Byla N2-4169-613/2011
Dėl tėvystės nuginčijimo ir nustatymo

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Giedrė Seselskytė, sekretoriaujant Vitai Girdvainienei, dalyvaujant ieškovui K. M., ieškovo atstovei advokatei Marinai Saveljevai, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Aldonai Venckaitienei, teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo K. M. ieškinį atsakovams A. B., N. B., išvadą teikiančiai institucijai – Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Vaiko teisių apsaugos skyriui dėl tėvystės nuginčijimo ir nustatymo,

Nustatė

2ieškovas prašo teismo atnaujinti praleistą vienerių metų ieškinio senaties terminą, pripažinti, kad atsakovas A. B. nėra vaiko Jolantos, gim. ( - ), tėvas, panaikinti Klaipėdos m. Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) akto įrašą Nr. ( - ), kuriuo vaiko tėvu įrašytas A. B., nustatyti, kad vaiko Jolantos, gim. ( - ), tėvas yra ieškovas K. M.. Nurodo, kad atsakovai A. B. ir N. B. gyveno kaip sutuoktiniai iki 1991 m. Nuo 1991 m. jų šeimyniniai santykiai iširo ir jie pradėjo gyventi skyrium. Ieškovas ir atsakovė N. B. nuo 1994 m. iki 2002 m. gyveno su nesusituokę, ( - ) jiems gimė dukra Jolanta. Kadangi vaikas gimė iki atsakovų santuokos nutraukimo, vaiko tėvu buvo įrašytas atsakovas A. B., tačiau biologinis vaiko tėvas yra ieškovas. Nuo 2004 m. vaikas gyvena su ieškovu. Apie tai, kad vaiko gimimo liudijime jos tėvu įrašytas atsakovas A. B., ieškovas sužinojo tik 2010 m. gruodžio mėn., kai dukra atnešė jam šį dokumentą iš mamos buto.

3Atsakovai per teismo nustatytą terminą atsiliepimų į pareikštą ieškinį nepateikė, į teismo posėdį neatvyko. Procesiniai dokumentai atsakovams įteikti tinkamai, apie teismo posėdį atsakovai informuoti tinkamai.

4Apklausta nepilnametė J. B. teismo posėdyje paaiškino, kad su tėčiu K. M. gyvena ilgą laiką, mama N. B. apie tris metus gyvena ir dirba užsienyje, Čekijoje. Su tėčiu sutaria gerai, su mama bendrauja telefonu.

5Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė ieškinį palaikė ir prašė jį tenkinti atsižvelgiant į ekspertizės rezultatus. Nurodė, kad atsakovas A. B. vaiko tėvu buvo įrašytas automatiškai, kadangi vaikui gimus nebuvo nutraukta atsakovų santuoka.

6Ieškinys tenkintinas visiškai.

7Pagal Civilinio kodekso 3.152 straipsnio 1 dalį, nustatytas vienerių metų ieškinio senaties terminas ieškiniui dėl tėvystės nuginčijimo pareikšti skaičiuojamas nuo tos dienos, kada asmuo, kuris kreipėsi į teismą, sužinojo apie ginčijamus duomenis, įrašytus vaiko gimimo įraše, arba paaiškėjo aplinkybių, duodančių pagrindą teigti, kad duomenys neatitinka tikrovės. Šioje byloje atsakovai nereikalauja teismo taikyti ieškinio senatį, todėl senaties terminas ieškovo pareikštam ieškiniui netaikytinas (CK 1.126 str. 2 d.).

8Byloje nustatyta, kad ieškovui ir atsakovei N. B. gyvenant kartu ( - ) gimė dukra J. B.. Kadangi vaikas gimė iki atsakovų A. B. ir N. B. santuokos nutraukimo, gimimo liudijime vaiko tėvu buvo įrašytas atsakovas A. B. (CK 3.140 str. 1 d.). Remiantis byloje atliktos kraujo genominės ekspertizės išvadomis, ieškovas yra biologinis J. B. tėvas, todėl tai yra pagrindas pripažinti, kad atsakovas A. B. nėra vaiko tėvas, ir panaikinti Klaipėdos m. Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) gimimo įrašą Nr. ( - ), kuriame J. B. tėvu nurodytas atsakovas A. B., bei nustatyti, kad vaiko tėvas yra ieškovas K. M., o J. B. yra ieškovo dukra (CK 3.146 str. 2 d., 3.148 str. 1 d., 3.150 str. 1 d., 3.151 str. 1 d.).

9Ieškovui Klaipėdos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos 2011-01-17 sprendimu dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo buvo suteikta 100 procentų antrinė teisinė pagalba. Remiantis Klaipėdos VGTPT pažyma, ieškovui suteiktos antrinės teisinės pagalbos išlaidas sudaro advokato užmokestis 340 Lt ir išlaidos už ekspertizės atlikimą 1 089 Lt, iš viso 1 429 Lt. CPK 99 straipsnyje nustatyta, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidos valstybei atlyginamos pagal CPK 96 straipsnyje nustatytas taisykles. Ieškinį patenkinus visiškai, valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidos priteistinos iš atsakovų lygiomis dalimis, t. y. iš kiekvieno po 714,50 Lt (CPK 96 str. 1 d.).

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 260, 268, 270, 392, 399 straipsniais, teismas

Nutarė

11ieškinį tenkinti visiškai.

12Pripažinti, kad atsakovas A. B. nėra J. B. tėvas, ir panaikinti Klaipėdos m. Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) gimimo įrašą Nr. ( - ), kuriame J. B., a. k. ( - ), tėvu nurodytas atsakovas A. B., a. k. ( - ).

13Nustatyti, kad ieškovas K. M., a. k. ( - ), yra J. B., a. k. ( - ), gim. ( - ), tėvas, o J. B. yra ieškovo dukra.

14Priteisti valstybei iš atsakovų A. B. ir N. B. iš kiekvieno po 714,50 Lt valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų.

15Per 3 darbo dienas po sprendimo įsiteisėjimo dienos išsiųsti sprendimo nuorašą Klaipėdos miesto civilinės metrikacijos skyriui tėvystės išregistravimui ir teismo sprendimu nustatytos tėvystės įregistravimui.

16Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai