Byla 2-883-239/2011

1Trakų rajono apylinkės teismo teisėja Nijolė Zaleckienė, vadovaudamasi CPK 142 straipsnio 4 dalimi,

2rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės UADB „ERGO Lietuva“ ieškinį atsakovei A. Š. dėl 1342,56 Lt nuostolių atlyginimo atgręžtinio reikalavimo teise ir 5 procentų dydžio metinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo priteisimo ir

Nustatė

3ieškinys tenkintinas visiškai.

4Atsakovei ieškovės procesiniai dokumentai įteikti įstatymo nustatyta tvarka. Atsakovė neįvykdė CPK 142 straipsnio reikalavimų, nepateikė atsiliepimo į ieškinį be pateisinamų priežasčių, todėl ieškovei prašant, priimamas sprendimas už akių.

5Priimdamas sprendimą už akių, teismas atlieka formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą, t. y. įsitikina, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui būtų pagrindas priimti tokį sprendimą (CPK 285 str. 2 d.).

62008 m. liepos 8 d. prie pastato, esančio Draugystės g. 6, Elektrėnai, Elektrėnų sav., dėl atsakovės, kuri neturėdama teisės vairuoti transporto priemonių, vairavo automobilį OPEL VECTRA, valst. Nr. ( - ) kaltės įvyko eismo įvykis, kurio metu buvo apgadintas automobilis AUDI 80, valst. Nr. ( - ) (b.l. 7-8).

7Draudikas, sumokėjęs draudimo išmoką, turi teisę reikalauti, kad sumokėtas dėl padarytos žalos sumas grąžintų atsakingas už žalos padarymą asmuo, jeigu jis padarė žalos neturėdamas teisėto pagrindo vairuoti transporto priemonę ar neturėdamas teisės vairuoti šios rūšies transporto priemonę (Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo 22 str. 1 d. 3 p.).

8Bylos duomenys patvirtina, kad ieškovė sumokėjo nukentėjusiam asmeniui žalos (nuostolių) atlyginimą (b.l. 11, 12, 15), todėl CK 6.280 straipsnio prasme įgijo atgręžtinio reikalavimo teisę į išmokėtą draudimo išmoką.

9Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, – vadovaujantis protingumo kriterijais (CK 6.38 str. 1 d.). Draudžiama vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę ar vienašališkai pakeisti jos įvykdymo sąlygas, išskyrus įstatymų ar sutarties numatytus atvejus (CK 6.59 str.).

10Kadangi atsakovė neįvykdė prievolės visiškai atsiskaityti su ieškove dėl ieškovės išmokėtos draudimo išmokos nukentėjusiam asmeniui už jos padarytą žalą, todėl ieškovės reikalavimas dėl nuostolių atlyginimo priteisimo yra pagrįstas ir tenkintinas visiškai.

11Taip pat CK 6.37 straipsnio 2 dalis nustato, kad skolininkas privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Pagal CK 6.210 straipsnio 1 dalį, palūkanos už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas, sudaro 5 procentus per metus, todėl ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovės 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą yra pagrįstas ir tenkintinas.

12Iš atsakovės ieškovei priteistina 77 Lt bylinėjimosi išlaidų, t. y. 67 Lt žyminio mokesčio ir 10 Lt už pažymą iš Gyventojų registro tarnybos.

13Taip pat iš atsakovės valstybei priteistina 2 Lt bylinėjimosi išlaidų (išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu).

14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 93, 96, 142 str. str., 270, 285-288 str. str., teismas

Nutarė

15ieškinį patenkinti visiškai.

16Priteisti iš A. Š. 1342,56 Lt nuostolių atlyginimo atgręžtinio reikalavimo teise, 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą 1342,56 Lt sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. nuo 2011-03-07, iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 77 Lt bylinėjimosi išlaidų UADB „ERGO Lietuva“.

17Priteisti A. Š. 2 Lt bylinėjimosi išlaidų valstybei.

18A. Š. negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos turi teisę paduoti Trakų rajono apylinkės teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

19UADB „ERGO Lietuva“ per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Vilniaus apygardos teismui per Trakų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai