Byla 2-225-291/2012
Dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės

1Šiaulių rajono apylinkės teismo teisėja Vida Žostautienė, sekretoriaujant Jolantai Juozapavičiūtei, dalyvaujant ieškovei O. K., Šiaulių rajono savivaldybės administracijos VTAS atstovei V. P. Viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės O. K. ieškinį atsakovui D. K., institucijai, teikiančiai išvadą- Šiaulių rajono savivaldybės administracijos VTAS dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės.

2Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

3Ieškovė O. K. prašo patenkinti ieškinį ir nutraukti jos santuoką, įregistruotą ( - ) su atsakovu D. K., turinčių du nepilnamečius vaikus, pripažįstant, jog šeima iširo dėl atsakovo kaltės. Nurodo, jog su atsakovu gyvendami faktinėje santuokoje, ( - ) susilaukė sūnaus D., o ( - ) sūnaus E. Santuoką įregistravo jau po vaikų gimimo, t.y. ( - ). Mano, jog šeima iširo dėl atsakovo kaltės, jo netinkamo elgesio šeimoje, girtavimo, smurto, nesirūpinimo šeima ir vaikais. Nuo 2011m. balandžio mėnesio ji negyvena kartu su atsakovu, kadangi pastarasis ją su vaikai išvarė iš nuomojamo buto, o pats parsivedė kitą moterį. Nuo t laiko ji santykių su sutuoktinių nepalaiko. Nutraukus santuoką, prašo priteisti išlaikymą vaikams- po 300Lt kas mėnesį kiekvienam vaikui nuo ieškinio priėmimo dienos iki vaikų pilnametystės. Taip pat ją paskirti gaunamų lėšų vaikams išlaikyti tvarkytoja uzufrukto teise bei nustatyti nepilnamečių vaikų gyvenamąją vietą kartu su ja, t.y. vaikų motina. Jos gaunamos kas mėnesį pajamos yra apie 600Lt, todėl vaikų išlaikymui ji skiria ne mažiau kaip po 200Lt, kiekvienam vaikui, tačiau šių lėšų neužtenka, nes atsakovas neteikia jokios materialinės paramos. Taip pat prašo priteisti išlaikymo vaikams įsiskolinimą nuo 2010-04-01 iki 2011-12-31, t.y. už 21 mėnesį 6300Lt, nes atsakovas ir gyvendamas kartu su šeima nedirbo, girtavo ir materialiai šeimos neišlaikė. Automobilį OPEL ASKONA paršo priteisti atsakovui. Atsakovas D. K. teismo posėdyje nedalyvauja. Apie bylos nagrinėjimą jam pranešta tinkamai.. Šiaulių rajono savivaldybės administracijos VTAT atstovė V. P. siūlo ieškinį patenkinti, nutraukus santuoką tarp šalių, priteisti iš atsakovo išlaikymą jų nepilnamečiams vaikams po 300Lt kiekvienam vaikui iki jų pilnametystės, o šių lėšų tvarkytoja paskirti vaikų motiną O. K... Ieškovės pageidaujama išlaikymo vaikams suma nėra didelė, atitinkanti minimalius nepilnamečių poreikius. Taip pat siūlo nustatyti nepilnamečių vaikų gyvenamąją vietą kartu su jų motina, nes ji tinkamai rūpinasi ir prižiūri vaikus, jiems yra suteikusi normalias gyvenimo sąlygas.

4Ieškinys tenkintinas visiškai. /LR CK 3.60str.2d., 3.69str., 3.70str. 3.72str., 3.174str., 3.190str., 3.194str., 3.196str.1d.1p./ Iš ieškovė paaiškinimo, bylos dokumentų matyti, kad šalys susituokė 2011-04-07 Šiaulių rajono Civilinės metrikacijos skyriuje. /B.l.14/. Šalys susilaukė dviejų vaikų: D. K., gim. ( - ) ir E. K., gim. ( - )/B.l.3,4/. Šalių santuokiniai ryšiai nutrūkę daugiau kaip metai laiko. Ieškovę kartu su nepilnamečiais vaikais atsakovas išvarė iš namų, ir ji turėjo ieškoti kito gyvenamojo būsto. Metai laiko kaip šalys negyvena kartu. Iš Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto matyti, jog motina yra sudariusi tinkamas sąlygas vaikams gyventi ir vystytis, tarp motinos ir vaikų susiformavęs emocinis ryšys, šeima gyvena iš ieškovės gaunamų pajamų./B.l.20/ Atsakovas teismui nepateikė jokių įrodymų, jog dėl šeimos iširimo kalta būtų ieškovė, atvirkščiai, kaip matyti iš byloje esančių dokumentų ieškovė viena rūpinasi vaikais, juos išlaiko, stengiasi sudaryti jiems normalias gyvenimo sąlygas. To negalima pasakyti apie atsakovą, kuris nesistengia susirasti darbo, išlaikyti ir rūpintis šeima, todėl konstatuotina, jog šeima iširo dėl atsakovo D. K. kaltės. Tenkintinas ieškovės prašymas priteisti iš atsakovo, t.y. vaikų tėvo išlaikymą jų nepilnamečiams vaikams. Vaikų tėvas gera valia neteikia reguliaraus išlaikymo savo nepilnamečiams vaikams, kuriuos išlaiko viena vaikų motina O. K.. Materialiai išlaikyti vaikus yra abiejų tėvų pareiga. Vaiko išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaiko poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. /LR CK 3.192str./ Atsakovas yra darbingas, sveikas, todėl privalo ieškoti galimybės ir teikti išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams. Ieškovės pageidaujama 300Lt suma kas mėnesį kiekvienam vaikui yra reali, minimaliai atitinkanti tokio amžiaus vaikų būtiniausius poreikius, todėl priteistina. Taip pat tenkintinas ir ieškovės reikalavimas priteisti išlaikymo įsiskolinimą nuo 2010-04-01 iki 2011-12-31, po 300Lt kiekvieno vaiko išlaikymui, iš viso priteisti 6300Lt įsiskolinimą. /LR CK 3.200str./ Gautas išmokas vaikų išlaikymui pavestina tvarkyti ieškovei. Kadangi nepilnamečiai šalių vaikai gyvena kartu su motina O. K., ji sudariusi savo vaikams tinkamas gyvenimo ir vystymosi sąlygas, tarp motinos ir vaikų susiformavęs emocinis ryšys, vaikų gyvenamoji vieta nustatytina kartu su jų motina jos gyvenamojoje vietoje. Santuokoje įgytas turtas- automobilis OPEL ASKONA paskirtinas atsakovui, kadangi ieškovė tam neprieštarauja. Po santuokos nutraukimo ieškovei paliktina K. atsakovui K. pavardė. Bylinėjimosi išlaidos priteistinos iš atsakovo. /LR CPK 93str.1d./ .

5

6Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259str., 263str.-270str.

Nutarė

7Ieškinį patenkinti. Nutraukti santuoką, įregistruotą ( - ) Šiaulių rajono savivaldybės administracijos CMS /Įrašo Nr. 51/ tarp D. K., a.k. ( - ), gim. ( - ) Šiaulių r. ir O. K. , a.k. ( - ), gim. ( - ), turinčių du nepilnamečius vaikus, konstatuojant jog santuoka iširo dėl atsakovo D. K. kaltės. Priteisti iš atsakovo D. K. lėšas jo nepilnamečių vaikų: D. K., gim. ( - ) ir E. K., gim. ( - ) išlaikymui po 300/tris šimtus /litų kiekvienam vaikui kas mėnesį nuo pareiškimo padavimo dienos, t.y. nuo 2011-12-22 iki vaikų pilnametystės.

8Priteisti iš atsakovo D. K., a.k. ( - ) išlaikymo nepilnamečiams vaikams įsiskolinimą po 300Lt kiekvienam vaikui nuo 2010-04-01 iki 2011-12-31, iš viso 6300Lt. Gaunamas lėšas vaikų išlaikymui uzufrukto teise pavesti tvarkyti vaikų motinai O. K.. Nepilnamečių vaikų: D. K., gim. ( - ) ir E. K., gim. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti kartu su jų motina O. K., a.k. ( - ) jos gyvenamojoje vietoje. Po santuokos nutraukimo, ieškove palikti K., o atsakovui K. pavardę. Automobilį OPEL ASKONA, valst.Nr. ( - ) VIN kodas ( - ) priteisti atsakovui D. K.. Iš atsakovo D. K. priteisti 505Lt / penkis šimtus penkis Lt/ žyminio mokesčio valstybei. Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per šį teismą.

Proceso dalyviai