Byla 2-912-496/2013
Dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė, sekretoriaujant Ritai Valantiejienei, dalyvaujant ieškovei E. R., ieškovės atstovui advokatui Vidmantui Lazickui, atsakovui T. V., institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovui T. B.,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės E. R. ieškinį atsakovui T. V., su institucija, duodančia išvadą byloje, Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriumi dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo ir

Nustatė

3Ieškovė E. R. ieškiniu prašo priteisti iš atsakovo T. V. išlaikymą nepilnamečiui vaikui K. V., gim. ( - ), nuo ieškinio padavimo dienos, t. y. 2013-10-22, po 300 Lt kas mėnesį periodinėmis išmokomis kas mėnesį iki K. pilnametystės. Prašo ją, E. R. paskirti dukrai K. V. priteisto išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teise.

4Ieškovė ieškinį prašo tenkinti, nes tėvai privalo išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Ji viena dukters K. išlaikyti nepajėgia, ji gyvena pas seserį, kartu su seserimi ir jos vaikais, nedirba, augina vaiką, pragyvena iš pašalpos. Ieškovė nurodo, kad vienam vaikui išlaikyti per mėnesį reikia apie 600 Lt. Ieškovė nurodė, kad iš T. V. šių metų spalio ir lapkričio mėnesiais gavo po 200 Lt K. išlaikymui.

5Ieškovės atstovas ieškinį palaiko, nurodo, kad ieškovės prašoma priteisti išlaikymo kas mėnesį suma – po 300 Lt atitinka vaiko poreikius, o atsakovas sutinka tokį išlaikymą teikti.

6Atsakovas T. V. teismo posėdžio metu ieškinį pripažįsta visiškai (CPK 140str.2d.). Jis sutinka dukters K. išlaikymui kas mėnesį skirti po 300 Lt nuo ieškinio padavimo dienos iki vaiko pilnametystės. Atsakovas nurodo, kad spalio ir lapkričio mėnesį vaiko išlaikymui ieškovei davė po 200 Lt, prašo šią sumą įskaityti į išlaikymą. Jis nurodė, kad gyvena pas mamą, kitų vaikų neturi, jis dirba ( - ).

7Institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė nurodė, kad su ieškiniu sutinka visiškai.

8Ieškinys tenkintinas visiškai.

9Iš gimimo liudijimo (l.6), pažymos apie šeimos sudėtį (l. 9), pažymos apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą (l. 8) matyti, kad nepilnametės K. V., gim. ( - ), mama yra ieškovė E. R., tėvas yra atsakovas T. V.. K. V. gyvena kartu su mama E. R..

10Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 27 straipsnio 1, 2 dalyse įtvirtinta, kad visuotinai pripažįstama kiekvieno vaiko teisė turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fiziniam, protiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi bei tėvų didžiausią atsakomybę už gyvenimo sąlygų, būtinų vaikui vystytis, sudarymą pagal tėvų sugebėjimus ir finansines galimybes. CK 3.192 straipsnio, reglamentuojančio tėvų pareigą išlaikyti savo vaikus, 2 dalyje nustatyta, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. To paties straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai t.y. vaiko išlaikymo dydis tiesiogiai priklauso nuo jo tėvų turtinės padėties. Nustatant nepilnamečio vaiko išlaikymo dydį, turi būti laikomasi prioritetinės vaiko teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principo (CK 3.3 straipsnio 1 dalis), kurio esmė yra ta, kad, priimdamas sprendimą dėl išlaikymo dydžio, teismas privalo pirmiausia atsižvelgti į vaiko interesus. Nepilnamečio vaiko fiziniam, protiniam ir dvasiniam vystymuisi turi būti skiriamas ne mažesnis kaip minimalaus mėnesinio atlygio, t.y. 1000 Lt, dydžio išlaikymas (Lietuvos Respublikos CK 6.461 str. 2 d.). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad tėvams tenka dalytis normalaus vaikų vystymosi asmenine atsakomybe, kurios negalima atsisakyti.

11Ieškovės prašoma priteisti iš atsakovo išlaikymo suma - 300 Lt kas mėnesį yra mažesnė, nei pusė minimalios mėnesio algos, tačiau atsižvelgiant į ieškovės reikalavimą, šalių paaiškinimus, pripažįstama, kad 300 Lt per mėnesį suma iš vieno iš tėvų yra pakankama suma nepilnamečio vaiko – K. V. išlaikymui ir atitinka jos poreikius.

12Iš šalių paaiškinimų matyti, kad atsakovas T. V. išlaikymą savo nepilnametei dukrai K. V. anksčiau teikė nepastoviai, nepakankamai, o šių metų spalio ir lapkričio mėnesiais teikė išlaikymą dukrai po 200 Lt.

13Atsakovui visiškai pripažįstant ieškinį yra daroma išvada, kad išlaikymo suma 300 Lt per mėnesį nepilnametei dukrai K. V., atitinka atsakovo T. V. galimybes (CPK 268 str. 5d.), ieškinys tenkintinas. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad T. V. po bylos užvedimo iš dalies teikė išlaikymą vaikui, išlaikymo priteisimo pradžios data nukeliama nuo spalio 22 d. iki lapkričio 15 dienos.

14Atsižvelgiant į tai, kad ieškovė nurodė nepateikusi antstoliui vykdomojo rašto dėl laikino išlaikymo priteisimo, pripažįstama, kad nėra teiktas laikinas išlaikymas pagal 2013-10-29d. nutartį (l. 18-19).

15Nustatytina, kad išlaikymą uzufrukto teise valdo ieškovė E. R..

16Lietuvos Respublikos CPK 96 str. 1 d. numato, kad bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas buvo atleistas, išieškomos iš atsakovo į valstybės biudžetą proporcingai patenkintai ieškinio reikalavimų daliai. Ieškovė nuo žyminio mokesčio mokėjimo už išlaikymo priteisimą yra atleista įstatymu (CPK 83str.1d.2p.), todėl proporcingai patenkintai ieškinio daliai iš atsakovo valstybei priteistini 108 Lt dydžio žyminis mokestis (300 Lt x 12 mėn. x 3 %) , ir 6,85 Lt teismo išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu, (l. 1), iš viso 115,00 Lt (suapvalinta iki litų) bylinėjimosi išlaidų.

17Valstybės išlaidų už antrinės teisinės pagalbos teikimą nėra galimybės priteisti, nes iki įrodymų tyrimo pabaigos nėra pateikta pažyma.

18Vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 282 str. 2d. 1 p. ir 307 str. teismas

Nutarė

19Ieškinį tenkinti.

20Priteisti iš T. V., a. k. ( - ) išlaikymą nepilnametei dukrai K. V., gimusiai ( - ) ( - ) periodinėmis išmokomis po 300 Lt (tris šimtus litų) kiekvieną mėnesį nuo 2013 m. lapkričio 15 d. iki vaiko pilnametystės.

21Nustatyti, kad išlaikymą, skirtą nepilnametei K. V., uzufrukto teise valdo ir tvarko E. R., a. k. ( - )

22Sprendimo dalį dėl išlaikymo vaikui priteisimo vykdyti skubiai.

23Priteisti valstybei iš T. V., a. k. ( - ) 115,00 Lt (vieną šimtą penkiolika litų) bylinėjimosi išlaidų, sumokant į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr.( - ), esančią AB „Swedbank“, įmokos kodu 5660.

24Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Valčiukienė, sekretoriaujant... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės E. R.... 3. Ieškovė E. R. ieškiniu prašo priteisti iš atsakovo T. V. išlaikymą... 4. Ieškovė ieškinį prašo tenkinti, nes tėvai privalo išlaikyti savo... 5. Ieškovės atstovas ieškinį palaiko, nurodo, kad ieškovės prašoma... 6. Atsakovas T. V. teismo posėdžio metu ieškinį pripažįsta visiškai (CPK... 7. Institucijos, duodančios išvadą byloje - Kelmės rajono savivaldybės... 8. Ieškinys tenkintinas visiškai.... 9. Iš gimimo liudijimo (l.6), pažymos apie šeimos sudėtį (l. 9), pažymos... 10. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 27 straipsnio 1, 2 dalyse... 11. Ieškovės prašoma priteisti iš atsakovo išlaikymo suma - 300 Lt kas... 12. Iš šalių paaiškinimų matyti, kad atsakovas T. V. išlaikymą savo... 13. Atsakovui visiškai pripažįstant ieškinį yra daroma išvada, kad išlaikymo... 14. Atsižvelgiant į tai, kad ieškovė nurodė nepateikusi antstoliui vykdomojo... 15. Nustatytina, kad išlaikymą uzufrukto teise valdo ieškovė E. R..... 16. Lietuvos Respublikos CPK 96 str. 1 d. numato, kad bylinėjimosi išlaidos, nuo... 17. Valstybės išlaidų už antrinės teisinės pagalbos teikimą nėra galimybės... 18. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 282 str.... 19. Ieškinį tenkinti.... 20. Priteisti iš T. V., a. k. ( - ) išlaikymą nepilnametei dukrai K. V.,... 21. Nustatyti, kad išlaikymą, skirtą nepilnametei K. V., uzufrukto teise valdo... 22. Sprendimo dalį dėl išlaikymo vaikui priteisimo vykdyti skubiai.... 23. Priteisti valstybei iš T. V., a. k. ( - ) 115,00 Lt (vieną šimtą penkiolika... 24. Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas...