Byla e2-2450-981/2017
Dėl skolos, palūkanų ir delspinigių priteisimo

1Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Dalia Trumpulienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Gelvora“ ieškinį atsakovui J. R. dėl skolos, palūkanų ir delspinigių priteisimo.

2Teismas

Nustatė

3Ieškovas kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas priteisti iš atsakovės 73,94 EUR skolos, 17,94 EUR palūkanas, 5 procentų dydžio metines palūkanas bei bylinėjimosi išlaidas.

4Ieškovas ieškinyje nurodė, kad 2010 m. kovo 3 d. UAB „Omnitel“ ir atsakovas J. R. sudarė sutartį dėl viešojo judriojo telefono ryšio paslaugų teikimo, pagal kurią UAB „Omnitel“ atsakovei atsižvelgiant į sutartyje numatytus terminus ir sąlygas suteikė mobiliojo skaitmeninio korinio ryšio paslaugas, o atsakovė įsipareigojo sutartyje nustatyta tvarka ir sąlygomis sumokėti už minėtas paslaugas. UAB „Omnitel“ už suteiktas paslaugas atsakovei išrašė ir pateikė apmokėjimui PVM sąskaitas – faktūras, tačiau atsakovė jų neapmokėjo. UAB „Gelvora“ ir UAB „Omnitel“ pasirašė reikalavimo perleidimo sutartį, pagal kurią UAB „Omnitel“ atlygintinai perleido UAB „Gelvora“ naudai visas reikalavimo teises atsakovo atžvilgiu. Ieškovas nurodo, kad pranešė atsakovui apie reikalavimo perleidimą ir pareikalavo įvykdyti įsipareigojimus, tačiau atsakovas jų neįvykdė.

5Atsakovui J. R. procesiniai dokumentai įteikti 2017 m. lapkričio 9 d. tinkamai viešo paskelbimo būdu interneto tinklalapyje www.teismai.lt pasiūlant per14 dienų pateikti atsiliepimą į ieškinį (CPK 130 straipsnio 1 dalis).

6Per teismo nustatytą ir pranešime nurodytą terminą atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė. Ieškovas ieškinyje prašo, jog būtų priimtas sprendimas už akių, jeigu byloje nebus pateiktas atsiliepimas į ieškinį arba paruošiamasis procesinis dokumentas.

7Esant nurodytoms aplinkybėms, priimtinas sprendimas už akių, bylą nagrinėjant rašytinio proceso tvarka, neinformavus šalių apie rašytinį procesą dėl sprendimo už akių priėmimo (CPK 142 straipsnio 4 dalis, 153 straipsnio 2 dalis, 285, 286 straipsniai).

8Ieškinys tenkintinas visiškai.

9Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų pateiktų ir nurodytų įrodymų vertinimą, t. y. įsitikina, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui būtų pagrindas priimti tokį sprendimą (CPK 285 straipsnio 2 dalis).

10Iš teismui pateiktų rašytinių įrodymų matyti, kad 2010 m. kovo 3 d. atsakovas ir pradinis kreditorius UAB „Omnitel“ sudarė sutartį dėl viešojo judriojo ryšio paslaugų teikimo Nr. ( - ), pagal kurią atsakovui teikė mobiliojo skaitmeninio korinio ryšio tinklo paslaugas, o atsakovas įsipareigojo Sutartyje numatytomis sąlygomis ir tvarka už jas apmokėti. Iš ieškinio turinio ir į bylą pateiktų duomenų matyti, kad pradinis kreditorius atsakovei išrašė ir pateikė PVM sąskaitas – faktūras, tačiau atsakovas visų prisiimtų įsipareigojimų neįvykdė, sąskaitų – faktūrų neapmokėjo.

11Ieškovas UAB „Gelvora“ ir UAB „Omnitel“ pasirašė Skolų portfelio pirkimo - pardavimo sutartį Nr. TR3700-12218/12-20-78, pagal kurią UAB „Omnitel“ atlygintinai perleido UAB „Gelvora“ naudai visas reikalavimo teises, susijusias su atsakovo 91,88 EUR dydžio skola už mobiliojo skaitmeninio korinio ryšio paslaugas. Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.101 straipsnio 1 dalį, kreditorius turi teisę be skolininko sutikimo perleisti visą reikalavimą ar jo dalį kitam asmeniui, jeigu tai neprieštarauja įstatymams ar sutarčiai arba jeigu reikalavimas nesusijęs su kreditoriaus asmeniu. Reikalavimo teisės perleidimas neturi pažeisti skolininko teisių ir labiau suvaržyti jo prievolės. Reikalavimo perleidimo faktas gali būti panaudotas prieš trečiuosius asmenis ir skolininką tik nuo to momento, kai skolininkas sutiko, kad reikalavimas būtų perleistas, ar nuo to momento, kai skolininkas gavo reikalavimo perleidimo faktą patvirtinančio dokumento kopiją arba kitokį reikalavimo perleidimo fakto įrodymą. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2011-03-14 priimtoje nutartyje Nr. 3K-3-105/2011 išaiškino, kad tuo atveju, jei skolininkas nėra įvykdęs reikalavimo pradiniam kreditoriui, cesijos būdu įgytas reikalavimas kartu su reikalavimo perleidimo sutartimi pareikštas teismo tvarka laikytinas tinkamu skolininko informavimu apie reikalavimo teisės perleidimą ir atitinka CK 6.109 straipsnio 7 dalies nuostatas. Perleidus reikalavimą pasikeičia kreditorius prievolėje, o pati prievolė išlieka nepakitusi (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010-11-29 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-469/2010). Iš byloje esančių duomenų matyti, kad ieškovas pranešimu pranešė atsakovas apie reikalavimo perleidimą ir pareikalavo sumokėti skolą.

12Pagal CK 6.38 straipsnį prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nėra, – vadovaujantis protingumo kriterijais. Byloje nėra įrodymų, kad atsakovas būtų atsiskaitęs su ieškovu (CPK 178 straipsnis), todėl ieškovui iš atsakovės priteistina 73,94 EUR skola (CK 6.38 straipsnis, 6.59 straipsnis).

13Nustatyta, kad atsakovas prievolės laiku neįvykdė, todėl ieškovo reikalavimas priteisti iš atsakovo 17,94 EUR palūkanas, skaičiuotinas už laikotarpį, kurį praleistas terminas mokėti įmokas pagal Sutartį, remiantis CK 6.37 straipsnio 1 dalimi, 6.210 straipsnio 1 dalimi laikytinas teisėtu ir pagrįstu. Esant tokioms aplinkybėms, ieškovui iš atsakovės priteistinos 17,94 EUR palūkanos.

14CK 6.37 straipsnio 2 dalis numato, kad skolininkas privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. CK 6.210 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta nuostata, kad terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti penkių procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio. Šios palūkanos vadinamos procesinėmis. Procesinių palūkanų paskirtis – skatinti skolininką kuo greičiau įvykdyti prievolę, be to, jos atlieka kompensacinę funkciją – procesinės palūkanos yra skolininko kreditoriui mokamas atlyginimas už naudojimąsi kreditoriaus lėšomis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011 m. gegužės 2 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-223/2011; 2012 m. birželio 8 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-283/2012). Atsižvelgiant į tai, kad atsakovas praleido terminą įvykdyti piniginę prievolę, ieškovui iš atsakovės priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą – 91,88 EUR, nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2017 m. spalio 26 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo dienos.

15Bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 15 EUR žyminis mokestis priteistinos iš atsakovės ieškovo naudai CPK 80 straipsnio 1 dalies 1 punkto, 93 straipsnio 1 dalies pagrindu.

16Atsižvelgiant į tai, kad šioje byloje procesinių dokumentų siuntimo išlaidos neviršija Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2014-09-23 įsakymu Nr. 1R-298/1K-290 nustatytos minimalios valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidų sumos – procesinių dokumentų siuntimo išlaidos valstybei nepriteistinos (CPK 96 straipsnio 6 dalis).

17Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 straipsniu, 142 straipsnio 4 dalimi, 279 straipsnio 2 dalimi, 285-286 straipsniais,

Nutarė

18Ieškovo UAB ,,Gelvora“ ieškinį atsakovui J. R. tenkinti visiškai.

19Priteisti iš atsakovo J. R., asmens kodas ( - ) gyvenamoji vieta ( - ), 73,94 EUR (septyniasdešimt tris eurus 94 ct) skolos, 17,94 EUR (septyniolika eurų 94 ct) delspinigių, 5 (penkių) procentų dydžio metines palūkanas už priteistą (91,88 EUR) sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2017 m. spalio 26 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 15 EUR (penkiolika eurų) bylinėjimosi išlaidas ieškovo UAB „Gelvora“, juridinio asmens kodas 125164834, buveinės adresas Juozapavičiaus g. 7, Vilniaus m., naudai.

20Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę pateikti Ukmergės rajono apylinkės teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo, atitinkantį CPK 287 straipsnio reikalavimus.

21Ieškovas per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę apskųsti sprendimą už akių apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos teismui per Ukmergės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Dalia Trumpulienė rašytinio... 2. Teismas... 3. Ieškovas kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydamas priteisti iš... 4. Ieškovas ieškinyje nurodė, kad 2010 m. kovo 3 d. UAB „Omnitel“ ir... 5. Atsakovui J. R. procesiniai dokumentai įteikti 2017 m. lapkričio 9 d.... 6. Per teismo nustatytą ir pranešime nurodytą terminą atsakovas atsiliepimo į... 7. Esant nurodytoms aplinkybėms, priimtinas sprendimas už akių, bylą... 8. Ieškinys tenkintinas visiškai.... 9. Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų pateiktų ir... 10. Iš teismui pateiktų rašytinių įrodymų matyti, kad 2010 m. kovo 3 d.... 11. Ieškovas UAB „Gelvora“ ir UAB „Omnitel“ pasirašė Skolų portfelio... 12. Pagal CK 6.38 straipsnį prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai... 13. Nustatyta, kad atsakovas prievolės laiku neįvykdė, todėl ieškovo... 14. CK 6.37 straipsnio 2 dalis numato, kad skolininkas privalo mokėti įstatymų... 15. Bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 15 EUR žyminis mokestis priteistinos... 16. Atsižvelgiant į tai, kad šioje byloje procesinių dokumentų siuntimo... 17. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93... 18. Ieškovo UAB ,,Gelvora“ ieškinį atsakovui J. R. tenkinti visiškai.... 19. Priteisti iš atsakovo J. R., asmens kodas ( - ) gyvenamoji vieta ( - ), 73,94... 20. Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka,... 21. Ieškovas per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę...