atsakovo M. U. išmokėtas sveikatos priežiūros paslaugų išmokas ir ieškinį patenkinti.

7CK 6.249 str. numatyta civilinės atsakomybės atsiradimo sąlyga - žala. Kiekvieno asmens pareiga yra laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Tai yra generalinio delikto principas. (CK 6.263 str. 1 d.) Kaip nustatyta, žala ieškovui Valstybinei ligonių kasai prie LR SAM atsirado dėl atsakovo M. U. veiksmų. Dėl jo veiksmų ir padarytų sužalojimų nukentėjusiajam buvo sutrikdyta sveikata ir jam suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Todėl žalą, padarytą asmeniui, turtui, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo, šiuo atveju atsakovas (CK 6.263 str. 2 d.). Kadangi už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas nukentėjusiajam N. N. VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninei atlygino Valstybinė ligonių kasa (Panevėžio teritorinė ligonių kasa), tai ji įgijo regreso teisę į žalą padariusį asmenį - atsakovą M. U. tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo (CK 6.280 str.). Esant paminėtoms aplinkybėms, ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie LR SAM reikalavimas priteisti žalos atlyginimą yra pagrįstas ir ieškovai turi teisę reikalauti išmokėtų sumų iš atsakingo už padarytą žalą asmens - atsakovo. Remiantis išdėstytu, 86,78 Lt žalos atlyginimas priteistinas iš atsakovo M. U..

8Teismas mano, jog pasitvirtinus byloje surinktų įrodymų visumai, yra pagrindas priimti tokį sprendimą.

9Iš atsakovo į valstybės biudžetą priteistinas 65 Lt žyminis mokestis, nuo kurio ieškovas atleistas pagal įstatymą (CPK 83 str. 1 d. 5 p.) bei 9,90 Lt teismo turėtų pašto išlaidų (CPK 96 str.).

10Teismas, vadovaudamasis LR CPK 259 str., 262 str., 285-287 str.,

Nutarė

11ieškinį patenkinti.

12Priteisti Valstybinei ligonių kasai prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos iš M. U.: 86,78 Lt (aštuoniasdešimt šešis litus 78 ct) žalos atlyginimo.

13Išieškoti iš atsakovo M. U. 9,90 Lt teismo turėtų pašto išlaidų ir 65 Lt žyminio mokesčio į valstybės biudžetą (įmokos kodas 5660, sąsk.Nr. LT24 7300 0101 1239 4300).

14Išaiškinti, jog atsakovas M. U. šio sprendimo priimto už akių negali skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka.

15Išaiškinti, jog atsakovas M. U. per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo Anykščių rajono apylinkės teismui.

16Ieškovai Anykščių rajono apylinkės prokuratūros Vyriausiasis prokuroras ir Valstybinė ligonių kasa prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos šį sprendimą per 30 dienų apeliaciniu skundu gali skųsti Panevėžio apygardos teismui per Anykščių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai