Byla 2-30-743/2013
Dėl tėvystės nuginčijimo ir tėvystės nustatymo

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Asta Vailionienė, sekretoriaujant Rūtai Stanulienei, dalyvaujant ieškovei G. K., jos atstovui advokatui Česlovui Žukauskui, atsakovams L. K., G. P., savivaldybės institucijos, duodančios išvadą – Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Daliai Kasiulionienei,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo ieškovės G. K. ieškinį atsakovams L. K., G. P. dėl tėvystės nuginčijimo ir tėvystės nustatymo.

3Teisėja, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

4Ieškovė ieškiniu prašo: 1) G. K., gimusios ( - ), a. k. ( - ) gimimo liudijime AA Nr. 709931, išduotame 2009 m. vasario 10 d. ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus 2011 m. balandžio 13 d. gimimo metrikų knygoje padarytame įraše Nr. 52, skiltyse tėvas panaikinti įrašus, kad tėvas yra L. K., a. k. ( - ) 2) nustatyti, kad G. K., gimusios ( - ), a. k. ( - ) biologinis tėvas yra G. P., gimęs ( - ), a. k. ( - ) ir G. K. gimimo liudijime AA Nr. 709931, išduotame 2009 m. vasario 10 d. ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus 2011 m. balandžio 13 d. gimimo metrikų knygoje padarytame įraše Nr. 52 skiltyse tėvas padaryti įrašą, kad tėvas yra G. P., a. k. ( - ) 3) G. K. suteikti P. pavardę.

5Ieškovė savo argumentus dėl ieškinio grindžia tuo, kad su atsakovu L. K. dar būdama santuokoje, maždaug metai ar pusantrų iki dukros G. gimimo, kartu negyveno, gyveno su atsakovu G. P. ir dukros G. tėvu L. K. įrašytas tik todėl, kad tuo metu su juo ji nebuvo išsituokusi. Prašo tėvystę nuginčyti, nustatyti, kad tėvas yra G. P. ir nepilnametei suteikti jo pavardę.

6Atsakovas L. K. su ieškiniu sutinka, nurodė, kad G. nėra jo dukra, nes apie pusantrų metų iki jos gimimo jis su atsakove negyveno.

7Atsakovas G. P. su ieškiniu sutinka, nurodė, kad jis gyvena kartu su atsakove, 2011 m. balandžio 8 d. gimusi G.yra jo dukra, todėl nori, kad jos gimimo liudijime būtų jis nurodytas tėvu.

8Byloje nustatyta, kad L. K. nėra ( - ) gimusios G. K. tėvas, nes jos tėvas yra G. P.. Šios išvados grindžiamos šiais įrodymais.

9Ieškovės, atsakovų paaiškinimais nustatyta, kad maždaug apie metus ar pusantrų metų iki G. K. gimimo, ieškovė su atsakovu L. K. negyveno santuokinio gyvenimo, nes gyveno su atsakovu G. P.; santuokos sudarymo įrašas, gimimo liudijimas ir gimimo įrašas patvirtina, kad ( - ) gimusios Gabijos tėvu nurodytas L. K. remiantis 2004-05-11 santuokos sudarymo įrašo Nr. 35 pagrindu (b. l. 25,26); ekspertizės aktas patvirtina, kad G. K. tėvas yra G. P. (b. l. 77); išvada konstatuota, kad tėvystės nuginčijimas atitinka nepilnametės interesus, nes nepilnametės tėvas yra ne tas asmuo, kuris gimimo liudijime įrašytas tėvu (b. l. 14,15).

10Įvertinus tai, teisėja laiko nustatytu, kad atsakovas L. K. nėra G. K., ( - ), tėvas, nes ji yra G. P. dukra ir jis yra jos tėvas. L. K. tėvu įrašytas tik remiantis Civilinio kodekso (toliau – CK) 3.140 straipsnio 1 dalimi, nes gimė ieškovei esant santuokoje su atsakovu L. K., t.y. remiantis santuokos įrašu. Įrodžius, kad asmuo negali būti vaiko tėvu, jo tėvystė nuginčytina (CK 3.150 straipsnis). Nors ieškovės ieškinyje suformuluoti du reikalavimai, t.y. nustatyti, kad atsakovas L. K. nėra tėvas ne tik taisant įrašus gimimo liudijime, bet ir metrikų knygos įrašus, tačiau tėvystė nustatoma pagal gimimo įrašo duomenis, todėl šių duomenų nustatymas įraše yra pakankamas ieškovės reikalavimui patenkinti (CK 3.138 straipsnis). Pripažinus, kad G. K. yra G. P. dukra, pakeistina ir jos pavardė.

11Iš atsakovų priteistinos bylinėjimosi išlaidos valstybei – 18 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu ir 1050 Lt išlaidų ekspertizei apmokėti (b. l. 78) (CPK 96 straipsnio 1 dalis).

12Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 259, 268, 282, 399 straipsniais, teisėja

Nutarė

13Ieškinį patenkinti.

14Nustatyti, kad 2011 m. balandžio 13 d. Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus padarytame gimimo įraše Nr. 52, grafoje duomenys apie tėvą įrašytas L. K., a. k. ( - ) gim. ( - ), nėra G. K., gim. ( - ), a. k. ( - ) tėvas.

15Pripažinti, kad G. P., a. k. ( - ) gim. ( - ), yra G. K., gim. ( - ), a. k. ( - ) tėvas, o G. K., gim. ( - ), a. k. ( - ) yra G. P., a. k. ( - ) gim. ( - ), dukra.

16Nepilnametės G. K., gim. ( - ), a. k. ( - ) pavardę iš ,,K.“ pakeisti į ,,P.“.

17Priteisti iš atsakovų L. K., a. k. ( - ) ir G. P., a. k. ( - ) po 534 Lt (penkis šimtus trisdešimt keturis litus) iš kiekvieno bylinėjimosi išlaidų valstybei jas sumokant Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos į biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, esančią banke „Swedbank“, AB, arba į sąskaitą Nr. įmokos kodas – 5660. Jas galima sumokėti bet kuriame banke, Lietuvos pašto skyriuje ar „Perlo“ terminale.

18Sprendimas per 30 dienas gali būti apskųstas paduodant apeliacinį skundą Kauno apygardos teismui per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai