Byla 2-254-98/2012
Dėl tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo

1Skuodo rajono apylinkės teismo teisėja Laimutė Bukauskienė, sekretoriaujant Editai Rimgailienei, dalyvaujant ieškovei O. K., ieškovės atstovei advokatei Virginijai Pargaliauskienei, atsakovams P. K., A. R., institucijos, teikiančios išvadas Skuodo rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Loretai Vasiliauskienei,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės O. K. ieškinį atsakovams P. K., A. R., institucijai, teikiančiai išvadas, Skuodo rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui dėl tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo,

Nustatė

3ieškovė O. K. paaiškino, kad su atsakovu P. K. santuoka nėra nutraukta, tačiau nuo 2000m. jis išvyko gyventi į Latviją. Ieškovė pradėjo kartu gyventi su atsakovu A. R. ir 2001-09-29 jiems gimė dukra M. K.. Dukros gimimo liudijime tėvu įrašytas P. K., nes dukrai gimus, jie nebuvo nutraukę santuokos. Su atsakovu P. K. ji jokių ryšių nebepalaiko. Ji ir toliau gyvena su mergaitės tėvu A. R.. Prašo panaikinti M. K. gimimo akto įraše žinias apie tėvą P. K., nustatyti, kad M. tėvas yra A. R., o M. yra jo duktė. Taip pat prašo palikti M. K. pavardę, nes taip nori dukra.

4Ieškovės atstovė advokatė Virginija Pargaliauskienė prašė tenkinti ieškinį.

5Atsakovas P. K. sutinka su ieškiniu, jis paaiškino, kad su O. K. kartu nebegyvena nuo 2000m., sutinka, kad vaiko tėvu būtų pripažintas A. R. ir mergaitei būtų palikta K. pavardė.

6Atsakovas A. R. sutinka su ieškiniu, jis paaiškino, kad jis yra mergaitės tėvas, rūpinasi ja nuo gimimo.

7Skuodo rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė Loreta Vasiliauskienė sutinka su ieškiniu.

8Ieškinys tenkintinas. Tiek ieškovė, tiek atsakovai nurodė, kad M. tėvas yra A. R.. LR CK 3.161str. 2d. nurodyta, kad kiekvienas vaikas turi teisę žinoti savo tėvus. LR CK 3.140str. nurodyta, kad, jei vaiką pagimdė motina, kuri yra susituokusi, kaip vaiko tėvas gimimo įraše įrašomas vaiko motinos sutuoktinis. Kaip paaiškino ieškovė O. K., atsakovai P. K., A. R., liudytojai E. R., J. Ž., I. J., sutuoktiniai K. kartu nebegyveno ir bendro ūkio nevedė nuo 2000m. Neilgai trukus, ieškovė pradėjo gyventi su A. R., jiems ( - ) gimė dukra M. Tačiau sutuoktiniai nebuvo ir nėra nutraukę santuokos, todėl mergaitės gimimo įraše nurodytas tėvas P. K.. Abu atsakovai sutinka, kad iš M. K. gimimo įrašo būtų išbraukti duomenys apie tėvą – P. K. ir tėvu įrašytas A. R.. LR CK 3.152 straipsnio 1 dalyje nurodytas senaties terminas – vieneri metai. Tačiau niekas neprašo taikyti senaties termino. Nė vienam nebuvo iškilę jokių problemų, be to P. K. paminėjo, kad norėjo anksčiau kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo, tačiau neturėjo pinigų, taip ir liko. Atsižvelgiant į tai, M. K. gimimo įraše panaikintinos žinios apie tėvą P. K. ir nustatytina, kad A. R. yra M. K. tėvas, o ji yra A. R. dukra, mergaitės pavardė paliktina ta pati – K..

9Vadovaujantis protingumo, sąžiningumo ir teisingumo kriterijais, bylinėjimosi išlaidos iš atsakovų valstybei nepriteistinos, nes ieškovei buvo suteikta 100 procentų nemokama antrinė teisinė pagalba, atsakovai neprieštaravo ieškiniui, tačiau šios kategorijos byloje neįmanoma sudaryti taikos sutarties, tėvystę nuginčyti galima tik teisme. .(LR CPK 394- 399str. LR CK 3.149, 3.150, 3.152str.)

10Teismas, vadovaudamasis LR CPK 399str.,

Nutarė

11ieškinį tenkinti. Panaikinti M. K., asmens kodas ( - ) gimusios ( - ), gimimo akto įraše Nr. 197, sudarytame Skuodo rajono Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje 2001m. spalio 2d., žinias apie tėvą P. K., asmens kodas ( - )

12Nustatyti, kad A. R., asmens kodas ( - ) yra M. K., asmens kodas ( - ) tėvas, pripažinti, kad M. K. yra A. R. dukra.

13Palikti M. K. pavardę – K..

14Sprendimas per 30 dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Skuodo rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai