Byla DOK-1062-522/2012
Dėl priteistos skolos išdėstymo

1Širvintų rajono apylinkės teismo teisėja Irina Serafin, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo J. A. U. prašymą dėl priteistos skolos išdėstymo ir

Nustatė

22012 m. spalio 2 d. Širvintų rajono apylinkės teismas priėmė teismo įsakymą dėl 331,69 Lt skolos, 135,55 Lt delspinigių, 5 proc. metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo įsakymo visiško įvykdymo ir 48,61 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš J. A. U. UAB „Ūkio banko lizingas“ naudai.

3Skolininkė J. A. U. prašo sumažinti jai priteistos skolos mokėjimą, nes ji negali sumokėti visos sumos iš karto dėl sunkios gyvenimo padėties, kadangi jos pensija labai maža, reikia padėti vaikui, kuris negauna darbo. Be to, šeimoje yra mažas vaikas. Ji beveik nieko nemato, gresia apakimas, dėl ko reikalinga operacija, kuriai taip pat reikia pinigų.

4Prašymas tenkintinas.

5Teismas turi teisę dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgdamas į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką (CPK 284 str. 1 d.). Sprendžiant klausimą dėl teismo sprendimo vykdymo išdėstymo, itin svarbus yra abiejų šalių lygiateisiškumo principo įgyvendinimas (CK 1.2 str. 1 d.). Sprendimo vykdymo išdėstymas visada turi būti siejamas tiek su skolininko, tiek su kreditoriaus interesais. Nė vienu atveju negalima pernelyg daug nukrypti nuo bylos šalių interesų pusiausvyros, teisėtų lūkesčių, lygiateisiškumo principo (CPK 17 str.).

6Iš byloje esančių dokumentų nustatyta, kad skolininkė gauna senatvės ir našlių arba našlaičių pensijas, kurių dydis yra 825,68 Lt per mėnesį. Darytina išvada, kad skolininkės turtinė padėtis šiuo metu yra sunki. Priteistos sumos išieškojimo išdėstymas yra labai reikšmingas skolininkei kaip fiziniam asmeniui, nes taip jai sudaroma galimybė grąžinti kreditoriui skolą atitinkamomis pinigų sumomis. Kreditorius yra juridinis asmuo. Byloje nėra duomenų, kad kreditoriaus finansinė padėtis būtų sunki, todėl kreditoriui teismo sprendimo įvykdymo išdėstymas neturėtų sukelti didelių neigiamų pasekmių, nes skolą jis atgaus laipsniškai per ilgesnį laiko tarpą.

7Teismas sprendžia, kad teismo įsakymo įvykdymo išdėstymas po 50 Lt kas mėnesį atitiktų teisingumo, protingumo ir lygiateisiškumo principus bei nepažeistų kreditoriaus interesų.

8Vadovaujantis LR CPK 284 str.,

Nutarė

9Prašymą tenkinti.

102012 m. spalio 2 d. Širvintų rajono apylinkės teismo įsakymą dėl 331,69 Lt skolos, 135,55 Lt delspinigių, 5 proc. metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo įsakymo visiško įvykdymo ir 48,61 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš J. A. U. UAB „Ūkio banko lizingas“ naudai vykdymą išdėstyti dalimis, nustatant, kad J. A. U. nuo 2012-11-01 UAB „Ūkio banko lizingas“ mokės po 50 Lt kas mėnesį iki kol bus padengta visa skola.

11Nutartis gali būti skundžiama atskiruoju skundu per 7 dienas nuo jos gavimo dienos Vilniaus apygardos teismui per nutartį priėmusį teismą.

Proceso dalyviai