Byla e2A-2382-262/2018

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Onos Gasiulytės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Danutės Kutrienės ir Tatjanos Žukauskienės kolegijos posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės J. J. ir atsakovo V. R. J. apeliacinius skundus dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovės J. J. ieškinį atsakovui V. R. J. dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo ir išlaikymo įsiskolinimo priteisimo, institucija teikianti išvadą byloje – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (po teisių perėmimo – Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos),

Nustatė

2I. Ginčo esmė

31. Ieškovė ieškiniu prašė: nepilnametės dukters G. J. gyvenamąją vietą nustatyti su ieškove J. J.; priteisti iš atsakovo V. R. J. išlaikymą nepilnametei dukteriai G. J., mokamą periodinėmis išmokomis kas mėnesį po 350 Eur nuo kreipimosi į teismą dienos iki dukters pilnametystės; priteistą išlaikymą kasmet indeksuoti Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją; nepilnametės dukters gaunamų piniginių lėšų tvarkytoja uzufrukto teise paskirti ieškovę J. J.; priteisti iš atsakovo V. R. J. išlaikymo įsiskolinimą už laikotarpį nuo 2014 m. gruodžio mėn. iki 2017 m. gruodžio mėn., kuris sudaro 12 240 Eur ir priteisti bylinėjimosi išlaidas.

42. Nurodė, kad ji ir atsakovas susilaukė dukters G. J.. ( - ) ieškovė J. J. ir V. R. J. susituokė Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje. Per visą bendrą gyvenimą, šeimos poreikius tenkino, įskaitant vaiko priežiūra, rūpinosi vien tik ieškovė, t. y. jai teko didžioji dalis su vaiko išlaikymu ir normalios buities užtikrinimu susijusių išlaidų, nors ieškovės pajamos buvo ir yra ženkliai mažesnės nei atsakovo. Taigi, iš atsakovo turi būti priteistas išlaikymas šalių nepilnametei dukrai, kurio dydis atsižvelgiant į dukros poreikius ir atsakovo turtinę padėtį turi būti 350 Eur. Taip pat iš atsakovo turi būti priteistas išlaikymo įsiskolinimas už laikotarpį nuo 2014 m. iki 2017 m.

53. Atsakovas atsiliepimu į ieškinį prašė jį atmesti, priteisti bylinėjimosi išlaidas, ieškinio patenkinimo atveju, atsakovas prašė išdėstyti priteistą išlaikymo įsiskolinimo sumą trejų metų laikotarpiui. Nurodė, kad ieškovė nepagrįstai prašo dukros gyvenamąją vietą nustatyti su ja, nes šalys negyvena atskirai, santuoka nėra nutraukta. Ieškovė neįrodė, kad ji daugiau prisideda prie dukters išlaikymo, negu atsakovas, todėl išlaikymo įsiskolinimas neturi būti priteistas.

64. Išvadą teikianti institucija Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius pateikė išvadą, kurioje nurodė, kad G. J. gyvenamosios vietos nustatymas su motina neprieštarautų vaiko interesams. Atsižvelgiant į vaiko interesus nepilnametei iš atsakovo priteistinas išlaikymas, kuris garantuotų būtiną ir socialiai priimtiną vaiko poreikių patenkinimo lygį. Visos abejonės dėl išlaikymo dydžio turėtų būti vertinamos vaiko interesų naudai. Nustačius, kad atsakovas neteikė tinkamo išlaikymo nepilnametei dukrai, iš jo priteistinas išlaikymo įsiskolinimas.

7II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

85. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimu ieškinys buvo patenkintas iš dalies: šalių nepilnametės dukros G. J. gyvenamoji vieta nustatyta su motina J. J.; iš atsakovo dukros išlaikymui priteista po 200 Eur per mėnesį nuo ieškinio padavimo teismui dienos iki dukros pilnametystės; iš atsakovo priteistas 5400 Eur išlaikymo dukrai įsiskolinimas, sprendimo dalis dėl išlaikymo įsiskolinimo priteisimo išdėstyta 12-ai mėnesių nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos; iš atsakovo valstybei priteista 176 Eur žyminio mokesčio; iš ieškovės atsakovui priteista 1,03 Eur bylinėjimosi išlaidų; kita ieškinio dalis atmesta.

96. Teismas nurodė, kad nors šiuo metu šalys ir gyvena kartu, siekiant išvengti ginčų ateityje, atsižvelgiant į tai, kad ieškovė turi butą Šiauliuose ir gali į jį ateityje išsikraustyti, yra pagrindas šalių nepilnametės dukros gyvenamąją vietą nustatyti su ieškove. Teismas įvertinęs ieškovės ir atsakovo turtinę padėtį ir dukros poreikius, sprendė, kad dukros išlaikymui turi būti priteista po 200 Eur per mėnesį. Teismas nustatė, kad atsakovas maža dalimi prisidėjo prie šalių dukros išlaikymo (mokėjo tik mokesčius už butą), todėl priteisė 5400 Eur išlaikymo įsiskolinimą nuo 2014 m. gruodžio mėn. iki 2017 m. gruodžio mėn.

10III. Apeliacinių skundų ir atsiliepimų į apeliacinius skundus argumentai

117. Ieškovė apeliaciniu skundu prašė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimą pakeisti ir priteisti iš atsakovo dukros išlaikymui po 350 Eur per mėnesį iki dukros pilnametystės ir visą išlaikymo įsiskolinimą, kuris yra 11 808 Eur; priteisti iš atsakovo bylinėjimosi išlaidas, patirtas apeliacinės instancijos teisme.

128. Nurodė, kad ji iš dalies nesutinka su pirmosios instancijos teismo padarytomis išvadomis, nustatant priteistino išlaikymo nepilnametei dukrai dydį bei išlaikymo įsiskolinimo dydį. Ieškovė siekia, kad teismo sprendimas dalyje dėl išlaikymo nepilnametei dukrai būtų pakeistas ir priteistas išlaikymas G. J., mokamas periodinėmis išmokomis kas mėnesį po 350 Eur, bei priteistas išlaikymo įsiskolinimas, sudarantis 11 808 Eur.

139. Atsakovas atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą prašė jį atmesti, o sprendimą palikti nepakeistą. Nurodė, kad ieškovė neįrodė, kad atsakovo turtinė padėtis yra geresnė negu ieškovės, todėl atsakovas neturėtų didesne dalimi prisidėti prie dukros išlaikymo.

1410. Atsakovas apeliaciniu skundu prašė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimą pakeisti ir atmesti ieškovės reikalavimus dėl dukros gyvenamosios vietos nustatymo su ieškove bei išlaikymo įsiskolinimo priteisimo; jeigu teismas netenkintų minėto atsakovo prašymo, tai trims metams išdėstyti sprendimo dalį dėl įsiskolinimo priteisimo.

1511. Nurodė, kad teismas nepagrįstai šalių nepilnametės dukros gyvenamąją vietą nustatė su motina, nes šalys nėra nutraukę santuokos ir negyvena skyriumi. Teismas, priteisdamas išlaikymo įsiskolinimą netinkamai nustatė bylos aplinkybes, nes atsakovas prisidėjo prie dukros išlaikymo ne tik mokėdamas mokesčius už butą, bet ir pirkdamas dukrai maistą, pirko kitus daiktus. Netenkinus atsakovo apeliacinio skundo sprendimo vykdymas turėtų būti išdėstytas trims metams, nes kitu atveju atsakovui neužteks lėšų pragyvenimui.

1612. Ieškovė atsiliepimu į atsakovo apeliacinį skundą prašė jį atmesti, o sprendimą palikti nepakeistą. Nurodė, kad teismas pagrįstai dukros gyvenamąją vietą su ja, pagrįstai priteisė išlaikymo įsiskolinimą, kuris, anot ieškovės, apskritai turėtų būti didesnis ir pagrįstai sprendimo vykdymą išdėstė tik metams, nes atsakovas gali vengti jo įvykdymo.

17IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

18Apeliaciniai skundai atmetami.

1913. CPK 320 str. 1 d. nustatyta, jog bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas. Išnagrinėjusi šią bylą apeliacine tvarka, teisėjų kolegija nenustatė absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų (CPK 329 str. 2 d., 3 d.).

2014. Teismų praktikoje suformuota nuostata, kad teismo pareiga pagrįsti priimtą procesinį sprendimą neturėtų būti suprantama kaip reikalavimas detaliai atsakyti į kiekvieną argumentą. Atmesdamas apeliacinį skundą, apeliacinės instancijos teismas gali tiesiog pritarti pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo motyvams (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. birželio 1 d. nutartis c. b. Nr. 3K-3-252/2010; 2011 m. vasario 15 d. nutartis c. b. 3K-3-52/2011 ir kt.).

2115. Kartu su apeliaciniais skundais yra pateikiami ir papildomi įrodymai. Apeliacinės instancijos teismo nuomone visi įrodymai galėjo būti teismui pateikti nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme, todėl naujai pateiktais įrodymais nesivadovaujama (CPK 314 str.).

2216. Šioje byloje yra pateikti du apeliaciniai skundai – ieškovės ir atsakovo, todėl teismas pasisakys dėl kiek vieno iš jų.

23Dėl ieškovės apeliacinio skundo

2417. Ieškovė apeliaciniame skunde ginčija priteisto išlaikymo dydį ir išlaikymo įsiskolinimo sumą. Todėl teismas pasisakys dėl šių abiejų klausimų.

25Dėl išlaikymo dydžio

2618. Vaikams teikiamas išlaikymas turi būti proporcingas tėvų turtinei padėčiai ir vaiko poreikiams. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, ne kartą yra nurodęs, jog orientacinis kriterijus dėl vaiko išlaikymo yra minimalus mėnesinis atlyginimas iš abiejų tėvų, arba pusė minimalaus mėnesinio atlyginimo iš vieno iš tėvų. Šiuo metu minimalus mėnesinis atlyginimas yra 400 Eur. Skundžiamu sprendimu iš atsakovo dukros išlaikymui buvo priteista 200 Eur per mėnesį. Taigi, toks išlaikymo dydis atitinka teismų praktikoje nustatytus kriterijus. Apeliacinės instancijos teismas įvertinęs bylos medžiagą sprendžia, kad toks išlaikymo dydis atitinka tiek abiejų šalių turtinę padėtį (gaunamas pajamas ir turimą turtą), tiek dukros poreikius, todėl jo keisti nėra pagrindo.

27Dėl įsiskolinimo dydžio

2819. Nors ieškovė teigia, kad laikotarpiu nuo 2014 m. iki 2017 m. atsakovas visiškai neteikė jokio išlaikymo dukrai, šį jos teiginį paneigia byloje nustatytos aplinkybės. Atsakovas padengdavo buto, kuriame gyvena šalys, komunalines išlaidas, mokėjo už telekomunikacijų paslaugas, pirkdavo maistą yra nupirkęs kitokių daiktų, kuriais bendrai naudojosi tiek šalys, tiek dukra. Todėl pirmosios instancijos teismas pagrįstai nustatė, jog atsakovas iš dalies prisidėjo prie dukros išlaikymo ir pagrįstai priteisė tik 5400 Eur išlaikymo įsiskolinimą.

2920. Atsižvelgęs į tai, kas išdėstyta, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai iš atsakovo nepilnametės dukros išlaikymui priteisė po 200 Eur per mėnesį ir pagrįstai priteisė išlaikymo įsiskolinimą – 5400 Eur, todėl ieškovės apeliacinis skundas atmetamas.

30Dėl atsakovo apeliacinio skundo

3121. Atsakovas apeliaciniame skunde iš esmės kelia tokius klausimus: dėl dukros gyvenamosios vietos nustatymo, dėl išlaikymo įsiskolinimo priteisimo, dėl bylinėjimosi išlaidų paskirstymo ir dėl sprendimo vykdymo išdėstymo, jeigu nebūtų tenkintas atsakovo prašymas atmesti ieškovės reikalavimą dėl įsiskolinimo priteisimo. Dėl kiekvieno iš šių klausimų teismas pasisakys atskirai.

32Dėl dukros gyvenamosios vietos nustatymo

3322. Atsakovas teigia, kad vaiko gyvenamąją vietą galima nustatyti tik santuokos nutraukimo arba sutuoktinių gyvenimo skyriumi atveju. Teismas su šiuo teiginiu nesutinka. Pažymėtina, kad įstatymas nedraudžia vaiko gyvenamąją vietą nustatyti ir tada, kai santuoka nėra nutraukta ir tėvai gyvena kartu. Taigi, pirmosios instancijos teismas turėjo teisę spręsti klausimą dėl šalių dukros gyvenamosios vietos nustatymo. Ieškovę ir dukrą sieja stipresnis emocinis ryšys. Kadangi ieškovė turi butą Šiauliuose ji gali bet kada į jį išsikraustyti. Todėl sutiktina su pirmosios instancijos teismu, kad tokiu atveju ateityje kiltų teisiniai ginčai ir šalims iš naujo reikėtų bylinėtis. Tam, kad būtų to išvengta, pirmosios instancijos teismas pagrįstai šį klausimą išsprendė skundžiamu sprendimu.

34Dėl įsiskolinimo priteisimo

3523. Įvertinus atsakovo banko sąskaitos išrašą ir peržiūrėjus jo išlaidas galima matyti, jog atsakovo nurodomos išlaidos maistui yra ženkliai mažesnės (vidutiniškai jos sudaro apie 90 Eur per mėnesį). Ši informacija yra ieškovės pateiktose išlaidų suvestinėse, sudarytose pagal banko sąskaitų išrašų pavedimus. Dėl šios priežasties atsakovo argumentas, jog jo perkamų maisto produktų užtenka visai šeimai ir būtent jis perka maistą, reikalingą nepilnamečiam vaikui, yra klaidinantis ir turėtų būti atmestas. Pažymėtina, kad 90 Eur dydžio sumos maistui užtektų tik vienam asmeniui prasimaitinti. Iš apelianto pateiktų išlaidų analizės akivaizdu, kad tik savo būtiniems poreikiams jis per mėnesį išleidžia 200-250 eurų, o jo pajamos per mėnesį vidutiniškai sudaro apie 850 Eur. Iš to, kas išdėstyta, darytina išvada, kad dalį savo išlaidų, kurioje yra dalis nepilnamečiam vaikui, yra atsakovo naudojama tik savo poreikių tenkinimui. Todėl teismas pagrįstai konstatavo, jog atsakovas laikotarpiu nuo 2014 m. iki 2017 m. tinkamo išlaikymo dukrai neteikė ir pagrįstai iš jo priteisė išlaikymo įsiskolinimą.

36Dėl sprendimo vykdymo išdėstymo

3724. Sistemiškai vertinant atsakovo elgesį matyti, jog jis nėra linkęs geranoriškai išlaikyti savo nepilnametę dukrą, todėl išlaikymo įsiskolinimo išdėstymas dideliame laiko tarpe didina riziką, jog atsakovas gali ir toliau vengti šios prievolės įvykdymo. Be to, jis dalį savo nekilnojamojo turto jau yra perleidęs tretiesiems asmenis, neatmetama tikimybė, kad jis tai darys ir ateityje. Atsižvelgus į šias aplinkybes nėra pagrindo išdėstyti sprendimo vykdymą trims metams.

38Dėl bylinėjimosi išlaidų pirmosios instancijos teisme paskirstymo

3925. Atsakovas nurodo, jog pirmosios instancijos teismas neteisingai nustatė bylinėjimosi išlaidų paskirstymą, kadangi, atsakovo skaičiavimu, ieškovės ieškinys buvo patenkintas ne 66 proc. (kaip nurodo teismas), o tik 50,59 proc. Su tokiu atsakovo teiginiu nesutiktina.

4026. Pažymėtina, kad pirmosios instancijos teismas iš esmės teisingai nustatė patenkinto ieškinio dalį, kadangi reikalavimas dėl G. J. gyvenamosios vietos nustatymo buvo patenkintas visiškai (100 proc.), reikalavimas dėl išlaikymo priteisimo buvo patenkintas 57,14 proc. (200/350 x 100%), o reikalavimas dėl išlaikymo įsiskolinimo priteisimo buvo patenkintas 43,55 proc. (5400 / 12400 x 100%). Taigi, vidutiniškai patenkinto ieškinio dalis sudaro apie 67 proc. ((100% + 57,14% + 43,55% ) / 3). Taigi pirmosios instancijos teismo nustatyta išlaidų paskirstymo tvarka yra teisinga ir atitinka patenkintą ieškinio dalį bei CPK 93 str. nuostatas.

4127. Atsižvelgęs į tai, kas išdėstyta apeliacinės instancijos teismas sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai šalių dukros gyvenamąją vietą nustatė su ieškove, pagrįstai iš atsakovo priteisė 5400 Eur išlaikymo įsiskolinimą, pagrįstai sprendimo vykdymą atidėjo tik metams, teisingai paskirstė bylinėjimosi išlaidas, todėl atsakovo apeliacinis skundas atmetamas.

42Dėl bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme

4328. Kadangi abu apeliaciniai skundai buvo atmesti, bylinėjimosi išlaidos apeliacinės instancijos teisme nepriteisiamos nei vienai iš šalių.

44Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 326 str. 1 d. 1 p., teisėjų kolegija

Nutarė

45Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. I. Ginčo esmė... 3. 1. Ieškovė ieškiniu prašė: nepilnametės dukters G. J. gyvenamąją vietą... 4. 2. Nurodė, kad ji ir atsakovas susilaukė dukters G. J.. ( - ) ieškovė J. J.... 5. 3. Atsakovas atsiliepimu į ieškinį prašė jį atmesti, priteisti... 6. 4. Išvadą teikianti institucija Vilniaus miesto savivaldybės administracijos... 7. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 8. 5. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimu... 9. 6. Teismas nurodė, kad nors šiuo metu šalys ir gyvena kartu, siekiant... 10. III. Apeliacinių skundų ir atsiliepimų į apeliacinius skundus argumentai... 11. 7. Ieškovė apeliaciniu skundu prašė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018... 12. 8. Nurodė, kad ji iš dalies nesutinka su pirmosios instancijos teismo... 13. 9. Atsakovas atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą prašė jį atmesti,... 14. 10. Atsakovas apeliaciniu skundu prašė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018... 15. 11. Nurodė, kad teismas nepagrįstai šalių nepilnametės dukros gyvenamąją... 16. 12. Ieškovė atsiliepimu į atsakovo apeliacinį skundą prašė jį atmesti,... 17. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 18. Apeliaciniai skundai atmetami.... 19. 13. CPK 320 str. 1 d. nustatyta, jog bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas... 20. 14. Teismų praktikoje suformuota nuostata, kad teismo pareiga pagrįsti... 21. 15. Kartu su apeliaciniais skundais yra pateikiami ir papildomi įrodymai.... 22. 16. Šioje byloje yra pateikti du apeliaciniai skundai – ieškovės ir... 23. Dėl ieškovės apeliacinio skundo... 24. 17. Ieškovė apeliaciniame skunde ginčija priteisto išlaikymo dydį ir... 25. Dėl išlaikymo dydžio... 26. 18. Vaikams teikiamas išlaikymas turi būti proporcingas tėvų turtinei... 27. Dėl įsiskolinimo dydžio... 28. 19. Nors ieškovė teigia, kad laikotarpiu nuo 2014 m. iki 2017 m. atsakovas... 29. 20. Atsižvelgęs į tai, kas išdėstyta, apeliacinės instancijos teismas... 30. Dėl atsakovo apeliacinio skundo... 31. 21. Atsakovas apeliaciniame skunde iš esmės kelia tokius klausimus: dėl... 32. Dėl dukros gyvenamosios vietos nustatymo... 33. 22. Atsakovas teigia, kad vaiko gyvenamąją vietą galima nustatyti tik... 34. Dėl įsiskolinimo priteisimo... 35. 23. Įvertinus atsakovo banko sąskaitos išrašą ir peržiūrėjus jo... 36. Dėl sprendimo vykdymo išdėstymo... 37. 24. Sistemiškai vertinant atsakovo elgesį matyti, jog jis nėra linkęs... 38. Dėl bylinėjimosi išlaidų pirmosios instancijos teisme paskirstymo... 39. 25. Atsakovas nurodo, jog pirmosios instancijos teismas neteisingai nustatė... 40. 26. Pažymėtina, kad pirmosios instancijos teismas iš esmės teisingai... 41. 27. Atsižvelgęs į tai, kas išdėstyta apeliacinės instancijos teismas... 42. Dėl bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme... 43. 28. Kadangi abu apeliaciniai skundai buvo atmesti, bylinėjimosi išlaidos... 44. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 326 str. 1 d. 1... 45. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. gegužės 23 d. sprendimą palikti...