Byla 2-403-371/2018
Dėl neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, nuolatinės globos vaikui nustatymo, globėjo vaikui paskyrimo bei išlaikymo jam priteisimo

1Šalčininkai

2Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmų teisėja Janina Brazauskienė, sekretoriaujant Jevgenijai Kiseliovai, dalyvaujant ieškovo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovui Z. K., atsakovei H. V., vertėjai M. A.,

3teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus ieškinį, pareikštą atsakovei H. V., trečiajam asmeniui Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namams dėl neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, nuolatinės globos vaikui nustatymo, globėjo vaikui paskyrimo bei išlaikymo jam priteisimo.

4Teismas

Nustatė

5Ieškovas Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius pateiktu ieškiniu prašo neterminuotai apriboti atsakovei H. V. motinos valdžią vaiko J. V. atžvilgiu, priėmus sprendimą apriboti tėvų valdžią, tuo pačiu sprendimu nustatyti J. V. gyvenamąją vietą iki teismo sprendimo dėl vaiko globos nustatymo įsiteisėjimo su laikinuoju globėju Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, nustatyti J. V. nuolatinę globą, skirti J. V. nuolatiniu globėju ir turto administratoriumi – Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namus, nustatyti J. V. gyvenamąją vietą su nuolatiniu globėju, priteisti iš atsakovės vaikui J. V. išlaikymą, mokamą iki vaiko pilnametystės 190 Eur periodinę išmoką kas mėnesį, pradedant mokėti nuo ieškinio padavimo teismui dienos, šių lėšų tvarkytoju paskiriant globėją - Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namus.

6Ieškovo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovas Z. K. palaiko ieškinį, paaiškino, kad H. V. šeima dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, vaikų nepriežiūros Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2007 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. DĮV-918 iki 2017 m. vasario 13 d. buvo įrašyta į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriuje. Atsakovė H. V. turi penkis vaikus, tačiau nei vieno vaiko ji neaugino. Nepilnamečiai vaikai R. V. ir L. V. šiuo metu yra pilnamečiai, o nepilnamečių vaikų G. V. ir J. V. atžvilgiu jos kaip motinos valdžia apribota neterminuotai. ( - ) atsakovei H. V. gimė sūnus J. V., kuris dėl sunkios sveikatos būklės buvo perkeltas į vaikų ligoninės VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo intensyviosios terapijos skyrių, o H. V. buvo išrašyta iš Vilniaus gimdymo namų. Atsakovė nėštumo metu vartojo alkoholinius gėrimus bei rūkė, nėštumo metu konsultacijų nelankė. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Butrimonių seniūnijos socialinė darbuotoja N. K. 2017 m. gegužės 16 d. surašė šeimos aplankymo aktą, kuriame pažymėjo, kad vaikui J. V. nėra sąlygų gyventi namuose. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2017 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. DĮV- 839 H. V. ir jos sugyventinio G. K. šeima buvo įrašyta į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriuje, dėl piktnaudžiavimo alkoholiu. 2017 m. rugpjūčio 1 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. DĮV-1201 vaikui J. V. buvo nustatyta laikinoji globa, jo globėju buvo paskirti kūdikių namai, nustatant vaiko gyvenamąją vietą kūdikių namuose. Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikio namai pranešė, kad J. V. motina H. V. nė karto neaplankė sūnaus Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, taip pat nesidomi jo sveikata, savijauta, auklėjimo ir priežiūros ypatumais, nesiteirauja apie jį telefonu. 2017 m. spalio 25 d. atsakovė vaiko globos peržiūros metu skyriaus specialistams pareiškė, kad negali pasirūpinti sunkią negalią turinčiu vaiku, sutinka, kad vaikui būtų nustatyta nuolatinė globa. Nepilnametis J. V. kūdikių namuose gyvena nuo 2017 m. rugpjūčio 2 d., vaikas turi rimtų sveikatos problemų, jam reikalinga nuolatinė specialistų priežiūra. Atsakovė vengia atlikti motinos pareigas, nededa pastangų pakeisti gyvenimo būdą, piktnaudžiauja alkoholiu, nedirba, netvarko buities. Požymių, kad atsakovės šeimoje padėtis gali pasikeisti, nėra, todėl tikslinga jai neterminuotai apriboti motinos valdžią sūnaus J. V. atžvilgiu, paliekant motinai teisę matytis su vaiku.

7Atsakovė H. V. paaiškino, kad nežinojo, kad laukėsi vaiko, ( - ) jai gimė sūnus J. V., jo tėvas yra jos sugyventinis G. K., tačiau tėvystė vaikui nėra nustatyta. Kadangi vaikas gimė nesveikas, paliko jį ligoninėje, neturi galimybės auginti nesveiko vaiko. Sutinka, kad jos kaip motinos valdžia būtų apribota, tačiau prašo palikti teisę matytis su vaiku. Nesutinka mokėti 190 Eur išlaikymą, nes neturi lėšų. Jai priklauso ½ dalis gyvenamojo namo, turėjo žemės, tačiau ją atėmė už išlaikymo įsiskolinimą, nes dviem jos nepilnamečiams vaikams iš jos priteistas išlaikymas. Gyvena iš atsitiktinių darbų, žiemos metu padeda senyvo amžiaus žmonėms atnešti malkų, gauna 2 Eur. Sugyventinis G. K. dirba pas ūkininką, gauna 140 Eur. Jis visą savaitę gyvena pas ūkininką, namo grįžta kartą per savaitę. Darbo biržoje siūlė darbą, tačiau dėl sunkaus susisiekimo jis atsisakė.

8Trečiojo asmens Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų atstovas į teismo posėdį neatvyko, apie teismo posėdžio vietą ir laiką pranešta tinkamai, pateikė teismui atsiliepimą į ieškinį, kuriame nurodė, kad ieškovė yra visiškai nusišalinusi nuo savo kaip motinos pareigų sūnaus J. V. atžvilgiu, ji nė karto neaplankė vaiko kūdikių namuose, visiškai vaiku nesidomi, nesirūpina, nesiteirauja telefonu, nedalyvauja berniuko gyvenime, J. V. atžvilgiu tėvystė nenustatyta, mano, kad toks motinos elgesys neatitinka vaiko interesų, todėl palaiko ieškinį ir prašo jį tenkinti, prašo bylą nagrinėti atstovui nedalyvaujant, todėl byla nagrinėjama trečiojo asmens atstovui nedalyvaujant (LR CPK 247 str. 2 d.).

9Ieškinys tenkintinas iš dalies.

10Iš byloje esančių rašytinių įrodymų bei šalių paaiškinimų matyti, kad atsakovei H. V. ( - ) gimė sūnus J. V., gimimo įraše duomenų apie tėvą nėra, atsakovė paaiškino, kad vaiko tėvas yra G. K. (b. l. 16). 2017 m. gegužės 24 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr.DĮV-839 H. V. ir G. K. šeima įrašyta į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriuje dėl piktnaudžiavimo alkoholiu (b. l. 17). 2017 m. rugpjūčio 1 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. DĮV-1201 J. V. nustatyta laikinoji globa, jo globėju paskirti Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikio namai (b. l. 15).

11Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.180 straipsnio 1 dalyje nustatytos tėvų valdžios apribojimo sąlygos, numatančios, kad tėvų valdžia gali būti laikinai ar neterminuotai apribota šiais pagrindais: kai tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaikus, piktnaudžiauja tėvų valdžia, žiauriai elgiasi su vaikais, daro žalingą įtaką vaikams savo amoraliu elgesiu, nesirūpina vaikais. Nustačius bent vieną iš šių tėvų valdžios apribojimo pagrindų turi būti taikytinas laikinas ar neterminuotas tėvų valdžios apribojimas. Neterminuotas tėvų valdžios apribojimas gali būti taikomas tuomet, kai teismas daro išvadą, jog tėvai daro ypatingą žalą vaiko vystymuisi ar visiškai juo nesirūpina, ir nėra duomenų, kad padėtis gali pasikeisti (LR CK 3.180 str. 3 d.).

12Byloje nustatyta, kad gimus vaikui J. V. atsakovė jo iš ligoninės nepasiėmė, tokiu būdu nuo pat vaiko gimimo atsakovė H. V. sūnumi visiškai nesirūpino, šiuo metu taip pat juo nesirūpina, nesidomi, neauklėja ir neprižiūri. 2017 m. rugpjūčio 1 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. DĮV-1201 nuo 2017 m. gegužės 9 d. J. V. paskirta laikinoji globa, paskiriant jo globėju Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikio namus, juose nustatyta nepilnamečio vaiko gyvenamoji vieta. Motina su sūnumi nesimato, jo nelanko, dažnai būna neblaivi ir negali tinkamai pasirūpinti vaiku. Pagal 2017 m. spalio 24 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Butrimonių seniūnijos duomenis H. V. ir G. K. piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais, nekeičia savo gyvenimo būdo, todėl negali rūpintis ir auginti savo vaiką J. V.. Tokiu būdu atsakovė savo gyvenimo būdo nepakeitė ir sūnumi tinkamai nesirūpina.

13Tėvų pareiga auklėti ir išlaikyti savo vaikus (LR CK 3.165 str.), šios pareigos vykdymas neįmanomas be nuolatinio bendravimo su vaiku, rūpinimosi jo materialine ir dvasine gerove. Tėvų rūpinimasis vaikais, jų auklėjimas yra tėvų prigimtinė pareiga, todėl šios pareigos nevykdymas negali būti pateisinamas tokiais argumentais, kaip bedarbystė, lėšų bei nuosavo būsto neturėjimas. Byloje nustatyta, kad atsakovė ne tik nevykdo savo pareigos rūpintis sūnumi, bet atsisako vykdyti šią pareigą, teismo posėdžio metu paaiškino, kad sutinka, jog būtų apribota jos kaip motinos valdžia sūnaus atžvilgiu.

14Nepilnametis vaikas J. V. nuo 2017 m. rugpjūčio 2 d. gyvena Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, nepilnamečio vaiko motina nuo pat vaiko gimimo jo auklėjime nedalyvauja, juo nesirūpina ir neketina ateityje tai daryti, būtent dėl savo kaltės, duomenų apie tai, kad turėtų sveikatos problemų nėra, yra darbinga. Atsakovė H. V. sutiko, kad jos sūnus J. V. gyventų Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, nurodė, kad neturi galimybės auginti ligotą vaiką, paaiškino, kad jos gaunamos pajamos yra per mažos mokėti prašomą išlaikymą.

15Tokiu būdu teismas daro išvadą, kad apsaugant nepilnamečio vaiko teises ir interesus yra pagrindas apriboti neterminuotai atsakovės H. V. valdžią nepilnamečio sūnaus J. V., gim. ( - ), atžvilgiu. Pagal LR CK 3.180 str. 4 d. nuostatas atsakovei H. V. išlieka teisė matytis su vaiku, išskyrus atvejus, kai tai prieštarauja vaiko interesams.

16Remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.183 str. 4 dalimi J. V. gyvenamoji vieta iki teismo sprendimo dėl vaiko globos nustatymo įsiteisėjimo nustatoma su laikinuoju globėju Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

17LR CK 3.192 str. 1 d. numatyta, kad tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, ši pareiga išlieka ir atskirus vaikus nuo tėvų arba apribojus tėvų valdžią, išskyrus atvejus, kai vaikas įvaikinamas (LR CK 3.195 str.). Atsakovė teismo posėdžio metu nurodė, kad gyvena iš atsitiktinių darbų, jai priklauso ½ dalis gyvenamojo namo, sugyventinis gauna 140 Eur darbo užmokestį, iš jos priteistas išlaikymas kitiems nepilnamečiams vaikams: G. V. - 50 Eur, J. V. 38 Eur mokamos kas mėnesį periodinės išmokos iki vaikų pilnametystės. Tokiu būdu yra pagrindas priteisti iš atsakovės H. V. darbo užmokesčio, taip pat iš visų kitų pajamų rūšių nepilnamečiui vaikui J. V., a. k. ( - ) išlaikymą, mokamą nuo ieškinio padavimo teismui dienos, t. y. nuo 2017 m. gruodžio 12 d. - 60 Eur periodinę išmoką iki J. V. pilnametystės, indeksuojant šią sumą kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka atsižvelgiant į infliaciją. Šiomis lėšomis uzufrukto teisėmis disponuos Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai.

18Remiantis LR CPK 93 str. 1 d., priteisti iš atsakovės H. V. 121,60 Eur (100 Eur už neterminuotą tėvų valdžios apribojimą, 21,60 Eur už išlaikymo priteisimą (60 Eurx12x3 proc.)) žyminio mokesčio valstybės naudai.

19Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.180 str. 3 d., 4 d., 3.183 str. 4 d., 3.192 str., 3.196 str., 3.200 str., 3.275 str., Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 str. 1 d., 270 str., 403 str., 406-408 str., 496 str.,

Nutarė

20Ieškinį patenkinti iš dalies.

21Apriboti neterminuotai atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), kaip motinos valdžią jos nepilnamečio sūnaus J. V., a. k. ( - ) gim. ( - ), atžvilgiu.

22Iki teismo nutarties dėl globos vaikui nustatymo įsiteisėjimo nustatyti J. V., a. k. ( - ) gim. ( - ), gyvenamąją vietą pas laikiną globėją Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

23Priteisti iš atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), darbo užmokesčio, taip pat iš visų kitų pajamų rūšių nepilnamečiui vaikui J. V., a. k. ( - ) gim. ( - ), išlaikymą, mokamą nuo 2017 m. gruodžio 12 d., 60 Eur (šešiasdešimt Eur) periodinę išmoką iki J. V. pilnametystės, indeksuojant šią sumą kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka atsižvelgiant į infliaciją. Šiomis lėšomis disponuos Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai iki nutarties dėl globos vaikui nustatymo įsiteisėjimo.

24Priteisti iš atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), 121,60 Eur (vienas šimtas dvidešimt vienas Eur 60 ct) žyminio mokesčio valstybės naudai.

25Sprendimas per trisdešimt dienų nuo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmus.

26Teismo sprendimas dėl tėvų valdžios apribojimo vykdomas skubiai.

Proceso dalyviai
1. Šalčininkai... 2. Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmų teisėja Janina... 3. teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo Šalčininkų... 4. Teismas... 5. Ieškovas Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių... 6. Ieškovo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių... 7. Atsakovė H. V. paaiškino, kad nežinojo, kad laukėsi vaiko, ( - ) jai gimė... 8. Trečiojo asmens Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų atstovas į... 9. Ieškinys tenkintinas iš dalies.... 10. Iš byloje esančių rašytinių įrodymų bei šalių paaiškinimų matyti,... 11. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.180 straipsnio 1 dalyje nustatytos... 12. Byloje nustatyta, kad gimus vaikui J. V. atsakovė jo iš ligoninės... 13. Tėvų pareiga auklėti ir išlaikyti savo vaikus (LR CK 3.165 str.), šios... 14. Nepilnametis vaikas J. V. nuo 2017 m. rugpjūčio 2 d. gyvena Vilniaus... 15. Tokiu būdu teismas daro išvadą, kad apsaugant nepilnamečio vaiko teises ir... 16. Remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.183 str. 4 dalimi J. V.... 17. LR CK 3.192 str. 1 d. numatyta, kad tėvai privalo materialiai išlaikyti savo... 18. Remiantis LR CPK 93 str. 1 d., priteisti iš atsakovės H. V. 121,60 Eur (100... 19. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.180 str. 3 d.,... 20. Ieškinį patenkinti iš dalies.... 21. Apriboti neterminuotai atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), kaip motinos... 22. Iki teismo nutarties dėl globos vaikui nustatymo įsiteisėjimo nustatyti J.... 23. Priteisti iš atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), darbo užmokesčio,... 24. Priteisti iš atsakovės H. V., a. k. ( - ) gyv. ( - ), 121,60 Eur (vienas... 25. Sprendimas per trisdešimt dienų nuo priėmimo dienos gali būti skundžiamas... 26. Teismo sprendimas dėl tėvų valdžios apribojimo vykdomas skubiai....