Byla 2-105-228/2009

1Procesinio sprendimo kategorija

226.4.; 113.1.; 116.1.

3Utena

4Utenos rajono apylinkės teismo teisėja Irena Stacevičienė, sekretoriaujant Sandrai Pečionienei, dalyvaujant pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros prokurorei Kristinai Latožienei, suinteresuotiems asmenims A. Š., D. Š., A. Š., teismo posėdyje išnagrinėjus civilinę bylą pagal pareiškėjo Utenos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pareiškimą suinteresuotiemns asmenims A. Š. , D. Š. , A. Š. dėl fizinio asmens pripažinimo nežinia kur esančiu,

Nustatė

5pareiškėjas prašė pripažinti V. Š. nežinia kur esančiu. Pareiškėjas pareiškime ir atstovas posėdžių metu nurodė, kad V. Š. iki 2007m. sausio 17d. gyveno ( - ). 2007m., 2007m. sausio 16d. V. Š. su drauge Vaida išvyko į kaimą sveikinti jos tėvo. Nuo to laiko apie V. Š. jokių žinių nėra. Gyventojų registro duomenimis V. Š. tėvai: B. Š., motina S. Š. . V. Š. turi du vaikus: dukrą A. Š. ir sūnų D. Š. Ikiteisminio tyrimo metu ir respublikinės paieškos metu V. Š. buvimo vieta nebuvo nenustatyta ir jis nebuvo surastas.

6Suinteresuotas asmuo A. Š. nurodė, kad su pareiškimu sutinka, taip pat nurodė, kad ji su V. Š. išsituokusi nebuvo, tačiau kartu negyveno daugiau nei tris metus. Jo dingimo metu A. Š. gyveno Anykščių rajone esančioje sodyboje. Apie vyro dingimo aplinkybes ji sužinojo iš sūnaus, daugiau ji nieko nežino. Suinteresuotas asmuo A. Š. taip pat nurodė, kad vyras turėjo nekilnojamojo turto. Ji sutiko, kad turto administratoriumi būtų paskirtas sūnus D. Š.

7Suinteresuotas asmuo D. Š. su pareiškimu sutiko. Jis nurodė, kad tėvas pagal kaimyno A. pasakojimą iš namų išvyko 2007m. sausio 16d. su drauge V. sveikinti jos tėvo į ( - ) ir nuo to laiko į namus negrįžo. Jis apie tėvo dingimą pranešė policijos pareigūnams, buvo pradėta paieška. D. Š. mano, kad jo tėvo nebėra gyvo, nes tėvas buvo labai prisirišęs prie namų ir neišvykdavo iš namų ilgesniam laikui. D. Š. sutiko rūpintis tėvui priklausiusiu nekilnojamuoju turtu.

8Suinteresuotas asmuo A. Š. (L.) su pareiškimu taip pat sutiko. Ji nurodė, kad tuo metu ji laukėsi kūdikio ir visas aplinkybes sužinojo tik iš brolio. Ji sutiko, kad turto administratoriumi būtų paskirtas D. Š.

9Pareiškėjo prašymas tenkintinas visiškai.

10Iš byloje esančių duomenų matyti, kad V. Š. yra gimęs ( - ) (30 b.l.), susituokęs, žmona A. Š. (6, 9 b.l.). Gyventojų registro duomenimis V. Š. tėvai: B. Š. , gim. ( - ), miręs ( - ), motina S. Š. – D., gim. ( - ), mirusi ( - ) (30-31 b.l., ikiteisminio tyrimo byla, medžiagos Nr.89-1-045-07, 12-14 b.l.). V. Š. turi du vaikus: dukrą A. Š. (L.) ir sūnų D. Š. (7, 8 b.l.). Nekilnojamojo turto registro duomenimis V. Š. ir sutuoktinė A. Š. santuokoje yra įgiję gyvenamąjį namą su ūkiniais pastatais, esančius ( - ), 1055/1582 dalis 0,1582ha ploto žemės sklypo, esančio ( - ), 0,7400ha ploto žemės sklypą ( - ), bei V. Š. asmeninės nuosavybės teise priklauso 37/60 dalys gyvenamojo namo ir ūkinių pastatų, esančių ( - ).

11Iš Utenos rajono policijos komisariato rašto matyti, kad 2007-01-22 paskelbta V. Š. respublikinė paieška. Nustatyti jo buvimo vietos nepavyko (34 b.l.).

12Iš ikiteisminio tyrimo byloje esančių duomenų matyti, kad ( - ) V. Š. kartu su drauge V. nuvyko sveikinti V. tėvo, gyvenančio ( - ), bet V. Š., susipykęs su šeimininku, išėjo iš namų, o vėliau sutemus kažkas parvežė jį atgal. Tačiau V. tėvas V. Š. ir dukrą V. išvarė, vėliau V. Š. nuėjo Tauragnų pusėn, o Vaida grįžo namo ir daugiau žinių apie dingusįjį V. Š. nėra.

13Paieška taip pat rezultatų nedavė, V. Š. buvimo vietos nustatyti nepavyko. Byloje esantys duomenys patvirtina, kad V. Š. dingo iš 2007m. sausio 16 į 2007m. sausio 17 naktį.

14LR CPK 451 str. nustatyta tvarka „Valstybės žinių“ informaciniuose pranešimuose ir paskutinės žinomos V. Š. gyvenamosios vietos ir dingimo teritorijoje platinamame laikraštyje buvo paskelbta apie civilinės bylos dėl V. Š. pripažinimo nežinia kur esančiu iškėlimo Utenos rajono apylinkės teisme. Per teismo nustatytą 3 mėnesių terminą V. Š. neatsiliepė, neatsiliepė ir kiti asmenys.

15Pagal LR CK 2.28str. nuostatas fizinis asmuo gali būti teismo tvarka pripažintas nežinia kur esančiu, jeigu jo gyvenamojoje vietoje vienerius metus nėra duomenų, kur jis yra.

16Esant aukščiau nurodytoms aplinkybėms, tai yra, kad V. Š. iš namų išvyko 2007m. sausio16d. ir duomenų apie V. Š. jo gyvenamojoje vietoje adresu ( - ), nėra daugiau kaip vieneri metai, V. Š., a.k. ( - ), gim. ( - ), pripažintinas nežinia kur esančiu nuo 2007 m. sausio 17d. (LR CK 2.28str.).

17Kadangi V. Š. kartu su suinteresuotu asmeniu A. Š. bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise priklauso kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, todėl V. Š. priklausantį turtą reikalinga tvarkyti ir prižiūrėti. Siekiant užtikrinti dingusio asmens priklausančio turto priežiūrą, V. Š. priklausančio turto nuolatiniu administratoriumi skirtinas jo sūnus D. Š., kuris sutinka būti nuolatiniu jo tėvo V. Š. turto dalies administratoriumi, kiti suinteresuoti asmenys: duktė A. Š. (Lapinskienė) ir sutuoktinė A. Š. sutinka, kad dingusiojo V. Š. turto dalies nuolatiniu administratoriumi būtų sūnus D. Š. (LR CK 2.29str. 4d., LR CPK 458str.).

18Remdamasis išdėstytu bei vadovaudamasis LR CPK 185, 268, 270, 458str. straipsniais, teismas

Nutarė

19Pareiškėjo prašymą patenkinti visiškai.

20Pripažinti V. Š., a.k. ( - ), gim. ( - ), paskutinė gyvenamoji vieta ( - ), nežinia kur esančiu nuo 2007m. sausio 17d.

21Paskirti V. Š., a.k. ( - ), gim. ( - ), gyvenusio ( - ), nuolatiniu turto administratoriumi D. Š., a.k. ( - ), gyv. ( - ).

22Įsiteisėjus teismo sprendimui, grąžinti Utenos rajono vyriausiajam policijos komisariatui ikiteisminio tyrimo bylą (medžiagos Nr. 89-1-045-07).

23Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui, paduodant skundą Utenos rajono apylinkės teisme.

Proceso dalyviai
1. Procesinio sprendimo kategorija... 2. 26.4.; 113.1.; 116.1.... 3. Utena... 4. Utenos rajono apylinkės teismo teisėja Irena Stacevičienė, sekretoriaujant... 5. pareiškėjas prašė pripažinti V. Š. nežinia kur esančiu. Pareiškėjas... 6. Suinteresuotas asmuo A. Š. nurodė, kad su pareiškimu sutinka, taip pat... 7. Suinteresuotas asmuo D. Š. su pareiškimu sutiko. Jis nurodė, kad tėvas... 8. Suinteresuotas asmuo A. Š. (L.) su pareiškimu taip pat sutiko. Ji nurodė,... 9. Pareiškėjo prašymas tenkintinas visiškai.... 10. Iš byloje esančių duomenų matyti, kad V. Š. yra gimęs ( - ) (30 b.l.),... 11. Iš Utenos rajono policijos komisariato rašto matyti, kad 2007-01-22 paskelbta... 12. Iš ikiteisminio tyrimo byloje esančių duomenų matyti, kad ( - ) V. Š.... 13. Paieška taip pat rezultatų nedavė, V. Š. buvimo vietos nustatyti nepavyko.... 14. LR CPK 451 str. nustatyta tvarka „Valstybės žinių“ informaciniuose... 15. Pagal LR CK 2.28str. nuostatas fizinis asmuo gali būti teismo tvarka... 16. Esant aukščiau nurodytoms aplinkybėms, tai yra, kad V. Š. iš namų išvyko... 17. Kadangi V. Š. kartu su suinteresuotu asmeniu A. Š. bendrosios jungtinės... 18. Remdamasis išdėstytu bei vadovaudamasis LR CPK 185, 268, 270, 458str.... 19. Pareiškėjo prašymą patenkinti visiškai.... 20. Pripažinti V. Š., a.k. ( - ), gim. ( - ), paskutinė gyvenamoji vieta ( - ),... 21. Paskirti V. Š., a.k. ( - ), gim. ( - ), gyvenusio ( - ), nuolatiniu turto... 22. Įsiteisėjus teismo sprendimui, grąžinti Utenos rajono vyriausiajam... 23. Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio...