Byla 2-389-780/2012
Dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo su suinteresuotu asmeniu Valstybine mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėjas Ramūnas Šarka, sekretoriaujant Linai Petrauskienei, dalyvaujant pareiškėjams A. Š. ir O. K., viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjų A. Š. ir O. K. pareiškimą dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo su suinteresuotu asmeniu Valstybine mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos.

2Teisėjas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

3Pareiškimu prašoma nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėjai A. Š., a.k. ( - ) ir O. K., a.k( - ) po jų motinos E. M. Š., a.k. ( - ) mirusios 2005-06-10, mirties, palikimą priėmė faktiškai pradėdami jį valdyti.

4Pareiškime nurodoma ir pareiškėjai teismo posėdyje paaiškino, kad po jų motinos E. M. Š. mirties liko palikimas, kurį sudarė žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės sklypai, taip pat kilnojamasis turtas, toks kaip karvėn, skrynia. Pareiškėjai yra vieninteliai įpėdiniai ir jie iš karto po motinos mirties priėmė jos palikimą, nes faktiškai ėmė valdyti motinos žemę – šienavo pievas, tvarkė vėjovartas miške, pasiėmė kilnojamąjį turtą. Laiku į notarą dėl palikimo priėmimo nesikreipė, todėl prašo teismo nustatyti juridinį faktą, kad jie priėmė palikimą faktiškai pradėdami valdyti paveldimą turtą tam, kad galėtų pilnai įgyvendinti nuosavybės teises į paveldėtą turtą.

5Suinteresuotas asmuo Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos su pareiškimu sutinka, jeigu pareiškėjai pateiks įrodymų, patvirtinančių jų reikalavimą, bylą prašė nagrinėti jiems nedalyvaujant (b.l. 30-31).

6Liudytojai V. A. ir K. T. (mirusios pareiškėjų motinos kaimynai) visiškai patvirtino pareiškėjų nurodytas aplinkybes ir parodė, kad pareiškėjai po savo motinos mirties valdė ir rūpinosi mirusios motinos žeme, tvarkė ir prižiūrėjo mišką.

7Teisėjas sprendžia, kad pareiškimas tenkintinas, nes prašomas nustatyti juridinis faktas yra visiškai įrodytas pareiškimu ir pareiškėjų paaiškinimais, giminystės ryšius patvirtinančiais dokumentais dėl pareiškėjų teisės paveldėti pagal įstatymą (b.l. 8, 11, 12, 13, 15, 16), notaro liudijimu, kad po E. M. Š. mirties pareiškimo apie palikimo priėmimą notarų biurui niekas nepadavė (b.l. 17), sprendimu atkurti nuosavybės teises E. M. Š. ir pažymėjimais apie nekilnojamojo daikto įregistravimą nekilnojamojo turto registre, patvirtinančiais koks turtas sudaro palikimą, į kurį pretenduoja pareiškėjai (b.l. 18-22), medienos gabenimo lapais, patvirtinančiais, kad pareiškėjai iš karto po motinos mirties tvarkė mišką ir disponavo mediena (b.l. 23-25). Šie įrodymai visiškai patvirtina pareiškėjų nurodytas aplinkybes, kad iš karto pos savo motinos mirties jie rūpinosi likusiu jos kilnojamuoju ir nekilnojamuoju turtu, valdė jį kaip rūpestingi savininkai ir disponavo juo, todėl tokiais savo veiksmais jie aiškiai išreiškė savo valią priimti savo motinos palikimą ir jį priėmė, faktiškai pradėdami valdyti paveldimą turtą.

8Kadangi pareiškėjai laiku nesikreipė į notarą su pareiškimu apie palikimo priėmimą ir kita tvarka gauti reikiamų dokumentų, patvirtinančių palikimo priėmimą negali, o prašomas nustatyti juridinis faktas yra įrodytas, todėl jis nustatytinas teismine tvarka.

9Iš pareiškėjų valstybei solidariai priteistinos bylinėjimosi išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu - 12,60 Lt (CPK 96 str. 1 d.).

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str. ir 448 str., teisėjas

Nutarė

11Pareiškimą patenkinti.

12Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėjai A. Š., a.k. ( - ) ir O. K., a.k( - ) po jų motinos E. M. Š., a.k. ( - ) mirusios 2005-06-10, mirties, palikimą priėmė faktiškai pradėdami jį valdyti.

13Juridinis faktas nustatytas tam, kad A. Š. ir O. K. galėtų įgyvendinti savo teises į palikimą.

14Priteisti iš pareiškėjų A. Š. ir O. K. solidariai 12,60 Lt (dvylika litų 60 centų) bylinėjimosi išlaidų valstybei.

15Sprendimas per 30 dienų gali būti apskųstas paduodant apeliacinį skundą Kauno apygardos teismui per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai