Byla 2-1957-841/2013
Dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Gražina Mataitienė, sekretoriaujant Janinai Morkūnienei, dalyvaujant atsakovei S. J., atsakovės atstovui advokatui Gvidui Armanavičiui, išvadą teikiančios institucijos atstovei Jolantai Šiuparienei, nedalyvaujant ieškovui U. J., parengiamajame teismo posėdyje nagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo U. J. ieškinį atsakovei S. J., išvadą teikiančiai institucijai Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui, dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei, ir

Nustatė

22013-02-13 teisme buvo iškelta civilinė byla pagal ieškovo U. J. ieškinį atsakovei S. J. dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei. Parengiamasis teismo posėdis buvo paskirtas 2013-04-10, 9.00 val.

3Ieškinys paliktinas nenagrinėtu.

4Dalyvaujantiems byloje asmenims keliamas sąžiningo elgesio reikalavimas, kuris įgyvendinamas rūpinantis greitu bylos išnagrinėjimu, nepiktnaudžiaujant suteiktomis procesinėmis teisėmis ir pan. (CPK 7 str. 2 d.).

5Į teismo posėdį neatvyko ieškovas U. J., kuriam apie teismo posėdžio vietą ir laiką pranešta tinkamai (CPK 123 str. 3 d.), iki teismo posėdžio pradžios dokumentų pateisinančių neatvykimą ar prašymo atidėti bylos nagrinėjimą negauta.

6CPK 230 straipsnio 2 dalis numato, kad dėl neatvykusios į parengiamąjį posėdį šalies, kuriai yra tinkamai pranešta, ir atvykusios šalies prašymu bylą nagrinėjantis teismas gali CPK nustatyta tvarka priimti sprendimą už akių. Tačiau CPK XIX skyrius, kuriame reglamentuojami šeimos bylų nagrinėjimo ypatumai, numato jog šeimos bylose teismas neturi teisės priimti sprendimo už akių (CPK 378 str.). Atsižvelgiant į tai, kad ši byla priskiriama šeimos bylų kategorijai, t.y. joje sprendimas už akių negalimas, todėl ieškovo U. J. ieškinys atsakovei S. J. dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei paliktinas nenagrinėtu.

7Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.263 str. kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą padarytą kitam asmeniui privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. Pagal CK 6.263 str. atsakomybė už kitų proceso dalyvių bylinėjimosi išlaidas nustatytina vertinant, ar asmuo turėjo pakankamą pagrindą kreiptis į teismą ir laikėsi visų tinkamo teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo sąlygų. Asmuo, kuris kreipėsi į teismą nerūpestingai ir neapdairiai, kai nebuvo pakankamo pagrindo, tampa atsakingas už kitų asmenų bei valstybės patirtas bylinėjimosi išlaidas, lygiai kaip ir esant situacijai, kai nepagrįstas ieškinys atmetamas teismo sprendimu, todėl iš ieškovo atsakovui priteistinos visos byloje esančiais rašytiniais įrodymais pagrįstos atsakovo patirtos bylinėjimosi išlaidos bei procesinių dokumentų siuntimo išlaidos valstybei (CPK 88 str., 92 str., 93 str. 1 d., 96 str. 2 d., 98 str. 1 d.). Iš byloje esančių įrodymų matyti, kad atsakovei buvo suteikta antrinė teisinė pagalba ir šios pagalbos išlaidos sudaro 360 Lt (32 b.l). Atsižvelgiant į tai, kad bylinėjimo išlaidų susidarymą įtakojo ieškovo U. J. pareikštas reikalavimas atsakovei S. J., be to bylos procesas nutrūko dėl ieškovo kaltės, todėl valstybės naudai iš ieškovo priteisina 360 Lt bylinėjimosi išlaidų. Taip pat iš ieškovo valstybei priteistina 4,50 Lt procesinių dokumentų siuntimo išlaidų. Viso iš ieškovo U. J. valstybei priteistina 364,50 Lt bylinėjimosi išlaidų valstybei.

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 230 straipsnio 2 dalimi, 246 straipsnio 1 dalimi, 290-292, 378 straipsniais,

Nutarė

9ieškovo U. J. ieškinį atsakovei S. J. dėl santuokos nutraukimo esant kito sutuoktinio kaltei palikti nenagrinėtu.

10Priteisti iš ieškovo U. J. a.k. ( - ) valstybės naudai 364,50 Lt (trijų šimtų šešiasdešimt keturių litų, 50 ct) bylinėjimosi išlaidas (gavėjas - Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, atsiskaitomoji sąskaita Nr. ( - ), įmokos kodas: 5660 – žyminis mokestis ir išlaidos, susijusios su bylos nagrinėjimu, 5630 – už suteiktą antrinę teisinę pagalbą).

11Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai