Byla 2-564-266/2009
Dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto nustatymo

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Z.Gavėnienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo J. P. pareiškimą dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto nustatymo, ir

Nustatė

2pareiškėjas kreipėsi į teismą prašydamas nustatyti faktą, kad jis nuosavybės teisėmis pagal įgyjamąją senatį įgijo du motociklus IŽ-350, 1947 m. gamybos ir IŽ-350, 1948 m. gamybos. Pareiškėjas motociklus įsigijo prieš 11-12 metų iš Šiaulių rajone gyvenančio žmogaus vardu A., kurio pavardės nežino. Pareiškėjas motociklus laikė savo nuosavybe, kadangi juos pirko, sumokėjo už juos pinigus bei nuo pat įsigijimo naudojosi motociklais, juos remontavo, laikė juos savo namuose. Pareiškėjas 2009 metų pavasarį kreipėsi į VĮ „Regitra“ norėdamas šiuos motociklus užregistruoti, kad galėtų važinėti viešai, gatvėse. Tačiau jam VĮ „Regitra“ buvo paaiškinta, jog jis privalo pateikti motociklų įsigijimo dokumentus. Kadangi pareiškėjas neturi galimybės gauti nuosavybės teisę patvirtinančių dokumentų, o motociklus teisėtai, atvirai, sąžiningai ir nepertraukiamai valdo daugiau kaip trejus metus, todėl kreipėsi į teismą ir prašė nustatyti nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį faktą.

3Sutinkamai su LR CPK 532 str. reikalavimais pareiškėjas vietiniame ir centriniame laikraščiuose paskelbė apie bylos dėl nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį fakto iškėlimą ir nagrinėjimą. Per įstatymo numatytą 14 d. terminą, teisme negautas suinteresuotų asmenų pareiškimas dėl jų įtraukimo į bylos nagrinėjimą.

4Suinteresuoti asmenys VĮ „Regitra“ Utenos filialas ir Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pateikė įatsiliepimus į pareiškimą, kuriuose pareiškėjo pareiškimo neginčija bei prašo civilinę bylą nagrinėti jų atstovams nedalyvaujant. Atsižvelgiant į tai, byla išnagrinėta suinteresuotiems asmenims nedalyvaujant.

5Pareiškimas tenkintinas.

6Bylos medžiaga nustatyta, jog pareiškėjas J. P., motociklą IŽ-350, 1947 m. gamybos, raudonos spalvos, rėmo Nr. 29540, variklio Nr. ( - )ir motociklą IŽ-350, 1948 m. gamybos, žalios spalvos, rėmo Nr. K08076, variklio Nr. ( - ) įsigijo prieš 11-12 metų iš Šiaulių rajone gyvenančio žmogaus vardu A., kurio pavardės nežino. Pareiškėjas motociklus laikė savo nuosavybe, kadangi juos pirko, sumokėjo už juos pinigus bei nuo pat įsigijimo naudojosi motociklais, juos remontavo, laikė juos savo namuose, tačiau pareiškėjas neturi ir negali gauti motociklų nuosavybę patvirtinančių dokumentų, kadangi asmuo, iš kurio pirko motociklus, yra miręs. 2009 metų pavasarį pareiškėjas kreipėsi į VĮ „Regitra“ norėdamas šiuos motociklus užregistruoti, kad galėtų važinėti viešai, gatvėse. VĮ „Regitra“ atsisakė įregistruoti motociklus, kadangi pareiškėjas neturi motociklų įgijimo dokumentų. (b.l.6) Remiantis išdėstytu, pareiškėjas prašo nustatyti nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį faktą.

7Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.68 straipsnį, fizinis ar juridinis asmuo, kuris nėra daikto savininkas, bet yra sąžiningai įgijęs daiktą bei sąžiningai, teisėtai, atvirai, nepertraukiamai ir kaip savą valdęs nekilnojamąjį daiktą ne mažiau kaip dešimt metų arba kilnojamąjį daiktą ne mažiau kaip trejus metus, kai per visą valdymo laikotarpį daikto savininkas turėjo teisinę galimybę įgyvendinti savo teisę į daiktą, bet nė karto nepasinaudojo ja, įgyja nuosavybės teisę į tą daiktą. Pagal pareiškėjo pateiktus dokumentus nustatyta, jog pareiškėjas motociklais naudojosi nuo 1997 m. Taigi pareiškėjas motociklus sąžiningai, teisėtai, atvirai ir nepertraukiamai valdo nuo 1997 metų, t.y. daugiau nei 3 metus. Todėl, laikytina, jog pareiškėjas yra teisėtas ir sąžiningas motociklų IŽ-350, 1947 m. gamybos ir IŽ-350, 1948 m. gamybos valdytojas. Nenustatyta aplinkybių, jog motociklai būtų užvaldyti per prievartą, jie nėra registruoti kito asmens vardu. Todėl nėra kliūčių pareiškėjui įgyti motociklus nuosavybėn.

8Teismas, vadovaudamasis LR CPK 530- 533str.,-

Nutarė

9Pareiškimą patenkinti.

10Nustatyti faktą, jog pareiškėjas J. P. nuosavybės teisėmis pagal įgyjamąją senatį įgijo motociklus: IŽ-350, 1947 m. gamybos, raudonos spalvos, rėmo Nr. 29540, variklio Nr. ( - )ir IŽ-350, 1948 m. gamybos, žalios spalvos, rėmo Nr. K08076, variklio Nr. ( - ).

11Sprendimas per 30 d. gali būti apskųstas Panevėžio apygardos teismui per Anykščių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai