Byla 1-34-286/2010
Dėl megejiškos žukles taisykliu patvirtinimo“ 4.5. p. (draudžiami žvejybos irankiai – elektros žukles prietaisai), 4.6. p. (draudžiami žvejybos budai – žukle naudojant elektros energija) nuostatas, ir tuo padare didele žala žuvu ištekliams bei vandens bestuburiams gyvunams

1Ignalinos rajono apylinkes teismo teisejas Kestutis Rimkus, sekretoriaujant Valei Zabolevicienei, dalyvaujant prokurorui Borisui Poltoržickiui, viešame teisiamajame posedyje išnagrinejo baudžiamaja byla, kurioje

2A. G., a.k. ( - ), gimes 1962 m. sausio 11 d. Ignalinos r., lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, spec. vidurinio išsilavinimo, vedes, nedirbantis, gyvenantis ( - ), teistas:

31) 2004 m. sausio 13 d. Rokiškio rajono apylinkes teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos BK 253 str. 1 d. 30 paru arešto, bausme atliko;

42) 2007 m. kovo 5 d. Rokiškio rajono apylinkes teismo baudžiamuoju isakymu pagal Lietuvos Respublikos BK 22 str. 1 d. ir 178 str. 2 d. paskirta 10 MGL (1300 litu) dydžio bauda, bauda sumoketa, teistumas neišnykes,

5kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dali;

6B. D., a.k. ( - ), gimes 1954 m. liepos 1 d. Moletu r., lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, vidurinio išsilavinimo, vedes, dirbantis ( - ) vairuotoju-elektriku, gyvenantis ( - ), neteistas,

7kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dali.

8Teismas, išnagrinejes byla, n u s t a t e:

9A. G. ir B. D. 2009 m. liepos 25 d., apie 18 val., Ignalinos rajono savivaldybes Linkmenu seniunijos Lušiu ežere, ties Pabiržes kaimu, veikdami bendrininku grupeje, plaukdami medine valtimi, kurios registracijos numeris I-4675, žvejojo draudžiamuoju budu ir draudžiamais irankiais - panaudojant elektros irengini, skirta žvejojimui elektra, pažeisdami Aplinkos ministro 2005 m. liepos 1 d. isakymo Nr. D1-337 „Del megejiškos žukles taisykliu patvirtinimo“ 4.5. p. (draudžiami žvejybos irankiai – elektros žukles prietaisai), 4.6. p. (draudžiami žvejybos budai – žukle naudojant elektros energija) nuostatas, ir tuo padare didele žala žuvu ištekliams bei vandens bestuburiams gyvunams.

10Kaltinamasis A. G. kalte pilnai pripažino ir parode, kad 2009 m. liepos 25 d. jis su B. D. buvo atvažiaves i Ignalina pažvejoti ir pailseti. Apie 15 val. jie nuvažiavo prie Lušiu ežero. Meironiu kaime buvo palikta jo valtis. Jie žvejojo ivairiose vietose meškeremis, taciau nieko nepagavo. Apie 17 val. jie priplauke prie kranto, apaugusio nendremis ir pamate maiša su samteliu ir transformatoriumi. Jis suprato, kad tai irankiai, skirti elektros žuklei. Kadangi iki to laiko jie nieko nepagavo, tai nutare pabandyti pažvejoti, panaudodami rastus elektros irenginius, kuriuos prijunge prie valtyje buvusiu akumuliatoriu, skirtu valties varikliui. B. D. irklavo, o jis kelis kartus ikišo samti i vandeni, taciau nieko nepagavo. Po kiek laiko juos sulaike aplinkos apsaugos inspektoriai. Jie išsigando, todel prieš sulaikyma samti ir transformatoriu išmete i vandeni. Ieškini pilnai pripažista. Gailisi, kad padare nusikaltima.

11Kaltinamasis B. D. kalte pilnai pripažino ir dave analogiškus parodymus, kaip ir A. G. Ieškini pilnai pripažista. Gailisi, kad padare nusikaltima.

12Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas A. C. parode, kad jis dirba Ignalinos rajono aplinkos apsaugos agenturos vyresniuoju specialistu. 2009 m. liepos 25 d. jis žvejojo Lušiu ežere, prie Kiškiu kaimo. Apie 18 val. jis pastebejo du žmones, plaukiancius medine valtimi nuo Palušes kaimo puses. Jie priplauke Pabiržes rago pusiasali, prie nendryno. Per žiuronus pamate, kad tie du vyriškiai iš valties žvejoja elektros žukles aparatu. Šviesiai apsirenges vyriškis sedejo valtyje ir irklavo, o kitas, apsirenges kamufliažine striuke, stovejo valtyje ir kaišiojo i vandeni samti ilgu kotu ir trauke iš vandens žuvi. Jis paskambino telefonu Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos skyriaus viršininkui A. V. ir informavo apie neteiseta žvejyba. Kol atvyko Gyvosios gamtos skyriaus pareigunai, jis visa laika stebejo mineta valti ir joje buvusius asmenis, kurie tese savo neteiseta žvejyba. Jis periodiškai girdejo ijungiamo elektros žukles aparato zvimbima. Po to jis priplauke arciau, prisistate ir pradejo juos fotografuoti fotoaparatu, kuri turejo su savimi. Jis pažino kamufliažine striuke apsirengusi asmeni - tai buvo A. G., gyvenantis Rokiškio rajone. Jis ji pažinojo, nes tame paciame ežere prieš keleta metu buvo sulaikes žvejojant elektros žukles aparatu. A. G. išmete i vandeni elektros žukles aparata ir samti. Elektros žukles aparata jis veliau kartu su A. V. ištrauke iš vandens. Pažeidejai, plaukdami tolyn nuo jo, išpyle i ežera iš balto maišo žuvis ir išmete maiša, kuri jis veliau paeme. Jis persekiojo juos valtimi, kol priplauke A. V. ir E. K. Po kurio laiko jie sulaike vyriškius. Veliau jie iškviete Ignalinos rajono policijos komisariato pareigunus. (b.l. 23-25)

13Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas E. K. parode, kad jis dirba Utenos regiono aplinkos pasaugos departamento Gyvosios gamtos inspekcijos vyresniuoju specialistu. 2009 m. liepos 25 d., apie 18 val., jam paskambino viršininkas A. V. iškviete i darba. Kartu su viršininku jie nuvyko prie Lušiu ežero ties Pabiržes kaimu. Jie nuo kranto stebejo pažeidejus. Apie esancia situacija A. C. visa laika informavo telefonu. Girdejo, kaip A. C. priplauke prie pažeideju, prisistate ir bande juos sulaikyti. I teisetus A. C. reikalavimus pažeidejai atsake grasinamais žodžiais ir keiksmažodžiais. Po kiek laiko jis pamate, kaip iš nendryno išplauke rudos spalvos medine valtis, ant kurios borto buvo registracijos numeris I-4675. Jis surado ant kranto valti ir pavijo pažeidejus. Kai pažeidejai pamate, kad nepaspruks, iš baltos spalvos maišo i vandeni išpyle sugautas žuvis. Kai jie priartejo prie pažeideju, jis pažino viena iš valtyje sedejusiu asmenu - tai buvo G., apsivilkes maskuojancio audinio uniforma. Jis ji pažino, nes prieš keleta metu buvo sulaikes Dringykšcio ežere už analogiška pažeidima. Pažeidejai aktyviais veiksmais jiems priešinosi, todel jis panaudojo prieš juos specialiasias priemones – pipirines dujas. Pažeideju valtyje jis mate du automobilinius akumuliatorius ir elektrini varikli. Veliau jis su A. C. ištrauke iš ežero pažeideju išmesta transformatoriu, keicianti elektros srove. 2009 m. liepos 26 d. naras ištrauke ir pažeideju išmesta samti. (b.l. 26-28)

14Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas A. V. dave analogiškus parodymus, kaip ir liudytojas E. K. (b.l. 29-31).

15Iš 2009 m. liepos 26 d. ivykio vietos apžiuros protokolo seka, kad Ignalinos r. sav., Linkmenu sen., Pabiržes kaime, Lušiu ežero pakranteje prie medinio tilto vandenyje yra medine valtis, registracijos Nr. I-4675, kurioje yra 2 automobiliniai akumuliatoriai, valties variklis, prietaisas, panašus i transformatoriu, keicianti elektros srove, žiuronai, 2 meškeres, 2 plastikiniai buteliai ir 2 tušti balti maišai (b.l. 7-8).

162009 m. liepos 26 d. buvo atliktas medines rudos spalvos valties, registracijos Nr. I-4675, akumuliatoriaus ( - ) 027 064, akumuliatoriaus EXRIDER 6000 ir elektrinio variklio SUNELEXE 40 poemis (b.l. 33).

17Iš 2009 m. liepos 26 d. daiktu, dokumentu pateikimo protokolo seka, kad Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas A. V. pateike juodos spalvos transformatoriu su dviem reguliatoriais, keicianti elektros srove, su laidais, kuriu galuose yra raudonos ir juodos spalvos gnybtai, ir vienu laidu, kuris baigiasi jungikliu (b.l. 39-40).

18Šie daiktai 2009 m. rugpjucio 4 d. buvo apžiureti (b. l. 46-53)

19Iš 2009 m. liepos 29 d. daiktu, dokumentu pateikimo protokolo seka, kad A. V. pateike samti metaliniu kotu, apvyniotu juoda izoliacine medžiaga. Samcio lankas metalinis su rudos spalvos kaproniniu tinkliuku. Samcio lankas apvyniotas variniu laidu, nuo kurio nuimta izoliacine medžiaga. Laidas, padengtas baltos spalvos izoliacine medžiaga, tesiasi per visa samcio koto ilgi. (b.l. 41-42)

20Iš 2009 M. rugpjucio 3 d. daikto apžiuros protokolo seka, kad apžiuretas kompaktinis diskas, kuri 2009 m. liepos 28 d. pateike Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Pranas Kudaba. Jame yra 8 vaizdo rinkmenos, kuriose užfiksuotas neteisetos žvejybos draudžiamais elektros prietaisais faktas. (b.l. 43-45)

21Iš specialisto išvados Nr. SI-2/2009 seka, kad tyrimui buvo pateikti elektros itaisas su laidais, akumuliatorius EXRIDER 6000 MF, akumuliatorius CAR, graibštas su kotu ir laidais. Šiu daiktu, atitinkamai sujungtu i bendra elektrine schema (i schema ieina vienas akumuliatorius), visuma sudaro veikianti elektros irengini, skirta vandenyje esancioms žuvims elektra paveikti, kuris galejo buti panaudotas žvejojant elektra. (b.l. 55-69)

22Iš Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos žalos apskaiciavimu seka, kad elektros žukles aparato poveikiu žuvu ištekliams ir vandens bestuburiams gyvunams padaryta didele žala (b.l. 11-13).

23Teismas, ivertines irodymu visuma, konstatuoja, kad A. G. ir B. D. kalte jiems inkriminuojamo nusikaltimo padaryme irodyta. A. G. ir B. D. kalte irodyta ju paciu parodymais, kuriuos patvirtina liudytoju A. C., E. K., A. V. parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu, ivykio vietos apžiuros, daiktu, dokumentu pateikimo, poemio ir apžiuros protokolai, specialisto išvada, žalos apskaiciavimai, vaizdo medžiaga, esanti kompaktiniame diske.

24A. G. ir B. D. nusikalstama veika teisingai kvalifikuota pagal Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dali, nes jie žvejojo draudžiamu budu bei draudžiamais irankiais ir padare didele žala gyvunijai.

25A. G. ir B. D. atsakomybe sunkinanciu aplinkybiu nera. Ju atsakomybe lengvinancia aplinkybe yra tai, kad jie iš prisipažino padares nusikaltima ir nuoširdžiai gailisi.

26Skirdamas bausme, teismas atsižvelgia i tai, kad A. G. anksciau teistas, taciau padare nesunku nusikaltima, kalte pripažino ir gailisi, todel jam skirtina su laisves atemimu ar areštu nesusijusi bausme – bauda, kurios dydis gali buti artimas minimaliam baudos dydžiui, istatymo numatytam už nesunku nusikaltima (Lietuvos Respublikos BK 47, 54 straipsniai).

27Skirdamas bausme, teismas atsižvelgia i tai, kad B. D. padare nesunku nusikaltima, kalte pripažino ir gailisi, todel jam skirtina su laisves atemimu ar areštu nesusijusi bausme – bauda, kurios dydis gali buti artimas minimaliam baudos dydžiui, istatymo numatytam už nesunku nusikaltima (Lietuvos Respublikos BK 47, 54 straipsniai).

28Byloje pareikštas Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinys del 5000 Lt žalos atlyginimo. Ieškinys yra pagristas ir tenkintinas, nes, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.263 straipsnio 1 dalimi, žala, padaryta asmeniui, turtui, o istatymo numatytais atvejais – ir neturtine žala, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. Žala solidariai priteistina iš abieju kaltinamuju.

29Daiktiniai irodymai – elektros žukles aparatas, susidedantis iš graibšto, kuri sudaro samtis mediniu kotu ir prie jo pritvirtintas laidas su jungikliu, automobiliniu akumuliatoriu „EXRIDER 6000“ ir ( - ) 027 064, transformatoriaus, keiciancio elektros srove, saugomas Ignalinos rajono policijos komisariate, bei du balti plastikiniai maišai, perduoti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 94 straipsnio 1 dalies 2 punktu, turi buti sunaikinti.

30Daiktiniai irodymai – elektrinis variklis SUNELEXE 40 ir medine valtis, registracijos Nr. I-4675, saugomi Ignalinos rajono policijos komisariate, vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 94 straipsnio 1 dalies 1 punktu, turi buti konfiskuoti.

31Kompaktinis diskas su vaizdo irašu apie nusikalstama veika, pridetas prie ikiteisminio tyrimo medžiagos, paliekamas saugojimui byloje.

32Remdamasis tuo, kas išdestyta, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 297, 303-307 straipsniais, teismas

Nutarė

33A. G. pripažinti kaltu, padarius nusikaltima, numatyta Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dalyje, ir paskirti bausme – 12 (dvylikos) minimaliu gyvenimo lygiu (MGL), t.y. 1560 Lt (vieno tukstancio penkiu šimtu šešiasdešimties litu) dydžio bauda.

34B. D. pripažinti kaltu, padarius nusikaltima, numatyta Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dalyje, ir paskirti bausme – 10 (dešimties) minimaliu gyvenimo lygiu (MGL), t.y. 1300 Lt (viena tukstanti tris šimtus litu) dydžio bauda.

35Nustatyti, kad baudos turi buti sumoketos i teritorines mokesciu inspekcijos saskaita per du menesius nuo šio nuosprendžio isiteisejimo dienos.

36Iki nuosprendžio isiteisejimo A. G. ir B. D. pakilti kardomasias priemones - rašytini pasižadejima neišvykti.

37Civilini ieškini patenkinti. Priteisti iš A. G. ir B. D. solidariai Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento naudai 5000 Lt (penkis tukstancius litu) gamtai padarytos žalos atlyginimui.

38Daiktinius irodymus – elektros žukles aparata, susidedanti iš graibšto, kuri sudaro samtis mediniu kotu ir prie jo pritvirtintas laidas su jungikliu, automobiliniu akumuliatoriu „EXRIDER 6000“ ir ( - ) 027 064, transformatoriaus, keiciancio elektros srove, saugoma Ignalinos rajono policijos komisariate, bei du baltus plastikinius maišus, perduotus su ikiteisminio tyrimo medžiaga, – sunaikinti.

39Daiktinius irodymus - elektrini varikli SUNELEXE 40 ir medine valti, registracijos Nr. I-4675, saugomus Ignalinos rajono policijos komisariate, - konfiskuoti.

40Kompaktini diska su vaizdo irašu apie nusikalstama veika saugoti baudžiamojoje byloje.

41Nuosprendis per dvidešimt dienu nuo paskelbimo dienos gali buti apeliacine tvarka skundžiamas Vilniaus apygardos teismui, paduodant skunda Ignalinos rajono apylinkes teismui.

Proceso dalyviai
1. Ignalinos rajono apylinkes teismo teisejas Kestutis Rimkus, sekretoriaujant... 2. A. G., a.k. ( - ), gimes 1962 m.... 3. 1) 2004 m. sausio 13 d. Rokiškio rajono apylinkes teismo nuosprendžiu pagal... 4. 2) 2007 m. kovo 5 d. Rokiškio rajono apylinkes teismo baudžiamuoju isakymu... 5. kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dali;... 6. B. D., a.k. ( - ), gimes 1954 m.... 7. kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos BK 272 straipsnio 1 dali.... 8. Teismas, išnagrinejes byla, n u s t a t e:... 9. A. G. ir B. D. 2009 m. liepos 25 d.,... 10. Kaltinamasis A. G. kalte pilnai pripažino ir parode, kad... 11. Kaltinamasis B. D. kalte pilnai pripažino ir dave... 12. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas A. C.... 13. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas E. K.... 14. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas liudytojas A. V. dave... 15. Iš 2009 m. liepos 26 d. ivykio vietos apžiuros protokolo seka, kad Ignalinos... 16. 2009 m. liepos 26 d. buvo atliktas medines rudos spalvos valties, registracijos... 17. Iš 2009 m. liepos 26 d. daiktu, dokumentu pateikimo protokolo seka, kad Utenos... 18. Šie daiktai 2009 m. rugpjucio 4 d. buvo apžiureti (b. l. 46-53)... 19. Iš 2009 m. liepos 29 d. daiktu, dokumentu pateikimo protokolo seka, kad 20. Iš 2009 M. rugpjucio 3 d. daikto apžiuros protokolo seka, kad apžiuretas... 21. Iš specialisto išvados Nr. SI-2/2009 seka, kad tyrimui buvo pateikti elektros... 22. Iš Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos... 23. Teismas, ivertines irodymu visuma, konstatuoja, kad A. G.... 24. A. G. ir B. D. nusikalstama veika... 25. A. G. ir B. D. atsakomybe sunkinanciu... 26. Skirdamas bausme, teismas atsižvelgia i tai, kad A. G.... 27. Skirdamas bausme, teismas atsižvelgia i tai, kad B. D.... 28. Byloje pareikštas Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinys del... 29. Daiktiniai irodymai – elektros žukles aparatas, susidedantis iš graibšto,... 30. Daiktiniai irodymai – elektrinis variklis SUNELEXE 40 ir medine valtis,... 31. Kompaktinis diskas su vaizdo irašu apie nusikalstama veika, pridetas prie... 32. Remdamasis tuo, kas išdestyta, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 297,... 33. A. G. pripažinti kaltu, padarius nusikaltima, numatyta... 34. B. D. pripažinti kaltu, padarius nusikaltima, numatyta... 35. Nustatyti, kad baudos turi buti sumoketos i teritorines mokesciu inspekcijos... 36. Iki nuosprendžio isiteisejimo A. G. ir 37. Civilini ieškini patenkinti. Priteisti iš A. G. ir 38. Daiktinius irodymus – elektros žukles aparata, susidedanti iš graibšto,... 39. Daiktinius irodymus - elektrini varikli SUNELEXE 40 ir medine valti,... 40. Kompaktini diska su vaizdo irašu apie nusikalstama veika saugoti... 41. Nuosprendis per dvidešimt dienu nuo paskelbimo dienos gali buti apeliacine...