Byla 2-2986-835/2012
Dėl tėvystės nuginčijimo

1Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Audra Dudzinskienė, sekretoriaujant R. M., dalyvaujant ieškovei G. M., jos atstovui advokatui S. Š., institucijos atstovei Viktorijai Savickienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės G. M. patikslintą ieškinį atsakovui S. M., institucija teikianti išvadą – Alytaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, dėl tėvystės nuginčijimo,

Nustatė

2ieškovė prašė nuginčyti atsakovo S. M. tėvystę sūnaus N. M., gimusio 2010 m. balandžio 13 d. atžvilgiu.

3Ieškovė ir jos atstovas paaiškino, kad ieškovė su atsakovu susituokė 2007 m. vasario 9 d. Tačiau kartu negyvena nuo 2008 metų pavasario, nes atsakovas atlieka laisvės atėmimo bausmę (nuo 2005 metų iki 2015 metų), o ji pradėjo gyventi su kitu vyru. Santuokoje vaikų nesusilaukė. ( - ) gimė sūnus N., kurio gimimas įregistruotas Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) Registruojant sūnaus gimimą išduotame gimimo liudijime tėvas nurodytas atsakovas S. M., o ne jo tikrasis tėvas R. P., nes sūnaus gimimo metu nebuvo nutraukta santuoka su S. M..

4Atsakovas į bylos nagrinėjimą neatvyko. Gautas prašymas bylą nagrinėti jam nedalyvaujant. Nurodo, kad su patikslintu ieškiniu sutinka ir prašo jį tenkinti, nes jis tikrai nėra vaiko biologinis tėvas. Paskutinį kartą ieškovę matė 2008 m. kovo 27 d., daugiau su ja nebendravo.

5Vaiko teises ginančios institucijos - Alytaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius pateikė išvadą. Institucijos atstovė su patikslintu ieškiniu sutiko. Nurodė, kad skyrius neprieštarauja, jog būtų pripažintas negaliojančiu ( - ) gimimo liudijimo įrašas Nr. 61 dalyje dėl S. M. įrašymo N. M. tėvu.

6Patikslintas ieškinys tenkintinas visiškai.

7Ieškovės, jos atstovo paaiškinimais, bylos medžiaga nustatyta, kad Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) gimimo akto įraše Nr. 61 N. M. tėvu įrašytas S. M. (b. l. 6). Civilinės metrikacijos skyrius šį įrašą įrašė vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 3.140 straipsniu, kuris reglamentuoja vaikų gimimo įrašų sudarymą, kai vaikai gimsta santuokoje. Tačiau byloje esantys duomenys duoda pagrindo manyti, kad S. M. negali būti N. M. tėvu, su kuriuo būtų galima sieti vaiko kilme grindžiamas vaikų ir tėvų tarpusavio teises ir pareigas (CK 3.155 str., 3.192 str.). Sutinkamai su CK 3.150 straipsniu, nuginčyti tėvystę, kai vaikas gimė susituokusiems tėvams, galima tik įrodžius, kad asmuo negali būti vaiko tėvu. Byloje esanti medžiaga ir paaiškinimai, patvirtina, jog S. M. nėra N. M. tėvas, todėl duomenys gimimo įraše apie vaiko tėvą nuginčytini (CK 3.149 str.).

8Ieškovei buvo teikiama antrinė teisinė pagalba apmokant 50 procentų. Teismas, vadovaudamasis teisingumo ir protingumo principais, atsižvelgdamas į priežastis, dėl kurių susidarė bylinėjimosi išlaidos, nepriteisia bylinėjimosi išlaidų valstybei iš atsakovo. Bylinėjimosi išlaidos už procesinių dokumentų įteikimą ir dalis išlaidų už advokato antrinės teisinės pagalbos teikimą priteistinos valstybei iš ieškovės (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 88 str., 92 str., 96 str.).

9Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 straipsniu, 263-268 straipsniais, 270 straipsniu, 399 straipsniu,

Nutarė

10patikslintą ieškinį tenkinti visiškai.

11Pripažinti, kad S. M., asmens kodas ( - ) nėra N. M., asmens kodas ( - ) gimusio ( - )., tėvas.

12Pripažinti, kad N. M., asmens kodas ( - ) gimusio ( - ) Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus ( - ) gimimo akto įraše Nr. 61, įrašas dalyje, kad N. tėvas yra S. M., asmens kodas ( - ) neteisingas.

13Priteisti iš ieškovės valstybei 28,82 Lt išlaidų už procesinių dokumentų įteikimą ir 400,00 Lt už advokato antrinės teisinės pagalbos teikimą valstybei.

14Žyminis mokestis sumokamas į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. ( - ), esančią „Swedbank“, AB, banko kodas 73000, mokėjimo dokumente nurodant įmokos kodą 5660. Antrinės teisinės pagalbos išlaidos sumokamos į tą pačią sąskaitą mokėjimo dokumente nurodant įmokos kodą 5630. Mokėjimą patvirtinantį dokumentą būtina pristatyti į Alytaus rajono apylinkės teismo Civilinių bylų raštinę (206 kab.).

15Įsiteisėjus teismo sprendimui, sprendimo nuorašą per tris darbo dienas išsiųsti vaiko gimimą įregistravusiai civilinės metrikacijos įstaigai, kad ši išregistruotų tėvystę.

16Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Alytaus rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai