Byla 2S-277-479/2013
Dėl priverstinio skolos išieškojimo iš skolininko R. B. turto

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Žydrūnas Bertašius, rašytinio proceso apeliacine tvarka išnagrinėjęs kreditoriaus DNB banko atskirąjį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-08-30 nutarties civilinėje byloje pagal kreditoriaus DNB banko pareiškimą dėl priverstinio skolos išieškojimo iš skolininko R. B. turto,

Nustatė

2kreditorius DNB bankas 2012-06-10 kreipėsi į teismą dėl priverstinio skolos išieškojimo iš įkeisto turto ir nurodė, kad kreditorius pagal 2008-07-11 sudarytą kreditavimo sutartį suteikė

3R. B. 50 000 eurų kreditą. Kredito grąžinimo terminas buvo nustatytas iki 2026-07-31. Prievolės įvykdymui užtikrinti R. B. įkeitė nekilnojamąjį turtą, tai yra statinius bei žemės sklypą, esančius Šilutės rajone, Vilkyčių kaime. Kadangi R. B. mirė, kreditavimo sutartis nebuvo vykdoma, kreditorius nutraukė kreditavimo sutartį ir prašė teismo pradėti priverstinę skolos išieškojimo procedūrą bei įspėti R. B. turto paveldėtojus dėl turto pardavimo iš varžytynių.

42012-08-30 Klaipėdos miesto apylinkės teismo nutartimi byla sustabdyta iki bus išduoti paveldėjimo teisės liudijimai R. B. turto perėmėjams.

5Atskiruoju skundu kreditorius DNB bankas prašo teismo nutartį panaikinti, nes teismas turėjo teisę pradėti skolos išieškojimo procedūrą ir neišdavus paveldėjimo teisės liudijimų skolininko R. B. turto paveldėtojams.

6Atsiliepimas į atskirąjį skundą nebuvo pateiktas.

7Atskirasis skundas atmestinas.

8LR CK 4. 192 str. 2 d. nustato, kad hipotekos teisėjas privalo įspėti turto savininką dėl priverstinio skolos išieškojimo. Kadangi turto savininkas R. B. mirė, o jo turto paveldėtojai neįregistravo nuosavybės teisės į paveldėtą turtą, akivaizdu, kad teismas negali įvykdyti LR CK 4. 192 str. 2 d. reikalavimų. Taigi pirmosios instancijos teismas turėjo teisę sustabdyti skolos išieškojimo procesą (LR CPK 166 str. 1 d. 1 p.). Kol turto paveldėtojams nėra išduoti paveldėjimo teisės liudijimai, tol santykiuose su trečiaisiais asmenimis jų nuosavybės teisės į paveldėtą turtą įgijimo procesas nėra užbaigtas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis Nr. 3K-3-347/2003).

9Būtina įvertinti ir tai, kad 2011-07-11 Šilutės rajono apylinkės teismo sprendimu buvo atmestas kreditoriaus ieškinys dėl nustatymo pareigos notarui išduoti paveldėjimo teisės liudijimus atsakovams. Akivaizdu tai, kad notaras negali išduoti paveldėjimo teisės liudijimų be įpėdinių valios išreiškimo (LR CK 5. 67 str.). Taigi jei kreditorius netinkamai gynė savo teises civilinėje byloje ir ieškinys buvo atmestas, ši aplinkybė neįrodo kreditoriaus teisės nevykdyti įstatymo reikalavimų skolos išieškojimo procese.

10Kadangi kreditorius neįrodė, jog pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė įstatymo reikalavimus, teismo nutartis paliekama galioti.

11Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 337 str. 1 d. 1 p., teismas

Nutarė

12Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-08-30 nutartį palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai