Byla 2-86-496/2015
Dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė, sekretoriaujant Ritai Valantiejienei, dalyvaujant ieškovei O. M., ieškovės atstovui advokatui Vidmantui Lazickui, atsakovui D. R., institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovui T. B.,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės O. M. ieškinį atsakovui D. R., su valstybės institucija, teikiančia išvadą byloje, Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriumi dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo ir

Nustatė

3Ieškovė O. M. ieškiniu prašo priteisti iš atsakovo D. R. išlaikymą nepilnametei dukrai M. R., gim. ( - ), nuo ieškinio padavimo dienos, t. y. 2014-12-02, po 300 Lt periodinėmis išmokomis kas mėnesį iki M. pilnametystės. Prašo ją, O. M. paskirti dukrai M. R. priteisto išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teise. Ieškovė prašo iš atsakovo priteisti visas bylinėjimosi išlaidas, bei išreikalauti iš VSDFV duomenis apie atsakovo gaunamas draudžiamąsias pajamas.

4Ieškovė ieškinį prašo tenkinti, nes ji viena negali išlaikyti dukters. Atsakovas privalo išlaikyti savo nepilnametę dukrą, kuriai iki šiol teikė nepakankamą išlaikymą. Ji su dukra gyvena mamos namuose, augina dukrą, pragyvena iš socialinių išmokų ir artimųjų pagalbos. Lietuvoje pasikeitus pinigams, ji prašo iš atsakovo priteisti išlaikymą vietoje 300 Lt po 86 eurus per mėnesį.

5Ieškovės atstovas ieškinį palaiko, nurodo, kad ieškovės prašoma priteisti išlaikymo kas mėnesį suma – po 86 Lt atitinka vaiko poreikius, o atsakovas sutinka tokį išlaikymą teikti.

6Atsakovas D. R. atsiliepime į ieškinį ir teismo posėdžio metu ieškinį pripažįsta visiškai (CPK 140str.2d.). Jis sutinka dukters M. R. išlaikymui kas mėnesį skirti po 300 Lt, tai atitinka 86 eurus nuo ieškinio padavimo dienos, tai yra nuo 2014-12-02, iki dukters pilnametystės. Atsakovas nurodo, kad anksčiau dukters išlaikymui skirdavo per mėnesį apie 200 Lt, sutinka, kad tai buvo per mažas išlaikymas. Šiuo metu jis nedirba, todėl jam sunku periodiškai teikti išlaikymą. Jis dar turi vieną 8 metų vaiką, kurio išlaikymui iš jo yra priteista po 225 Lt išlaikymo.

7Institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovas nurodė, kad su ieškiniu sutinka visiškai.

8Ieškinys tenkintinas visiškai (CPK 268 str. 5 d.).

9Iš gimimo liudijimo (l. 5), pažymos apie šeimos sudėtį (l. 8), pažymos apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą (l. 7) matyti, kad nepilnametės M. R., gim. ( - ), mama yra ieškovė O. M., tėvas yra atsakovas D. R.. M. R. gyvena su mama.

10Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 27 straipsnio 1, 2 dalyse įtvirtinta, kad visuotinai pripažįstama kiekvieno vaiko teisė turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fiziniam, protiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi bei tėvų didžiausią atsakomybę už gyvenimo sąlygų, būtinų vaikui vystytis, sudarymą pagal tėvų sugebėjimus ir finansines galimybes. CK 3.192 straipsnio, reglamentuojančio tėvų pareigą išlaikyti savo vaikus, 2 dalyje nustatyta, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. To paties straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai t.y. vaiko išlaikymo dydis tiesiogiai priklauso nuo jo tėvų turtinės padėties. Nustatant nepilnamečio vaiko išlaikymo dydį, turi būti laikomasi prioritetinės vaiko teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principo (CK 3.3 straipsnio 1 dalis), kurio esmė yra ta, kad, priimdamas sprendimą dėl išlaikymo dydžio, teismas privalo pirmiausia atsižvelgti į vaiko interesus. Nepilnamečio vaiko fiziniam, protiniam ir dvasiniam vystymuisi turi būti skiriamas ne mažesnis kaip minimalaus mėnesinio atlygio, t.y. 1035 Lt, tai atitinka 300 eurų dydžio išlaikymas (Lietuvos Respublikos CK 6.461 str. 2 d.). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad tėvams tenka dalytis normalaus vaikų vystymosi asmenine atsakomybe, kurios negalima atsisakyti.

11Ieškovės prašoma priteisti iš atsakovo išlaikymo suma – 86 eurų kas mėnesį yra mažesnė, nei pusė minimalios mėnesio algos, tačiau atsižvelgiant į ieškovės reikalavimą, šalių paaiškinimus, pripažįstama, kad 86 eurų per mėnesį suma iš vieno iš tėvų yra pakankama suma nepilnametės M. R. išlaikymui ir atitinka jos poreikius.

12Iš šalių paaiškinimų matyti, kad atsakovas D. R. išlaikymą savo nepilnametei dukrai M. teikia, tačiau nepastoviai, nepakankamai. Atsakovui visiškai pripažįstant ieškinį yra daroma išvada, kad išlaikymo suma po 300 Lt per mėnesį vienam vaikui atitinka atsakovo D. R. galimybes (CPK 268 str. 5d.), ieškinys tenkintinas.

13Nustatoma, kad išlaikymą uzufrukto teise valdo ieškovė O. M., su kuria gyvena nepilnametė dukra.

14Lietuvos Respublikos CPK 96 str. 1 d. numato, kad bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas buvo atleistas, išieškomos iš atsakovo į valstybės biudžetą proporcingai patenkintai ieškinio reikalavimų daliai. Tačiau ieškovei ir atsakovui yra suteikta valstybės garantuojama antrinė teisinė pagalba, juos 100 procentų atleidžiant nuo žyminio mokesčio ir kitų bylinėjimosi išlaidų, todėl bylinėjimosi išlaidos valstybei nėra priteisiamos.

15Vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 282 str. 2d. 1 p. ir 307 str. teismas

Nutarė

16Ieškinį tenkinti.

17Priteisti iš D. R., a. k. ( - ) išlaikymą nepilnametei dukrai M. R., gimusiai ( - ), periodinėmis išmokomis po 86 Eur (aštuoniasdešimt šešis eurus) kiekvieną mėnesį nuo ieškinio pareiškimo dienos, t.y. 2014-12-02 iki dukters pilnametystės.

18Nustatyti, kad išlaikymą, skirtą nepilnametei dukrai M. R. uzufrukto teise valdo ir tvarko O. M., a. k. ( - )

19Sprendimo dalį dėl išlaikymo vaikams priteisimo vykdyti skubiai.

20Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė, sekretoriaujant... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės O. M.... 3. Ieškovė O. M. ieškiniu prašo priteisti iš atsakovo D. R. išlaikymą... 4. Ieškovė ieškinį prašo tenkinti, nes ji viena negali išlaikyti dukters.... 5. Ieškovės atstovas ieškinį palaiko, nurodo, kad ieškovės prašoma... 6. Atsakovas D. R. atsiliepime į ieškinį ir teismo posėdžio metu ieškinį... 7. Institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės... 8. Ieškinys tenkintinas visiškai (CPK 268 str. 5 d.).... 9. Iš gimimo liudijimo (l. 5), pažymos apie šeimos sudėtį (l. 8), pažymos... 10. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 27 straipsnio 1, 2 dalyse... 11. Ieškovės prašoma priteisti iš atsakovo išlaikymo suma – 86 eurų kas... 12. Iš šalių paaiškinimų matyti, kad atsakovas D. R. išlaikymą savo... 13. Nustatoma, kad išlaikymą uzufrukto teise valdo ieškovė O. M., su kuria... 14. Lietuvos Respublikos CPK 96 str. 1 d. numato, kad bylinėjimosi išlaidos, nuo... 15. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 282 str.... 16. Ieškinį tenkinti.... 17. Priteisti iš D. R., a. k. ( - ) išlaikymą nepilnametei dukrai M. R.,... 18. Nustatyti, kad išlaikymą, skirtą nepilnametei dukrai M. R. uzufrukto teise... 19. Sprendimo dalį dėl išlaikymo vaikams priteisimo vykdyti skubiai.... 20. Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas...