Byla 2-1037-639/2008
Dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėjas Saulius Zajarskas, rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos ieškinį atsakovams M. R. ir K. R. dėl nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo, ir

Nustatė

2ieškovas Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras, gindamas viešąjį Valstybinės ligonių kasos prie socialinės apsaugos ministerijos (toliau- SAM) interesą, kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovams M. R. ir K. R. bei prašė priteisti iš atsakovų solidariai 143,90 Lt žalos atlyginimo. Ieškovas ieškinyje prašė priimti sprendimą už akių, jei atsakovai nepateiks atsiliepimo į ieškinį.

3Sutinkamai su civilinio proceso kodekso reikalavimais ieškinys su visais jo priedais 2008 m. lapkričio 4 d. buvo išsiųstas atsakovams nurodant, kad atsakovai per 14 dienų nuo pranešimo įteikimo dienos, privalo pateikti teismui motyvuotus ir pagrįstus atsiliepimus į ieškinį. Iš teismui grąžintų pažymų matyti, kad atsakovai nurodytus dokumentus gavo, tačiau per nurodytą terminą atsiliepimų nepateikė.

4Pagal LR CPK 142 str. 4 d., jeigu byloje negautas atsiliepimas į ieškinį, o ieškinyje yra pareikštas prašymas dėl sprendimo už akių priėmimo, tai teismas, neinformuodamas dalyvaujančių byloje asmenų apie tokio sprendimo priėmimo laiką ir vietą, pasibaigus atsiliepimo į ieškinį pateikimo terminui, turi teisę iš karto priimti sprendimą už akių.

5Ieškinys tenkintinas. Priimtinas sprendimas už akių.

6Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų byloje esančių įrodymų vertinimą. Iš byloje esančių dokumentų matyti, kad atsakovai K. R. ir M. R. 2008-09-22 d. Anykščių rajono apylinkės eismo nuosprendžiu pripažinti kaltais ir nubausti pagal LR BK 138 str.2 d. 8 p. ir BK 284 str. 1 d. bei jiems paskirtos bausmės. (b.l. 11-15) Dėl K. R. ir M. R. nusikalstama veika padarytų sužalojimų nukentėjusiajai S. L. buvo sutrikdyta sveikata ir jai suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Visą gydymo kainą sudaro 143,90 Lt. (b.l.6,7), kurią atlygino Valstybinė ligonių kasa. Ieškovas, įgijęs regreso teisę į žalą padariusį asmenį, prašo priteisti iš atsakovų M. R. ir K. R. išmokėtas sveikatos priežiūros paslaugų išmokas ir ieškinį patenkinti.

7CK 6.249 str. numatyta civilinės atsakomybės atsiradimo sąlyga- žala. 6.263 str. 1 d. numato kiekvieno asmens pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Tai yra generalinio delikto principas. Kaip nustatyta, žala ieškovui Valstybinei ligonių kasai prie SAM atsirado dėl atsakovų M. R. ir K. R. nusikaltimo. Dėl jų neteisėtų veiksmų ir padarytų sužalojimų nukentėjusiajai S. L. buvo sutrikdyta sveikata ir jai suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje už 143,90 Lt. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų numatytais atvejais – ir neturtinę žalą privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. (CK 6.263 str. 2 d.) Kadangi už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas nukentėjusiajai S.L. VĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninei atlygino Valstybinė ligonių kasa, tai ji įgijo regreso teisę į žalą padariusius asmenis- atsakovus K. R. ir M. R. tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo. (CK 6.280 str. ) Todėl ieškovo Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir bendraieškio Valstybinės ligonių kasos prie SAM reikalavimas priteisti žalos atlyginimą yra pagrįstas ir ieškovai turi teisę reikalauti išmokėtų sumų iš atsakingų už padarytą žalą asmenų- atsakovų. Atsakovai žalą padarė bendrai, todėl atsako solidariai (CK 6.279 str. 1 d.) Remiantis išdėstytu, 143,90 Lt žalos atlyginimas solidariai priteistinas iš atsakovų K. R. ir M. R..

8Iš atsakovų solidariai į valstybės biudžetą priteistinas 63 Lt žyminis mokestis, nuo kurio ieškovas buvo atleistas (CPK 83 str. 1 d. 5 p.) bei 9,65 Lt teismo turėtų pašto išlaidų. (CPK 96 str.)

9Pagal LR CPK 303 str. 1 d. apeliacija negalima smulkiuose turtiniuose ginčuose, kai ginčijama suma yra mažesnė kaip du šimtai penkiasdešimt litų. Atsižvelgiant į tai, šis sprendimas apeliacine tvarka neskundžiamas.

10Teismas, vadovaudamasis LR CPK 259 str., 262 str., 285-287 str.,

Nutarė

11ieškinį patenkinti.

12Priteisti Valstybinei ligonių kasai prie LR Socialinės apsaugo ministerijos solidariai iš M. R. ir K. R.: 143,90 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt tris litus 90 ct) žalos atlyginimo.

13Išieškoti iš atsakovų M. R. ir K. R. po 4,20 Lt teismo turėtų pašto išlaidų. (įmokos kodas 6800, sąsk.Nr.LT 037300010042016716).

14Išieškoti iš atsakovų M. R. ir K. R. po 31,50 Lt žyminio mokesčio į valstybės biudžetą. (įmokos kodas 5660, sąsk. Nr. LT 037300010042016716).

15Išaiškinti, jog atsakovai M. R. ir K. R. šio sprendimo priimto už akių negali skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka.

16Išaiškinti, jog atsakovai M. R. ir K. R. per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo Anykščių rajono apylinkės teismui.

17Sprendimas apeliacine tvarka neskundžiamas.

Proceso dalyviai