Byla 2-4051-901/2014
Dėl globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo neveiksniai Z. N

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Laura Karmazaitė,

2sekretoriaujant Virginijai Matiušovienei,

3dalyvaujant Šiaulių rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus atstovei S. T.,

4rekomenduojamam skirti globėju ir turto administratoriumi J. U.,

5viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą dėl globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo neveiksniai Z. N., ir

Nustatė

6Šiaulių apylinkės teismas 2014 m. balandžio 17 d. sprendimu civilinėje byloje Nr. 2-1743-901/2014 pripažino Z. N., a.k. ( - ) neveiksnia ir sutinkamai su Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau CPK) 505 str. ir 506 str. nuostatomis pradėjo procesą dėl globos neveiksniam asmeniui nustatymo ir globėjo paskyrimo, įpareigodamas globos instituciją pateikti teismui išvadą.

7Šiaulių rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus atstovė palaikė pateiktą šios Globos institucijos 2014-05-30 išvadą dėl globėjo ir turto administratoriaus skyrimo neveiksniam asmeniui Z. N. ir paaiškino, kad neveiksnia pripažinta Z. N. gyvena kartu su rekomenduojama globėja skirti dukra J. U. bute, esančiame ( - ), jai skirtas atskiras kambarys. Į šį butą dukra 2010 m. pablogėjus motinos sveikatai ją parsivežė iš Šiupylių k., Šiaulių r. Dėl motinos ligos, nes ją reikia nuolat slaugyti, J. U. atsisakė darbo. J. U. ilgus metus dirbo slaugos ligoninėje, todėl tinkamai galės pasirūpinti motina. J. U. sutuoktinis R. U. sutinka, kad ji globotų savo motiną. Kadangi neveiksni Z. N. turi nekilnojamojo turto, kurį reikia prižiūrėti ir mokėti mokesčius, be to ji gauna išmokas, jos turto administratore siūlo paskirti taip pat J. U..

8Kandidatė į globėjus ir turto administratorius J. U. sutiko būti paskirta neveiksnios motinos globėja ir turto administratore ir paaiškino, kad neveiksnia motina ji rūpinasi, motinos sveikata labai pablogėjusi, kitų kandidatų galinčių ir norinčių globoti motiną, nėra, todėl pareiškimą siūlė tenkinti ir paskirti neveiksnios motinos globėja ir turto administratore.

9Iš kartu su išvada pateiktų medicininių pažymėjimų matyti, kad kandidatė į globėjus yra psichiškai sveika, psichiatrijos ir priklausomybės ligų įskaitoje neregistruota, neteista, nebausta administracine tvarka, gyvena su motina ( - ) (15 b.l.). Teismo nuomone, kandidatė į globėjus pagal savo moralines, charakterio savybes turi galimybę tinkamai įgyvendinti globėjo funkcijas.

10Nustačius šias aplinkybes ir siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti neveiksnaus fizinio asmens teises ir interesus, neveiksniai Z. N. nustatytina globa ir jo globėja skirtina J. U. (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau CK) 3.238 str. 1d., 3.242 str.).

11Kadangi neveiksni Z. N. turi nekilnojamojo turto, kuriuo reikia pasirūpinti, gauna išmokas, jos dukra J. U. skirtina neveiksnios Z. N. turto administratore (4-14 b.l., CK 3.245 str.).

12Skirtinai globėjai ir turto administratorei išaiškintinos jos teisės ir pareigos (CK 3.238 straipsnis, 3.244 - 3.245 straipsniai, 4.236-4.252 straipsniai), t.y. kad globa yra nustatoma siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti neveiksnaus fizinio asmens teises ir interesus, neveiksnaus ar ribotai veiksnaus asmens turtą ir jo duodamas pajamas globėjas ar rūpintojas turi naudoti išimtinai neveiksnaus ar ribotai veiksnaus asmens interesais. Sandoriams, kurių suma didesnė nei penki tūkstančiai litų, sudaryti yra reikalingas išankstinis teismo leidimas. Visais atvejais yra reikalingas išankstinis teismo leidimas, jeigu globėjas nori parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį kitą sandorį, jeigu dėl šio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės. Globėjas, jų artimieji giminaičiai negali sudaryti sandorių su globotiniu, išskyrus atvejus, kai turtas globotiniui yra dovanojamas ar perduodamas neatlygintinai naudotis, jeigu tai atitinka globotinio interesus (CK 3.238 str. 2d., 3.244, 3.245, 4.236-4.252 str. str.).

13Vadovaudamasis išdėstytu ir CPK 290-292, 507,508 str. str. teismas,

Nutarė

14Neveiksnia pripažintai Z. N., a.k. ( - ) gyv. ( - ), nustatyti globą ir jos globėja paskirti J. U., a.k. ( - ) gyv. ( - ).

15J. U., a.k. ( - ) paskirti neveiksnios Z. N., a.k. ( - ) turto administratore.

16Nutartį vykdyti skubiai.

17Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai