Byla 2-8708-522/2018
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų teisėja Irina Serafin dokumentinio proceso tvarka rašytinio proceso būdu išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Aderita“ ieškinį atsakovui UAB „Kazand“ dėl skolos priteisimo ir

Nustatė

2Ieškovas pateikė teismui ieškinį dėl 1200 Eur skolos,4,14 Eur palūkanų, 6 procentų dydžio metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš atsakovo. Ieškovas nurodė, kad 2018 m. balandžio 27 d. ieškovas ir atsakovas susitarė dėl esminių sutarties sąlygų ir pasirašė krovinio pervežimo sutartį. Ieškovas įsipareigojo siuntėjo, jam perduotą krovinį nugabenti į paskirties punktą ir priduoti turinčiam teisę gauti krovinį asmeniui, o atsakovas įsipareigojo už krovinio vežimą sumokėti sutartą užmokestį už atliktas paslaugas. Ieškovas įvykdė savo sutartinius įsipareigojimus, tačiau atsakovas su ieškovu laiku neatsiskaitė.

3Teismas

konstatuoja:

4Teismas nustatė, kad pagal pateiktus rašytinius įrodymus yra pagrindas ieškinį tenkinti.

5Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad ieškovas ir atsakovas 2018 m. balandžio 27 d. sudarė užsakymą-sutartį Nr. KAZ Nr. 2018.0136.1, kuriuo ieškovas įsipareigojo pervežti atsakovo krovinius, krovinius pasikraunant 2018 m. balandžio 10 d. ir pristatant 2018 m. balandžio 13 d. Pervežimo kaina 1200 eurų, o apmokėjimo terminas 45 d. po sąskaitos faktūros ir 2-ų CMR originalų gavimo (b.l. 4). Iš CMR tarptautinių krovinių transportavimo važtaraščio matyti, kad ieškovas atsakovo krovinius pristatė tinkamai, t. y. sutartu laiku ir į atsakovo nurodytą vietą (b.l. 12). Pervežęs krovinius, ieškovas atsakovui 2018 m. balandžio 12 d. išrašė sąskaitą faktūrą Nr. EB 1804031, kurią atsakovas turėjo apmokėti iki 2018 m. birželio 7 d., tačiau jos nėra apmokėjęs iki šiol. 2018 m. birželio 25 d. atsakovui buvo išsiųsta pretenzija (b.l. 23).

6CK 6.38 straipsnis numato, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus. Pagal prievolės esmę, skolininkas privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą (CK 6.1 straipsnis). CK 6.256 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutartines prievoles. Sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą (CK 6.205 straipsnis). Draudžiama vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę (CK 6.59 straipsnis). Ieškovas savo sutartinius įsipareigojimus vykdė tinkamai ir sąžiningai – sutartais terminais pervežė atsakovo krovinį. Atsakovas laiku neatsiskaitydamas už jam suteiktas paslaugas savo sutartinių įsipareigojimų neįvykdė. Atsakovas neginčijo atliktų paslaugų kokybės, terminų ir pan. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta ieškovo naudai iš atsakovo priteistina reikalaujama 1200 Eur suma.

7Praleidęs piniginės prievolės įvykdymo terminą, skolininkas privalo mokėti už termino praleidimą įstatymų ar sutarčių nustatytas palūkanas, kurios yra laikomos minimaliais nuostoliais (CK 6.261 straipsnis). Atsižvelgiant į tai, ieškovui iš atsakovo priteisiamos 4,14 Eur palūkanos.

8CK 6.37 straipsnio 2 dalyje ir 6.210 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo atsakovas taip pat privalo mokėti ieškovui įstatymo nustatyto dydžio palūkanas, t. y. 6 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą, kadangi apie bylos šalys yra privatūs juridiniai asmenys. Todėl iš atsakovo ieškovui priteisiama 6 proc. metinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9CPK 93 straipsnio 1 dalis nurodo, kad šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies. Pažymėtina, kad už ieškinį mokėtinas žyminis mokestis yra 18 Eur (CPK 80 straipsnio 1 dalies 8 punktas), todėl būtent ši suma yra priteistina iš atsakovo ieškovo naudai.

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 428 straipsniu, teismas

Nutarė

11Ieškinį tenkinti visiškai.

12Priteisti ieškovo UAB „Aderita“ naudai iš atsakovo UAB „Kazand“ 1200 Eur skolos, 4,14 Eur palūkanų, 6 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. 2018 m. birželio 29 d., iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 18 Eur bylinėjimosi išlaidų.

13Atsakovas per 20 d. nuo šio sprendimo įteikimo dienos privalo įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus.

14Jeigu per 20 d. nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui gali būti išduotas vykdomasis raštas.

15Preliminarus sprendimas nei apeliacine, nei kasacine tvarka neskundžiamas.

16Nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. 2018 m. birželio 29 d., iki teismo sprendimo visiško įvykdymo skolininkas pagal Civilinį kodeksą privalo mokėti palūkanas bei įstatymuose ar sutartyje numatytus delspinigius, jeigu prievolė buvo neįvykdyta arba įvykdyta netinkamai.

Proceso dalyviai