Byla e2-19928-155/2016
Dėl skolos priteisimo, pareikštą atsakovui A. L

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rima Krušnienė, sekretoriaujant Olgai Fadejevai, dalyvaujant atsakovui A. L., nedalyvaujant ieškovo UAB „N.“ atstovui, vertėjaujant gestų kalbos vertėjai V. Š.,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo UAB „N.“ ieškinį dėl skolos priteisimo, pareikštą atsakovui A. L.,

Nustatė

3ieškovas UAB „N.“ pateikė teismui ieškinį, kuriuo prašo priteisti iš atsakovo: 1) 645,69 EUR negrąžinto kredito 2) 240,39 EUR nesumokėtų palūkanų 3) 69,56 EUR delspinigių 4) 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo 5) patirtas bylinėjimosi išlaidas.

4Ieškinyje nurodė, kad 2013-06-24 ieškovas ir atsakovas naudodami nuotolinio ryšio priemones sudarė Vartojimo kredito sutartį Nr. PS 915639, pagal kurią ieškovas suteikė atsakovui 868,86 EUR kreditą 720 d. terminui, o atsakovas įsipareigojo kreditą grąžinti ir sumokėti sutartas palūkanas. Atsakovas savo įpareigojimų tinkamai nevykdė ir pilnai kredito negrąžino, todėl liko skolingas – 645,69 EUR negrąžinto kredito ir 240,39 EUR nesumokėtų palūkanų, papildomai ieškovas paskaičiavo dar 69,56 EUR delspinigių. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, ieškovas prašo ieškinį tenkinti visiškai.

5Atsakovas pateikė teismui atsiliepimą į ieškinį, kuriuo prašo leisti susidariusią skolą sumokėti per 2 metus, kiekvieną mėnesį mokant po 30-40 EUR. Taip pat prašo sumažinti palūkanas. Pažymėjo, jog jo materialinė padėtis yra sunki, jis yra neįgalus, turi 3 mažus vaikus, neturi nekilnojamojo turto ir santaupų. Be šios skolos dar turi kitų 14 kreditorinių įsipareigojimų, 6 skolų išieškojimus vykdo antstoliai. Šiai dienai atsakovas nespėja mokėti skolų, jo šeimai nelieka pinigų būtiniausiems dalykams – mokesčiams mokėti, drabužiams ir maistui pirkti. Pažymėjo, jog planuoja kelti fizinio asmens bankroto bylą.

6Į teismo posėdį ieškovo atstovas neatvyko. Pateikė teismui pareiškimą, kuriame prašo bylą nagrinėti jų atstovui nedalyvaujant.

7Teismo posėdžio metu atsakovas palaikė atsiliepime į ieškinį nurodytas aplinkybes ir papildomai teismui nurodė, kad sutinka su visais ieškinio reikalavimais, tačiau prašo skolos mokėjimą išdėstyti. Pažymėjo, jog turi iš viso 14 skolų įvairiems kreditoriams, jo finansinė padėtis yra sunki, turi 3 nepilnamečius vaikus, žmona nedirba, jis gauna nedideles pajamas UAB „Norfos mažmena“. Skolą prašo išdėstyti 2-3 metams, nurodo, kad tuo atveju jeigu jo alga didės, skolą grąžins greičiau. Taip pat situacijai nepagerėjus, ateityje planuoja kelti fizinio asmens bankroto bylą.

8Ieškinys patenkintas visiškai.

9Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad 2013-06-24 ieškovas UAB „N.“ ir atsakovas A. L. nuotolinio ryšio priemonemis sudarė Vartojimo kredito sutartį Nr. PS 915639. Pagal ją ieškovas suteikė atsakovui 868,86 EUR kreditą 720 d. terminui, atsakovas įsipareigojo gautą kreditą grąžinti ir sumokėti sutartas palūkanas. Prie ieškinio pateikti įrodymai patvirtina kredito suteikimo faktą. Ieškovas ieškinyje nurodė, kad atsakovas tinkamai savo prievolių pagal sudarytą vartojimo kredito sutartį nevykdė ir skolos negrąžino. Ieškovo paskaičiavimais atsakovas liko skolingas 645,69 EUR skolos ir 240,39 EUR nesumokėtų palūkanų už laikotarpį nuo 2014-08-19 iki 2015-11-11, taip pat ieškovas paskaičiavo atsakovui 69,56 EUR delspinigius numatytus LR Vartojimo kredito įstatyme. Atsakovas teismo posėdžio metu su visais ieškovo ieškinio reikalavimais sutiko.

10LR CPK 268 str. 5 d. nurodyta, kad kai atsakovas ieškinį pripažįsta visiškai ar iš dalies, teisėjas gali surašyti sutrumpintus motyvus. Todėl šiuo atveju atsakovui ieškinį pripažįstant visiškai, teismas pasinaudoja LR CPK 268 str. 5 d. numatyta galimybe ir surašo sutrumpintus motyvus.

11Vartojimo kredito sutartimi kredito davėjas suteikia arba įsipareigoja suteikti kredito gavėjui vartojimo kreditą atidėto mokėjimo, paskolos forma arba kitu panašiu finansiniu būdu, išskyrus sutartis dėl nuolatinio tos pačios rūšies paslaugų teikimo ar tos pačios rūšies prekių tiekimo, kai kredito gavėjas už teikiamas paslaugas ar tiekiamas prekes moka dalimis jų teikimo ar tiekimo metu (CK 6.886 str. 1 d.). CK 6.38 straipsnis numato, jog prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų arba sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, - vadovaujantis protingumo kriterijais. Sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą (CK 6.205 str.). Byloje nėra įrodymų, kad atsakovas būtų atsiskaitęs su ieškovu, atsakovas šią skolą pripažįsta, todėl ieškovui iš atsakovo priteistina 645,69 EUR negrąžinto kredito.

12Ieškovas taip pat prašo priteisti iš atsakovo 240,39 EUR paskaičiuotų palūkanų. Iš ieškovo pateiktų Vartojimo kredito specialiųjų sąlygų matyti, kad šalių buvo sutarta metinė palūkanų norma 71,52 proc. Teismo vertinimu, nagrinėjamu atveju palūkanų dydis, kuriuo remiasi ieškovas yra pagrįstas, atsakovas šio dydžio taip pat neginčija ir su paskaičiuota ieškovo suma sutinka, todėl iš atsakovo ieškovui priteistina 240,39 EUR nesumokėtų palūkanų.

13Ieškovas, remdamasis Vartojimo kredito įstatymu, prašo priteisti iš atsakovo 0,05 procento dydžio delspinigius už kiekvieną uždelstą dieną už laikotarpį nuo 2015-11-12 iki 2016-02-16, t.y. iš viso ieškovas prašo iš atsakovo priteisti 69,56 EUR delspinigių už pradelstas atsiskaityti 157 dienas. Atsakovas su šiuo ieškovo reikalavimu sutinka, todėl iš atsakovo ieškovo naudai priteisiama 69,56 EUR delspinigių suma.

14LR CK 6.37 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad skolininkas privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Šios palūkanos vadinamos procesinėmis. Procesinių palūkanų paskirtis – skatinti skolininką kuo greičiau įvykdyti prievolę, be to, jos atlieka kompensacinę funkciją – procesinės palūkanos yra skolininko kreditoriui mokamas atlyginimas už naudojimąsi kreditoriaus lėšomis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011-05-02 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-223/2011; 2012-06-08 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-283/2012; kt.). Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, ieškovo reikalavimas priteisti iš atsakovo 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme (2016-04-18) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo yra pagrįstas ir tenkintinas (CK 6.37 str. 2 d.).

15Teismas ieškinį tenkina visiškai. Atsižvelgiant į tai, ieškovui iš atsakovo priteistina 22 EUR sumokėto žyminio mokesčio (CPK 80 str. 1 d. 1 p., 7 d., 82 str. 1 d., 93 str. 2 d.). Teismui iki bylos išnagrinėjimo iš esmės pabaigos nėra pateikta įrodymų apie kitas ieškovo patirtas bylinėjimosi išlaidas.

16Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, valstybei iš atsakovo nepriteistinos (CPK 96 str. 6 d.).

17Byloje atsakovas pareiškė prašymą išdėstyti skolos mokėjimą dėl jo sunkios materialinės padėties. Prašo skolą išdėstyti 2-3 metų laikotarpiui, mokant kas mėnesį 30-40 EUR. Pažymi, jog jo materialinė padėtis yra sunki, nes jis yra neįgalus, turi 3 nepilnamečius vaikus, neturi nekilnojamojo turto ir santaupų, gauna nedideles pajamas, žmona nedirba, be šios skolos atsakovas turi dar 14 kreditorinių įsipareigojimų, 6 skolų išieškojimą vykdo antstoliai.

18Atsakovo nurodytas aplinkybes dėl sunkios materialinės padėties iš esmės patvirtina teismų informacinės sistemos LITEKO duomenys, iš kurių matyti, kad A. L. atžvilgiu yra/buvo nagrinėjama daug civilinių bylų, kuriose A. L. yra skolininkas kad atsakovo atžvilgiu daugelyje bylų yra priimti įsiteisėję teismo sprendimai/teismo įsakymai.

19Ieškovas teismui nepateikė nuomonės dėl atsakovo pareikšto prašymo, nors atsakovas šį prašymą yra suformulavęs atsiliepime į ieškinį. Ieškovas prašė bylą nagrinėti ieškovo atstovui nedalyvaujant, todėl manytina, kad ieškovas šį klausimą paliko spręsti teismui.

20Teismas įvertinęs atsakovo teismui nurodytus paaiškinimus apie turtinę padėtį, apie tai, kad atsakovas gauna mažas pajamas, turi kitų skolų, yra neįgalus, turi prievolę išlaikyti tris nepilnamečius vaikus, į tai, kad ieškinio suma yra didelė (955,64 EUR), įvertinus taip pat tai, kad ieškovas yra juridinis asmuo, kurio turtinė padėtis stabiliai gera, mano, kad atsakovo prašymas tenkinimas ir įsiskolinimo mokėjimas ieškovui išdėstomas 2 metams, mokant ieškovui 23 mėnesius kas mėnesį ne mažiau kaip po 40 EUR, o paskutinį 24 mėnesį likusią neapmokėtą sumą (LR CPK 284 str.).

21Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 268-270 straipsniais,

Nutarė

22ieškovo UAB ,,N.“ ieškinį tenkinti visiškai.

23Priteisti ieškovui UAB ,,N.“ (j.a.k. ( - ), buv. ( - ), iš atsakovo A. L., a.k. ( - ) gyv. ( - ), 645,69 EUR negrąžinto kredito, 240,39 EUR palūkanų, 69,56 EUR delspinigių, 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2016-04-18) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 22 EUR bylinėjimosi išlaidas.

24Išdėstyti atsakovui A. L., a.k. ( - ) gyv. ( - ), 24 mėnesių laikotarpiui šiuo teismo sprendimu ieškovo UAB ( - ) (j.a.k. ( - )), buv. ( - ), naudai priteistos skolos, palūkanų, delspinigių bei bylinėjimosi išlaidų mokėjimą, įpareigojant atsakovą A. L., a.k. ( - ) priteistas ieškovui sumas sumokėti per 24 mėnesius nuo šio teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, mokant ieškovui 23 mėnesius kas mėnesį ne mažiau kaip po 40 EUR, o paskutinį 24 mėnesį likusią neapmokėtą sumą.

25Sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per šį apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rima Krušnienė, sekretoriaujant... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo UAB... 3. ieškovas UAB „N.“ pateikė teismui ieškinį, kuriuo prašo priteisti iš... 4. Ieškinyje nurodė, kad 2013-06-24 ieškovas ir atsakovas naudodami nuotolinio... 5. Atsakovas pateikė teismui atsiliepimą į ieškinį, kuriuo prašo leisti... 6. Į teismo posėdį ieškovo atstovas neatvyko. Pateikė teismui pareiškimą,... 7. Teismo posėdžio metu atsakovas palaikė atsiliepime į ieškinį nurodytas... 8. Ieškinys patenkintas visiškai.... 9. Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad 2013-06-24 ieškovas UAB „N.“... 10. LR CPK 268 str. 5 d. nurodyta, kad kai atsakovas ieškinį pripažįsta... 11. Vartojimo kredito sutartimi kredito davėjas suteikia arba įsipareigoja... 12. Ieškovas taip pat prašo priteisti iš atsakovo 240,39 EUR paskaičiuotų... 13. Ieškovas, remdamasis Vartojimo kredito įstatymu, prašo priteisti iš... 14. LR CK 6.37 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad skolininkas privalo mokėti... 15. Teismas ieškinį tenkina visiškai. Atsižvelgiant į tai, ieškovui iš... 16. Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, valstybei iš... 17. Byloje atsakovas pareiškė prašymą išdėstyti skolos mokėjimą dėl jo... 18. Atsakovo nurodytas aplinkybes dėl sunkios materialinės padėties iš esmės... 19. Ieškovas teismui nepateikė nuomonės dėl atsakovo pareikšto prašymo, nors... 20. Teismas įvertinęs atsakovo teismui nurodytus paaiškinimus apie turtinę... 21. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 268-270... 22. ieškovo UAB ,,N.“ ieškinį tenkinti visiškai.... 23. Priteisti ieškovui UAB ,,N.“ (j.a.k. ( - ), buv. ( - ), iš atsakovo A. L.,... 24. Išdėstyti atsakovui A. L., a.k. ( - ) gyv. ( - ), 24 mėnesių laikotarpiui... 25. Sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo priėmimo dienos gali būti...