Byla 2YT-2159-983/2016
Dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo neveiksniai J. M

1Trakų rajono apylinkės teismo teisėja Asta Adamonytė-Šipkauskienė, sekretoriaujant Vigitai Lavrinovičienei, dalyvaujant Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovei J. D., asmeniui, rekomenduojamam skirti globėju - M. S.,

2žodinio proceso tvarka viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo neveiksniai J. M.,

Nustatė

32016 m. gegužės 24 d. Trakų rajono apylinkės teismo sprendimu J. M., a. k. ( - ) gyv. ( - ) pripažinta neveiksnia turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse.

4Asmuo, rekomenduojamas skirti globėju, M. S. prašo nustatyti jos neveiksnia pripažintai motinai J. M. globą ir skirti ją, M. S., J. M. globėja. Nurodė, kad kitų asmenų, norinčių globoti jos motiną nėra. Teigė, kad jos motina gyvena su ja, ji turi nekilnojamojo turto.

5Išvadą teikiančios institucijos atstovas teismo posėdyje palaikė išvadą, prašė nustatyti neveiksniai J. M. globą turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse ir skirti M. S. J. M. globėja.

6Neveiksniam tam tikroje srityje asmeniui šioje srityje yra nustatoma globa (CK 2.10 str. 1 d.). Globa yra nustatoma siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti neveiksnaus tam tikroje srityje fizinio asmens teises ir interesus (CK 3.238 str. 1 d.).

7Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius pateikė 2016-05-30 išvadą Nr. AP3-2146 dėl globos J. M. nustatymo ir globėjo paskyrimo, kurioje nurodoma, kad M. S. nuolat prižiūri savo motiną J. M., rūpinasi ja, žino visus jos kasdienius ir specialiuosius poreikius, moka suteikti jai reikalingą pagalbą, todėl J. M. globėja skirtina jos dukra M. S..

8M. S. sutinka būti J. M. globėja. Iš į bylą pateikto medicininio pažymėjimo matyti, pagal savo sveikatos būklę M. S. gali vykdyti globėjos pareigas; atitinka globėjai keliamus reikalavimus.

9Iš asmens buities ir gyvenimo sąlygų tyrimo akto matyti, kad J. M. yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ji gyvena pas dukrą M. S., kuri ja rūpinasi ir prižiūri.

10Visų šių nustatytų aplinkybių visumą leidžia teismui daryti išvadą, kad M. S. yra tinkama globėjos pareigoms.

11Atkreiptinas dėmesys, kad LR CK 3.238 str. numato, kad asmens globa apima ir turto globą. Iš VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro pažymų matyti, jog J. M. nuosavybės teise turi nekilnojamojo turto, todėl globėja M. S. paskirtina ir J. M. turto administratore.

12Esant nurodytoms aplinkybėms ir siekiant įgyvendinti, apsaugoti bei apginti neveiksnios J. M. teises ir teisėtus interesus, jai nustatytina globa turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse ir globėja skirtina M. S.

13Globėjas turi teises ir pareigas nustatytas CK 3.240, 3.243, 3.244 straipsniuose.

14Asmeniui, skirtinam globėju, M. S. išaiškintina, kad neveiksnaus asmens globėjas turi teisę sudaryti atstovaujamo neveiksnaus asmens vardu ir interesais visus būtinus sandorius, taip pat globėjas privalo: 1) atstovauti globotinį kaip atstovas pagal įstatymą ir ginti neveiksnaus asmens visose turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse teises bei interesus be specialaus pavedimo; 2) informuoti globos instituciją apie savo gyvenamosios vietos pasikeitimą; 3) jeigu išnyksta aplinkybės dėl kurių asmuo buvo pripažintas neveiksniu, asmens globėjas turi kreiptis į teismą dėl asmens pripažinimo veiksniu; 4) neveiksnaus asmens turtą ir jo duodamas pajamas naudoti išimtinai neveiksnaus asmens interesais; 5) gauti išankstinį teismo leidimą sandoriams, kurių vertė didesnė kaip 1500 Eur, sudaryti; 6) gauti išankstinį teismo leidimą visais atvejais, jeigu globėjas nori parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį kitą sandorį, jeigu dėl šio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės.

15Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 5, 178, 496, 505-508 str., Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.238, 3.242 str., 3.277 str. 1 d., teismas

Nutarė

16nustatyti pripažintai neveiksnia J. M., a. k. ( - ) gyv. ( - ) globą turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse.

17Paskirti J. M. globėja turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse M. S., a.k. ( - ) gyv. ( - ).

18Paskirti M. S., a.k. ( - ) J. M., a. k. ( - ) priklausančio turto administratore.

19Nutarties patvirtintą kopiją siųsti viešo registro tvarkytojui.

20Nutartis vykdoma skubiai.

21Nutartis per septynias dienas nuo nutarties priėmimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Trakų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Trakų rajono apylinkės teismo teisėja Asta... 2. žodinio proceso tvarka viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą... 3. 2016 m. gegužės 24 d. Trakų rajono apylinkės teismo sprendimu J. M., a. k.... 4. Asmuo, rekomenduojamas skirti globėju, M. S. prašo nustatyti jos neveiksnia... 5. Išvadą teikiančios institucijos atstovas teismo posėdyje palaikė išvadą,... 6. Neveiksniam tam tikroje srityje asmeniui šioje srityje yra nustatoma globa (CK... 7. Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius... 8. M. S. sutinka būti J. M. globėja. Iš į bylą pateikto medicininio... 9. Iš asmens buities ir gyvenimo sąlygų tyrimo akto matyti, kad J. M. yra... 10. Visų šių nustatytų aplinkybių visumą leidžia teismui daryti išvadą,... 11. Atkreiptinas dėmesys, kad LR CK 3.238 str. numato, kad asmens globa apima ir... 12. Esant nurodytoms aplinkybėms ir siekiant įgyvendinti, apsaugoti bei apginti... 13. Globėjas turi teises ir pareigas nustatytas CK 3.240, 3.243, 3.244... 14. Asmeniui, skirtinam globėju, M. S. išaiškintina, kad neveiksnaus asmens... 15. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 5, 178, 496,... 16. nustatyti pripažintai neveiksnia J. M., a. k. ( - ) gyv. ( - ) globą... 17. Paskirti J. M. globėja turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse... 18. Paskirti M. S., a.k. ( - ) J. M., a. k. ( - ) priklausančio turto... 19. Nutarties patvirtintą kopiją siųsti viešo registro tvarkytojui.... 20. Nutartis vykdoma skubiai.... 21. Nutartis per septynias dienas nuo nutarties priėmimo dienos gali būti...