Byla 2-108-445/2011
Dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo

1Varėnos rajono apylinkės teismo teisėjas Dalis Žilionis, sekretoriaujant Reginai Tertelytei, dalyvaujant pareiškėjui G. U., suinteresuotiems asmenims Z. G., J. P., žodinio proceso tvarka viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo G. U. pareiškimą dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo, ir

Nustatė

2Pareiškėjas padavė teisme pareiškimą suinteresuotiems asmenims dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo , kad jo tėvas J. U., miręs 2009-10-11, po senelės O. U. mirties 2009-01-21, priėmė palikimą, faktiškai pradėdamas valdyti paveldimą turtą.

3Pareiškėjas nurodo, kad po senelės O. U. mirties liko jai priklausantis nekilnojamas turtas gyvenamasis namas ir ūkio statiniai, esantys ( - ) k.Varėnos r. Pareiškėjas, kaip ir jo tėvas J. U. , gyveno kartu su senele O. U.. Suinteresuotais asmenimis nurodė visus O. U. vaikus. O. U. gyvenamąją vietą nuo 2007-05-11 deklaravo ( - ), Vilniuje. Tuo metu ji sirgo, gydėsi ir gyveno pas dukrą.

4Po palikėjos O. U. mirties palikimą priėmė J. U., kuris gyveno kartu, tvarkė ir prižūrėjo visą ūkį, mokėjo mokesčius, remontavo namą, perstatė visus ūkinius pastatus.

5Suinteresuoti asmenys Alytaus apskrities VMI atsiliepimu į pareiškimą neprieštaravo dėl pareiškimo patenkinimo.

6Suinteresuoti asmenys B. G., M. V. prieštaravimų į pareiškimą nepareiškė.

7Suinteresuotas asmuo Z. G. prieštaravo dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo, o po to pripažino pareiškimą. Ji nurodė, kad motina gyveno ir pas kitus vaikus, kurie prižiūrėjo ligotą motiną. O. U. namuose gyveno J. U., kaip ir pareiškėjas G. U..

8Suinteresuotas asmuo J. P. prieštaravo dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo. Ji nurodė, kad J. U. gyveno motinos namuose. Motiną išlaikė ir prižiūrėjo iki mirties dukros – V., G., P..

9Pareiškimas tenkintinas.

10Pareiškėjo senelė, o J. U. motina, O. U. mirė 2009-01-21 ir tokias aplinkybes patvirtina jos mirties liudijimas (b.l.7).

11J. U. mirė 2009-10-11 ir tokias aplinkybes patvirtina jo mirties liudijimas (b.l.11).

12Tai, kad J. U. yra O. U. sūnus patvirtina jo gimimo liudijimas (b.l.10).

13Tai, kad G. U. tėvas yra J. U. patvirtina jo gimimo liudijimas (b.l. 13).

14Po tėvo J. U. mirties pareiškėjas G. U., kaip įstatyminis įpėdinis, paveldėjo tėvui priklausantį palikimą ir tai patvirtina paveldėjimo teisės pagal įstatymą liudijimas ( b.l.24).

15Pareiškėjo senelės O. U. sutuoktinis mirė 1954-10-07 ir tokias aplinkybes patvirtina mirties liudijimas ( b.l.8).

16Paveldėjimas – tai mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams pagal įstatymą arba pagal testamentą ( CK 5.1 str.1 d.). Paveldimi materialūs dalykai ( nekilnojamas turtas). Palikimas atsiranda palikėjui mirus. Paveldima pagal įstatymą arba testamentą . Kadangi testamentas po O. U. mirties nebuvo sudarytas, tai atsirado paveldėjimas pagal įstatymą (CK 5.2 str., 5.3 str.,5.11 str.).

17Įpėdinių pagal įstatymą eiliškumas nurodytas CK 5.11 str. Pirmos eilės paveldėtojai yra palikėjo vaikai (įvaikiai) – CK 5.11 str.1 d.1 p.

18Faktinis paveldimo turto valdymas siejamas su bet kokių veiksmų atlikimu, faktiškai valdant šį turtą. Pareiškėjas nurodo, kad po palikėjos mirties, paveldėjimas į jos turtą atsirado palikimą priėmus ir faktiškai jį pradėjus valdyti kaip savo turtą ( CK 5.50-5.51 str.). Būtent Varėnos rajono savivaldybės administracijos Valkininkų seniūno 2010-10-21 pažymoje nurodyta, kad J. U. gyveno kartu su O. U. ( b.l. 15). J. U. vardu buvo mokama už suvartotą elektros energiją 2010-03-18 – 2010-12-23 ( b.l. 17-19). Taip pat J. U. vardu buvo išduotas leidimas 1986-1987 m. lauko virtuvei statyti ( b.l. 11-12), atlikta nekilnojamojo daikto kadastrų matavimai (b.l. 25-47), daiktinės teisės neįregistruotos ( b.l. 48).

19J. U. priėmė palikėjos turtą visa apimtimi, kiek apie jį žinojo ir koks jis yra paliktas. Įpėdinis, pradėjęs valdyti palikimą, laikomas priėmusiu palikimą ( CK 5.51 str.). J. U. prižiūrėjo, remontavo, pagerino ir saugojo palikėjos nekilnojamąjį turtą nuo palikimo atsiradimo pradžios ir niekas daugiau už juos neturi teisių į šį turtą. Palikimą priėmė po palikėjos mirties per nustatytą trijų mėnesių terminą, nes toje pačioje sodyboje gyveno ir ją prižiūrėjo iki mirties.

20Liudytojai J. B., gim. ( - ), V. B., gim. ( - ), patvirtino pareiškėjo nurodytas aplinkybes dėl palikimo priėmimo, faktiškai jį valdant.

21Juridinę reikšmę turintis faktas įrodytas pareiškėjo ir suinteresuotų asmenų paaiškinimais, palikėjos ir paveldėtojo mirties liudijimais, pareiškėjo gimimo liudijimu, J. U. gimimo liudijimu Valkininkų seniūno pažyma apie tai, kad J. U. gyveno kartu su O. U., J. U. vardu buvo išduotu leidimu 1986-1987 m. lauko vietuvei statyti, atliktais nekilnojamojo daikto kadastrų matavimais ir bylos sudarymu.

22Suinteresuoti asmenys Z. G., J. P. nurodo, kad palikimą priėmė ir kiti O. U. vaikai. Nieko negalima priversti atsisakyti teisės į jam priklausantį dalies išskyrimą. Palikimas pasidalijamas bendru įpėdinių sutarimu ( CK 5.69 str.1 d.). Taigi vienas galimas būdas, kad palikimą priėmęs asmuo (jo įpėdinis) pripažįsta ir kitų paveldėtojų teises ir tokiu būdu realizuojamos visų įstatyminių įpėdinių teisės, arba kiekvienas įstatyminis įpėdinis (byloje nurodyti suinteresuoti asmenys – palikėjo vaikai) turi teisę kreiptis į teismą civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka dėl palikimo teisinių pagrindų nustatymo. Tai reiškia, kad tiek suinteresuoti asmenys Z. G., tiek J. P. gali paduoti teisme pareiškimus dėl jų teisių realizavimo į palikimą, kaip ir reikšti reikalavimus dėl turėtų laidojimo išlaidų atlyginimo.

23Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 , 270 , 444 str.2 d. 8 p., 448 str., teismas

Nutarė

24Pareiškimą patenkinti.

25Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad J. U., a.k. ( - ) miręs 2009 m. spalio 11 d. , po motinos O. U., a.k. ( - ) mirties 2009 m. sausio 21 d., priėmė jai priklausantį palikimą, faktiškai pradėdamas paveldimą turtą valdyti, juo rūpintis kaip savo turtu.

26Faktas nustatytinas dėl paveldėjimo teisinių santykių sukūrimo.

27Sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per 30 dienų nuo jo paskelbimo per Varėnos rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Varėnos rajono apylinkės teismo teisėjas Dalis Žilionis, sekretoriaujant... 2. Pareiškėjas padavė teisme pareiškimą suinteresuotiems asmenims dėl... 3. Pareiškėjas nurodo, kad po senelės O. U. mirties liko jai priklausantis... 4. Po palikėjos O. U. mirties palikimą priėmė J. U., kuris gyveno kartu,... 5. Suinteresuoti asmenys Alytaus apskrities VMI atsiliepimu į pareiškimą... 6. Suinteresuoti asmenys B. G., M. V. prieštaravimų į pareiškimą... 7. Suinteresuotas asmuo Z. G. prieštaravo dėl palikimo priėmimo fakto... 8. Suinteresuotas asmuo J. P. prieštaravo dėl palikimo priėmimo fakto... 9. Pareiškimas tenkintinas. ... 10. Pareiškėjo senelė, o J. U. motina, O. U. mirė 2009-01-21 ir tokias... 11. J. U. mirė 2009-10-11 ir tokias aplinkybes patvirtina jo mirties liudijimas... 12. Tai, kad J. U. yra O. U. sūnus patvirtina jo gimimo liudijimas (b.l.10).... 13. Tai, kad G. U. tėvas yra J. U. patvirtina jo gimimo liudijimas (b.l. 13).... 14. Po tėvo J. U. mirties pareiškėjas G. U., kaip įstatyminis įpėdinis,... 15. Pareiškėjo senelės O. U. sutuoktinis mirė 1954-10-07 ir tokias aplinkybes... 16. Paveldėjimas – tai mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai... 17. Įpėdinių pagal įstatymą eiliškumas nurodytas CK 5.11 str. Pirmos eilės... 18. Faktinis paveldimo turto valdymas siejamas su bet kokių veiksmų atlikimu,... 19. J. U. priėmė palikėjos turtą visa apimtimi, kiek apie jį žinojo ir koks... 20. Liudytojai J. B., gim. ( - ), V. B., gim. ( - ), patvirtino pareiškėjo... 21. Juridinę reikšmę turintis faktas įrodytas pareiškėjo ir suinteresuotų... 22. Suinteresuoti asmenys Z. G., J. P. nurodo, kad palikimą priėmė ir kiti O. U.... 23. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 , 270 , 444 str.2 d. 8 p., 448... 24. Pareiškimą patenkinti.... 25. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad J. U., a.k. ( - ) miręs... 26. Faktas nustatytinas dėl paveldėjimo teisinių santykių sukūrimo.... 27. Sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per 30 dienų nuo...