Byla 2-5370-223/2016
Dėl skolos ir palūkanų priteisimo priėmimo klausimą

1Panevėžio apylinkės teismo teisėja Birutė Mėlinauskienė, išnagrinėjusi ieškovės Panevėžio teritorinės darbo biržos ieškinio atsakovei D. N. dėl skolos ir palūkanų priteisimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2Panevėžio teritorinės darbo birža teismui pateikė ieškinį dėl 690,05 Eur išlaidų atlyginimo, 5 procentų metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo įsakymo visiško įvykdymo priteisimo iš D. N..

3Ieškinys nepriimtinas ir grąžintinas ieškovei.

4Teismas, spręsdamas ieškinio priėmimo klausimą, turi patikrinti, ar ieškinys teismingas tam teismui. Tai reiškia, kad turi būti įvertintos civilinės bylos teismingumo požiūriu reikšmingos aplinkybės. Civilinės bylos teismingumas konkrečiam teismui yra teisės kreiptis į teismą tinkamo įgyvendinimo sąlyga. Teismingumo taisyklių laikymasis – vienas iš pagrindų, užtikrinančių asmens teisę į teisminę gynybą. Jų nepaisymas gali lemti civilinio proceso teisės principų pažeidimą bei užkirsti kelią civilinio proceso tikslų įgyvendinimui. Jeigu byla teismui neteisminga, teisėjas turi atsisakyti priimti ieškinį (CPK 137 str. 2 d. 2 p.). Dėl nurodytų priežasčių sprendžiant ieškinio priėmimo klausimą svarbu nustatyti, ar nėra pažeidžiamos teismingumo taisyklės.

5Lietuvos Respublikos CPK 29 straipsnis nustato bendrojo teritorinio teismingumo taisyklę, pagal kurią ieškinys pareiškiamas teismui pagal atsakovo gyvenamąją vietą. Šiuo atveju ieškovė ieškinyje nurodo, kad atsakovė gyvena ( - ), gyventojų registro tarnybos duomenimis atsakovės paskutinė žinoma gyvenamoji vieta sutampa su ieškovės nurodytu adresu.

6Pagal CK 2.16 straipsnio 1 dalį fizinio asmens gyvenamąja vieta laikoma vieta, kurioje jis faktiškai dažniausiai gyvena. Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje gyvenamoji vieta apibūdinama kaip pagrindinė vieta, kurioje asmuo faktiškai dažniausiai gyvena ir su kuria jis yra labiausiai susijęs.

7Kaip matyti iš ieškovės nurodymo, Gyventojų registro tarnybos prie LR VRM duomenų atsakovės gyvenamoji vieta yra adresu ( - ). Vadovaujantis minėta nuostata ieškinys turi būti teikiamas teismui pagal atsakovės gyvenamąją vietą, todėl ieškovė kreiptis su ieškiniu į Panevėžio miesto apylinkės teismą, neturi pagrindo.

8Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, darytina išvada, kad ieškovė, paduodama ieškinį pažeidė teritorinio teismingumo principą. Esant šioms aplinkybėms, ieškinį atsisakytina priimti kaip neteismingą Panevėžio miesto apylinkės teismui. Ieškovei išaiškintina, kad dėl savo reikalavimų patenkinimo ji turi kreiptis į Biržų rajono apylinkės teismą adresu Maironio g. 4, LT-41145 Biržai, arba pagal atsakovo gyvenamosios vietos adresą (CPK 137 str. 3 d.).

9Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 29, 30 str., 137 str. 2 d. 2 p.,

Nutarė

10atsisakyti priimti Panevėžio teritorinės darbo biržos ieškinį atsakovei D. N. dėl skolos ir palūkanų priteisimo kaip neteismingą Panevėžio miesto apylinkės teismui.

11Išaiškinti ieškovei Panevėžio teritorinei darbo biržai, kad su ieškiniu ji turi teisė kreiptis į Biržų rajono apylinkės teismą.

12Nutartis per septynias dienas nuo jos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Panevėžio apygardos teismui atskirąjį skundą paduodant Panevėžio miesto apylinkės teisme.

Proceso dalyviai