Byla e2-36530-808/2019
Dėl skolos ir delspinigių priteisimo

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Gražina Žukauskienė, dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjusi ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Baltic Agro“ ieškinį atsakovui B. Z. dėl skolos ir delspinigių priteisimo.

Nustatė

2ieškovė kreipėsi į teismą su ieškiniu dokumentinio proceso tvarka, prašydama priteisti iš atsakovo 366,032 Eur skolą, 6,44 Eur delspinigius, 8 procentų dydžio metines procesines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad 2018-04-09 šalys sudarė prekių pirkimo-pardavimo sutartį Nr. PPN18-04-09/22TP, pagal kurią ieškovė įsipareigojo parduoti prekes ir atlikti užsakytas paslaugas, o atsakovas nupirkti suderinto asortimento prekes ir sumokėti už jas nustatytą kainą nustatytais terminais ir tvarka. Pagal Sutartį atsakovui buvo parduota prekių už 366,03 Eur pagal PVM sąskaitą-faktūrą ir kurias atsakovas privalėjo apmokėti per 30 kalendorinių dienų. Tačiau atsakovas už parduotas prekes nurodytais terminais ieškovui nesumokėjo ir liko skolingas 366,03 Eur.

3Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 427 straipsnio 2 dalimi, byla nagrinėjama rašytinio proceso būdu, atsakovus informuojant po preliminaraus sprendimo priėmimo (CPK 427 straipsnio 4 dalis).

4Ieškinys tenkintinas.

5Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad ieškovė ir atsakovas 2018 m. balandžio 9 d. sudarė pirkimo-pardavimo sutartį Nr. PPN18-04-09/22TP, pagal kurios 1.2 p. ieškovė įsipareigojo parduoti prekes ir atlikti užsakytas paslaugas, o atsakovas nupirkti suderinto asortimento prekes ir sumokėti už jas nustatytą kainą nustatytais terminais ir tvarka. Tuo pagrindu ieškovė pardavė atsakovui prekes ir 2019-03-26 išrašė PVM sąskaitą-faktūrą Nr. SS362523 366,03 Eur sumai. Apmokėjimo terminas iki 2019 m. balandžio 25 d. Tačiau atsakovas iki nurodytų terminų su ieškove visiškai neatsiskaitė, dėl parduotų prekių jokių pretenzijų nepareikšdavo. Nors ieškovė ragino atsakovą padengti susidariusį įsiskolinimą už prekes, tačiau atsakovas iki ieškinio pateikimo teismui dienos skolos neapmokėjo. Priešingų duomenų byloje nėra (CPK 178 straipsnis).

6Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.38 straipsnyje įtvirtinta bendroji norma, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai ir nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus. CK 6.59 straipsnis nustato draudimą kuriai nors šaliai vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę ar vienašališkai pakeisti jos įvykdymo sąlygas. CK 6.256 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta sutartinės atsakomybės samprata – kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutartines prievoles. Sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą (CK 6.205 straipsnis). Byloje duomenų apie tai, kad atsakovas būtų ginčijęs savo prievolę atsiskaityti už jam parduotas prekes, taip pat kad būtų sumokėjęs įsiskolinimą, nėra (CPK 178 straipsnis). Įvertinus byloje esančius rašytinius įrodymus, konstatuotina, kad atsakovas savo pareigos atsiskaityti su ieškove neįvykdė, todėl ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovo 366,03 Eur skolą yra pagrįstas ir tenkintinas.

7Pagal CK 6.258 straipsnio 1 dalį, įstatymai ar sutartis gali nustatyti, kad už prievolės neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą kaltoji šalis privalo sumokėti netesybas (baudą, delspinigius). Sutarties 4.2 punkte šalys susitarė, kad už kiekvieną pradelstą atsiskaityti dieną mokami 0,08 procento dydžio delspinigiai. Remdamasi minėta Sutarties nuostata ieškovė atsakovui paskaičiavo delspinigius už atitinkamą uždelsimo atsiskaityti laikotarpį ir prašo iš atsakovo iš viso priteisti 6,44 Eur už 22 dienas. Remiantis sutarčių laisvės principu (CK 6.156 straipsnis), kurio pagrindu teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią bei tai, kad atsakovas neįvykdė prievolės atsiskaityti su ieškove už parduotas prekes, ieškovės reikalavimas dėl sutartinių netesybų priteisimo tenkintinas pilnai.

8CK 6.37 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad skolininkas privalo mokėti įstatymo nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Pagal CK 6.210 straipsnio 2 dalį, kai abi sutarties šalys yra verslininkai ar privatūs juridiniai asmenys, terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti 6 procentų dydžio metines palūkanas, jei įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio. Tokios palūkanos vadinamos procesinėmis. Procesinių palūkanų paskirtis – skatinti skolininką kuo greičiau įvykdyti prievolę, be to, jos atlieka kompensacinę funkciją – procesinės palūkanos yra skolininko kreditoriui mokamas atlyginimas už naudojimąsi kreditoriaus lėšomis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2012 m. birželio 8 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-283/2012). Remdamasi Mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymu ieškovė prašo iš atsakovo priteisti 8 procentų metines procesines palūkanas. Šalių sudarytas sandoris yra komercinio pobūdžio, o ieškovės reikalavimai dėl 8 procentų dydžio palūkanų priteisimo pagrįsti Mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymo nuostatomis, todėl tenkintini pilnai, iš atsakovės priteistinos 8 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos (372,47 Eur) nuo bylos iškėlimo teisme 2019 m. spalio 17 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9Vadovaujantis CPK 93 straipsnio 1 dalies nuostatomis ieškovei iš atsakovės priteistinos patirtos bylinėjimosi išlaidos – 8,00 Eur žyminio mokesčio (CPK 80 straipsnio 1 dalies 7 punktas) ir 140,17 Eur advokato pagalbos išlaidų (CPK 98 straipsnio 1 dalis), iš viso – 148,17 Eur.

10Vadovaudamasis CPK 424, 427, 428 straipsniais, teismas

Nutarė

11ieškinį patenkinti.

12Priteisti iš atsakovo B. Z., a.k. ( - ) ieškovės UAB „Baltic Agro“, į.k. ( - ), naudai 366,03 Eur (tris šimtus šešiasdešimt šešis eurus 03 ct) skolos, 6,44 Eur (šešis eurus 44 ct) delspinigių, 8 (aštuonių) procentų dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos (372,47 Eur) nuo bylos iškėlimo teisme (2019 m. spalio 17 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 148,17 Eur (vieną šimtą keturiasdešimt aštuonis eurus 17 ct) bylinėjimosi išlaidų.

13Atsakovas negali preliminaraus sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka.

14Per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo atsakovė turi įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus.

15Jeigu per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei gali būti išduotas vykdomasis raštas.

Proceso dalyviai
Ryšiai